Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

ivca_doubek
15. říj 2013

@silvie001 Částku volíš jednak dle tvé potřeby, a jednak podle toho jak dlouho chceš být doma. Např. se můžeš rozhodnout, že budeš doma dva a půl roku, a tak spočítáš počet měsíců, vydělíš jimi těch 220 000,- Kč a vyjde ti měsíční částka. A nebo máš např. spočítané, že potřebuješ 8500,- Kč měsíčně, aby jste vyšli s penězi, tak ji zadáš do formuláře a podle toho ti vyjde, jak dlouho ji budeš dostávat.
Tenhle nový systém je super v tom, že si RP nastavíš jak potřebuješ

ivca_doubek
15. říj 2013

@silvie001 Jj, výchozí částka je těch 220 000,- Kč, a jak si ji rozdělíš je na Tobě 🙂

prcccek
15. říj 2013

Holky, můžete mi prosím některá vysvětlit jednu věc. Když vlastně se vybírá částka a je jasně danný balíček 220000, tak proč musí manžel nést nějáké papíry účetní,které pak odevzdám, když to vlastně bude na něj abych nemusela automaticky na 4 roky. Nějak tomu nerozumím 😒

j.a.n.i
15. říj 2013

@kamiska Ta druhá DPČ se pravděpodobně počítat nebude, protože aby se počítala, tak i v ní bys musela splnit těch 270 dní a ještě na ni pracovat až do nástupu na PPM, on totiž u DPČ, kde je výdělek jen někdy, bývá problém s ochrannou lhůtou

j.a.n.i
15. říj 2013

@prcccek Aby si z toho určité skupiny neudělali byznys a nerodili dětí po 2 letech a nepobírali 11500,-

kamiska
16. říj 2013

@j.a.n.i dekuju moc za odpoved.no, nepotesila me, ale je to docela logicke. Diky

blahova_andrea
16. říj 2013

@silvie001 na celou dobu máš 220000 a do žádosti napíšeš např., že chceš pobírat 10000 a tudíž bude délka 22měsíců, atd. když si dáš kolem 7500, tak ti to zas vychází kolem těch tří let. ale záleží i na tom, jestli teda máš nárok i na mateřskou nebo se to počítá už od porodu. ty částky jsou nějak ohraničený příjmem. to už tu holky psaly. ne každý si může dát tu nejvyšší. a pak si to můžeš každé tři měsíce měnit. třeba když zjistíš, že čekáš další, tak si dát vyšší částku a zkrátit si tak rodičák a nebo když ti dítě nevezmou do školky, tak si snížit částku a rodičák si natáhnout.

prcccek
17. říj 2013

@blahova_andrea Já věděla, že částka se měnit dá, ale myslela jsem, že délku rodičáku už změnit nejde...

blahova_andrea
17. říj 2013

@prcccek jeden pojem je rodičovský příspěvek, který pobíráš a měníš si částku a druhý pojem je rodičovská dovolená, jejíž délku řešíš se zaměstnavatelem a je max. na 3 roky ze zákona

pajoslava
26. říj 2013

Prosim, mam dotaz - pri volbe vyse penez jsem si dala misto 7600,- mene a to 7000,- abych byla doma o neco dele. Rodicak mam na tri roky, tudiz rodicak by mel skoncit 3.9.2014 kdy bude mit dcera 3 roky. Neudelala jsem blbost, kdy mi posledni penize prijdou v to zari, kdy to konci a o penize co jakoby setrim tak prijdu, nebo mi proste dalsi mesic jeste poslou to, co mi zbyva? Dekuji

j.a.n.i
27. říj 2013

@pajoslava žádný rodičák na 3 roky neexistuje, rodičák pobíráš dokud nevyberes tech 220 000,-

pajoslava
27. říj 2013

@j.a.n.i Super, moc dekuji, takze proste tim, ze jsem si to snizila, tak to proste skonci az mi zaslou penize co udelaji tech 220 000,- Dekuji 🙂

j.a.n.i
27. říj 2013

@pajoslava Jojo, přesně tak 🙂 nebo tedy pokud bys čekala další a nastoupila dřív na PPM, tak to končí dříve.

pajoslava
27. říj 2013

@j.a.n.i No to bohuzel nee ☹ Sice bych rada, ale manzel zatim nechce o druhem ani slyset 🙂

j.a.n.i
27. říj 2013

@pajoslava Tak nikdy neříkej nikdy, ono to občas povede, aniž by člověk nějak extra chtěl 😀

vanule
27. říj 2013

@j.a.n.i moc prosím o radu. před těhotenstvím jsem pracovala 10let v jednom podniku (mám smlouvu na neurčito) jelikož jsme podstupovali IVF doktor mě nechal na nemocenské hned od stimulace -od října 2011 jsem byla na nemocenské a v květnu 2012 se narodila malá, vybrala jsem si tříletou formu mateřské (tedy do května 2015) a v tomto týdnu mi přišel doporučený dopis od zaměstnavatele, posla mi výpověď (důvod paragraf 52 písm. a a organiz. důvody-mám dvouměs. výpovědní dobu, což začne běžet od listopadu) Vím, že už jsme si kdysi psali a ty jsi mi napsala, že bohužel zaměstnavatel má právo mi dát výpověď i v době rodičáku. Ale zajímalo by mě co by bylo dál, kdyby jsme chtěli druhé - v plánu by bylo stihnout to než dceři budou 3roky (bohužel plány mít můžeme záleží jak to půjde) ale v lepší variantě dejme tomu, že se zadaří na co potom tedy budu mít nárok jako nezaměstnaná? mateřská? rodičák? můžu si zvolit délku? moooc děkuji

sasanka033
27. říj 2013

@vanule ahoj, neda mi to, musim reagovat. zakon vyslovene zakazuje, aby ti dal zamestnavatel vypoved v ochranne lhute - coz ty na rodicovske jsi. nebo ses chtela do prace vratit? pokud ne, tak cerpas rodicovskou dovolenou a tohle bych regulerne nahlasila nekde na socialce, at jim do toho bordelu poslou kontrolu, se budou divit.
paragrafy hovori jasne, viz § 53 pismeno c):
http://business.center.cz/business/pravo/zakony...

vypoved, co ti poslali, je neplatna.
jediny legalni zpusob, jak ukoncit PP s nekym na MD/RD je dohoda. tu se s tebou evidentne nikdo nesnazil uzavrit. pokud bude chtit, po tom, co se jim s tou vypovedi vysmejes, tak si to nech draze zaplatit.

vanule
27. říj 2013

@sasanka033 můžu ti říct, že dva dny jsem nespala a hledala nějaké info. jenže s podnikem je to takové složitější, vypadá to, že sídlo a firma se kterou mám smlouvu končí a přebírá je úplně někdo jiný. No zatím jsem jim to nepodepsala ale stejně vůbec nevím jak dál

sasanka033
27. říj 2013

@vanule abys tomu rozumela - oni ti muzou dat vypoved pro organizacku, ale ne v dobe, kdy jsi v ochranny lhute. v praxi se to dela tak, ze v den, kdy se matka po rodicovsky vrati do prace, dostava vypoved z org.duvodu, pokud se predtim nedohodnete jinak. pri vypovedi mas narok na odstupne (v zavislosti na delce pracovniho pomeru az na 3xnasobek) a na vypovedni lhutu 2 mesice. takze pokud ti zrusi pracovni misto, tak te musi dat na prekazky na strane zam-tele a zaplatit ti i ty dva mesice vypovedni lhuty. takze pokud by na tebe sli s dohodou, nez se budes chtit vracet, tak trvej na minimalne stejnejch, ne-li vyssich penezich, tj. 5 platu ODSTUPNEHO, nikoliv odmeny, protoze z te se odvadi socko a zdravko a dostanes min penez. ale zase: ze zakona pokud ti daji organizacku, coz uz ti poslali ted, tak jsou povinni ti vyplatit odstupne, cili to se jen dani, ale zadny dalsi odvody.

vanule
27. říj 2013

@sasanka033 jo ještě jsem zapoměla napsat, že smlouvu jsem měla na místo výkonu, ale to v dubnu zrušili (takže na své místo už bych se stejně neměla kam vrátit)

sasanka033
27. říj 2013

@vanule to je uplne jedno jak je co u nich slozity, to je jejich problem, ne tvuj. nepostupuji v souladu se zakonem. jen tak na okraj: vypoved je jednostrany pravni akt, cili je uplne jedno, zda jsi jim ji podepsala nebo ne, staci, kdyz je predana. pokud jsi ji dostala postou, tak neni zadnej svedek, ze jsi ji prevzala, dokonce ani pokud ti to poslali doporucene. mohla jsi dopis pred otevrenim jeste po ceste z posty ztratit. nazdar. ale tady se hlavne jedna o to, ze ta vypoved, kvuli ktere nespis, je neplatna!!! teda pokud rikas, ze jsi stale doma na rodicovske dovolene a neprisla jsi do prace.

sasanka033
27. říj 2013

@vanule to je zas jejich problem, ze zrusili misto vykonu prace, ktere jsi mela ve smlouve. opakuju ti, ze jednaji protipravne. vypoved ti muzou dat az po navratu do prace. ted se muzou maximalne zkusit se s tebou dohodnout.

sasanka033
27. říj 2013

kdyz jim na dohodu nepristoupis, az do navratu do prace jsi zamestnancem tyhle firmy, at uz se v ni deje cokoliv.

vanule
27. říj 2013

@sasanka033 já ti mo děkuji, všude jsem našla taky co říkáš, že nemůžou dát výpověď těhotné, ženě na mateřské nebo rodičáku. Mě jen udivuje, že to takhle zkoušejí 😨

blahova_andrea
27. říj 2013

@vanule zaměstnavatelé jsou dneska strašné sv...ě ☹ zkoušejí toho hodně

vanule
27. říj 2013

@blahova_andrea přesně!!! však jsem to říkala, že nevděk světem zaměstnavatelů vládne!!!

j.a.n.i
27. říj 2013

@sasanka033 No, ono by ale ten zákoník práce chtělo číst trochu pozorněji, resp. více než jeden paragraf, protože hned v paragrafu 54 by ses dočetla, že zákaz výpovědi neplatí v případě výpovědi pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a) a b); a z toho co @vanule píše tam má přesně to a) na které se zákaz výpovědi nevztahuje. Takže oni nepotřebují vůbec žádný její podpis, oni ji to pouze potřebují prokazatelně doručit, což udělali.

j.a.n.i
27. říj 2013

@vanule Oni to nezkoušejí, oni vědí, že podle tohoto paragrafu ti výpověď dát mohou a tak to holt dělají a nějaký tvůj podpis vůbec nepotřebují, jim stačí ten podpis, kterým si ten doporučený dopis převzala a nic s tím nenaděláš.
A jinak k tvému původnímu dotazu, pokud teď nejsi těhotná, nebo neotěhotníš během cca 14 dnů, tak nárok na mateřskou mít nebudeš (pokud nenastoupíš někam jinam do práce) protože nestihneš na PPM nastoupit do 180 dnů od ukončení pracovního poměru.

sasanka033
27. říj 2013

@vanule tak to je mi lito, pravdu ma @j.a.n.i, protoze pismeno a) je bohuzel vyjimkou:(

vanule
27. říj 2013

@j.a.n.i
@sasanka033 tak tedy holky nepotěšily jste mě, ale holt co nadělám.... jen je to pěkný bordel, kdo opravňuje vybírat zaměstnavatele jaké písmenko zvolit, samo ve svůj prospěch, přece nebudou brát ohledy na nějakou ženskou na mateřské 😒

@j.a.n.i jen mi ještě napsali, že až vyprší výpovědní doba (což je k 31.12.2013) tak abych se dostavila na personální podepsat výpověď. V té době mi dají do ruk zápočtový list, potvrzení o důchod. pojištění a proplatí odstupné? vše tedy až v lednu?