Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

alyssa.anna
24. bře 2012

Ahoj
Nemáte už nějaká info, jak to bude s porodným na příští rok? Pořád se řeší, že ho úplně zruší, tak jsem se chtěla zeptat, jak to aktuálně bude? Přecijen 13.000,- není malý peníz
Díky

j.a.n.i
25. bře 2012

@alyssa.anna To zatím nikdo neví...

alyssa.anna
25. bře 2012

@j.a.n.i Já právě myslela jestli se to už nějak nerozseklo.... i když upřímně tuším jak to dopadne, vždyť se letos chystáme otěhotnět že.... 😀

j.a.n.i
25. bře 2012

@alyssa.anna Tak ono pokud oba s partnerem pracujete, tak tě to stejně nemusí výrazně trápit, protože při dvou platech na to defacto nikdo nedosáhne.

alyssa.anna
25. bře 2012

@j.a.n.i No právě podle současných podmínek se akorát vejdeme (asi o 200Kč)

nlucka
27. bře 2012

Dobrý den, dostala jsem typ na tyhle stránky a koukám, že tady řešíte rodičák a podobné záležitosti 🙂 . Mám taky otázku, na kterou mi není nikdo schopen odpovědět, tak za jakékoliv rady budu vděčná. Máme s manželem jedno dítě, kterému je 2,5 roku. Čekáme další miminko, které se má narodit v květnu. S prvním jsem si délku mateřské dovolené vybrat nemohla a automaticky mi byla přidělena varianta na 4 roky bez nároku na PPM. A já nevím, jestli si teď s novými pravidly můžu ty čtyři roky zkrátit na tři, abych pobírala vyšší rrodičák do narození druhého dítěte. Nikde jsem nenašla uspokojivou odpověď a na úřadech mi jen opakují, že nemám nárok na nic 😢 . Děkuji za rady 🙂

j.a.n.i
27. bře 2012

@nlucka Odpověď na tvou otázku je jednoduchá, záleží na tom, zda manželovi vznikl ke dni narození toho prvního dítka nárok na PPM. Pokud ano, tak je možné to změnit a pokud měl dost vysoký plat, tak požádat o to maximum 11500,- i když je to tedy pouze na 2 měsíce (březen, duben) a za březen pouze v případě, že byste to zvládli tenhle týden oběhnout, což se dá, pokud budou všude spolupracovat a máte vše v jednom městě.
Pokud nárok neměl, tak s tím nic nenaděláš.

niccky.z
27. bře 2012

@j.a.n.i chtela bych se zeptat ze v pripade ze manzel nepracuje a ja jo a on by potom sel na rodicuvsku je to mozne??

nlucka
27. bře 2012

Manžel pracoval, takže, asi abych začla lítat 🙂

nlucka
27. bře 2012

Děkuji moc za odpověď, takovou informaci mi nikde nepodali

j.a.n.i
27. bře 2012

@niccky.z Jojo, možné to je.

gamik
28. bře 2012

Ahoj holky... slyšela jsem, že na mateřské je možné požádat zaměstnavatele o proplacení dovolené??? Mě to přijde divné, nevíte někdo??? Díky

ivca_doubek
28. bře 2012

@gamik Teď jsem to taky řešila... Během mateřské dovolené ti normálně beží nárok na dovolenou jako kdyby jsi pracovala. Takže zaměstnavatele můžeš pořádat o její vybrání - proplácet se myslím nesmí - ihned po skončení mateřské - musí ti navazovat. V tom případě ti ji zaměstnavatel nesmí odmítnout a na rodičovskou dovolenou nastoupíš po ukončení té dovolené. Ale o rodičovský příspěvek si můžeš zažádat hned po ukončení mateřské, ten s tím nemá nic společného.
Tak doufám že jsem to vysvětlila dobře, kdyžtak mě opravte 😀

neu.sona
28. bře 2012

@ivca_doubek myslím, že i proplácet se normálně může. mně tedy při první mateřské dovolenou proplatili normálně v prosinci 2009 a teď mi končí v prosinci 2012 smlouva a na mateřské budu od června, takže taky budu mít nárok na proplacení dovolené. spíš jde asi o domluvení se se zaměstnavatelem. vím, že to moc proplácet nechtějí a nehlásí se k tomu.

clloi
28. bře 2012

@gamik před zkončením mateřské si zažádáš o dovolenou u svého zaměstnavatel, zrovna sem to vyřizovala, takže po mateřské ti naběhne RP a zaměstnavatel ti proplatí dovolenou. Proplatí ti ju, protože když na ni nastoupíš, tak ju musí i zaplatit 🙂 Máš na ni nárok protože mateřská je hrazena tak jak kdyby si byla nemocná( takže normálně změstnaná)...laicky vysvětlené 😀 😀 😀

neu.sona
28. bře 2012

@j.a.n.i Jani, chtěla jsem se zeptat, při dalším dítku nebudu už mít prodlouženou smlouvu, manžel ale zaměstananý je stabilně. Nárok na mateřskou by měl tedy on a vypočítávala by se mateřská z jeho platu? Rodičák je jasný, to vím, že by na něj nárok byl, ale nevím, jak s tou mateřskou. On má docela vysoký plat, takže by se to potom hodilo. Děkuji.

clloi
28. bře 2012

@neu.sona myslím, že tohle jde udělat jen u rodičáku, pokud nebudeš mět nárok na mateřskou, naběhne ti automaticky RP, který si na sebe může vzít manžel a provedete volbu délky RP

neu.sona
28. bře 2012

@clloi aha, to je škoda ☹. ale to je zase nespravedlivý v tom, že vyčerpám těch 220000,- hrozně brzo, než ty maminky, které čerpají MD, nebo ne?

gamik
28. bře 2012

mě skončila mateřská 17.3. a od 19.3. jsem nastopula na nemocenskou, protože jsem se nedohodla se zaměstnavatelem, chtěla jsem, aby mě propustil pro nadbytečnost. Takže vlastně jsem sále zaměstnaná a po nemocenské bych měla nastoupit normálně do práce. I tak mám za ty 3 roky nárok na dovolenou? Ted jsem mluvila s účetní a ta mi řekla, že nárok nemám, že mateřská se nepočítá, že musím mít odpracováno 60 dní... Tak jsem z toho jelen 😕

ivca_doubek
28. bře 2012

@neu.sona @clloi - mě tedy v práci řekli, že proplatit mi ji nesmí, ale že si ji můžu vybrat - vyjde to nastejno, peníze stejně dostanu, jen je rozdíl v tom termínu proplatit/vybrat 😀 😀

neu.sona
28. bře 2012

@gamik Mateřská a Rodičovská je rozdíl. To si pleteš 😉

neu.sona
28. bře 2012

Mateřská trvá těch nějakých 28 týdnů a za to nárok na dovolenou máš.
@gamik

gamik
28. bře 2012

takže nárok na dovču je jen během té mateřské, ale tu mi při nástupu na rodičovskou proplatili takže ted už nemám nárok na nic... chápu to už konečně dobře? Omlouvám se mám v tom opravdu guláš... 😀

clloi
28. bře 2012

@ivca_doubek já sem to možná špatně napsala, já na ni taky nastoupím a tím pádem mně ji proplatí a zároveň mně poběží RP 😀

clloi
28. bře 2012

@ne
@neu.sona zkus se zeptat na sociálce jak to je, určitě ti poradí 😉

ivca_doubek
28. bře 2012

@gamik Jj, přesně tak to je 😀

neu.sona
28. bře 2012

@gamik ano, přesně tak .-)

gamik
28. bře 2012

@ivca_doubek
@neu.sona děkuju holky 😉

ksts
15. dub 2012

Dobry den,chci se zepat-10.4.2012 mi skoncila trojleta rodicovska a od 10.4.2012 jsem nastoupila na neschopenku,v prosinci cekame druhy dite,dcerka mi od zari 2011 chodila do skolky na 5dni v mesici na dopoledne,a tedka v dubnu nevite ci muze chodit uz kazdej den a taky na jak dlouho abych neprisla jeste o penizky-rodicak za duben,myslela jsem ze kdyz je narozena 10.4.tak dostanu uz jenom za tych 10dni a ne za cely mesic duben a kdyz jsem od toho 10.4.n neschopenke taky dostanu jeste celych 7600kc.Dekuji vam za radu. 🙂 🙂 🙂

gamik
20. dub 2012

Ahojky holky... prosím pomoc... V březnu mi skončila mateřská a já jsem šla na neschopenku. Ta mi ted bude končit a já řeším návrat do práce. Nechci nastoupit, protože jsem se odstěhovala, ale taky nechci přijít odstupné, když mi bylo řečeno, že práce pro mě není. Bylo mi nabídnuto 10tis odstupné nebo práce, ale jiná než mám v prac. smlouvě. Může mi zaměstnavatel dát na jinou práci? Nebo když odmítnu mám nárok na odstupné 3 měsíce?