Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

browneye
10. led 2011

Ahoj holky, já jsem z mateřské a rodičáku trošku zmatená, takže se Vás chci zeptat, zda to dobře chápu 🙂 Na mateřskou nastupuju 6-8 týdnů před porodem (dle MS nebo UTZ?), asi dle MS že?Je to 70% z platu za 12 měsíců hrubého? Je nějaký finanční rozdíl, když nastoupíš na mateřskou dřív, těch 8 týdnů před porodem? Chci jít na rodičák na 2 roky, což teda znamená, že prvních 28týdnů je ta mateřská z platu, a pak do 2 let věku dítěte mi budou vyplácet těch 11400?Díky moc 😉

vojtisek2007
10. led 2011

holky ségře taky ještě nedorazila a to jí chodí max do 5tého...tak tam volala a prej mají nějaký centrální zpozdění v Praze...takže má vydržet....☹

vojtisek2007
10. led 2011

@browneye no máš to zmáknutý úplně přesně - a není žádný rozdíl jestli nastoupíš 6 nebo 8 týdnů, zase potom po porodu buď dobíráš 20 nebo 22týdnů. A datum nástupu ti dle termínu navrhne lékař a když budeš souhlasit tak dobrý, jinak si sama můžeš určit, kterýkoliv den mezi tím 8-6týdnem.....a co si pamatuju, tak můj dr dával nástup podle termínu z UZT.

browneye
10. led 2011

@vojtisek2007 no já vím, že některé holky jdou až těch 6 týdnů před porodem kvůli penězům...Nejsem si úplně jistá, ale myslím si, že v mém případě to vyjde témeř na stejno, tak je asi lepší nastoupit dřív, už těch 8 týdnů před porodem, aby mi jakoby o 14 dní déle platili....Teda nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně 😀

vojtisek2007
10. led 2011

@browneye no oni ti budou platit o 14dnů víc před porodem a zase o 14dnů míň po porodu, peněz dostaneš pořád stejně, za 28týdnů 🙂 spíš jde o to si to vypočítat nástup na mateřskou tak, aby když chceš rodičák 11.400, tak abys končila mateřskou po tom půl roce třeba druhého, nebo třetího....protože ten měsíc kdy se ti sejde mateřská a rodičák dohromady - tak rodičák dostaneš jen v tom případě, že vyplacená mateřská bude nižší než 11400 - tzn, kdybys měla třeba dejme tomu 700 na den mateřskou a mateřskou končila 12tého, tak dostaneš ten měsíc mateřskou 12x700 = 8400 a rodičáku jen 3000...takže když mateřskou skončíš 1,2,3 tak do vyjde líp....tak si to skus propočítat

browneye
10. led 2011

@vojtisek2007 děkuji moc za cenné informace 😉 Počítá se teda mateřská za těch 12 měsíců hrubého a z toho 70%? Já abych si to vypočítala správně 😅

browneye
10. led 2011

@vojtisek2007 a ještě jeden dotaz, formulář si vezmu u mého Dr., dám zaměstnavateli a ten to nahlásí na sociálce i úřadu práce? Nebo jak je to? U nás ve firmě jsou skoro všechno chlapi, tak to účetní asi nebude ani vědět 😅 Tak, abych byla připravená s odpovědí 😉

vojtisek2007
10. led 2011

@browneye žádost o mateřskou dostaneš od svého gyn, dovyplníš, podepíšeš a doneseš do práce, kde k tomu přiloží další papíry a pošlou na OSSZ odkud ti budou vyplácet mateřskou, na úřad práce nic nehlásí, není proč....a jinak ta mateřská se počítá trochu složitějc....ale ve finále to je zhruba taková částka jakou píšeš, 70% z hrubé mzdy za posledních 12měsíců....

browneye
10. led 2011

@vojtisek2007 děkuji moc, je vidět, že to máš zmáknutý 😀

pamal
15. led 2011

ahoj holky, můžete mi prosím poradit?
Zvolila jsem si 2 letý rodičák, protože jsme chtěli mít brzy druhé dítě. To zatím nčekám. V práci mi rodičovskou dovolenou na 3 roky, takže to je v pohodě. Jde mi ale o to, zda tím, že mi skončí vyplácení rodičáku si musím sama platit zdravotní a sociální. Nevíte to některá? Moc díky.

katulka3
15. led 2011

mě se zdá, že ne, jen nedostaneš ani kačku, pokud nejste sociální případ...

shaula
15. led 2011

@pamal Nemusíš, matky pečující o dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let si ho platit nemusí - ale musíš si to nahlásit na zdravotní pojišťovně. U sociálního si nejsem úplně jistá, ale mělo by to být obdobné - platit ho nemusíš, ale doba se ti nebude započítávat do doby, kdy jsi účastna pojištění (pro účely důchodu apod.) nebo se bude nějak krátit.

ffiinnkkaa
15. led 2011

@pamal
@shaula sociální pojištění se nemusí platit vůbec..jen právě jak píše shaula se ta doba nebude započítávat do důchodu

kvardosek
15. led 2011

Ahoj holky,muzete mi prosim poradit???
V mesici kveten cekam sve prvni dite,uz ted jsem na neschopence.Do prace jsem chodila cca 5 mesicu a pak jsem otehotnela.Je tu maly problem,ze mam smlouvu na dobu urcitou a to do konce kvetna 2011.Nepredpokladam,ze mi sef prodlouzi smlovu,tak se chci zeptat,kde budu vedena???Na uradu prace??A muzu si vybrat na kolik let chci jit na materskou???A budu dostavat nejake penize??? Dekuju moc za jakoukoliv radu,jste zlate.Mejte hezky vikend.Pa.

pamal
15. led 2011

@shaula
@ffiinnkkaa
Holky diky. Znejistěla mě dnes kamarádka, tak jsem radši vznesla dotaz. Před tím, než jsem si zvolila 2 letou variantu, tak mě paní na odboru státní sociální podpory úřadu práce ubezpečovala, že i když budu doma do tří let, tak nemusím soc. ani zdrav. platit a žádné další komplikace s tím nejsou. Ale nic neříkala o nepočítání do důchodu. To mě nenapadlo, tak jsem se neptala. Ach jo, člověk musí mít všechno nastudované sám a pak se teprve ujišťovat, že to chápe správně 😢 . Asi pro jistotu zavolám ještě na sociálku a poptám se, jak je to s tím počítám do důchodu, když mám od zaměstnavatele povolenou rodičovskou dovolenou do tří let.

@katulka3 s penězma žádnýma nepočítám. Protože ten objem peněz (o nějakou málo tisícovku míň) jsem dostala za ty dva roky a říkali jsme si že radši mít ty peníze doma, než dojde ke snížení příspěvku - při tom jak se snaží šetřit na lidech, kteří se moc nemohou bránit, by to nebylo ani nic divného.

j.a.n.i
15. led 2011

@pamal Buď v klidu do důchodu se ti to započítávat bude 🙂 Péče o dítě do 4 let se pro důchod započítává.

pamal
15. led 2011

@j.a.n.i díky. A nevíš, musím někam hlásit, že jsem skončila s pobíráním rodičovského? Mám na mysli sociálku, zdravotní. Anebo nic hlásit nemusím, a ve třech letech - tak jak jsem se dohodla se zaměstnavatelem - nastoupím do práce.

ines22
15. led 2011

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat jestli náhodou některá nevíte jak je to s ukončením rodičáku před nástupem na novou mateřskou . Momentálně pobírám rodičák, 29.1. ale nastupuju znovu na mateřskou, musím to hlásit na sociálce aby mi neposílali rodičák, nebo to mají v evidenci oni a hlásit to nikde nemusím?Díky moc za info

bufina
15. led 2011

@ines22 Ahoj, zavolej si na úřad kterej ti posílá rodičák a nahlas jim to tam. Já sem si myslela že se to udělá automaticky nějak samo, že si to mezi sebou nahlásí a ono ne.

shaula
15. led 2011

@pamal Rozhodně na zdravotní pojišťovnu to nahlásit musíš. A já bych pro jistotu zašla i na tu sociálku, radši zbytečně, než vůbec 😀 😅

@j.a.n.i Díky za opravu, tohle je dobré vědět 😉

baca
15. led 2011

@ines22 já jsem taky od 12.12. na mateřské a v lednu mi došel rodičák za celý prosinec. 😀 Taky mně nějak nenapadlo, že to musím sama zsatvit. Tka jsem to tam byla v týdnu vyřizovat a paní zas potřebovala vědět výši mé mateřské, aby mi mohla spočítat, kolik toho rdičáku mi mají dát a kolik budu vracet. Sice teda nechápu, proč to spolu souvisí, ale budiž. Naštěstí si tu výši mateřské zjistí, protože tam nějaká paní chodí. Ale kdybych spadala pod nějakou jinou OSSZ, tak bych jim to musela donést sama.

shaula
15. led 2011

@baca Souvisí to tak, že za prosinec nárok na rodičák máš, ale pouze ve výši, která přesahuje mateřskou... Je to sice totální nesmysl, podle mě by se to mělo počítat podle počtu dnů, no ale takové už jsou naše skvělé zákony - jak nás co nejvíc odrat 😀 😝

baca
15. led 2011

No tak to mám teda pocit, že budu muste vrátit celý rodičovský příspěvek. To mám radost. Schválně jsem se teď dívala na výpis z účtu z loňského prosince, kdy mi končila mateřská a začínal rodičák a fakt ty dvě částky dávají dohromady 7600. ☹

bufina
15. led 2011

@shaula Ten jejich systém je fakt děsnej. Mně se malej narodil předčasně, asi 3 dny před nástupem na mateřskou. Když mu byl necelej měsíc, tak sem si šla na úřad zažádat o porodný a tam na mě baba u přepážky skoro hulákala, jak si to jako představuju pobírat mateřskou a rodičák zároveň (sem totiž netušila že to mám nahlásit) Tak sem jí vysvětlovala že sem vlastně žádnou mateřskou 6 týdnů před porodem neměla atd. a malej se narodil 19.12, takže mně jakoby zpětně od 1.12 stopli rodičák a taky sem čučela co jako těch 19 dní.... Nakonec mně to nějak propočítávali, nějaký peníze za Nikolku sem já vracela, pak mně v podstatě to stejný zase poslali na Adámka, no holubník hadra tam....

baca
15. led 2011

Tak na mě nikdo nehulákal, ani se nijak netvářili, i když obavy jsem z toho měla. 🙂

bufina
15. led 2011

@baca No jo, já totiž chodím k ženské co tam sedí snad už 30 let ☹

stapet
17. led 2011

@ines22 Ahoj, jsem ve stejné situaci. 13.1.2011 jsem znovu nastoupila na mateřskou. Rodičovský příspěvek jsem šla zrušit na sociálku (ÚP - sociální odbor), kde paní v PC stopla vyplácení a dostala jsem formulář (fialový), který mi mají potvrdit na SSSZ, že mám nárok na mateřskou (a kolik). Ale mám tam jít až po tom, co mi přijde 1. mateřská, aby už mě tam měli zaevidovanou (naštěstí tam může dojít i manžel, s vyplácením prý mívají zpoždění i 3-4 měsíce). Ale nejdřív musím zažádat u zaměstnavatele o mateřskou, ten podá žádost na SSSZ,...

Nevěděla jsem, jestli za leden dostanu nějakou část RP. Shaula díky, už mi asi došlo, jak se to počítá a jak spolu výše PPM a RP souvisí. Máš pravdu, že by se to mělo počítat podle dnů, takhle mi to přijde nespravedlivý... no ale co naděláme...

Prosím, nemáte někdo odkaz na nějaký zákon, podle kterýho se při přechodu zpět na mateřskou musí zrušit rodičák? A kdyby to někdo nevěděl, že to má zrušit, tak oni to pak kontrolují a vyžadují vrácení? Díky. 🙂

simik78
2. únor 2011

@vojtisek2007 ...moc díky...taky už jsem si to osobně ověřovala na sociálce 🙂

vycu
4. únor 2011

@stapet J eto zákon 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, § 30 odst. 4.
Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na
peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s
porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši
rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského
pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok
na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 13^3i).

vlada84
6. únor 2011

Dobrý večer,
chtěla jsem se zeptat, zda nevíte jak je to s docházkou dítětě mladší 3let do státní školky, abych nepřišla o rodičák. Myslím jak často a na jak dlouho by mohla v měsíci chodit. Děkuji moc 🙂