Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

swetlus
20. pro 2007

Tak vcera rikali v tv ze se zadosti museji podat do konce ledna 😉

ocicka
22. pro 2007

Holky chtela jsem se zeptat jestli je to mozne, protoze nam pani na urade rekla,ze budu dostavat po 21 mesicich jen ty 3600,-.Jsem studentka a prckovi jsou 4. mesice. Vybrala jsem si variantu na 3 roky doma a mydlela jsem ze budu dostavat 7500,- po celou dobu..Tak nevim jestli se pani nespletla a nemam se skocit jeste preptat..

mikca
22. pro 2007

ocicka u tebe je důležité, jestli jsi dostávala peněžitou pomoc v mateřství.....to ti bud platí zaměstanavatel, ..ale pokud ti to nikdo napllatil tak se uřednice nespletla a po 21 měsíci jdeš na 3800kč...je rpostě důležité, jestli ti někdo platil mateřskou, ketrou většinou nastupuješ 6-8 týdnů před porodem 🙂

ocicka
22. pro 2007

Holky me jen prekvapuje, proc si clovek nemuze vybrat kratsi dobu na matersky-3.roky- a stat ho jakoze nuti byt na matersky o rok dyl..Kdyz se pridavky ve finale spocitaji, tak to vyjde stejne.. 😕

zuzik03
23. pro 2007

ocicka, stejne to nevyjde, ta trileta rodicovska je v uhrnu asi o 20 tisic vyhodnejsi, takze ji asi nechteji davat tem, kteri pred porodem nepracovali nebo spis za ne soc a zdrav pojisteni platil stat a nikoliv zamestnavatel + oni sami.

paolin
26. pro 2007

ocicka, vsak muzes jit po trech letech do prace. a 3-leta je opravdu zvyhodneni pro ty, co pred porodem pracovaly a maji tak narok na PPM. mne tenhle zpusob davek prijde dobry. proc by nepracujici nebo studentky (nechci se nikoho dotkout) mely mit stejnou podporu v materstvi, jako pracujici zeny? co mi prijde nefer je neustale "handlovani" s vysi porodneho. skok z 7600,- na 15000,- je sakra rozdil.

krista
26. pro 2007

Paolin nemyslela jsi skok porodného z 17760 Kč na 13000??

paolin
26. pro 2007

ne. myslela jsem to puvodni zvyseni. ten skok zpatky uz neni takovy rozdil. presnou vysi toho nejvyssiho 🙂 nevim-se nas to netykalo.

krista
26. pro 2007

No ale to zvýšení bylo tedy z 7600,- na 17760 nebo tu někdy bylo porodné 15tis.?

krista
26. pro 2007

Jo promiň ty jsi psala že přesně to nevíš, no tak je to OK 😉

paolin
26. pro 2007

jo a i tak to mam blbe. bylo to 8600,- a pak dvojnasobek.

zanetka82
26. pro 2007

ahoj taky se nechci nikoho dotknout ale ty pišeš proč by nepracujicí nebo studentky měli mít podporu v mateřství, jako my pracující ženy. ja třeba mam smulu neboť se mi druhy syn narodil jěště v době kdy jsem byla na mateřske se starším synem. chtěla jsem je mít blizko u sebe a proto jsem šla z mateřske do mateřske a teď za to budu trpět, to je nespravedlivé. si myslím. ☹

paolin
27. pro 2007

zanetko, ja psala, ze se mi nelibi, aby by mely nepracujici nebo studentky stejne podminky jako pracujici 😉

ocicka
28. pro 2007

No ja bych jen doplnila, ze jsem studentka a do toho jsem pracovala na dohodu. Jen kdyz jsem se sla nahlasit na socialku, tak tam pani nevedely co se mnou, nebot tam studentku nikdy nemely. Tak rekly ze narok na materskou nemam, a rodicovskou az od narozeni..Jenze jsem pak zpetne zjistila, ze jelikoz jsem pracovala, tak jsem narok mela.Ale uz jsme to nechali byt, par stovek nezabije. Ale kdyz jsem se ted dozvedela, ze to, zew mi na zacatku spatne rekly ovlivnuje to, jak dlouho budu doma, tak me to docela stve a holt tam budu muset skocit a vysvetlit situaci..

mikca
29. pro 2007

zanetka ,,ale já jsem šla taky z mateřské do mateřské..resp. z rodičovské do mateřské apak znova do rodič. a nějak na tom bita nejsem...tím že jsem pracovala před prvním, tak si můžu vybrat....

ococka to si tam určo zajdi, přišla by jsi op prašule..teda jestli jsi to už nepodala

ocicka
29. pro 2007

mikca ja uz jsem to tam poslala, ale v ramci toho, ze ted se bude 2 roky vyplacet stejna castka ,tak tam skocim az budu mit cas..Mne nejde o penizky, to jsem si myslela ze vyjde stejne, ale chci byt doma ty tri roky a ne ctyri..

kocurek
24. led 2008

Chtela jsem se zeptat, zda uz nekomu prisel rodicovsky prispevek nebo priznani rodicaku ze socialky, diky....

poupe
24. led 2008

me dneska prislo priznani o rodicaku

kocurek
24. led 2008

diky

mikca
25. led 2008

tak já už to mám doma asi 14 dní 🙂

kajjinka
25. led 2008

ahojky, ocicka, psalas, ze jsi pracovala na dohodu, ja jsem doktorandka a pracuju na 30% uvazku a jeste mam dohodu o pracovni cinnosti na 80h mesicne, nerikali ti, jestli se oboji pocita do materske, nebo jen ten castecny uvazek?

jinak, doufam, ze se to nikoho nedotkne, ale paolin, vezmi si treba muj pripad, ja pracuju ve vede, coz obnasi udelat si doktorat, pak docenturu atd. resp. porad se vzdelavat, doktorat u nas vzhledem k casove narocnosti prace v laboratori nejde delat pri jinem zamestnani a cely uvazek ti nikdo neda, dokud nejsi doktor...navic, pokud chces materskou, musis prerusit studium, nemyslim si, ze je uplne fer, ze pises, ze studentky by nemely mit stejne naroky jako pracujici... ☹

kajjinka
25. led 2008

zajimave to je, jen kdo za matku potom hradi zdravotni a socialni? musela by v tom pripade alespon na par hodin tydne do prace, ne?

mikca
25. led 2008

teda ten článek se mi zdá nějakej divnej, vždyt v tom zákoně se nějak nemluví o tom že by měl otec nějaké zvýhonění ne?? může zažíádat, ale má stejné podmínky jako matka..a varianta do tří let 7600 a pak dál do 4 let 3600 je jen o dětí starší 21 měsíců.....tak ted jsem z toho jelen..idkyb mu vznikl nějakým způspbem nárok na PPM taky vabírá ne..fakt se mi ti nějak nezdá 😝

zabza
25. led 2008

Holky, asi jste už plno z věcí, které bych potřebovala vědět, tady probíraly. Ale nemám moc času pročítat to všechno, jen sem to zběžně prolítla a stejně se v tom furt moc nevyznám. Neuměla byste mi některá poradit?

Chtěla bych si zvolit čerpání rodičovské do 2 let věku dítěte. Pokud nenastoupím v 2 letech dítěte do práce a rozhodnu se být ještě doma (bez rodičovského příspěvku):

1)jak to bude s placením sociálního a zdravotního pojištění? Budu si ho muset hradit sama?

2)do kdy mi je zaměstanavatel povinnen držet pracovní místo, když si zvolím dvouletý model a ve 2 letech nenastoupím?

3)budu se muset nahlásit na úřadu práce jako nezaměstnaná?

Pokud bych si během rodičovské přivydělávala u svého zaměstnavatele, mohu být zařazena na stejné pracovní pozici jako před odchodem na mateřskou?
A změnila by se v tomto případě odpověď na nějakou z předchozích otázek (body 1-3), pokud bych po 2 letech věku dítěte zůstala ještě s dítětem doma?

A ještě bych se ráda zeptala na variantu, když bych například otěhotněla v době, když by mému prvnímu dítěti bylo např. 2 roky a 1 měsíc. Pokud bych měla rizikové těhotenství a pobírala nemocenskou, zda by se počítala z mé poslední hrubé mzdy a nebo z něčeho jiného. Mohla bych si pak opět zvolit 2 letý model rodičovské dovolené?

lucianka
25. led 2008

Zabzo, nejsem si jistá, ale k bodu 2 - podle mého rodičovský příspěvek (tedy jeho délku) nemusíš zaměstnavateli hlásit... Takže i když budeš pobírat tu krátkou variantu, dle zákona Ti zaměstnavatel, podle mého, musí držet prac. místo na stejné úrovni 3 roky 😉

Ale je to jen moje doměnka, třeba se mýlím 🙂

mikca
25. led 2008

tak s tím místem to není uplně pravda..jelikož po odchodu na rodičovskou světšinou zaměstnavatel chce nahlásit jak dlouho zůstaneš doma..místo ti je povinen držet tři roky, ale tu samou poizici jen po dobu mateřské dov...jinak ti mmůže nabídnou pozici jinou, ale většinou záleží na domluvě...když si vybereš dvouletou a pak nenastoupíš do práce tak si můžeš vybrat neplacené volno pokud budeš zaměstananá...ale s tím placeného pojistného si nejsem jistá..možná ho platí zaměstanavatel...pokud by jsi otěhotněla po dvou letech a měla si stále zaměstanavatele tak budeš mít stejné podmínky jako u prvného dítěte +-...

zabza
26. led 2008

Holky, díky za rady. Přijde mi to děsně složité. Ještě jsem poslala dotaz na aperio.cz a taky na správu sociálního zabezpečení, tak pokud odpoví, zkopíruju to sem.

andelka
26. led 2008

Já naprosto souhlasím s kajjinkou. Jsem zatím studentka, a původně jsem chtěla 2 děti hned po škole, protože práci v oboru těžko seženu, takže bych měla rodinu a mezitím se rekvalifikovala, nebo prostě vymyslela, co dál po rodičovské dovolené. Letos mi bude 25, takže bych po 30 teprve začala pracovat, bez nějakého většího výpadku. Bohužel, s novou reformou to bude větší problém. Jako studentce nebo nezaměstnané, což určitě nějakou dobu budu, nemám na výběr a musela bych 4 roky sedět doma. A to nechci. Jediná možnost je převést po matřské rodičák na manžela, který by splňoval i tu rychlou variantu. Doufám, že to půjde i později ne jen teď, když nikdo nemá v ničem jasno.
Jinak jsem někde četla, že matka si v tomto případě zdravotní a soc. platí sama.

mikca
26. led 2008

já teda dost dobře nechápu , jak může ćhlap splnovat podmínku na to rychlé čerpání..když jedna z hlavních podmínek je, že PPM musí být 380 kč za den..to jedině že by byl chlap na mateřský.....nebo se to u nich počítá jinak..přeci mají stejné podmínky...tekže v podstatě mi to přijde tak že většina chlapů PPm nepobírala, taže rodičák si musí vybrat 4 letej..nebo se pletu.....
já tady pořád čtu, jak by jste museli dřepět doma na zadku 4 roky..vždyt nemusíte u rodičáku si mužete přivydělt kolik chcete snad ne..tak mi nevykládejte že by jste seděli doma na zadku...mi to přijde naopak doicela výhodně..k platu z práce budete brát ještě rodičák...