Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

oktarina
20. led 2014

@j.a.n.i moc dekuji za upřesnění a postup!

stuchlici
31. led 2014

j.a.n.i. prosím o radu - nemám nárok na mateřskou,na ÚP mi řekli,že na rodičáku můžu být i 3 roky,ale nějak tomu nerozumím,ptž všude čtu,že by to muselo být na přítele... Je tedy možné,že můžu být na rodičáku 3roky? Po ukončení se pak musí ženská přihlásit na ÚP,když se jí nepodaří najít HPP?děkuji

j.a.n.i
1. únor 2014

@stuchlici Pokud by sis chtěla zvolit rodičák na 3 roky a nemáš nárok ani na mateřskou, ani nejsi aktuálně na neschopence v souvislosti s porodem, tak ten rodičák opravdu musíš volit přes partnera, ale neznamená to, že by byl na něj, pouze musíte doložit, že on má teoretický nárok na PPM a jeho denní vyměřovací základ a na základě tohoto papíru žádáš o rodičák a volíš ty.

hedusska
1. únor 2014

@stuchlici jde to..taky to tak budu mít. Nikdy jsem nepracovala a jsem po škole takže nárok na mateřskou nemám..ale dostala jsem na socialce papiry které vyplní u přítele v práci až se malé narodí a vlastně rodičák bude přes nej, ale doma budu já... Takže pokud má přitel nárok na rodičák, nechte si ho napsat přes něj.🙂

cristynaxo
1. únor 2014

Ahoj holky...oprosím též o radu...na mateřskou nárok mít nebudu...ale jsem na HPP, tedy buď budu pracovat nebo budu na neschopence..podle toho jak by to šlo..se zaměstnavatelem jsem se domluvila že jak to pujde chci se vratit na častečnej uvazek do prace a pak zase na HPP..jelikož maji firemni skolku, a deti berou od dvou let, tak bych chtela na dvoulety rodicak..myslite ze to bude mozne?? ted pry si muze maminka vybrat sama na kolik mesicu chce jit na rodicak...tedy uz to nejsou jen roky, ale nejak nechapu jake jsou tam podminky..
dekuji 🙂

andrusinka
1. únor 2014

Já mám taky dobrý problémek-asi 25.9.2013 jsem skončila v práci a od té doby marodím.Snažíme se o mimi takže zatím pobírám nemocenskou.Na co budu mít nárok?Když se to nepovede do dubna/2014 pujdu na pracák a co pak?Když otěhotním?Dostanu vůbec něco?S přítelem žiju a máme společnou adresu a jednoho syna 5let.Poraďte nějak to jde mimo mě nikdy se mi to nestalo.....dík

cristynaxo
2. únor 2014

@andrusinka no pokd nebudes mit narok na materskou, tak potom pujdes rovnou na rodicak... ja to mam tak ze nemam narok na matersou ale na rodicak bude i moznost volby..ale pri 3 letech to vychazi na 6.100Kč a nějaké drobné ... chtěla bych jít na dva roky, protže v praci mame firemni skolku a deti berou od dvou let..ale na to pry nemam dostatecne vysoky prijem, takze pak pry moznost volby prez pritele..ale to nevim jak se dela..a co je vlastne potom se mnou..kde se nahlasit apod.. :( ..

pidisek
2. únor 2014

Co to znamená / nemocenská v souvislosti s porodem? Ted mam nemocenskou kvůli rizikovýmu...chci ji mít do konce sestinedělí a pak rodičák - budu mít nárok na volbu délky?

stuchlici
2. únor 2014

holky díky

kamilka007
15. únor 2014

Taky poprosim o radu: jak se resi rodicak, kdyz porodim dalsi dite driv, nez vycerpam i ten nejkratsi? Zbytek proste propadne? Nebo se da jeho delka prizpusobit a vycerpat ho cely treba uz za 18 mesicu? Chteli bychom treti dite p co nejdriv po druhem, tak se poptavam na moznosti. Diky za radu! 🙂

veri0007
15. únor 2014

ahoj holky. Víte jaké jsou přesné podmínky pro dvouletý rodičák?? Nemohu to najít...☹

j.a.n.i
15. únor 2014

@kamilka007 Zbytek propadne, nic s tím nenaděláš, taky mi kus propadnul.

j.a.n.i
15. únor 2014

@veri0007 Jelikož už 2 letý rodičák neexistuje, tak podmínky nenajdeš. Nově se volí částka a můžeš volit maximálně tolik kolik si měla mateřskou nebo 7600,- pokud byla menší.

veri0007
16. únor 2014

@j.a.n.i už jsem o něco málo chytřejší, děkuji😉 Jedna slečna mi poslala odkaz http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...
velmi dobře vysvětlené😉

presticanda
17. únor 2014

Ahoj holky. Chtela jsem se zeptat jestli stim nektera nemate zkusenosti. Mam 20.mesicni dceru a ted jsem znova tehotna zatim malinko. Ale s dcerou mam materskou na tri roky. A chtela bych si tu matersko prevest. na dva roky a neco. Dceri budou dva vv cervnu a termin mam v rijnu. Mate stim nektera zkusenosti? Dekuji

blahova_andrea
17. únor 2014

@presticanda vypočítej si kolik už jsi vyčerpala z 220 000 a kolik ti zbývá měsíců do nástupu na mateřskou a rozděl si zbytek peněz na zbývající měsíce. vlastně si zkrátíš rodičák a navýšíš ho. já to dělala nedávno taky. bohužel i když jsem si to dala na maximum, tak to celé vyčerpat nestihnu a něco propadne, ale to se holt nedá nic dělat.

mataharyy
17. únor 2014

Ahoj, mám dotaz, úplně to nezapadá sem, ale @j.a.n.i je tu takový přeborník v tomto směru 😅

Když žena nastoupí do práce a po té zjistí že je těhotná a ve zkušební lhůtě a měla by jít na neschopenku, jak je to s mateřskou když by jí vyhodili, má na ní nárok, nebo vztahuje se na ní nějaká ochranná lhůta tak, aby měla nárok na mateřskou? 😕 Konkrétně je zaměstnána od 1. ledna a teď je v desátém týdnu a zatím chodí do práce, ale doktor doporučuje neschopenku, ale neb je to hodně neplánované a finančně na tom není nic moc, tak zvažuje možnosti včetně UPT, tak zjišťujeme na co teoreticky má nárok a zda by to nějak utáhla...

Předem moc díky za radu 🙂

presticanda
17. únor 2014

@blahova_andrea Dekuji. Prave to budu resit na urade tak po 12tydnu radeji. Jsem zvedava kolik mi daji.Jestli mi vubec neco daji. A nikde v mem okoli to nedelal. Nevite jakou nejvyssi castku Vam muzou dat? Dekuji

j.a.n.i
17. únor 2014

@mataharyy No, má nárok na ochrannou lhůtu, ale ta je jen tak dlouhá jako to zaměstnání, takže by záleželo, kdy ji vyhodí... plus pak ještě záleží na tom, co dělala předtím, klidně do IP.
Ale upřímně, pokud zvažuje UPT, tak bych se na nějakou neschopenku vybodla a chodila do práce...

j.a.n.i
17. únor 2014

@presticanda těch 11500,- jak už jsem odpovídala ve vedlejším vláknu, pokud si měla dostatečně vysokou PPM. Pokud ne, tak se to dá ještě řešit přes nárok partnera.

zamilovanadonej
17. únor 2014

Já bych se ráda zeptala: na rodičák jsem šla z ÚP, sociální pracovnice mne slovně informovala že budu mít rodičák na 4 roky. Ale dostala jsem rodičák již po desáté a stále 7600Kč, ačkoli jsem již očekávala 3800...má někdo zkušenost? Znamená to tedy, že bych dostávala těch 7600 jen do 2,5 let věku dítěte? 😕 díky

blahova_andrea
17. únor 2014

@presticanda já tam šla raději hned, i tak to fakt nestihnu vyčerpat. kdyby to nevyšlo, tak bych si to šla za další tři měsíce zase snížit, no 😉 všeobecně je maximum 11500, ale musíš splňovat určitý denní vyměřovací základ, tudíž výši mateřské, tudíž výši výdělku v zaměstnání. kolik je konkrétně tvé maximum ti jistě paní na úřadě řekne. já se taky pro jistotu ptala. abych si nezažádala o něco nereálného a pak mi došlo zamítnutí a pak tam letět znovu s jinou částkou a zase to zkusit. oni mají v pc, kolik jsi měla ten vyměřovací základ a podle toho ti poradí, co je tvé maximum 😉

presticanda
17. únor 2014

Holky ja bych rekla ze jsem nemela malo. Nu uvidime zajdu se tam zeptat a budu chytrejsi i tak moc dekuju.
To ja taky urcite nestihnu dovybrat. Myslela jsem ze ti to muzou dovyplacet v dalsi materske ale to asi nejde.

j.a.n.i
17. únor 2014

@zamilovanadonej Ne, 10x 7600,- je správně a pak už to bude 3800,-

j.a.n.i
17. únor 2014

@presticanda Ne, nemohou, nástupem na další mateřskou ti zaniká nárok na rodičák.

blahova_andrea
17. únor 2014

@presticanda bohužel jak nastoupíš na mateřskou, tak končíš s původním rodičákem, co jsi nevybrala propadá státu ☹

hanulka184
21. dub 2014

Ahojky.Chtěla bych se zeptat....Jsem na mateřské do 3 let věku dítěte,tutíž rodičovský příspěvek mám 7000 a nějaké drobné.Kdybych si to navýšila,tak se mi zkrátí doba např. na 2,5 roku a musim pak po těch 2,5 letech nastoupit do práce nebo zůstanu doma normálně do těch 3 let s tím,že pak budu doma zadarmo ty poslední měsíce...? Děkuji moc za radu 😉

spagatice
21. dub 2014

@hanulka184 Můžeš být doma zadarmo. Vyplácení rodičáku nemá s rodičovskou dovolenou nic společného 😉

hanulka184
22. dub 2014

@spagatice Díky 🙂

michaelka1234
30. dub 2014

Zdravím! chci se zeptat zda máte někdo špatnou zkušenost s rodičovským příspěvkem....žádost jsem podávala k 5.3 ještě mi doběhla část z matřské v dubnu doplněná o kus rodičovské(mateřská mi končila ke 14.4)a tak právě nevim kdy mi přijde nebo kdy chodí rodičovská?....mateřská mi vždy chodila v prvním týdnu v měsíci...záleží na tom kdy jsem si to vyřizovala?nebo je to jedno a chodí to pokaždé jinak....?....