Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

andelka
26. led 2008

No ale v jaké výši?Do necelých 2 let 7 500 a do 4 let 3 600? A co když budeme mít 7000 hypotéku která se bude platit z rodičáku. Pro mně je pořád nejlepší 3 letá varianta a tak jsem to taky myslela. Rodičák může brát otec i matka, mohou se střídat. Když otec vybere 3 letou variantu, a pak se převede na matku, už to tak zůstává. Mně se zdá, že 4 letá varianta je o ničem. Přivýdělek je sice fajn, ale někdy dost těžko uskutečnitelný.
Ale je fakt, že já bych jako studentka nepobírala PPM, ale hned od narození dítěte rodičák. V tom případě bych se hned po porodu musela rozhodnout, jak dlouho chci být doma, nebo až po těch 6 měsících? Jsou v tom pořád zmatky.

mikca
26. led 2008

tak střídat se nemužete to už nejde..takže rozhodnutí je difinitivní...jinak s tím že by jsi neobírala mateřskou by jsi si se o ničem rozhodovat nemusela, automaticky totiž spadáš do pomalhé čerpání tzn do 21 7600 a pak do čtyř let 3800...ale zas tady na konovi jsem slyšela, že pokud máš denní studium, tak ti PPM vyplácí škola..někdo to tu psal...takže se radši na to poptej

andelka
27. led 2008

Jo jo, už jsem v obraze, no jo, začátečník se v tom moc nevyzná 🙂 Díky.
Já s dětma počítám až po škole, leda by se stala nehoda, takže by se na mně vztahovalo spíš to nezaměstnaná než studující. Prostě do svých plánů zahrnu i sehnat jakoukoliv práci aspoň na rok (nebo jak dlouho bude potřeba, abych měla nárok na PPM) a pak už nebudu muset skákat jak reforma píská. Prostě mi to přijde nespravedlivé.Ale co se dá dělat.

mikca
28. led 2008

holky prosim vás..vy co jste spadli do pomallého črpaní RD a máte dítě mladší 21 měsíců...dostaly jste 7600kč do věku 21 měsíců--protože má známa, ačkoliv malé bude jeden rok až v květnu, dostala už ted od ledna 3800kč..což se mi zdá dost dovne ne???? díky

dckami
29. led 2008

ahoj holky,
ohledně dotazů na dávky státní sociální podpory či PPM a podobně vám doporučuji tuto adresu, kde si sami vše najdete: http://portal.mpsv.cz/soc, je zde i zelená linka zdarma, kde zodpoví veškeré dotazy.
🙂 😉

krakorka
29. led 2008

Holky reaguji na článek na předchozí straně a musím mu dát za pravdu.
Já jsem byla OSVČ a neplatila jsem si nemocenskou z čehož vyplívá,že já si volit nemohu a automaticky mám mateřskou na čtyři roky,ale pani na socce mi zdělila,že otec ale když pracuje nárok na volbu má,takže by mohl např.na jeden měsíc zažídat a zvolit on volbu(na dva,tři,čtyři roky) a další měsíc bysme to zas předělali na mě,s čímž,že já bych si musela zaplatit soc. a zdrav.za ten jeden měsíc.
Protože v tom papíře na vyplnění je slovo PEČUJE a bylo nám zděleno,že to neznamená,že je s tím dítětem doma,že prostě stačí když přijde odpoledne domu a třeba si to dítě chová,no prostě,že přijde z práce domů a je s rodinou,už tím jen pečuje o dítě!!!!

Jo jo,naše zákony jsou na h....a vždy se něco vymyslí,ale nedomyslí!!!

arietiska
30. led 2008

Pokud je tu někdo s 2 dětmi a starší je nemocné, kdy matka s ním bude do jeho 7 let na MD, chtěla bych Vám říct takovou info, která není moc nikde napsaná. Na MD nemusíte nastupit s tím nemocným dítetem, ale s tím mladším a následně po jeho skončení nastoupíte na tu s nemocným dítětem. Je to výhodné finančně ... příklad mojí švagrové ... nastoupí mateřskou s dítětem dvouletým a nastaví si ji do jeho 3 let za 7600,- ... na nemocnou dceru bude pobírat od obce 3000,- měsíčně. Za rok teprve nastoupí na Md s nemocnou dcerkou za 7.600,- ...

... může se Vám totiž stát to co jí, že vás budou na sociálce nutit si zvolit MD automaticky s tím dítětem, s kterým budete dýl doma ... ale tak to není ... nemusíte ...

arietiska
30. led 2008

Jo jinak vysoká škola vyplácí mateřskou, ale musí se přerušit studium. Myslím, že pokud se tak neučiní, po porodu se nastoupí automaticky na rodičák ze socky a rovnou se nahlásí na jak dlouho bude ...

webi
3. únor 2008

Holky, byla jsem na neschopence v tehu, ted me konci materska a nastupuji na rodicovskou. Nevim, jestli vite, ale pokud mate starou dovolenou z prace tak ji muzete cerpat zaroven s rodicakem. Dokonce tusim ,ze kdyz jste tento rok 62 dni na materske, tak se Vam pririse dovolena za cely rok 2008. Jenom nevim pak, z jake castky financi castky se ta dovolena vypocita. Nevite? Vim, ze normalne je to z posednich 3 odprac. mesicu. Bude to tak i ted? Snad by to nepocitali z neschopenky nebo materske.

kacka.va
4. únor 2008

já mám takový dojem, že dovolená se počítá ze tří posledních platů, i když by jsi byla ty tři měsíce na neschopence, tak prostě vezmou průměrný příjem i z těch měsíců, takže by ti jí počítali asi z toho, co dostaneš za mateřskou, ne? Aspoň tak jsme to z mzdového účetnictví pochopili. Ale jestli to tak fakt je?

leni96
5. únor 2008

Ahoj holky, můžete mi některá poradit. Dá se o rodičovský příspěvek žádat zpětně ? (např. když mi mateřská skončila už před měsícem a já jsem si ještě nepožádala, díky problémům, které mi způsobil zaměstnavatel, no hrůza ☹ ). Chtěla bych navázat datumově, abych pak neměla problémy. Děkuju za rady Lenka.

kristynaw
5. únor 2008

muzes zazadat az 3 mesice zpetne

leni96
5. únor 2008

jééé děkuju, to jsem ráda 🙂

ketka
6. únor 2008

ahoj holky, víte prosím někdo co musím doložit spolu s žádostí o rodičák? Fakt v tom totálně tápu 😕

andilek
6. únor 2008

na té žádosti to máš napsané, myslím, že tam MM nesl rodný list dítěte a občanku 😉

agavita
7. únor 2008

Holky, chtěla jsem se zeptat-20.1.2008 mi končila mateřská dovolená, 23.1.2008 jsem byla požádat o rodičovský příspěvek -vybrala jsem 3 letou variantu a měla jsem za to, že se automat. navazuje, tzn., že rodičák budu mít od 21.1.2008. Dneska mi přišlo oznámení o schválení volby, kde mi píší, že mi volba byla schválena od 5.2.2008 ?! Volala jsem tam a paní mi řekla, že koleg. asi zapomněla opravit datum, že tím bylo myšleno 1.2.2008-ptala jsem se jí, z jakého důvodu nebudu čerpat od 21.1.-načeš mi bylo sděleno, že od ledna platí novelizace a jelikož jsem měla vyšší PPM, tak nárok vzniká až od 1.2.2008-víte o tom něco?

andilek
7. únor 2008

nevím teda nic, ale mám za to, že jsem to mi to taky datumově nějak nenavazovalo, mateřská mi má končit cca 15.2. a rodičák mi snad přiznali od 1.3. 😕 on to byl zařizovat MM, takže jsem to nějak moc neřešila a ani nebudu 😝

agavita
7. únor 2008

no mi právě kamarádka říkala, že jí to navazovalo a divila se, že mi ne ☹ Ona ale žádala v listopadu loňského roku

andilek
7. únor 2008

my jsme žádali letos, tak to možná bude zase nějaká "supr" novela 😖 😅

mikca
8. únor 2008

holky to je nějaký divný..rodičák vám má být zaplacenej ten měsíc ve keterým vám na něj vznikl nárok..tzn kdyby vám končila mateřská 29 tak 30 máte nárok na rodičák...mě to navazovalo..možná bych zkusilůa někam písnout..třeba Aperio poradnu 🙂

betka007
8. únor 2008

mikca, ja to mam tiez ako pises. Materska mi skoncila 8.1.2008 a od 9.1.2008 mam rodicovsku dovcu.

andilek mas to nejako zle, to ti musi predsa hned navezovat ten datum 😕

niko
27. únor 2008

Ahoj holky, protože v tom mám trošku chaos, potřebovala bych poradit s výpočty PPM a rodičovského příspěvku.
Mimčo se má narodit v květnu 07 a v dubnu 08 mám nahlášený začátek PPM, kterou bych měla pobírat 28 týdnů tzn. do půli října. Do 22 týdnu věku dítětě bych se měla rozhodnout pro čerpání rodičovského příspěvku resp. do konce mateřské. Po mateřské bych chtěla vybrat zbývající dovolenou cca 15 dní a po ní by měl navázat rodičovský příspěvek, začátek by měl tedy připadnout na začátek listopadu. Chtěla bych pobírat zrychlenou variantu RP tzn. od lilstpadu 08 mám počítat 24 měsíců? To by znamenalo konec RP v říjnu 2010 ?
Do konce RP bych chtěla počít druhé dítě...

kacka.va
27. únor 2008

myslím, že dovolenou můžeš čerpat současně s rodičovským příspěvkem,ne?

lukin
27. únor 2008

niko: Ne, rodičovský příspěvek budeš čerpat do dvou let dítěte a ne dva roky po skončení mateřské.

mikca
28. únor 2008

je to tak rodičák se může čerpat i s dovolenou současně..jo a s tou dvouletou variantou je to tak jak píše kukin

niko
28. únor 2008

A ještě holky dotaz, kdybych chtěla navázat druhou mateřskou, je výhodnější jít mezi dětmi do práce nebo jak mi bude počítána mateřská...

mikca
28. únor 2008

nevím přesně ty čísla, ale mě se mateřská nějak moc nelišila a v práci jsem mezi dětma nebyla.. 🙂

poupe
29. únor 2008

Ahoj vsem,ja stale nevim jak to je kdyz nestihnu porodit 2 dite do RP 1 ditete,co kdyz otehotnim pozdeji a budu rodit napr.az bude 1 diteti 3,5,na co mam narok,poradte,diky.

mikca
29. únor 2008

http://www.aperio.cz/ zkus písnout svůj dotaz sem..určitě ti odpoví

niko
29. únor 2008

poupe - to by mě taky zajímao...