Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

berule
14. lis 2011

Dobrý den, chci se zeptat, jestli jsem pochopila správně, že změny rodičáku od r. 2012 se mě netýkají, když pobírám RP od června tohoto roku? A taky nemůžu přejít na nový, když jsem nastupovala na rodičák z úp,že? Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
14. lis 2011

@berule No, pokud měl partner ke dni narození dítka teoretický nárok na PPM (i když na ní nenastoupil) tak přejít můžeš a budeš moct i volit, pokud budeš chtít.

berule
14. lis 2011

@j.a.n.i to asi neměl, protože byl osvč a nevěděli jsme, že kdyby si platil nemocenské, tak by mohl volit za mě. Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
14. lis 2011

@berule Tak to bohužel změnit nemůžete.

1tralala
24. lis 2011

ahoj chci se zeptat,kdyz mi v lednu konci materska a o rodicak si zazadam jeste v prosinci,3letou variantu,budu pobirat uz jen tech 7100 nebo tech 7600 kdyz budu mit nahlasenou jeste v roce 2011?

j.a.n.i
24. lis 2011

@1tralala Spíš bych řekla že už budeš mít tu novou variantu, protože na rodičák budeš mít nárok až od ledna, ale za zkoušku nic nedáš.

1tralala
24. lis 2011

@j.a.n.i jak říkáš za zkoušku nic nedam 😉 děkuju

baronek
11. led 2012

Ahoj holky, můžete mi některá poradit???? MD mám do 15. března 2012. Vzniká mi nárok na nějakou dovolenou???? Děkuji

j.a.n.i
11. led 2012

@baronek Ano vzniká, buď na cca 4 dny, nebo pokud máš alespoň 6 dní staré dovolené, tak ti vznikne nárok na celou dovolenou za rok 2012.

baronek
12. led 2012

@j.a.n.i a kde je to v zákoně???? staré mám 15 dní 😀 máme blbou mzdovou účetní, abych jí to mohla ukázat 🙂

lucisa
12. led 2012

@j.a.n.i zeptám se trošku mimo téma, možná to spolu souvisí, i když se mě to zatím netýká.
V televizi jsem snad zaslechla, že nově se nemohou dovolené proplácet, jen vybírat. Je tam výjimka právě pro maminky na MD a RD, nebo to bude fungovat jako doteď, že si tedy opět po ukočení MD vyberou dovču (kterou dostanou zaplacenou), ale zároveň si požádají o rodičák? Chápu to správně?

lenka5731
12. led 2012

@lucisa nejsem j.a.n.i, jsem laik, ale podle me se dovolena po md vzdy cerpala, neproplacela se, takze se, tak by to melo zustat pri starem.

Je to slovickareni. Ackoliv ji maminky dostaly proplacenou, tak ji ale cerpaly 🙂🙂

baronek
12. led 2012

jj u zaměstnavatele se žádá o čerpání dovolené ne o proplacení!!!!!
a když mi MD končí 15.3., tak od 16. zažádám o čerpání dovolené a též od 16. o rodičovský příspěvek????

lenka5731
12. led 2012

@baronek podle mě ano. dostaneš pak peníze za obojí současně.

lucisa
12. led 2012

@baronek myslím, že to tak opět je, já v tom mám právě trochu hokej....

@lenka5731 dík 😉

j.a.n.i
12. led 2012

Ano, to je pořád stejně, žádá se vždy o čerpání a jelikož při rodičáku můžeš pracovat, tak při něm logicky můžeš i čerpat dovolenou, žádáš tedy od stejného dne o dovolenou i o rodičák = rodičovský příspěvek. Akorát o rodičovskou dovolenou se žádá až v návaznosti a tu vyčerpanou klasickou dovolenou, zas je to logické, protože technicky nemůžeš mít 2 volna z práce najednou.
Ale jinak je to opravdu slovíčkaření 🙂 nicméně důležité, pokud chce zaměstnavatel kličkovat.

baronek
13. led 2012

@j.a.n.i děkuji, to jsem už přečetla, ale nějak tam nemůžu najít těch 6 dní staré dovolené, že pak máš nárok na celý další rok .... asi blbě čtu 😲

j.a.n.i
13. led 2012

@baronek No, jde o to, že po odpracování 60 dní máš nárok na celou dovolenou a ty odpracuješ tou PPM pouze 54 dní, ale čerpání dovolené se taky posuzuje jako práce, takže čerpání té staré ti doplní dny potřebné pro zisk nové.

luca30
14. led 2012

Tak holky nevím jak je to letos ale loni jsem to čerpala a to takto k 30.12.2010 jsem ukončila tříletou mateřskou, pak jsem jakoby měla nastoupit do práce ale už jsem čekala druhý mimčo termín byl 7.3.2011 takže jsem na 9 dní nastoupila na neschopenku (mohla bych jich jít do práce,ale bohužel by mě neměli kam dát a já ani dítě) a od 10.1. jsem čerpala PPM vlastně ty dva měsíce před porodem a i tak jsem od zaměstnavatele dostala proplacenou celou dovolenou a v roce 2011 jsem vlastně odpracovala jen těch 5dní i když jsem byla na neschopence...to je moje zkušenost..opravdu záleží na účetní je potřeba aby si to dohledala..naše s tím taky neměla zkušenost byla jsem ve firmě první a pak šla kolegyně a už ví jak to je.... 😉 😉

baronek
15. led 2012

@j.a.n.i tak tohle mě nenapadlo, to je super 😀 to bude naše mzdovka koukat 🙂

baronek
15. led 2012

@luca30 ale ty jsi byla od 10.1. na PPM, takže jsi odpracovala celý rok a nárok na dovolenou jsi jasně měla 🙂

luca30
15. led 2012

no je pravda že jsem byla jako neustále v pracovním procesu ale já mluvím o roce 2011 že jsem odpracovala jen 5 dní a i tak jsem měla celou dovolenou proplacenou...přece odpracované dny se berou v kalendářním roce ne?? bohužel nejsem účetní a nechci někomu špatně radit jen píši jak jsem to měla já loni a i kolegyně co nastupovala asi o dva měsíce po mě taky znova na mateřskou ji taky dostala celou proplacenou...

baronek
15. led 2012

@luca30 ale MD se bere jako pracovní dny 🙂 a tys ji měla celý rok a netrápí tě těch 60 odpracovaných dní 🙂 je jedno kolik jsi ve skutečnosti odpracovala 🙂 MD = pracovní dny. Asi říkáme obě to samý, jen si nerozumíme 🙂

j.a.n.i
15. led 2012

@baronek Ano, MD se bere jako odpracovaná, jen tedy nelze ji mít celý rok, MD trvá u jednoho dítka 28 týdnů a u dvojčat a vícerčat 37 týdnů, nicméně 60 dnů dá vždy alespoň v jednom kalendářním roce, někdy i ve dvou 😉

luca30
15. led 2012

@j.a.n.i aha už vím jak to myslíte, že jsem vlastně tu ppm pobírala celou v roce 2011, kdežto paní ji bude pobírat jen do března... 😀 😀

j.a.n.i
15. led 2012

@luca30 Jojo 🙂 přesně tak.

hanybany
19. led 2012

@j.a.n.i Prosím o radu 🙂
Byla jsem na 3-letém rodičáku s prvním synem (nar.5/09).Druhý syn se narodil 20.12.2011.Rodičák na prvního se mi utnul ke konci listopadu 2011.Jelikož mi během tohoto rodičáku skončila pracovní smlouva,přešla jsem na rodičák bez nároku na mateřskou.Druhý rodičák mi byl uznán v prosinci 2011 ve výši 7600,-Kč.
V tisku jsem našla,že když jsem začala pobírat RP před 1.1.2012,MOHU se rozhounout zda čerpat po staru,či podle nové úpravy.Jde mi o přepsání dítěte na manžela,aby zvolil 3-letý RP (vím,že můžu volit pak já,ale spočítali mi to na málo,viz níže)
Paní na ÚP SSP mi rovnou řekla o přechodu podle nové reformy.Když jsem ale začala čerpat RP už prosinci,musím přejít?Kdyby manžel převzal dítě do péče,podle nového na min.7 dní,můžeme si tedy vybrat RP ve staré výši tj.7600,-Kč?????Podle nového bychom totiž měli spočítáno na 3 rokyjen 6068,-Kč (220 000,-/35měsíci +prosinec 2011 již vyplacený)

Moc děkuji za odpověď 🙂 🙂 🙂
Asi to nepůjde,ale zeptat se musím 😵

j.a.n.i
19. led 2012

@hanybany Nepůjde, protože manžel bude mít nárok na rodičák až po 1.1.2012, takže to znamená přechod na novou variantu.

hanybany
19. led 2012

@j.a.n.i 😒 díky za odpověď 🙂 Hlavně zdravé dětičky 🙂 Hezký večer 🙂