Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
8. dub 2011

@anitram18 ahoj, pokud jsou to ryze soukromé jesle - nemají na dítě žádnou dotaci od státu, ani částečnou, nikam nehlásí docházku "vedených" dětí, tudíž ti rodičák zůstane.....zeptej se přímo v jeslích,kam chceš malého umístit...jinak je to omezno 5ti dny v měsíci do tří let, po třech letech 4hod denně....

anitram18
8. dub 2011

@vojtisek2007 moc moc díky 😵 jseš hodná...

ene
8. dub 2011

Takze ochrana lhuta se na tohle uz nevztahuje?

vycu
8. dub 2011

@vojtisek2007 Tohle není pravda i soukromé jesle i všechna MC pokud nabízejí kolektivní hlídání jsou jiným obdobným zařízením (tedy to samé jako jesle nebo školka) dle z. o státní sociální podpoře. Potvrdili mi to i na MPSV.

vojtisek2007
8. dub 2011

@vycu no to sice ano, ale když jsou soukromé jesle normální s.r.o. - tak ti skoro ve všech těch jeslí potvrdí, že když ty sama se nenahlásíš, oni nic nikam nehlásí, takže to úřad nemá jak zjistit....neboli ikdyž se nenahlásíš, tak soukromé jesle stojí 10tisíc měsíčně minimálně a státní teda tam ti seberou 7600 rodičák a jesle kolem těch 2.000 budou stát taky, takže ve finále peněžně je to cca na stejno, jenže do státních jeslí, které jsou beznadějně přeplněné není snad ani možné se dostat.....

vojtisek2007
8. dub 2011

@ene ochranná lhůta je 180dnů od skončení prac.poměru, takže v tomhle případě žádná ochranná lhůta bohužel není ☹

vycu
8. dub 2011

No takže správný by bylo říkat, že nárok na příspěvek zaniká, akorát že v soukromých jeslích se to zjistí až po kontrole, jsem zvědavá, jak to potom budou vysvětlovat maminkám, že musí RP vracet zpětně...

j.a.n.i
9. dub 2011

@vycu Ano, správné je říct, že nárok zaniká, ale pochybuji, že by to při nějaké kontrole měli šanci zjistit... a upřímně v zákoně je definice jiné obdobné zařízení a MPSV nemá oprávnění pro výklad zákona, takže kdo ví jak by to u případného soudu dopadlo - protože by šlo argumentovat například tím, že školky a jesle dostávají dotaci na dítě, kdežto MC ne, tudíž nejsou obdobné zařízení a já vlastně nechávám hlídat dítě jinou zletilou osobou. Podle mě by mělo být rozlišení jednoduché - zařízení dostává dotaci na dítě = ztráta RP, všechno platím já = RP zůstává, jednoduché, jasné, logické... ale to bysme po našich zákonodárcích chtěli moc.

baronek
9. dub 2011

@vojtisek2007 děkuju za radu 😀

mataharyy
10. dub 2011

Ahoj,
mám dotaz nevíte někdo do kdy od narození dítka se musí podat žádost o RP, když chci dvouletej?? Mlží se mi do 22 týdnů věku dítěte, ale nejsem si jistá... 😅 Díky

mataharyy
10. dub 2011

@vycu @j.a.n.i no mě na úřadě tvrdili že pokud bych nechávala hlídat děti chůvou která na to má živnost a přesáhla bych tu dovolenou hranici hodin/dnů, tak taky už nemám nárok na RP, pač v té žádosti se píše "sama celodenně pečuji"... Takže co je vlastně správné?? A ač MPSV není oprávněno vykládat si zákon po svém, praxe je jiná a má zkušenost taková že co úředník, to výklad a že se dokážou hodně rozcházet... 🤐

j.a.n.i
10. dub 2011

@mataharyy Zákon jasně říká tohle:
§31 (3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou, jestliže rodič zajistil péči o dítě jinou zletilou osobou, nejde-li o případy uvedené v §30b odst. 2 v době, kdy je
a) výdělečně činný,
b) žákem nebo studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání (§12 až 15), nejde-li o studium za trvání služebního poměru příslušníků ozbrojených sil.
Takže u placené chůvy, i když na to má živnost se podle mě vždy jedná i jinou zletilou osobu, pochybuji, že by chůva s živnosťákem byla "jiné obdobné zařízení pro děti"
A že si to vykládají po svém je fakt, na druhou stranu, to, že ti hlídá chůva nijak nezjistí, takže si mohou myslet co chtějí.

mataharyy
10. dub 2011

@j.a.n.i Já se nepřu o to co říká zákon, jen jsem poukazovala na to jak si kdo chce co chce vyloží po svém... 😉 Ano pokud hlídá chůva není to zařízení, ale stačí že se to někde řekne, chytne se toho aktivní blb (nějakej dobrák úřednická) a máš o "zábavu" postaráno... 😒 Sice to pravděpodobně uhádáš, ale může ti dělat peklo, jak pravím jsou úředníci co mají snad premie za to kolik lidí za den nas... 😝 Jináč u těch soukromejch zařízení je to dle mého stejné jako s tou chůvou a v případě že se to zjistí, by záleželo kdo víc vydrží, zda matka nebo úřad 😎

vycu
11. dub 2011

@j.a.n.i MPSV samozřejmě zákony nevykládá, ale protože je to ústřední orgán, tak svými metodickými pokyny sjednocuje postupy podřízených správních orgánů. Takže pokud tvrdí, že obdobnými zařízeními jsou (soukromé jesle a školky), tak mi nepřijde fér maminkám tvrdit, že o RP tam nepřijdou. Protože přijít mohou, no a pakj je třeba, aby se odvážná maminka soudila a uvidíme.
Ale soud určitě nebude vykládat obdobné zařízení tím, jestli je to příspěvková organizace nebo soukromý subjekt, spíše definicí předškolního a jeslového zařízení, jejich účelem a cílem.

vycu
11. dub 2011

A ještě bych chtěla dodat, že doufám, že to soudy nebudou muset řešit 😎

j.a.n.i
11. dub 2011

@vycu To já taky doufám 🙂 a tohle omezení byl jeden z důvodů, proč jsem volila rodičák jen na 2 roky, abych to nemusela řešit, kdyby se mi pro malého povedlo najít zajímavou školičku dřív než ve 3 letech.

anitram18
11. dub 2011

@vojtisek2007 ahoj, promiň, že zase otravuju, ale kam jdu nahlásit, jaký jsem si vybrala rodičák, dnes jsem byla na OSSZ, tam mi potvrdili papír o PPM s fial. pruhem a paní říkala, že na magistrát 😅 přitom ten papír chtěli donést na pracák, tak nevím teda vůbec, kam jít....ještě jednou se omlouvám, že otravuju a předem moc děkuju 🙂 😔

vojtisek2007
11. dub 2011

@anitram18 tenhle papír a volbu roků dáváš tam, odkud ti budou vyplácet rodičák - u nás je to třeba úřad práce - odbor státní sociální podpory (tam se žádá i např.porodné...apod) , tak to budete mít asi stejný - tam zažádáš o rodičák i o volbu roků 🙂

anitram18
11. dub 2011

@vojtisek2007 jseš moc moc hodná, děkuju moc 😵 😵 😵 fakt zlatíčko 😵

ene
11. dub 2011

Take dekuji za rady. Dnes jsme materskou vyridili a uz ve stredu bychom mohli mit hotovo 😎

Jeste se chci zeptat na kolegu - zena ted v dubnu skonci dvoulety rodicak. Cekaji ale az v srpnu druhe. Je tam nejaka moznost, jak si pomoct, aby nebyli ten pulrok uplne bez jejích prijmu? Pry se musi nahlasit na pracak, ale musi podepsat, ze je praceschopna, pritom je uz tehotna a pujde nebo je na rizikovem. Ve chvili, kdyby na pracaku prisla s tim, ze jde na neschopenku, tak je to pry podvod. Myslim, ze zdravotni muze pobirat na to dvoulete dite, ale socialni si musi platit sama? Je tam nejaka sance na aspon nejaky prijem? Dalsi vec je, ze ona je slovenka.

vojtisek2007
11. dub 2011

@ene a ona už nemá zaměstnavatele ??? že by tu chvilku do další mateřské byla na nemocenské ??? zdravotní ani sociální si platit nemusí,stále pečuje o dítě do 4 let věku a plátcem za ní je stát.....jde o toho zaměstnavatele, protože jestli ho nemá, nebude mít ani u druhého dítěte nárok na mateřskou a rovnou ode dne porodu bude pobírat 4letý rodičák....

ene
11. dub 2011

Nema, smlouva ji skoncila nekdy v prubehu soucasne materske/rodicaku. Po sedmi tydnech od porodu chce jit na materskou jeji manzel. A co ted v te hluche dobe do porodu, je to pul roku a na pracak jit v podstate nemuze.

vojtisek2007
11. dub 2011

@ene no může to na pracák jít zkusit, ale je dost možný, že jí ani nezaevidují ☹,protože ona o práci opravdu zájem asi nemá.......ale za zkoušku nic nedá a může se tam poptat co má teda dělat jinýho ☹

werry
11. dub 2011

ahoj holky, chtěla bych se zeptat na postup při vyřízení rodičovského příspěvku. Na mateřské jsem od 4.11.10, takže jestli dobře počítám 28. týdnů - 19 . května by mi měla skončit. Mám nárok na letošní dovolenou, takže před koncem zajít do práce a požádat o vybrání dovolené? a až jí vyberu, kam pak jít? na OSSZ, úřad práce a pak taky nahlásit v práci, jakou variantu jsem si vybrala? chtěla bych na 3 roky - tu musím nahlásit do 9 měsíců věku dítěte? děkuji za odpověď

elgereta
13. dub 2011

prosím o radu, v únoru mi skončila PPM, v březnu jsem si vybírala zbylou dovolenou v práci a teď žádám o RP. Mám zažádat od následujícího dne co mi skončila PPM nebo dovolená v práci? děkuji🙂

vojtisek2007
13. dub 2011

@werry musíš si dojít nebo poslat na OSSZ odkud ti vyplácí mateřskou formulář - Potvrzení o nároku na dávky (náhrady)
ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - tam ti přesně vyplní odkdy - dokdy mateřskou máš a v jaké výši (to je kvůli volbě dvouletého rodičáku), takže potom si vybereš v práci dovolenou a rovnou můžeš zažádát o rodičák od následujícího dne jak ti skončí mateřská - můžeš v práci čerpat mateřskou i rodičák zároveň, takže když ti PPM fakticky skončí toho 19.5.2011, tak od 20.5. čerpání dovolené v práci i žádost o rodičák - pokud tvoje mateřská za květen (za těch 19dnů - když ti skončí 19tého) nepřesáhne 7600, tak ti za květen vyplatí ten zbyttek na rodičáku, pokud ti mateřská za květen udělá víc než 7600, tak na rodičák za květen nemáš nárok a dostaneš až v červenci za červen. Jinak žádost o rodičák + volbu roků + to potvrzení z ossz o mateřské se dává na úřad práce - odbor státní sociální podpory.

vojtisek2007
13. dub 2011

@elgereta můžeš žádat RP od následujícího dne co ti skončila PPM - pokud ten daný měsíc nepřesáhne PPM výši 7600 (11400 pokud žádáš na dva roky) , tak zbytek dostaneš na rodičáku, pokud v tom měsíci kdy ti PPM skončila budeš mít na ní vyplaceno více než 7600 (11400)...tak ten měsíc už rodičák nedostaneš, až ten další.....

elgereta
13. dub 2011

@vojtisek2007 děkuji za odpověď 🙂

luckar
13. dub 2011

@vojtisek2007 pročítám diskuzi a koukám, že hodně holkám radíš. Na PPM jsem nastupovala 4.11. tudíž si za chvilku budu muset vyřizovat rodičák. Co je k tomu třeba jsem už pochopila, ale jak je to s nárokem na dovolenou za rok 2011. Dovolenou za 2010 jsem vybrala celou a nevím, jestli mám nárok na celých 20 dní za 2011 nebo ne. A potom jak se to hlásí v práci...tam jenom dojdu a oznámím, že od toho a toho datumu vybírám dovolenou a oni jí musí potvrdit?
Moc díky za info, ale slušně se v tom plácám.

werry
13. dub 2011

@vojtisek2007 děkuji moc za informace, jen se ještě možná blbě zeptám , myslela jsem, že až mi skončí PPM, tak si zažádám o proplacení dovolené, což bude asi 17 dní, takže třeba do 5.5. a pak až si zažádám o RP, nebo musí RP navazovat hned na PPM a ta dovolená je jako bonus? 🙂 ( jestli je možné nepobírat RP, ale být jen těch 17 dní na té proplacené dovolené)