Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
14. dub 2011

@werry no ale připravíš se tím o vyplacení kousku rodičáku - zažádej o rodičák po skončení PPm, v návaznosti - nemusíš čekat až ti skončí dovolená, ta je prostě navíc...ale určitě je možné být po PPM na dovolené a až potom zažádat o RP, jen nechápu proč, když ti PPM skončí třeba 10.4. a za těch 10dnů ti PPM neudělá víc než 7600, tak dostaneš i rodičák, ale když si o něj nezažádáš od toho 11.4. a budeš jen na té dovolené, tak ti ho nevyplatí, ale až třeba od toho 5.5. co si zažádáš....jeslti mi rozumíš co tím chci říct 🙂

werry
14. dub 2011

@vojtisek2007 děkuji za vysvětlení, už to chápu 🙂 zažádám hned, jen sem nevěděla, že ta dovča je bonus a že to nemusí navazovat...moc děkuji

vojtisek2007
14. dub 2011

@luckar protože doba mateřské dovolené se považuje za odpracovanou dobu pro účely dovolené a v kalendářním roce trvala více než 60 pracovních dnů, vznikne ti nárok na dovolenou za kalendářní rok - ale musíš zažádat v návaznosti na PPM, aby se ti nekrátila....a zaměstnavateli to dej písemně, že po skončení PPM od .....budeš čerpat řádnou dovolenou

luckar
14. dub 2011

@vojtisek2007 díky moc...musím na OSSZ potvrdit PPM a pak to nahlásím v práci. Jsem si totiž myslela, že to budou chtít nějak krátit.

vojtisek2007
15. dub 2011

@luckar když budeš mít v roce 2011 odpracováno více než 60dnů a dovolenou budeš čerpat ihned v návaznosti na PPM dovolenou krátit nemůžou, krátila by se ti, pokud by jsi dovolenou čerpala až po RD. A ano, na OSSZ ti vyplní tiskopis - Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek - ten se přikládá k žádosti o rodičák, na něm budeš mít přesně odky - dokdy mateřskou čerpáš, takže budeš i přesně vědět datumy, odky požádat v práci o dovolenou a i o rodičák 🙂

kijonkova.k
15. dub 2011

@vojtisek2007 Měla bych na Vás taky dotaz 😉 Když beru PPM od začátku prosince 2010 a budu ho pobírat do června 2011,bere se to,jako bych měla odpracováno tolik dní?Tzn.,že mi vznikne nárok na celých 25 dní dovolené,pokud si je vyberu hned po mateřské?Při prvním dítěti jsem si totiž dovolenou nevybrala,ale zaměstnavatel mi ji proplatil,myslím,že mi ale něco pokrátili.Před nynější mateřskou jsem byla na rodičáku.Moc děkuji.

vojtisek2007
15. dub 2011

@kijonkova.k ano, protože doba mateřské dovolené se považuje za odpracovanou dobu pro účely dovolené a v kalendářním roce trvala více než 60 pracovních dnů (což určitě bude,když budete na PPM do června) vznikne nárok na dovolenou v plné výši a když se čerpá v návaznosti na PPM krátit se nesmí, krátí se pouze pokud by se čerpala až po RD, pak se krátí jako při nemocenské....

kijonkova.k
15. dub 2011

@vojtisek2007 Moc děkuji,pokud mi to umožní tak budu určitě čerpat hned po mateřské.A to mi vypočítají z průměru ještě z doby,kdy jsem pracovala?Tedy před první mateřskou?

vojtisek2007
15. dub 2011

@kijonkova.k pokud zaměstnankyně čerpala dovolenou na zotavenou, je dle zákona o mzdě rozhodným obdobím pro účely náhrady mzdy za dovolenou předchozí kalendářní čtvrtletí. Protože však zaměstnankyně neodpracovala ve předchozím čtvrtletí alespoň 21 dní, použije se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek, tj. výdělek, kterého by byla v rozhodném období dosáhla 🙂

kijonkova.k
15. dub 2011

@vojtisek2007 Děkuji,jste moc hodná a ochotná 😉

vojtisek2007
15. dub 2011

@kijonkova.k a ještě k tomu umožnění, zaměstnavatel MUSÍ umožnit čerpat dovolenou v návaznosti na PPM 🙂

kijonkova.k
15. dub 2011

@vojtisek2007 😀 Tak to je fajn,děkuji.

kamaradicek
17. dub 2011

@vojtisek2007 Dobry den, muzu se Vas prosim zeptat: Moje dcera bude mit koncem dubna 22 tydnu. Chtela bych si zazadat o zvýšenou výměru ( do 2 let) rodičovskeho příspěvku. Jaky je nejpozdejsi termin podani? Do konce cervna?
Materska mi konci k 7.5. dekuji moc.

j.a.n.i
17. dub 2011

@kamaradicek Spíš bych řekla konec května, ale 100% to nevím.

vojtisek2007
18. dub 2011

@kamaradicek je to jak píše jani - nejpozději v následujícím měsíci, ve kterém dítě dosáhlo 22týdnů věku - takže jestli má 22týdnů v dubnu, tak do konce května

kamaradicek
18. dub 2011

@vojtisek2007 moc dekuji za odpoved! Pekny den

rezicka
29. dub 2011

Ahojte,už jsem sem psala ohledně dovolené,jsem od začátku roku v PN,ptala jsem se v práci na kolik dní budu mít nárok na dovolenou a šéfová mi řekla,že to bude minimum.Tvrdila jsem jí,že mám nárok na dovolenou i za tu dobu co budu na mateřské dovolené,že je to jako kdybych pracovala,řekla mi,že o tom nic neví,že je to nesmysl.Myslíte,že se mám nechat odbyt,je totiž v těhle věcech hrozně nepořádná a byla nepříjemná.Na MD bych měla nastoupit asi 4.6.

marcinek
29. dub 2011

@rezicka urcite se odbyt nenechej, na dovolenou narok mas, vyplaci se na konci materske a zacatku rodicaku a je to docela pekna castka, ktery se ti bude hodit 🙂 me stacila do prace poslat zadost, ze mam zajem o dovolenou a bez problemu vyplatili..

moudivlacek
29. dub 2011

@rezicka narok mas,tak ho uplatni,kazda kacka dobra,ja to udelala v dobe prechodu z MD na RD

vojtisek2007
29. dub 2011

@rezicka určitě se odbýt nenechej - sice se za každých 100 dnů na neschopence nárok na dovolenou krátí, ale jestli od června budeš na mateřské, tak bys měla mít nárok na plnou dovolenou - to pokrácení za PN....a hlavně, až bude mít firma kontrolu z úp, tak ti to stejně bude muset doplatit 🙂a ještě za to dostanou pokutu

rezicka
29. dub 2011

Diky za odpovědi.Nevím jak to udělat,je totiž děsná,už mě ošidila i u prvního těhotenství,vymlouvala se,že to musí zjistit a nakonec mi nezaplatila ani korunu a vykašlala se na to ☹ .Asi na ni pošlu manžela 🙂 .

j.a.n.i
30. dub 2011

@rezicka Jednoduše, doporučeným dopisem (nebo osobně proti podpisu) požádej před koncem MD o čerpání dovolené na zotavenou, ideálně si tam i vypočítej, kolik by jí mělo být a pokud to nepřijde ve výplatním termínu (případně ve 2 po sobě jdoucích, pokud ta dovolená bude přes 2 měsíce) tak bych se obrátila na inspektorát práce při UP. Případně pokud se tam nechceš po RD vracet a neplánuješ 3 dítko, tak se dá i podat výpověď z důvodu nevyplacení mzdy - máš pak nárok na odstupné, jen přesně nevím jaké tam musí být zpoždění.

katka37
30. dub 2011

holky já jsem asi úplně blbá,ale jak a z čeho se vypočítává mateřská a ještě pořád se musí hlásit na jak dlouho chci zůstat s dítětem doma?chtěla bych 3 roky.....plat mám tak kolem 8000,

rezicka
30. dub 2011

@j.a.n.i Říkala jsem si,že když zažádám písemně,bude to lepší.Vypočítat si ji sama nedokážu.Nebo se půjdu informovat na UP,tam by mi ji mohli vypočítat.

vojtisek2007
30. dub 2011

@katka37 mateřská se počítá z 12ti platů před mateřskou (nemocenská se nepočítá) - je to cca 70% hrubého příjmu ,a ano, pořád se hlásí po vyčerpání mateřské na jak dlouho chceš u zam. rodičovskou dovolenou a na úp se vybírá na jak dlouho chceš pobírat rodičovský příspěvek

katka37
30. dub 2011

@vojtisek2007 DĚKUJI A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK TED DĚLÁ KOLIK NA TU TŘÍLETOU VARIANTU?

vojtisek2007
30. dub 2011

@katka37 tříletý rod.příspěvek je 7600,-Kč 🙂

ivikprvni
30. dub 2011

Ahoj holky nevím jestli jste to už někdo tady řešili, potřebuju poradit. Malá má 7 měsíců zrovna dneska a já jsem doma na čtyřletém rodičováku, protože jsem před otěhotněním byla vedena na pracáku. Ted jsem se dověděla od známých, že slyšeli, že můžu jít na tříletou když půjde na MD manžel třeba i na jeden nebo dva dny. Je to pravda.? Díky moc kdo mi odpoví..

ivikprvni
30. dub 2011

@ene ahoj ene můžeš mi napsat jak jsi vyřizovala tu tříletou mateřskou , když jsi měla mít čtyřletou zrovna to ted taky chci řešit malá má sedm měsíců a já byla taky na pracáku před otěhotněním. díky moc

realgs
30. dub 2011

@rezicka Ahojky, tak to máme stejně jen já jsem na PN od prosince a na mateřskou jsem nastoupila 15.4., mám nárok na proplacení celé dovolené neb mi nezkončil pracovní proces jsem pouze na MD a nebyla jsem nemocná v tomto roce déle jak 100 dní. Dovolená se proplácí na konci MD a pobíráš jí zároveň s rodičákem, takže vlastně peníze navíc. No myslím že se budou na vánoce hodit když už nebudeme na MD, ale budeme brát rodičák a ten neí tak vysoký. Určitě se nenech a stůj si za tím na co máš dle zákona nárok