Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
29. lis 2010

@jandalinka s papírem o ukončení RP nevím, zkus si tam zavolat, jestli vůbec něco takového posílají. A jinak malá ti může chodit do školky neomezeně, protože rodičák budeš čerpat na mladší mimi, takže to se starší dcerou nesouvisi 🙂

jandalinka
29. lis 2010

@vojtisek2007 díky,zkusím zavolat,doufám,že mi zase nebudou říkat každá úřednice něco jiného ☹ a za druhou otázečku mooc děkuju,uklidnila jsi mě.... 😉

vojtisek2007
29. lis 2010

@jandalinka a nestačilo by jim na zdravotce tvoje čestný prohlášení že k .....má dcera tři roky a končíš RP.

jandalinka
29. lis 2010

@vojtisek2007 tak mi paní řekla,že mi přijde vyrozumnění až po výplatě rodičovské,která bude začátkem prosince a následně papír o ukončení,tak snad to zdravotní pojištovně nebude vadit,že to bude až skoro za měsíc,když ted nemůžu ani nikam lítat a vyřizovat... 😒 .Já bych ani nevěděla,že musím hlásit změnu zdravotní pojištovně,kdybych tam minulý týden nevolala ohledně neschopenky,kterou mám posunutou o 2dny později a tak jsem jen zjistovala,jestli si musím ty 2dny zaplatit sama.... 😕

vojtisek2007
29. lis 2010

@jandalinka no to by měl na zdrav.pojišťovnu "hlásit" tvůj zaměstnavatel....už ti nebude do měsíčních výpisů pro pojišťovnu psát - plátcem zdravotního poj.stát, ale budeš jako normál. zaměstnanec jen na PN....až potom zase po mateřské nastoupíš na rodičák, tak on zase začne psát, že plátcem ZP je stát...taky to ty nemusíš hlásit.

vorllinka
8. pro 2010

Ahoj holky, potřebovala bych poradit,
možná jestli bych nemohlo o radu poprosit @vojtisek2007 nebo kohokoliv, kdo by věděl.

Já jsem si na sociálce nahlásila dvouletou rodičovskou. Do práce jsem musel odevzdat papír, do kdy budu na rodičovské, tak jsem tam volala a narovinu jim řekla, že jsem si vybrala dvouletou, ale že bych chtěla navázat další mateřskou, tak že nevím co tam napsat a ona mi řekla, že ať tam napíšu, že budu doma tři roky. Jenže, co když nestihnu nastoupit na druhou mateřskou do dvou let dítěte? Budou mi pak v práci plati nemocenské (když jsem nahlásila, že budu doma tři roky)?

Moc děkuji!!

vojtisek2007
8. pro 2010

@vorllinka ten rok "mezi" ti nebudou platit nic, protože ti neuniká plat, nemáš na neschopenku nárok....

console
8. pro 2010

Čau holky, jsem zmatená, do července 2011 pobírám rodičák 7600. Bude se to teď nějak snižovat nebo se to týká jen nově nastup. na mateřskou? Díííky

vojtisek2007
8. pro 2010

@console jestli máš tříletý rodičák, nemění se ti nic, kdybys měla 4letý, tak si ti od nového roku sníží na 3800, kdyby dítko bylo už 1.1.2011 starší 10ti měsíců....

console
8. pro 2010

Díky, na tebe je spoleh 🙂

vorllinka
8. pro 2010

@vojtisek2007 děkuji, ale kdybych v zaměstnání nahlásila, že budu doma dva roky a byla bych těhotná třeba ve 4. měsíci tak bych na nemocenskou nárok neměla? U tříleté varianty to tak přeci jde nebo ne?

vojtisek2007
8. pro 2010

@vorllinka kdybys v práci nahlásila dva roky, tak den po Šimonových druhých narozeninách (tzn.31.7.2012) by jsi musela nastoupit do práce nebo by jsi mohla nastoupit na neschopenku....když nahlásíš v práci tři roky, tak ti neuniká žádný plat tudíž nemáš na čerpán neschopenky nárok, to zase až po tom 31.7.2013 pak jo, ale mezi tím druhým a třetím rokem nemáš nárok na nic....kromě teda mateřský, kdyby jsi v průběhu nastupovala, to jo....

vorllinka
8. pro 2010

@vojtisek2007 jj, to jsem chtěla vědět. Už jsem volala do práce a změnila jsem si rodičovskou dovolenou na dva roky 😉 děkuji!!!!

vojtisek2007
8. pro 2010

@vorllinka no radši písemně 🙂 ať máš kdyžtak v ruce nějakej papír, kdyby něco...

luckaa
11. pro 2010

@vojtisek2007 Ahoj,měla bych na Tebe dotaz....30.11. se mi narodilo miminko a jelikož jsem předtím neměla nárok na mateřskou,tak automaticky nastupuju na 4 letou rodičovskou,zajímalo by mě,kolik peněz mi přijde za prosinec a jak to bude od ledna?Pořád v tom plavu...moc děkuju

vojtisek2007
11. pro 2010

@luckaa ahoj, přijde ti rodičák už za listopad - celej 7600 - v prosinci, prosinec dostaneš v lednu taky 7600 a pak dál 7600až do deseti měsíců dítěte, pak do jeho čtyř let 3800

luckaa
11. pro 2010

@vojtisek2007 Aha,tak to koukám...myslela jsem,že to bude nějakých 4500 po celou dobu,tak vidíš...špatné informace jsem měla...jsi zlatá,moc děkuju,zapoměla jsem se na to na sociálce zeptat 😅

palma111
13. pro 2010

Ahojda, taky škemrám o radu... Do 13/01 bych měla být na mateřské. Chtěla jsem si už teď podat žádost o rodičák, ale prý je na to ještě moc brzy. Je to tak? A od kdy bych měla rodičák pobírat. Paní na sociálce mi napsala až od 01/02. Přijde mi to divný, protože tu mateřskou dostanu poměrem (tedy jen za těch prvních 13 dní), neměla bych mít pak nárok i na část rodičáku?

vojtisek2007
13. pro 2010

@palma111 jestli už máš potvrzení z OSSZ ohledně čerpání tvojí mateřské tak není brzy, a budeš žádat o rodičák od následujícího dne, kdy ti skončí mateřská - to poznáš právě z toho potvrzení co ti na OSSZ vystaví, když píšeš, že do 13.1.2011 máš PPM, tak o rodičák žádáš od 14.1.2011 - ale pozor, pokud ti mateřská za těch 13dnů udělá víc, než částka o kterou budeš žádat na rodičáku, tak žádnej rodičák nedostaneš...např. když budeš žádat o 3letých rodičák (bere se7600) a ta mateřská ti za 13dnů v lednu udělá víc než 7600, tak rodičák za leden nedostaneš....pokud ti mateřská udělá např. 5800, tak na rodičáku dostaneš 7600-5800=1800.....

hansed
13. pro 2010

Ahojda, jdu si k vám pro radu...byla jsem žádat o rodičák s tím, že do 26.12. mám mateřskou...tudíž od 27.12. rodičák, ale mateřská mi dělá víc, než 11 400,- (dvouletý rodičák), takže žádám od 1.1. a paní mi řekla, ať přijdu po Novým roce, že to musí být na nových formulářích.... ale bojím se, aby mi pak uznali ten dvouletý, když 22 týdnů bude dcerce příští týden 😕 když jsem pak mluvila s ostatníma maminama, tak jim o nových formulářích nikdo nic neříkal....nevíte, jak to je?

vojtisek2007
13. pro 2010

@hansed to že ti mateřská převýší rodičák neznamená, že si nebudeš žádat od 27.12....co s těma dnima mezi potom ??? zažádej si od toho 27.12 a´t nejsou potíže....vyplň, pošli, a hotovo

broucek007
13. pro 2010

ahojky, potřebovala bych poradit. Asi naivně jsem si myslela že změnyv rodičáku se týkají nově žádajícíchod nového roku, ale asi se pletu. Budu teď mít 23.12. ročního klučinu a šla jsem rovnou na 4 rodičák protože sem již nebyla nikde zaměstnaná. Počítala sem ,že budu mít 7600 do září příštího roku ale jestli sem to správně pochopila tak od ledna už mě zkrouhnout na 3800. Je to tak?

vojtisek2007
13. pro 2010

@broucek007 bohužel, budeš mít od novýho roku rodičák sníženej...v lednu ještě dostaneš za prosinec 7600 a pak už jenom 3800....☹

broucek007
13. pro 2010

díky za info, to není fér. Tahle si nikdo radši nebude pořizovat dítě, když tě pak zkrouhnou na almužnu 😠 kdyby radši šetřili někde jinde a né na matkách na mateřšký!!!

adelaz
13. pro 2010

@hansed žádat můžes tři měsíce zpětně, já to tak taky udělala... jen my za ten zpožděný měsíc dali místo 11.400 (2 letá dávka) tu co je na tři roku 7600Kč... takže jsem přišla o cca 4 tisíce

adelaz
13. pro 2010

Holky šetřit se musí všude, bohužel to tak je... ber te to tak, že například v Anglii a Holandsku mají mateřskou nějaký 3 měsíce a konec, pak musí pracovat... to se tu pak ještě máme dobře

janculovi
13. pro 2010

adelaz máš pravdu že šetřit se musí ale né na těch kdo to potřebijí nejvíc,at si šetří ve sněmovně

@vojtisek2007 já bych taky potřebovala s něčím poradit ,tak snad tě nebudu moc otravovat,jak se tak dívám tak ty si tady náš rádce,ty ženský na pracáku a sociálkách stojí zaprd-pokaždé mi řeknou něco jiného,a nebo si mě přehazují jak horký brambor bo ani jedna neví

já jsem doma na 3letém rodičáku a syn má 21 měs.pracuji na dohodu o provedení práce a ted mě teda překvapilo jak sem někde četla že už to nebude snad povolené?no ale hlavně mě zajímá-chceme s manželem druhé mimi a nevíme kdy si ho pořídit ze stránky penez.druhý rodičák CHCI na 2roky- jestli mužu už ted stím že mimi se narodí do nedovršených synových 3 let-tak jestli si pak mužu zvolit 2 rodičák,jak to ted vubec bude fungovat ten přechod s rodičáku na druhý?nebo at se radši mimi narodí po dovršenách 3 let,což ale znamená,že už budu těhotná-tak jestli dostanu tu samou nemocenskou a mateřskou jako u prvního,nebo budu muste jít na pracák a pak mateřskou ani nedostanu,a nebo bude nejlepší jít po skončení na nějaký čas(ale jak dlouho) zase do práce abych si opravdu mohla zvolit tu 2letou variantu,no je to napsaný asi dost nerosuzitelně,ale nevím jak líp to napsat,děkuji moc

vojtisek2007
13. pro 2010

@adelaz souhlasím, nemáme se zas tak špatně 😉

@janculovi pracovat na dohodu můžeš v klidu dál, v původní návrhu novely bylo,že se při rodičáku nebude smět přivydělávat,ale to neprošlo....na to abys při druhém mohla čerpat dvouletý rodičák, musíš mít denní vyměřovací základ při mateřské vyšší než 380,-Kč - nevím kolik jsi měla první mateřskou, ale když nastupuješ na další do tří let věku dítěte, máš nárok na minimálně stejnou mateřskou jako u prvního (kdyby ti ta druhá náhodou vyšla nižší), ale vzhledem k tomu, že dohoda o provedení práce nezakládá nárok na čerpání PPM, bude se ti další mateřská počítat z toho stejnýho jako první, takže ti vyjde + - stejná. A je jedno jestli na ní nastoupíš do tří let věku dítěte, nebo za půl roku, nebo mezitím půjdeš na dva měsíce do práce....vycházím teda z předpokladu, že máš stále zaměstnavatele!!!!!!!!!!!, protože jestli ne, tak na další mateřskou nárok nemáš (a dostaneš ten 4letý rodičák), nebo bys musela nastoupit po synových 3 letech do nové práce.

adelaz
14. pro 2010

@janculovi tak to je jasný šetřit se musí úplně všude, taky jsem teď slyšela něco o tom, že se mají politikům snižovat platy, tak uvidíme... jinak podle alba se mi nezdá, že by jste žili v nějakém neblahobytu... dokud je co do pusi a máme kde bydlet tak bychom si neměli stěžovat... jsou na tom lidi hůř... a není to vůbec nic proti tobě!! aby sis to nebrala osobně, je to jen můj názor... Já jen, že tady čtu hodně diskuzí kde si permanentně někdo stěžuje a když se mu pak podíváš do albíčka tak má kočárek xlander za 20 tisíc a jiné vymoženosti... na kterých by se dalo ušetřit a schovat si peníze na horší časi... Já i když si žijeme v rámci možností dobře, sedím denně večer u PC a pracuji abych si vidělala nějakou korunu navíc a ušetřila něco rodinnému rozpočtu...

kugek
14. pro 2010

Maminky chci se zeptat kdyz mam naterskou na 4 roky mohla bych prejit na triletou coje k tomu potreba.Mala ma 13 mesicu vubec nevim mela jsem pobirat 7600 do 22 mesice a jestli to bude fak t od ledna tak 3800 hruza poradte prosiim