Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
7. led 2009

amono - mateřská se počítá 12měsíců zpět před měsíce ve kterém vznikl nástup - ale když jsi na neschopence, tak se bude brát 12měsíců zpět před nástupem na ni....neboj, z nemocenský neeeeee. A mateřská se počítá z hrubého platu.
A když porodíš dřív, nic se neděje, mateřská se nekrátí, protože ty to nemůžeš ovlivnit...budeš mít prostě 28týdnů

gustinovi
8. led 2009

amona z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že je to průměr před nástupen na nemocenskou. Já jsem pobírala během nemocenské cca 13tis. měsíčně a na mateřské dovolené cca 11tis. měsíčně, jeto nižší z toho důvodu, že když jsi na mateřské, tak se ti peníze daní a na nemocenské ne. Takže počítej s tím, že budeš pobírat skoro to stejné co nyní, ale o ty dva až tri tisíce méně.

amona
8. led 2009

Ahoj, vojtíše2007- děkuji moc za odpověĎ.
Gustinovi, no teď jsi mě docela hodně vyděsila...... To jako že když jsem měla celou dobu mzdu cca 21tis hrubého a brala jsem asi 16 tis čistého, nemocenskou mi sesmékali na nějakých 8-9 tis čistého, tak mateřskou budu mít 6 tis?? No to snad ani nejde, ne??? ☹

amona
8. led 2009

Ještě by mě zajímalo.... Mám na sebe psanou hypotéku bytu a k tomu ještě splácím lišku, kde jsou u obou docela velký úroky....Můžu při mateřské zažádat o vyučtování daně z příjmu fyz.osob, kde bych tyto uroky uplatnila? Nevíte někdo?

vojtisek2007
8. led 2009

amona - při 21ti hrubého příjmu budeš mít mateřskou něco kolem 480,-Kč na den - takže za měsíc něco kolem 14 - 14,5 tisíce.....
Já mám taky na sebe psanou hypotéku - a úroky si odečítá manžel....já dám jenom čestný prohlášení k tomu, že si je neuplatňuju já sama, stejně jako odpočet na děti.

hedera.p
8. led 2009

Ahoj holky, mohu se zeptat, kdo vyplácí peněžitou pomoc v mateřství? Jestli zaměstanavatel nebo sociálka nebo stát.děkuji Hedvika

mikca
8. led 2009

Hedvko penezitou pomoc v materstvi vyplaci zamestnavatel..vetsinou..ve nekterych pripadech i socalke..ale jen vyjimecne...

vojtisek2007
8. led 2009

Hedviko - zaměstanavatel vyplácí PPM v případě že je velká organizace (má víc než 25 zaměstnanců), když je zaměstnavatel malá organizace (méně nčž 25 zaměstnanaců) vyplácí PPM sociálka (OSSZ). 😉

amona
8. led 2009

Ahoj Vojtíšek2007, díky za info. Já jsem si myslela že je to nějaký divný abych měla z 21 tis hrubého PPm jen něco kolem ¨6-7 tis. Ale jak to, že mám ta malou nemocenskou? 8-9 tis čistého? Jinak je super, že tě tady máme, díky tobě jsem (a nejen já) o hodně chytřejší! 🙂)

haklina
6. únor 2009

prosím o radu, jaký má vliv na rodičovskou mzda nad 20 tisíc hrubého? Je tam nějaký rozdíl ve výšce, chtěla bych ji čerpat na 4 roky. Díky moc za rady

vojtisek2007
6. únor 2009

haklina - výše výdělku ovlivňuje pouze mateřskou, rodičovské je daná - na dva roky 11.400,- na tři roky 7600,- a na čtyři roky do 21měsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyř let 3800,-kč

haklina
6. únor 2009

a dává si to někdo na ty 4 roky? Co znám tak všichni jdou na 3

haklina
6. únor 2009

a jak je to s možností že třeba půl roku by čerpal i manžel? Kdy se to dá kombinovat, myslím že už to snad uzákonili

kopretina82
6. únor 2009

Taky se přidám s prosbou o radu... 😉
Jak se řeší situace,kdy mám RD na 3 roky a ještě před vypršením těch 3 let se narodí 2. mimi?
Těch 6-8 týdnů před TP se ukončí RD a začne se pobírat PPM a následně RD na druhé dítě?
Zatím o druhém jen uvažujeme, ale chtěla bych pomalu začít i se snažením 😔 😵 😵 a nejsem si tímhle jistá...

vojtisek2007
6. únor 2009

haklina - je možné, aby si zažádal manžel a pak se převedl rodičák na tebe - ale až zvolíte délku rodičáku, už se to měnit nedá...nevím, na ty čryři roky jdou většinou ty, co si nemůžou vybrat ☹ (neměli nárok na mateřskou) ty tři mi přijdou takový nejrozumnější, na ty dva zase musíš spnlit těch 380,-kč na mateřský...

kopretina - je to jak píšeš - 6-8týdnů před termínem porodu přerušís rodičák na Dominka a začneš pobírat PPM (pokud máš stále zaměstnavatele) a pak po 28týdnech nastoupíš na nový rodičák s novým miminkem...

luciusek
6. únor 2009

Ahoj holky,můžu se zeptat.Od příštího týdne nastupuji na mateřskou.PPM mi v práci vypočítali asi na 6200 kč.Nevíte mám nárok na doplatek do 7600 kč?A kde bych měla o to zažádat?Jsem vdaná.Děkuji moc.

zelva
18. únor 2009

Ahojky, mám takový základní dotaz vztahující se k tématu:
Kdy mám jít žádat o rodičovský příspěvek? To si to mám sama ohlídat nebo mi něco přijde či jak? Nějaké potvrzení o výši PPM mi pošlou? Jsem z toho jelen. Díky za radu.

lukin
18. únor 2009

luciusek: Požádáš si o to na Magistrátu - sociálce. Já tam byla žádat a dopláceli mi do 7600.

vojtisek2007
18. únor 2009

zelva - z OSSZ ti přijde potvrzení, od kdy do kdy pobíráš PPM a v jaké výši - mě to přišlo zhrub v půli PPM - tak potom od následujícího dne co ti PPM zkončí, si požádáš o rodičák. Jestli ti ještě nic nepřišlo, zavolej si tam.

zelva
18. únor 2009

vojtisek: díky moc. Právě že mi ještě nic nepřišlo, to je divný. Malýmu už je přes 5 měsíců. Si tam zavolám. Děkuji

lilip
19. únor 2009

zelva- tak me taky nic neprislo a nakonec jsem si ted musela vsechno obehat sama, vsechny potrebne formulare jsou k vyplneni a vytisteni na http://portal.mpsv.cz/forms , zadost o rodicovsky prispevek, zadost o rozhodnuti o volbe naroku na rodicovsky prispevek a potvrzeni o naroku na davky ovlivnujici narok a vysi rodicovskeho prispevku, ten ti musi potvrdit OSSZ nebo zamestnavatel, podle toho kdo ti vyplaci PPM. S tim vsim pak musis dojit na tvou socialku - tak snad ti to trochu pomuze

zelva
20. únor 2009

lilip: já si právě včera volala na OSSP a tam mi řekli, že to potvrzení o nároku si musím vyplnit sama a potvrdit u zaměstnavatele, že oni nic neposílaj. Takže fakt si to člověk musí ohlídat a oběhat sám. Akorát nevíš do kdy je nutno si to všechno vyřídit? Na stránkách MPSV píšou něco jako že jsou 2 rozhodná období kdy můžeš zažádat o RP (pokud chceš tu klasickou 3letou variantu) a to buď 2. kalendářní měsíc po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů (rozumim tomu, že když je malému 22. týdnů v měsíci únoru, tak já o to mám požádat v dubnu?) a nebo pak ve 21 měsících věku. Obojí se mi zdá nějaký divný, ne? Nevíš?

petruna26
20. únor 2009

Zelvo - Dvouletou variantu můžeš zvolit do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů života (takže, když je malému 22.týdnů v únoru, musíš o ni požádat do konce března 🙂 ), Tříletou variantu můžeš zvolit do konce 21. měsíce věku dítěte. Ale obojí lze podle mě podat i dříve (já například tu žádost o 3 letou variantu podala hned sžádostí o RP)

zelva
20. únor 2009

Petro, ahá, děkuji 🙂

svataterezicka
20. bře 2009

Holky když bych chtěla žádat o dvouletou rodičovskou musela bych brát těch 16.400 čistého nebo hrubého? díky za odpověd

andu
20. bře 2009

Ahojte, holky.
Můžete mi prosím poradit? Chtěla jsem zvolit 3 letou variantu čerpání, ale já na ni neměla nárok, páč jsem na ÚP. Proto jsem to chtěla zařídit přes přítele. Jenže bohužel i on je teď čerstvě na ÚP ☹ Tak by mě zajímalo, jestli tím pádem pro nás ta možnost, že by čerpal přítel padá??

vojtisek2007
20. bře 2009

andu - padá to úplně, protože novelou nemoc.zákona od 1.1.2009 už to takhle praktikovat nejde a aby otec mohl jakoby nastouipt na mateřskou, zvolit délku rodičáku a pak to přepsat na matku - to šlo loni, teď už by fakticky na mateřskou musel nastoupit - tzn. odejít z práce a opravdu čerpat od 7týdne po porodu mateřskou a následně rodičák...takže u vás bohužel asi bude ta čtyřletá verze....

andu
20. bře 2009

Vojtíšku, děkuji! I když teda za nepotěšující zprávu! 😅 Sotva jsem si vyzjistila, že by to na přítele šlo přepsat, už se to ruší 😖

jajik25
20. bře 2009

Ahojky mohl by mě někdo říct jak je to s výběrem mateřský?Momentálně jsem na mateřský dovolený která mi končí v březnu příštího roku.Zaměstnaná jsem a nedávno jsem zjistla že čekáme druhé mim proto bych se chtěla zeptat když se druhé mimi narodí ještě dřív než mi skončí první mateřská budu mít nárok na výběr z variant?Díky za odpověď.Mám v tom už děsný guláš.

danae
8. dub 2009

Mám dotaz, jak to je, když teď dostávám rodičovský příspěvek na mladší dítě (staršímu dítěti ještě nejsou tři roky, ale rodičák se vždy bere na nejmladší dítě v rodině). Znamená to, že to starší dítě už může chodit na více hodin do školky?

V té žádosti o rodičovský příspěvek nic o docházce staršího dítěte do školky už není. Zvlášť, když je to soukromá školka, která nemá od státu žádné dotace? Tam by přece stát tu docházku neměl omezovat i tak či onak ne? Jak to je? Moc díky!