Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

blahova_andrea
11. bře 2012

@hanybany dobrá rada, ale není to úplná novinka...takto obcházet se to dalo už dříve, akorát to myslím nebylo nutné nechat tatínkovi na 7 dní a mohlo to být i méně, ale nevím přesně kolik. mám pocit, že kamarádky manžel byl na mateřské jen 3 dny.

diableria
11. bře 2012

@mirunda Moc děkuju 🙂 Jen aby to ta příroda jště pochopila, že nejlepší je navazovat 😀

j.a.n.i
11. bře 2012

@mirunda No, není vždy pravda, že pokud je nárok na mateřskou u prvního, že musí být i u druhého, pokud to navazuje. Pokud by třeba skončila smlouva na dobu určitou, tak už nárok na další mateřskou není.

j.a.n.i
11. bře 2012

@mirunda A podle nových pravidel se délka rodičáku neudává do 9 měsíců věku, ale hned při žádosti a pak to jde každé 3 měsíce měnit. Vše za předpokladu, že alespoň jeden z rodiny měl k datu porodu nárok na PPM a ani na ni nemusel nastoupit.

hanybany
11. bře 2012

@blahova_andrea To vím.Jen jsem se obávala, že když se předání dítěte do péče otce uskuteční již v roce 2012,nespadneme do nového systému.Ale paní z MPSV mi potrvdila, že spadáme do (pro nás výhodnějšího) staého systému,jelikož nám RP byl uznán v prosinci 2011 🙂
Za starých podmínek se to dalo myslím i na jeden den 🙂

j.a.n.i
11. bře 2012

@hanybany Jojo, dalo, ale vy budete muset na těch 7 dní, pokud chcete zůstat v té staré variantě.

hanybany
11. bře 2012

@j.a.n.i Vím,díky 🙂 Už připravujeme lejstra jak na start raketoplánu 😀 Hezký den 🙂

ivasad.
11. bře 2012

@j.a.n.i

Ahoj všem, jdu s dotazem, nevím jestli jsem ve správném tématu... Od 4.3.2012 jsem na MD - nyní jsem 36tt. Chtěla jsem zrušit rodičák na dcerku, zde v místě bydliště mi dali papír Potvrzení o nároku ovlivňující výši něčeho - nevím přesně název. To jsem si vyplněné poslala na OSSZ Pardubic, kam spadá zaměstnavatel. Papír mi přišel zpět, ale přepsali mi tam datumy a částky vztahující se k první PPM, kterou jsem brala v roce 2010. To je asi špatně, že, asi mi tam měli vyplnit už ty datumy letošní - tuhle druhou MD, ne?... Přitom jsem tam napsala stručný průvodní dopis, co potřebuju, plus kopii žádosti od doktora. Zaměstnavateli jsem žádost o MD odevzdala už před třemi týdny, takže už by to tam na pardubické OSSZ měli mít i v originále.. Achjo. Abych zase tady nečekala na sociálce dvě hodiny frontu s pupkem a batoletem jako minule, aby mi nakonec řekli, že mi ten rodičák zase nezruší. Takže si musím asi dojít pro novej formulář a poslat to do pardubic znovu s ještě podrobnějším vysvětlením co potřebuju? Nebo to takto je správně - že ke zrušení rodičáku potřebuju potvrzení o tom, že jsem i před ním měla PPM? Nšjak mi připadá, že to už spolu nesouvisí.... Děkuji mockrát za případné odpovědi 😉

j.a.n.i
11. bře 2012

@ivasad. Jojo, mělo to být na tu novou, problém je v tom, že většinou jsou schopni ti to potvrdit, až ve chvíli, kdy vyplatí první dávku, tj. někdy v dubnu.
A na UP bych rozhodně frontu nestála, napiš to formou dopisu, že rušíš k 29.2. rodičák a tečka. Stejně předpokládám, že mateřskou za březen budeš mít vyšší než rodičák, tak stejně dostaneš prd, tak ať si s nějakým potvrzením škubnou. Jo a ten dopis bych prostě předala na podatelně a dál to neřešila.

ivasad.
11. bře 2012

@j.a.n.i díky za odpověď 😉 No já bych chápala, že chtějí potvzení o nároku, když po nich člověk chce peníze. Ale že bude problém s tím aby mi peníze už neposílali, to jsem nečekala 😖 🙂 Zkusím ten dopis. Díky

svatule
12. bře 2012

@j.a.n.i poprosím tě ještě o radu, jak jsem psala 19.3. nastupuji PPM na druhé dítě, na UP dám ohlášení změny-že od toho data ruším čerpání RP na starší dceru a jak mi přijde potvrzení o výši PPM zanesu tam. Problém je, jak píšeš, že to mi vystaví až po první dávce PPM, a v té době mi už vyplatí i RP a teď nevím, jak to řešit, čerpám 2 letou variantu těch 11400 a nevím, která částka má za ten březen přednost...PPM za těch 13 dní bude o něco menší, než RP.

j.a.n.i
12. bře 2012

@svatule Neboj, oni ti ho pozastaví ke konci února a dokud nedodáš ten papír o PPM, tak ti nic nepošlou... no a pokud náhodou pošlou, tak budeš většinu vracet, protože nárok budeš mít jen na rozdíl 11400 - PPM.

svatule
12. bře 2012

@j.a.n.i díky moc, je to na mě moc papírování 🙂

kamaradicek
12. bře 2012

@j.a.n.i ahoj, chtela bych se zeptat, chtela bych mit rodicovsky prispevek na 4 roky, ale muj zamestnavatel mi napsal, ze mohu vyuzit max. 3 roky. Jak to je?

j.a.n.i
12. bře 2012

@kamaradicek No, rodičák a rodičovská dovolená není to samé, rodičovská dovolená je volno z práce a ta je ze zákona max do třetích narozenin dítka, pak se dá zkusit domluvit neplacené volno, ale to už je na dohodě a zaměstnavatel na ni nemusí přistoupit. Kdežto rodičák si určuješ ty a může být až do 4 let a můžeš ho brát i když budeš chodit do práce.

kamaradicek
12. bře 2012

@j.a.n.i moc dekuji za odpoved a pomoc.

stazina
13. bře 2012

Ahoj , ráda bych, kdyby se tady našla nějaká dobrá duše, co mi poradí...jsem od listopadu na mateřské, jelikož jsem předtím byla ntaky na rodičáku a během toho mě skončila smlouva- jsem jakoby nezaměstnaná...tudíž jsem neměla právovolby a do devíti měsíců věku dítěte bych měla brát 7600,- potom už jen ty 3800,-..maženl by mohl udělat změnu , ael musel by se fakticky přihlásit k rodičáku a to na an měsíc a 7 dní být fakticky doma....v práci na něj koukali divně, že neví,jestli ho nebudou muset propustit...Víte otom některá víc? Volala jsem na soiálku a oni v tom mají teda taky pěknej guláš...děkuju apapa

j.a.n.i
13. bře 2012

@stazina Pokud půjde na mateřskou manžel, tak musí být ten týden doma a v práci ho propustit nesmí, z jejich pohledu je to vlastně stejné jako kdyby měl třeba týden paragraf.

xsuzzi
18. bře 2012

Ahoj holky. Chtěla bych jen ujistit. Pokud zvolím 4letou variantu a mám nárok na PPM, měsíční výšše je tudíž 5100 ano nebo ne? 🙂 děkuju

j.a.n.i
18. bře 2012

@xsuzzi Ano 🙂

xsuzzi
18. bře 2012

@j.a.n.i děkuji 🙂

vlada84
19. bře 2012

Dobré ráno, chtěla bych se zeptat.... 19.4. nastupuji po 3-leté RD znovu do zaměstnání. Otázka zní, zda-li za měsíc duben dostanu celý příspěvek nebo se krátí a dostanu pouze za těch 18 dní? Děkuji za Vaši ochotu. 🙂

j.a.n.i
19. bře 2012

@vlada84 Nekrátí se, dostaneš celý, pokud tedy dítko nebude chodit již od začátku dubna na celý den do školky.

knobloska
19. bře 2012

Ahoj, já mám také možná úplně hloupý dotaz - zvolila jsem si výši měsíčního příspěvku 7600 Kč, ale nebude to stačit na celé 3 roky. Doma bych ale 3 roky být chtěla. Mám si výši příspěvku změnit anebo se po vyčerpání přihlásit na ÚP, aby mi bylo propláceno zdravotní a sociální pojištění?

vlada84
19. bře 2012

@j.a.n.i Děkuji moc, školka nám nevyšla 😢 , i když jsem samoživitelka, zkusíme letos, snad od září se na mě usměje štěstí a do školky ji přijnou... 🙂

j.a.n.i
19. bře 2012

@knobloska No, a tobě trvá pracovní poměr nebo ne?

knobloska
19. bře 2012

@j.a.n.i Zatím jsem zaměstnanec, ale po ukončení RD mě propustí. Teď mě napadá, že by možná bylo dobré si MD jakoby prodloužit na 4 roky, tj. snížit měsíční příspěvek, aby mě propustili až po 4 letech? Nevím, tápu v tom.

oli26
19. bře 2012

@knobloska zamestnavatel je povinen drzet ti misto pouze tri roky, takze po trech te muze propustit

knobloska
19. bře 2012

@oli26 díky, teď mě napadlo, že už to stejně změnit nemůžu.

j.a.n.i
19. bře 2012

@knobloska Tak pokud si v nové variantě, tak to měnit můžeš, ale stejně to nemá vliv, protože RD je prostě ze zákona maximálně do 3 let. Na druhou stranu, pokud vyčerpáš rodičák dřív, tak se nic neděje a můžeš stále být doma zadarmo a o nic se nemusíš starat, protože až do těch 3 let si na RD a odvody za tebe platí stát.