Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
19. zář 2011

@ia. žádnou pokutu platit nebudeš, jen budeš muset vrátit ty peníze....

ia.
19. zář 2011

@vojtisek2007 díky moc, to jsem chtěla slyšet...peníze si odložím, to je jasné, jen jsem nechtěla platit pokutu za něco, co jsem nezpůsobila, ale nedělám si iluze o našich úřadech.. 😝

vojtisek2007
19. zář 2011

@ia. a nebylo by lepší rodičák ukončit z důvodu nástupu V. na celodenní docházku do školky - tam by ti papír dali hned a nemusela by jsi rodičák potom vracet....

j.a.n.i
19. zář 2011

@vojtisek2007 @ia. Já bych jim písemně oznámila, že jsem nastoupila od 1.9. na PPM (kor pokud máš PPM vyšší jak RP) a na nějaký papír o výši PPM bych se vyprdla, oznamovací povinnost splníš a pokud po nich nechceš část RP na dorovnání PPM, tak ať neprudí...
Jinak ČSSZ nepotvrdí ten papír, dokud nepošle první platbu, nemají to (o moc) dřív v počítači.

susan87
19. zář 2011

holky a kdyz nemam narok na PPM,tak si po novelizaci take muzu vybrat 3letou variantu?studovala sem to,ze mam narok akorat na tu 4 letou,ale ze to udajne jde udelat i tak,ze by sel muj pritel zazadal o rodicak a a vybral by si 3 letou a pak by se to prepsala zpet na me, ja to porad nechapu,porad nejake zmeny..

ia.
20. zář 2011

@vojtisek2007
@j.a.n.i
holky díky, to je dobrý nápad, buď napíšu to prohlášení, nebo nahlásím, že syn nastoupil do MŠ a hotovo...

vojtisek2007
20. zář 2011

@j.a.n.i no jo jenže já už se třeba setkala s tím, že sice oznámíš, ale dokud nedoložíš - např. ten papír z ossz ohledně mateřský, tak ti rodičák nestopnou, dál ti ho vyplácí a ty ho potom musíš vracet...a všichni víme, jak dlouho ossz trvá než to potvrzení vydá...u nás na úřadě je to třeba jinak, stačí oznámit a oni si tě tak za měsíc vyzvou a´t doložíš - tak to potom už jde, ale přestanou vyplácet...že to pak nemusíš zase vracet.

vojtisek2007
20. zář 2011

@ia. stačí když jim vyplníš tiskopis - hlášení změn - tam uvedeš důvod - bu´d nástup na PPM nebo tu školku a pošli to tam, uvidíš jestli tě vyzvou že máš něco doložit nebo ne....

veronika.h
20. zář 2011

@vojtisek2007 Ahoj, moc prosím o radu. Jsem na rodičáku se synem, končit by mi měl 4.7.2012. Čekám druhé dítě, TP mám 21.3.2012. Chtěla bych vědět, jestli můžu po novelizaci teoreticky hned v lednu nahlásit, že chci zkrátit rodičák z prvním synem třeba do konce února (a vyplatili by mi zbytek peněz???) a od začátku března pak nastoupit novou mateřskou. Dá se mateřská nastoupit kdykoliv si vyberu, nejpozději až dnem porodu? Díky moc za odpověď🙂

vojtisek2007
20. zář 2011

@veronika.h po novu rodičák nesmí přesáhnout 70% platu a 11.500/měsíčně, aby se nestalo, že matka pobírá při rodičáku více než když vydělávala....pokud vím, maminy co už pobírají, tak si budou moct zažádat o nový systém, ty co nepožádají zůstávají u starého, ale pochybuju že se ti podaří za leden a únor nechat si doplatit zbytek rodičáku, protože to bude víc peněz než těch 11.500 což je strop....Jinak na mateřskou se nastupuje 6-8týdnů před porodem, ale můžeš i dýl ale potom se mateřská krátí....

veronika.h
20. zář 2011

@vojtisek2007 Díky za odpověď, takže nemá cenu hlásit jakoukoliv změnu¨, za ty dva měsíce bych si stejně nepolepšila🙂

neu.sona
20. zář 2011

@vojtisek2007 a už je nějaká novela schválená, jak to bude od nového roku? protože mně teda končí RD 30.5.2012, tak doufám, že mi aspoň zůstane ten zbytek, co mám mít.

konsa
20. zář 2011

@vojtisek2007 díky 🙂 a ten třetí rok nebudu muset doplácet na sociálním a zdravotním? To za mě bude platit stát, je to tak?

vojtisek2007
20. zář 2011

@veronika.h za ty dva měsíce to cenu určitě nemá....

@neu.sona novely zákonů souhrnně označované jako Sociální reforma přijala poslanecká sněmovna ve třetím čtení, postupují tak k projednání Senátem, ten může reformu ještě vetovat,ale poslanci mají dost hlasu na zrušení veta senátu, tak to vypadá na 99% že to bude od 1.1.2012 platit. Pokud tobě končí RP 05/2012 a v lednu nepožádáš o změnu vyplácení, zůstáváš na "starém" rodičáku včetně peněz - tedy 7600,-kč

@konsa třetí rok jsi sice doma zadara,ale pořád jsi osoba pečující o dítě do 3/4 let věku, takže za tebe pojištění platí stát 🙂

petbem
20. zář 2011

@vojtisek2007 možná už to tu bylo napsáno, ale nechce se mi to všechno číst, tak jestli v tom jste "zběhlá" tak bych se ráda zeptala.
Rodičák mám na tři roky, bude mi končit za 13měsíců tj. koncem října 2012, nyní čekáme miminko a termín porodu mám začátkem dubna 2012, tudíž o 7 měsíců dřív, než mi skončí první rodičák.
Myslíte že je možnost, si po novém roce, po novele tento první rodičák zkrátit o těch 7měsíců???? A jak by to pak vypláceli, je to nějakých 53tisíc a kdyby to šlo získat tím zkrácením bylo by to moc fajn, ale moc tomu nevěřím:(( vypadá to tak, že do dubna budu brát svých 7600, pak to ukončím. začnu brát nový 3letý na narozené mimčo a ten už bude nějakých 6tisíc, a to že máme mimčo dřív bude jen naše "blbost"🙂

veronika.h
20. zář 2011

@petbem jé, dneska jsem se na něco podobného ptala, jen rodit budu v březnu🙂

elgereta
20. zář 2011

@petbem jsme na tom podobně, mám rodičák do 3 let a až bude Moni 1rok a 8 měsiců, tak se nám narodí druhý mimi, na ppm budu nastupovat v dubnu, kvuli těm 3 měsícum, to zkusim změnit...každá koruna dobrá 😉

petbem
20. zář 2011

@elgereta tak jen doufám, že až to bude aktuální, tak na úřadě narazíme na nějakou hodnou paní, co bude umět poradit.
Těch peněz za sedm měsíců by mi bylo děsně líto, a vy to máte ještě dříve, počítám 16měsíců, tak to už je pěkně hodně penízků zbytečně nechané státu, který jen vymýšlí, jak nám rodičům sebrat i to co už máme, nehledě na to, že se výše rodičáku směrem nahoru tak 5let neměnila, a teď to poleze u 3letého ještě dolů:(((
No ale moc tomu nevěřím, že by to vyplatili jakože zpětně, že chci mít kratší rodičák,když paní psala že je tam i limit kolik může být maximálně za měsíc 11700Kč.
A jak je to během šestinedělka? To budu mít ještě pořád rodičák na první dítě, nebo nic? Když se všude píše, že na nový se nastupuje po šestinedělí? Během mateřské mi totiž skončila smlouva na dobu určitou, zástup za MD, tudíž já už na mateřskou nárok mít nebudu. .
@veronika.h teď to čtu, no je to blbý, ale hlavně když miminko bude v pořádku, čert vem nějaký peníze, všechno se tak napřesno naplánovat nedá🙂)))

veronika.h
20. zář 2011

@petbem Já myslím, že pokud ti skončila smlouva a nemáš nárok na PPm, tak rovnou nastoupíš na nový rodičák, až se ti mimi narodí🙂).
No, ještěže už všechny věci máme po synovi, aspoň toho nebudeme zase tolik potřebovat, když budeme i bez porodnýho ☹

mufy
23. zář 2011

Holky potřebuji poradit jak by to bylo s novým rodičákem,když si to tu čtu.Jsem na rodičáku s dcerou,která měla v srpnu 1 rok.V roce 2013 tedy v srpnu by mi měl končit.Jenže v prosinci čekáme druhé miminko a nemůžu si dovolit být doma s novým rodičákem kolem 6 tisíc tedy pokud by se to týkalo i mě,když se mimčo narodí ještě v roce 2011.Jak by se to dalo nejlépe udělat,abych nepřišla o tolik penízků?

j.a.n.i
23. zář 2011

@mufy Pokud máš nárok na mateřskou, tak budeš do cca dubna na mateřské a o rodičák žádáš až pak, takže už podle nových pravidel. A pokud nemůžeš být doma za cca 7100,- jak vychází nový rodičák po PPM, tak ho můžeš zvolit vyšší, jen ho budeš dostávat o něco kratší dobu.

mufy
23. zář 2011

No 7100,- to určitě nebude,když to klesne až o 16 tisíc a teď je to 7600,-.
A kratší bych si klidně zvolila,jenže co s 2letým prckem?

j.a.n.i
23. zář 2011

@mufy Nevím proč by to nemohlo být cca 7100, to mi vysvětli, pokud se rodičák po PPM pobírá cca 31 měsíců, a klesne o 16tisíc, tak to vychází na nějakých 500,- měsíčně pokles. A nikde není řečeno, že musíš volit buď 3 roky nebo 2 roky, klidně budeš moct zvolit těch 7600,- a nebude ti vyplácen do 3 let, ale někdy do 2 let a 9 nebo 10 měsíců.

mufy
27. zář 2011

No uvidíme,co bude po Novém roce,jak to všechno bude.Zatím je to ve hvězdách....

j.a.n.i
28. zář 2011

@mufy Nevím jestli ve hvězdách, když zákon prošel poslaneckou sněmovnou a s velkou pravděpodobností bude od začátku roku platit.

pusolamy
9. říj 2011

Holky nevíte jak je to s vyplacenim dovolene pri rodicaku?kamaradka mi rikala ze ji zamestnavatel proplati celou letosni dovolenou a to je od ledna na MD a pak na RD, funguje to vsude nebo to zalezi na zamestnavateli?

luca30
9. říj 2011

@pusolamy já jsem nastupovala na ppm v lednu a pak na rodičák a v práci mi proplatili celých 20 dní dovolené...předtím jsem byla na mateřské s tím starším do 30.12.2010...myslím, že je na to nárok ze zákona,ale jistě to nevím...vlastně hned co jsem začala čerpat rodičák jsem současně čerpala i dovolenou...a měla jsem to tak i v roce 2009 kdy jsem byla na rodičáku s prvním tam jsem měla dokonce i víc dní těch nevyčerpaných za rok 2008

lucisa
9. říj 2011

@pusolamy je na to nárok, hoď dotaz konkrétně se zmínkou přímo na vojtisek2007, ona je strašně chytrá a v těhle věcech zběhlá, odpoví ti. 😉

takyja
9. říj 2011

@pusolamy To funguje ze zákona pro všechny zaměstnavatele - v případě RD dostaneš dovolenou za celý rok.

takyja
9. říj 2011

@vojtisek2007 Ahoj, ráda bych se zeptala - jsem OSVČ na rodičovské (aktivní OSVČ, včetně odvodů ZP, SP), rodičovská mi skončí v únoru 2011 - mohu si v lednu změnit na delší variantu a "dočerpat" to do maxima (tj. do těch 220tisíc, což je nově maximum pro jakoukoliv délku? Děkuji za odpověď, z toho, co jsem zatím v novinách četla mi to není jasné.