Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

j.a.n.i
9. čer 2011

@brabcak Ano, dostaneš i podporu, od 5.5. do konce měsíce.

brabcak
10. čer 2011

děkuji moc za odpověd. 🙂

mamkahelca
20. čer 2011

Ahoj holky,jdu si pro radu.Mam triletou dcerku a ja uz chodim dva mesice do prace,vratila jsme se do svoji stare,kde mam dobu neurcitou a ted jsem zjistila,ze jsem tehotna a pokud bude vse ok,dostanu neschopenku a potrebuji poradit budu mit narok na trilety rodicak jako jsme mela u dcerky a narok na materskou a jeste jeden dotaz kolim procent je neschopenka,ja u dcerky brala stejne penize jako kdyz jsem makala a materska byla o neco vetsi ale ted se prej nebere ani pulka z platu a ja mam hruzu jak to financne zvladneme nevite jak to je a co me ceka?jen nechci 4lety rodicak,to bychom neutahly,dik za radu🙂)))

vojtisek2007
20. čer 2011

@mamkahelca budeš mít znovu nárok na PPM i nárok na volbu tříletého rodičáku - neschopenka je cca 60% platu a mateřská 70%....

mamkahelca
20. čer 2011

@vojtisek2007 Dekuji za odpoved a to se pocita z hrubeho ze?jen tak pro jistotu🙂))

mamkahelca
21. čer 2011

@vojtisek2007 Chci se jeste optat,ted me kamoska docela vydesila,jak jsem rikala,ze mam odpracovame dva mesice ve sve stare praci,tak mi rikala,ze se mi bude neschopenka pocitat z oddelanych dvou mesicu a ne postaru a ze budu brat skoro nic a ze bych mela v parci dal zustat a nejit na neschopenku,ale ja se taham s tezky mi vecmi,tak se bojim.Ted chtej pani poslanci odklepnout trilety rodicak misto 7600kc 6100kc,je to pravda,ja dopufam,ze to nedopadne.

j.a.n.i
21. čer 2011

@mamkahelca Neschopenka se ti bude počítat z těch 2 měsíců, ale ve výsledku to vyjde plus mínus nastejno, protože plat se přepočítává na takzvaný denní vyměřovací základ, takže pokud máš furt stejný plat, tak je naprosto fuk, jestli se to počítá z roku nebo z měsíce, na den je to pořád stejně. Jinak s rodičákem to pravda je ale není jisté zda to projde, jinak já s tím souhlasím, u všech variant by měl člověk dostat stejně.

brabcak
23. čer 2011

@j.a.n.i ahoj ted se zeptám možná trošku mimo mísu, v červnu jsem dostala poslední rodičák a ted vůbec nevím jak to bude dál. Malého mi do školky pochopitelně nevzali a já nemohu nastoupit normálně na plnej uvazek do práce, jsem s klukama sama platím vše ohledně bydlení a všeho ostatního sama mám jen nějaké brigády, ale s toho to utáhnout nejde tak jsem se chtěla zeptat jestli mám nárok na nějaké příspěvky. Podotýkám že nemám nárok na příspěvek na bydlení jelikož jsem v podnájmu.Předem dík za dpověd ☹

vojtisek2007
23. čer 2011

@brabcak a máš nějakého zaměstanavatele kam by ses měla vrátit nebo nemáš ?

luccii
24. čer 2011

ahojky, poradite prosim nekdo, kdo vyplnuje formular Potvrzení nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku? (a zda to jde postou ci on-line?) dali mi ho na mistni socialce a ze mi ho pry vyplni socialka ve meste, kde jsem pracovala (ci ze to za me udela zamestnavatel), a ze jim ho mam donest do 6.7., na materskou dovolenou jsem nastoupila 21.6. (nechteji ho po mne moc brzo?) problem je totiz v tom, ze se tezko ted dostanu do Prahy (kde jsem pracovala) a zamestnavatel s tim formularem nechce mit nic spolecneho... 😒 jen dodavam, ze mam na materskou narok a ze jsem predcasne ukoncila pobirani rodicovskeho prispevku z duvodu dalsiho tehotenstvi a tedy nastupu na MD

diky moc! 🙂

vojtisek2007
24. čer 2011

@luccii ahoj, vyplníš si oddíl A, B a pošleš poštou na okresní (českou) správu sociálního zabezpečení, která ti vyplácí mateřskou - je to dle sídla zaměstnavatele - na vaší mzdové účtárně by ti měli říct přesnou adresu, tam ti vyplní oddíl C a pošlou ti ho poštou zase zpět - přes internet do nejde ale nemusíš tam osobně, stačí poslat poštou a zaměstnavatel s tímhle formulářem opravdu nemá nic společnýho. A na úřadě to chtějí proto, že kdyby ti mateřská za měsíc udělala míň než 7600, tak by ti potom ode dne porodu z úřadu práce - odboru soci.péče dopláceli 🙂

luccii
25. čer 2011

@vojtisek2007 moc ti dekuju za radu! 🙂 predpokladam, ze to mam poslat na okresni spravu soc. zabezpeceni na Praze 1, kde sidli muj zamestnavatel, vid?... musim to poslat hned v pondeli, abych to do toho 6.7. mela doma

vojtisek2007
26. čer 2011

@luccii ano, jestli zaměstnavatel spadá pod tamní soc.správu tak tam ,jestli si nejsi jistá, zavolej nejdřív do práce, ať ti řeknou přesnou adresu - a přilípni jim k tomu klidně lísteček, že žádáš o urgentní vyřízení, že to potřebuješ doložit do 6.7. k žádosti o rodi.příspěvek.... Hlavně píšeš, že jsi na mateřské od 21.6., takže tenhle papír ti stejně potvrdí nejdřív po první vyplacené mateřské....takže pochybuju, že to stihnou do 6.7. - na úřad to samozřejmě můžeš doložit později, nic se nestane...oni chtějí ten papír proto, že je to "důkaz" toho proč ukončuješ první rodičák a pak kdyby ti mateřská vyšla náhodou nižší než 7600 tak by ti jí z úp ode dne porodu dorovnávali....

luccii
28. čer 2011

@vojtisek2007 moooc dekuju, uz je mi to vsechno jasne 🙂

veronikaka
28. čer 2011

@luccii Ta sociálka, která Ti vyplácela rodičák si to může vyžádat u té sociálky, kam spadá zaměstnavatel pomocí datových schránek. Pro mě to moje sociálka udělala ....

vojtisek2007
28. čer 2011

@veronikaka no jo, jenže tenhle přístup je ještě skoro na 99% hudba budoucnosti 😢 😠 😠 😠 😠

ivca_doubek
29. čer 2011

Ahojky holky,
jenom se chci zeptat: První rodičák si musím ukončit sama, i když mi bude zaměstnavatel zařizovat druhou mateřskou? Nebo si to sociálka zařídí automaticky, když uvidí, že nastupuji na mateřskou?

vojtisek2007
29. čer 2011

@ivca_doubek ano, musíš si ho ukončit sama, protože rodičák ti vyplácí úřad práce odbor státní sociální podpory a mateřskou ti bude vyplácet okresní (česká) správa sociálního zabezpečení....jsou to dvě různé instituce

bublenudle
2. črc 2011

Ahoj holky....prosim o radu..pokud je nekdo v nove praci teprve 2 mesice a jde na PN z duvodu rizikoveho tehotenstvi,pocita se vyse neschopenky z tech 2 mesicu??staci to??? nebo se bude dostavat minimum...a je nejaky strop pro vysi PN,,?? a jak je to pak s materskou?? je stejna jako pri PN ??? dekuji Vam mockrat za odpoved...vubec tem vecem nerozumin... 😠

bublenudle
2. črc 2011

@vojtisek2007 Ahojky..mam otazecku..pokud jsem zamestnana jen 2 mesice (nova prace),bude se mi pocitat PN ,ohledne rizik.tehu z tech 2 platu?? a materska??? nebo i ze stare prace??? dekuji ti..

brabcak
3. črc 2011

@vojtisek2007 nemám,měla jsem smlouvu na dobu určitou prodlužovali nám ji po roce a když jsem nastoupila na mateřskou tak mi v datum vypršení smlouvy poslali poštou výpověd.

anidomi
3. črc 2011

ahoj,mam prosbu-jsem z toho zoufala.. Pred mesicem se mi narodilo mimco a az ted mi prislo ze socialky,ze o necelych 14 dni nesplnuji narok na PPM,tudiz mam narok na Rp od 1.dne narozeni mimca.. Problem je v tom,ze papiry na RP si musim vyzvednout na miste meho tp-150km od souc.bydl.-daji se nekde ty papiry stahnout,abych je tam mohla poslat? Jak dlouho to tak bude trvat,nez mi prijdou penize,kdyz ted jim to trvalo temer 2 mesice? Malej se narodil o 3 tydny driv.. Dekuju za odpoved.

vojtisek2007
3. črc 2011

@bublenudle jenom z těch dvou měsíců - nemocenská i mateřská

@anidomi na www.mpsv.cz - tam máš všechny potřebné formuláře...

bublenudle
5. črc 2011

@vojtisek2007 děkuji ti mockrat,měj se pěkně...pracovala jsem pres 2roky u jedne firmy a pak přestoupila k jine,lepsí plat,ale jsem jen 2 mesice..tak proto se ptam,mej se krasne.... 🙂

vojtisek2007
5. črc 2011

@bublenudle nemocenská i mateřská se počítá vždycky jenom z "aktuálního" zaměstnání - nesahá se do peněz z předchozího, ikdyby to nové trvalo jen jeden měsíc.... 🙂

najemnici
5. črc 2011

Ahojky holky,chtěla bych se zeptat.Od 14.6.2011 pracuju a mám smlouvu do 31.10.2011.Poslední týden v červenci se začneme snažit o mimi.Když bych náhodou už třeba v srpnu otěhotněla a šla na neschopenku.Měla bych nárok jít na 3 letý rodičák?A jak by to bylo kdybych byla na neschopence a smlouvu mi neprodloužili?

xovicka
6. črc 2011

Dobrý den, prosím o radu. Koukám, že @vojtisek2007 tady tomu všemu rozumí, tak snad i mě pomůže. V tomto měsíci mi končí mateřská a začíná rodičák. Žádost už jsem nějak zvládla, dokonce mi ji schválili, tak snad bez prostředků nezůstanu. Teď mě ale zajímá, jak je to s dovolenou v zaměstnání. Někde jsem četla, že bych si ji snad měla vybrat už teď, že je to výhodnější. Dívala jsem se na ten zákon a přiznám se, že mi připadá trochu nesrozumitelný, takže mi není jasné, zda na nějakou dovolenou mám nárok. Mám smlouvu na dobu neurčitou, už jsem ve firmě nějaký ten rok pracovala, na mateřskou jsem nastoupila hned 3. ledna (takže jsem letos vlastně vůbec nepracovala), porodila jsem 15. února a teď v červenci mi začíná rodičovská dovolená. Mám teda nárok na nějakou dovolenou v práci? Pokud ano, jak se to vyřizuje? To budu současně na rodičovské dovolené a současně na dovolené ze zaměstnání? A mám to nějak hlásit na úřadě? A do zaměstnání teda normálně přijdu na mzdovku a nahlásím, že chci dovolenou a oni mi ji musí zaplatit? Pokud bych na nějakou měla nárok, raději bych ji vybrala teď než za tři roky (kdoví, jestli firma tak dlouho vydrží).

vojtisek2007
6. črc 2011

@xovicka ahoj, peněžitá pomoc je brána jako kdybys byla v práci - pro nárok na dovolenou - takže máš nárok za rok 2011 - ale pozor, musíš dovolenou u zaměstnavatele zažádat v návaznosti na skončení PPM, jinak se ti bude dovolená krátit.
Např. mateřská ti končí 18.7., tak od 19.7. zažádáš v práci o řádnou dovolenou za rok 2011 (a i 2010 jestli sis jí celou nevybrala) a v návaznosti zase zažádáš u zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou - např. do tří let věku dítěte - nebo dvou, to jak si vybereš.
Takže vlastně teď budeš pobírat část mateřské, část rodičáku a ještě k tomu za dovolenou 🙂 .
Na žádném úřadě nic nehlásíš.

bublenudle
6. črc 2011

@vojtisek2007 děkuji ti mockrat,za info,měj se krasně

xovicka
6. črc 2011

@vojtisek2007 Díky za rychlou odpověď, to jsi mě potěšila! 😀