Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

krista
9. pro 2008

an7 • Dnes v 11:13
ahoj chtěla bych se zeptat kdy se chodí na socialku žádat o rodičovsky příspěvek ja už jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a nevim co dál zařizovat!!! děkuji za odpovědi

vojtisek2007
9. pro 2008

an7 - o rodičovský příspěvek žádáš po uplynutí 28týdnů mateřské dovolené....až ti přijde potvrzení z OSSZ - kde máš přesně napsáno od kdy do kdy mateřská dovolená trvá a máš tam i výši denního vyměřovacího základu - který ovlivňuje na jak dlouho (dva,tři nebo čtyři roky) si budeš moci rodičák vybrat.

hrozinka
9. pro 2008

Ahojky, mohla bych se prosím taky zeptat. Pročítám vaše příspěvky, abych náhodou se neptala 2x, ale všude vidím, že už jedno dítko máte a řešíte jak to bude s penízkama u druhého.

Chtěla jsem se zeptat jestli někdo nevíte jak to bude s příspěvkama, když já nastupuju na mateřskou k 15.12.2008, od ledna 2009 se má měnit peněžitá pomoc pro maminky, které měly vyšší příjmy. Nikde se,ale nemůžu dočíst jestli budu 14 dní ve starých penězích a od ledna se mi to přepočítá na nové, nebo jestli mám smůlu a prostě zůstanu ve starých penězích. nemáte s tím někdo zkušenosti třeba z okolí? moc prosím a předem moc děkuji za jakékoliv info

vojtisek2007
9. pro 2008

hrozinka - rozhodně se ti to přepočítá,už rovnou při nástupu - je to nějaký speciální počítání, když máš kousek mateřský podle starýho a pak podle novýho, ale neboj, o vyšší penízky nepřijdeš.

cherub
14. pro 2008

ahoj holky, mám dotaz a snad mi někdo poradí 😉

Jsem rok a půl na mateřské-rodičovské, mám to na 3 roky, takže pobírám cca 7500... plánujeme mateřskou navázat dalším mimčem a protože jsem bez práce neměla bych nárok ny výběr délky rodičáku a musela bych jít automaticky na 4 roky...

můj dotaz spočívá v tomhle: Od ledna 2009 nastupuju na půl úvazku do práce, na rodičáku stále zůstávám. Jak dlouho musím v této práci vydržet, kolik dní musím odpracovat i když jde jen o půl úvazku, abych měla opět nárok na volbu, zda jít na 3 nebo 4 roky?

Snad je to srozumitelné 😅 Děkuji za každý poznatek a radu 😵

janika7
14. pro 2008

cherup: ahojky, tohle nevim, ale kdyby jsi chtela jit na 2 nebo na tri roky a socialka by ti to nepovolila, tak muze jit na rodicovskou manzel, ale ty byt fakticky doma a starat se o mimco. Rodicovska neni testovana davka, takze pri ni muze videlat kolik chce...

vojtisek2007
14. pro 2008

cherub - aby ti vznikl nárok na mateřskou, musíš mít účast na nemocenském pojištění 280dnů za poslední dva roky před nárokem na dávku - ale jak už psala janika7 - když to nestihneš (nebo taky kvůli výši penězům - na poloviční úvazek nebude asi výše mateřské nic moc), může si žažádat manžel - když splní ty samé podmínky jako máš ty a je to 😉

cherub
15. pro 2008

HOlky díky 😉 280 dní účasti na nemocenském pojištění určitě zvládnu, vždyť to není ani rok 🙂 Mám v plánu pracovat i jako těhulína, pokud to zdravotní stav dovolí (práce není vůbec náročná), takže bych to měla stihnout perfektně 😵 O peníze mi nejde, jsem smířená s tím, že budu brát celou dobu max 7500 😉 O variantě, že půjde místo mě manžel už vím, ale snad to nebude potřeba. Tak děkuju 🙂

coryna
22. pro 2008

Holky, potřebuju radu. Píšu do víc diskuzí, tak snad se najde někdo, kdo bude umět poradit..Takže: Pokud si do třech let Sabinky pořídíme druhé mimi a druhé těhu bude rizikové, může mi doktor napsat neschopenku? A budu tím pádem mít nárok na rodičák těch 7500 nebo kolik to je?
Jako že bych brala rodičák na Sabču plus peníze za neschopenku? Nebo to nejde? Díky
Já to tu nikde v diskuzích nemůžu najít, volala jsem na sociálku, ale stejně jsem to moc nepochopila, co mi ta paní říkala

vojtisek2007
22. pro 2008

cory - jestli budeš na riziku v době rodičáku, tak neschopenku ti vypsat samozřejmě může, ale nikdo ti jí neproplatí, neschopenka je náhrada mzdy...ty bohužel mzdu nepobíráš, takže ti vyplácena nebude - kdybys sis při rodičáku přivydělávala, tak samozřejmě jo, ale jinak bohužel ne.

coryna
22. pro 2008

Děkuju za odp 🙂

laetti
28. pro 2008

Ahojky, mám dotaz-jak je to s rodičákem, když mi ppm vyplácí škola-mám to pevně dáno 254 kč na den. Budu si moct vybrat mezi 3 a 4 letou variantou? Nebo automaticky budu mít tu 4 letou? A může požádat o rodičovskou manžel, když už jsou malé 3 měsíce?

mikca
28. pro 2008

laeti pokud ti vznikl narok na PPM tak si budes moci vybrat, ale jen tu triletou na dvou letou nemas narok jelikoz tam je to omezeno vysi materske, ktera musi cinit 380kc na den..ale na triletou mit narok budes.ctyr leta je to same co pomale cerpani...takze v tvem pripade tri roky...po skonceni PPM budes do tri let pobirat 7600kc 🙂
jinak manza zadat muze o tu dvouletou musi splnovat tu podminku..tech 380kc na den..to mu musi vypocitat v praci kolik by mu to delalo...a pak do 22 tydnu veku male zazadat o dvouletou..ale pozor neda se to uz pak zmenit takze dobre promyslet, pak by jste brali do dvou let male 11400kc

marecko
29. pro 2008

dobry vecer ja by somm sa chcela opitat ze ci niekto vie daco o tom novom zakone co ma prist o materskky prispevok2009 lebo ja teraz som tehotna a mam porodit teraz mala som uz termlin 25 decembra ale uz mam aj chlapca rocneho ci sa daco bude menit alebo nie

laetti
3. led 2009

Mám dotaz- musím někde hlásit jakou variantu jsem si vybrala-chci to klasické čerpání rodičovské a všude píšou požádat nejpozději v 21 měsíci dítěte. Toje nějak pozdě, ne? A navíc na pracáku jsem nikdy nebyla, bydlím 300 km od svého trvalého bydliště a porodné jsem vyřizovala na dálku. Malá už měla 3 měsíce a já nevím zda mi ta rodičovská začne chodit automaticky-asi těžko, ne?

vojtisek2007
3. led 2009

laetti - jo, až ti zkončí PPM po těch 28týdnech (to si lehce dopočítáš, podle toho, kdy jsi nastupovala, a pošlou ti i papír - teda měli by ti ho poslat) tak si musíš požádat o rodičovský příspěvek - formulář si můžeš stáhnout na netu - www.mpsv.cz - státní sociální podpora - tam ten tiskopis je, a i žádost o tu tříletou variantu, automaticky ti to rozhodně chodit nebude.

gilotek
4. led 2009

Prosím o radu. Jsem s ročním synem na rodičovské dovolené - kterou mám na 2 roky. Zajímalo by mě jakou částku budu pobírat pokud po jeho 2.narozeninách nenajdu práci - pokud bych byla třeba na podpoře - jestli se mi podpora bude počítat z rodičovského příspěvku nebo z poslední mzdy před tím než jsem šla na meteřskou 😕

mikca
4. led 2009

laetti o rodicak musis pozadat nejpozdeji do 21 mesiců to je sice pravda, ale PPM ti konci daleko driv, tak zazadej tak aby ti to plynule navazovalo..tech 21 mesiců bylo hlavne delanio pro maminky , ktere uz nebyly na PPM a brali rodicak a meli deti mladsi 21 mesiců v doba kdy zakon zacal platit..takze urco zazadat tzak nejak mesi pred skoncenim metrske 🙂
gilotek ja myslim ze se ti to bude pociat ze mzdy a ne ze socialnich davek jako je rodicak

gilotek
6. led 2009

a nevíte někdo pokud bych třeba letos otěhotněla znovu můžu si zvolit opět délku rodičovské dovolené? 2,3 nebo 4 roky? nebo budu mít automaticky čtyřletou?

gwensday
7. led 2009

ahoj, vím že už to tady zaznělo 100x, tak se prosím nezlobte a po 101 i pro mě 🙂
jsem vedená na pracáku, takže mateřskou nedostanu a mám nárok až na rodičák v té nejpomalejší variantě, proto jsme se s manželem dohodli, že o rodičák zažádá on
měli bychom zájem o tu nejrychlejší variantu, tak by mě zajímalo jak dlouho pozpátku se to počítá z platu, je totiž v nové práci půl roku s výdělkem nad 20 hrubého, ale předtím byl nějakou dobu na pracáku, tak jestli to nějak nemůže ovlivnit výpočet

a ještě jeden dotaz
kdybych žádala o rodičák já, tak bych na začátku dostávala těch 7400 do jaké doby ? někdo píše 21 týdnů a někdo měsíců, tak nevím 😒

vojtisek2007
7. led 2009

gilotek - jestli nemáš zaměstnavatele - jak jsem pochopila - tak ti nemá u koho vzniknout nárok na mateřskou, takže rovnou ode dne porodu budeš dostávat rodičák v té čtyřleté variantě ☹

gwensday - počítá se 12 platů zpětně před měsícem ve kterém vzniká nárok - ale jestli je v zaměstnání kratší dobu - tak se bude počítat doba kratší - ale pozor, na to aby manžel mohl zažádat musí splnit podmínku 270dnů účasti na nemocenském pojištění....což je nějakých 9 měsíců - evidence na úp se do toho nepočítá....tak aby vám to vyšlo - pak aby jste mohli žádat o dvouletý rodičák, tak by jeho denní vyměřovací základ "pro mateřskou" musel vyjít nad 380,-kč jinak si dvouletou vybrat nemůžete a můžete pouze tři nebo ty zmiňované čtyři roky.
kdybys žádala o rodičák ty budeš pobírat 7600 do 21 měsíců dítěte a pak do jeho čtyř let 3800,-kč

gwensday
7. led 2009

těch 270 dní je za poslední 2 roky, né? to by mělo být v pohodě, na ÚP byl 3 měsíce a předtím normálně pracoval, sice něměl hrubého víc jak 16, ale když se to nepočítá...
kdybych o něho žádala já, tak bych pobírala těch 7600 do necelých dvou let dítěte, pak bychom stejně chtěli další 🙂 takže bych pak na to první nedostala už nic, na druhé mateřskou taky né a znovu rovnou rodičák, chápu to správně?

vojtisek2007
7. led 2009

gwen - no jestli nemáš zaměstnavatele tak je to přesně jak píšeš - na druhé žádná mateřská, konec rodičáku na první a nový rodičák na další mímo....jo těch 270 dnů je dva roky zpětně před nárokem....ale počítat se mu to bude jenom z posledního zaměstnání.

gwensday
7. led 2009

tak moc díky 🙂

svataterezicka
7. led 2009

Ahoj Vojitesek. Koukám jak pěkně radíš tak poraď prosím i mě. Chtěla bych si vzít rodičovskou na ty tři roky, ale zajímalo by mě, jak s druhým dítětem? Když bychom ho měli do těch tří let tak bych měla automaticky rodičák u druhého dítěte pak na čtyři roky? Nebo bych si mohla vybrat?

vojtisek2007
7. led 2009

terez - když by jsi stihla nastoupit na novou mateřskou ještě při pobírání rodičáku na první mimi - měla bys znovu nárok na mateřskou, která se nastupuje 6-8týdnů před porodem a trvá 28týdnů - a to v té lepší variantě (spočítali by ti novou a kdyby ti vyšla líp stará, dostala bys tu) no a pak po zkončení mateřské nový rodičák s možností výběru let....- tohle všechno ovšem platí pouze že bys měla pořád zaměstnavatele. Když bys zaměstnavatele neměla, tak ode dne porodu druhého miminka bys rovnou pobírala rodičák ve čtyřleté variantě.

svataterezicka
7. led 2009

Vojtisek: díky za odpověď. Možná se zeptám trochu blbě ☹ ale co tím myslíš že pokud bych měla ještě zaměstnavatele???

vojtisek2007
7. led 2009

terez - no teď máš zaměstnavatele (chodíš do práce nebo už jsi třeba na neschopence) - kde máš pracovní smlouvu - na dobu neurčitou, ale stává se, že i na dobu určitou - a tak prostě jednou zkončí a pak už zaměstnavatele nemáš....nebo v průběhu první mateřské nebo rodičáku může zaměstnavatel zkrachovat a už ho opět nemáš...nebo může zaměstnavatel zrušit tu pobočku kde jsi ty pracovala (o obchoďáků, pojišťoven...) a opět žádný zaměstnavatel....

svataterezicka
7. led 2009

aha už chápu. Díky moc vojtisek za radu 🙂

amona
7. led 2009

Ahoj maminko Vojtíška, prosím poraď...🙂 Jsem od 5.10. na neschopence a zdřejmě na ní budu až do nástupu na mateřkou. To je v mém případě 1.5.09.A z čeho se mi bude počítat příspěvek na MD? Až do toho 5.10. jsem brala cca 16tis čistého, ale teď mi dělá nemocenská nějakých 8-9 tis. Nebudou to doufám počítat 6 měsíců z platu a 6 měsícl z nemocenské? Jo a ještě by mě zajímalo, co se stane, když nastopím 1.5. na mateřskou A 1.6. už porodím (snad ne) a tím nedodržím těch 6-8 měs před termínem. Stane se něco?