Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

katalines
23. říj 2007

jj, dítě starší 18-ti měsíců a mladší 3let věku dítěte se bude brát těch cca 75OOkč, po dovršení 3let je snížená na cca 3800kč.
Ty částky nevím přesně.

mikca
23. říj 2007

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... mrkněte na tuto stránku je tam odkaz kde je to docela hezky napsaný...prostě se od ledna bude muset hlásit jak dlouho chceš být na mateřský a podle toho tě budou vyplácet

kuliskaa
24. říj 2007

Ahoj holky já to zase viděla v telce že😝okud budeš chtít zůstat doma 4 roky tak bude 3600,pokud 3roky tak bude jak je ted 7500 pokud 2 tak je tam kolem 11000....tohle jde ke schválení...tak nevím ....bojím se také.....no rozhodují o tom chlapi takže no coment!! 😠

andrys
30. říj 2007

ahoj všechny informace o vládní reformě naleznete na www.mpsv.cz 🙂

Rodičovský příspěvek je koncipován ve vícerychlostní struktuře čerpání a ve třech výměrách stanovených v pevných částkách, a to:
zvýšená 11 400,- Kč
základní 7 600,- Kč
snížená 3 800,- Kč

Rodič má možnost si zvolit:
- rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – po peněžité pomoci v mateřství (PPM) ve zvýšené výměře do 24 měsíců věku dítěte,
- klasické čerpání rodičovského příspěvku - po PPM v základní výměře do 36 měsíců věku dítěte,
- pomalejší čerpání rodičovského příspěvku - po PPM nebo od narození dítěte v základní výměře do 18 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře do 48 měsíců věku dítěte.

adrous
14. lis 2007

ahoj jen jsem se chtela zeptat nikde jsem se nedocetla o porodnem jestli ho tak krouhli a nevim ani o kolik???nevite nekdo? ☹ ☹

gabcos
14. lis 2007

porodné bude od ledna 13.000,- Kč... 😠 😠 😠

orisek1
15. lis 2007

Holky, nevíte některá, jak je to u OSVČ - teď myslím tu příjmovou hranici těch 16 a něco tisíc měsíčně, aby si člověk mohl zvolit tu dvou letou variantu rodičáku??? Je mi totiž divný, že stejně budu při rodičáku dál podnikat, tak jsem chtěla ty dva roky, ale protože jsem minulý rok po zdanění paušálem měla nízký čistý příjem, tak mi to na těch 16a něco nevyjde, a budu muset mít tři roky???? ☹

mikca
15. lis 2007

no orisek mám známou, ta je taky OSV4 a jelikož jí nevznikl nárok na penežitou pomoc v mateřství..což tobě asi taky nevznikne...??? jdeš rovnou na rodičák..tak automaticky spadáš do pomalejšího čerpání bez nároku výběru...

mikca
15. lis 2007

jé já koukám že už mimi máš 😀 ...takže jestli jsi neměla PPM tak spadáš do pomalejšího čerpání

lucija
18. lis 2007

Ahojky, když jdu hnedka na rodičák -PPM jsem neměla- tak nemám nárok ani na to normální tj. těch 7600,-?

belda
18. lis 2007

ahoj,chtěla jsem se zeptat,jestli nevíte,jak je to s výší mateřské(těch 28 týdnů),pokud jsem momentálně pobírám rodičovský příspěvěk?(je mi jasný,že ten během mateřský brát nebudu)jeslti se to počítá z nějakého minima,nebo to je těcj cca 60 nebo 70% platu?teda jestli mateřskou dostanu nebo budu na tom minimu,protože jsem mezi prvním a druhým dítětem nepracovala?snad jste mě pochopily 😀

mikca
18. lis 2007

lucija..pokud nemáš nárok na PPm tak automaticky spadáš do pomaleho čerpání od začátku 3800kč bez možnosti výběru

bekla..6 týdnu před porodem přerušíš rodičák a nastoupíš mateřskou..pak máš nárok na to si vybratjak dlouho zůstaneš na rodičocský..počítá se to z platu..takže by jsi na to měla být jako u prvního +-

belda
18. lis 2007

mikca dík moc,to jsem si myslela taky,ale nahlodala mě kamarádka,která šla do práce mezi dětma,aby právě dostala mateřskou.a teď mi říkala,že když jsem na rodičáku a v tom 34.tt nastoupím na mateřskou,tak budu mít jenom nějaký minimum(nevím,z čeho se to počítá,ale vychází to na cca 3500kč měsíčně),což mě teda dost vyděsilo.myslela jsem,že automaticky budu mít mateřskou jako u prvního dítěte...

mikca
18. lis 2007

jo bekla budeš teda pokud stihneš nastoupit mateřskou do tří let prvního dítěte..protže v prci by ti mohli dát výpověd a tím ti zaniká ná rok na PPm..ale koukám že to stihneš jetli teda dobře počítám 🙂 ..takže to bude stejné jako u prvního moje mateřská se snížila něco málo kolem 1000 než u prvního..ale jak se to počítá ted přesně nevím

belda
18. lis 2007

mikca díky 😀 😉

lucija
18. lis 2007

Mikca díky i když moc jsi mě nepotěšila ☹

mikca
18. lis 2007

lucija já vím je mi to líto..jsou to jelita ty nahoře 😠

kristina_tvb
20. lis 2007

Ahoj, mam v tom trosku zmatok, ako je to, ak by som sa rozhodla pre to rychlejsie cerpanie, cize by som poberala rodicak 2 roky, ale nakoniec by som sa rozhodla zostat na materskej 3 roky. Peniaze uz nedostanem, to mi je jasne, ale mozem byt ten treti rok pravoplatne na materskej?

mikca
20. lis 2007

kristi .když se budeš chtítrozhodnout pro dva roky na rodičáku, tak tvoje PPm to co ti bude platit zaměstnavatel,musí být 380za den...což je dooost peněz dělá to něco kolem 16000 měsíčně..pokud to nebudeš mít, tak se můžeš rozhodovat jen mezi třema nebo čtyřma rokama...nejde to pak změnit..no a když by jsi se rozhodla pro ty dva roky a pak chtěla zůstat doma, tak už ale nebudeš na rodičovské a budeš si muset platit pojištění..nebo se nahlásit na pracáku....

kristina_tvb
20. lis 2007

ahoj mikca, diki moc za odpoved. To som presne potrebovala vediet, takze ak by som sa rozhodla pre dva roky, tak mam potom proste smolu...

kacka.va
20. lis 2007

aha, to je mi novina, já měla za to, že když se rozhodněš zůstat na rodičovské i ten třetí rok, tak oficiálně budeš vedená jako na rodičovské dovolené, ale s tím, že nebudeš dostávat ani korunu. A nejsem sama, kdo to tak pochopil. Nemůžu se přece hlásit na pracák, když zaměstnavatel mi zůstane stejný a já nebudu regulérně nezaměstnaná.

eleonora
20. lis 2007

holky chtela jsem se jen zeptat jestli nevite jak to budu mit kdyz budu zadat o materskou tak Martinovi jeste nebudou tri roky. budu si moct vybrat ty tri roky nebo rovnou budu zarazena do tech ctyr diky

paolin
20. lis 2007

eleonora: automaticky spadas do posledni kategorie - 4-lete materske.
kacka.va - po tech dvou letech materske musis nastoupit do prace nebo dat/dostat vypoved.

nilita
20. lis 2007

Holky můžete mi poradit, malej bude 11měs. pobírám 8158kč, asi zůstanu u tý základní... že?? dýl být na mateřský ani nechci..to nám přijde domů formůlář,kde si budeme muset zvolit a opět zažádat na mateřskou?nebo to přímo vyřídit osobně? kuju za rady

kacka.va
20. lis 2007

no jo, jak říkám, nejsem jediná, kdo to pochopil blbě 🙂. Ale jestli je to takhle, tak to si dám radši 3 letou a pak nastoupím dřív 😉. i když já stejně budu asi dělat na nějakou dohodu, tak bůh ví, jak to bude.

mikca
20. lis 2007

ela do tří let budeš brát 7800 apak do 4 let 3600

ahoj nili..jo ty si budeš moct vybrat jestli tři roky nebo čtyři ..pošlou ti formulář, ale stejně s ním budeš muset na tu socku zajít... 🙂

kacka.vo. a kdo by platil pojištění když jste doma...jednou vám skončila rodičovská dovolená a tím pádem za vás stát přestává platit pojištění..tak to chápu já...jasně bude to o dohodě se zaměstnavatelem...

kacka.va
20. lis 2007

no já myslela, že jako na rodičovské bych byla, ale bez jakýchkoliv peněz, víš, protože to mi vyplývalo ze článku, který nedávno vyšel v některých z novic. že prodloužit si to nakonec můžeš, ale už neuvidíš ani korunu rodičovského příspěvku.

mikca
20. lis 2007

hmmm tak to jsem neslyšela...ale tak nějak mi to ztácí smysl..proč být dva roky když je ta možnost být tři a za peníze??

kacka.va
20. lis 2007

V současnosti máš nárok na 3 roky a když si chceš vzít 4. rok, tak po dohodě se zaměstnavatelem si můžeš vzít ten 4. rok neplacené volno, ale jak je to když je ze zákona nárok na 3 roky a já bych nahlásila jen 2 a pak bych to prodloužila na ty zákonné tři roky? Podle mě je to trochu jiný případ. Ale bůh ví, jak to bude v tom příštím roce.

kacka.va
20. lis 2007

protože když budeš dva, bude víc peněz a já vím, že rozhodně dlouho doma nevydržím, takže se budu rozhodovat mezi 2 a 3, ale budu to muset všechno zvážit. Ale zase nevím, jaké dítě budeme mít a třeba bude pak potřeba, abych s ním byla doma ty tři roky.