Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

oktarina
3. čer 2013

@j.a.n.i. děkuji! Moc krásné rozepsané, s tou zp jsem to nevěděla, předpokládala jsem že se něco děje automaticky (v našem státě - ha ha 😉 každopádně dobré vědět!

j.a.n.i
3. čer 2013

@oktarina Tak zrovna tohle se nemůže dít automaticky, protože ta ZP netuší, že bereš rodičák, ta má pouze nahlášeno, že si na RD, ale pak ji zaměstnavatel nahlásí konec RD (při konci pracovního poměru) a oni netuší jak to s tebou je dál.

niebau
27. zář 2013

Ahoj holky
potřebovala bych poradit, od prosince mi začíná rodičák ( ted jsme na mateřské), můžu si zvolit tu nejkratší dobu rodičáku? na 2 roky, tj. 11tis. něco ne?, nevíte jestli bych měla nárok na nějaké příspěvky či finanční dorovnání? jsem samoživitelka, mám dvě děti, 5let a 3m. poradíte, děkuji.

marecek4
27. zář 2013

@niebau co vím,tak si rozdělíš dle své úvahy 220 000 jak se ti to bude hodit-ale nesmí to překročit nějakou částku měsíčně-holky ti určitě napíšou víc

artepmis
27. zář 2013

Ahoj, mám dotaz, asi se to tu už řešilo, ale nestíhám číst vše, omlouvám se: musí rodičovská dovolená přímo navazovat na mateřskou, nebo mezi nimi může být prodleva (např. čerpání řádné dovolené na zotavenou)? děkuji předem za rady 🙂

j.a.n.i
27. zář 2013

@niebau Rodičák nad 7600,- si nemůžeš zvolit vyšší než si měla mateřskou, takže záleží na výši mateřské, zda můžeš těch 11500,- volit nebo ne.

j.a.n.i
27. zář 2013

@artepmis Nemusí, je to na tobě.

niebau
27. zář 2013

mateřskou pobírám ted, je to 17400,- když má měsíc 30 dní. tak budu moc mít těch 11500,- ?
@j.a.n.i

j.a.n.i
27. zář 2013

@niebau Jojo, můžeš.

niebau
28. zář 2013

@j.a.n.i
a nevíš zda by mi něco ještě dali jako samoživitelce s dvěmi dětmi? myslím nějaké přídavky či sociálku?

j.a.n.i
29. zář 2013

@niebau No, mohli by vyjít přídavky na děti, ale jelikož se dokládá příjem víc jak rok zpět, tak nevím jak si na tom byla. A jestli mas nájemní smlouvu a trvalé bydliště tam kde bydlíš, tak vyjde příspěvek na bydlení.

niebau
29. zář 2013

@j.a.n.i
aha, tak to nevím,příjem jsem měla rok zpět docela vyšší a na bydlení asi nic, mám hypotéku na dům a to se do toho asi nevztahuje.

prcccek
29. zář 2013

Holky, taky se to tady už asi řešilo, ale nedávám tolik stránek přečíst. S manželem čekáme první miminko (únorčátko), Jsem hlášená na ÚP jelikož jsem musela zanechat školy kvůli těhotenství, protože mi nemohli vyjít vstříc ohledně odkladu. Jak je to s rodičákem, je to pořád tak, že to musím nějak na manžela abych neměla automaticky ty 4 roky? A to se vše chodí vyřizovat až po porodu,kdy budu mít rodný list, že? A to samé i porodné se asi řeší až potom, že? Podle nějákých internetových kalkučkách bychom nárok měli, tak chci zjistit zda opravdu jo nebo ne. Jak bych si mohla spočítat kolik bych pobírala rodičák na 3 roky, jak jsem se tu dočetla, nesmí to být vyšší než mateřská,ale jestli na mateřskou nemám nárok, tak. Zatím moc děkuji a mějte se hezky.

j.a.n.i
29. zář 2013

@prcccek Ano, budeš muset doložit, že má manžel nárok na mateřskou (jít na ní nemusí) abys mohl volit rodičák a všechno se to řeší až po porodu.

prcccek
29. zář 2013

@j.a.n.i a prosimtě,lze získat někde ty formuláře ať tam potom jdu rovnou se vším, jsou tam šílené fronty,tak se mi nechce čekat jen kvůli formulářům 😖

j.a.n.i
29. zář 2013

@prcccek Jasně, příloha k žádosti o mateřskou, což je to co vyplňuje manželova účetní je tady: http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4... a formuláře k rodičáku a formulář na potvrzení manželova DVZ od OSSZ tady: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome

3cacorky
8. říj 2013

@j.a.n.i .a můžu se zeptat jen tak pro zajímavost,když to nejde na manžela je OSVČ,ale neplatí si to zdravotní navíc,tak žena na PÚ jde automaticky asi na ty 4 roky,že?A jak je to teď do 9 měsíců 7600,- a pak 3800,-,je to tak?

j.a.n.i
8. říj 2013

@3cacorky Ano, přesně tak 7600,- do 9 měsíců a pak 3800,- a to co si neplatí se jmenuje nemocenské.

3cacorky
8. říj 2013

@j.a.n.i -jo tak nemocenská,já jen jak jsem tu četla ty příspěvky,jinak jsem o tom právě moc nevěděla,díky

silvie001
12. říj 2013

Ahoj,chci se zeptat...rodicovska nebo materska se vypocítavaji z platu?Jsem na neschopence,tak me zajima,zda se to pocita z platu nebo z toho co budu brat na neschopence??diky

ninive211
12. říj 2013

@silvie001 A máš nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství, čili PPM) anebo jen na rodičovský příspěvek (RP)? Mateřská se počítá ze mzdy/platu, stejně jako se z ní počítá nemocenská (nemocenská i mateřská jsou nemocenské dávky a počítají se z výdělku - protože se vyplácejí z příspěvku na nemocenské pojištění, který je součástí sociálního pojištění - které odvádíš, příp. za tebe tvůj zaměstnavatel státu).
Rodičovská je paušální, je to dávka státní sociální podpory, nezávisí na příjmech a lze čerpat celkem max. 220 000 Kč na jedno dítě (vždy na nejmladší dítě v rodině). Na RP mají nárok všechny maminky, na PPM jen ty, které mají "odpracováno".

silvie001
14. říj 2013

Omlouvam se,ze sem pisi takovy blby dotaz,ale jsem trochu zmatena🙂 jaky je rozdil mezi rodicovskym prispevkem a rodicovskou dovolenou?Nekde jsem cetla neco o tom ze se to bere podle vysi prijmu a tim padem se to muze brat podle platu partnera.A materska se bere podle prijmu v praci.Jsem z toho zmatena:(

ninive211
14. říj 2013

@silvie001 Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, oněch 220 tis Kč, které můžeš čerpat - buď ode dne porodu (nemáš-li nárok na PPM) anebo po skončení PPM (máš-li nárok). Oproti tomu rodičovská dovolená je pojem z pracovního práva a je to zákonné omluvené volno umožněné zaměstnankyni (či zaměstnanci - RD může čerpat samozřejmě i otec) zaměstnavatelem. Po tuto dobu je zaměstnavatel povinen ti držet místo (ale ne už konkrétní pozici). Rodičovskou dovolenou můžeš čerpat nejdéle do tří let věku dítěte, s délkou pobírání rodičovského příspěvku se krýt může a nemusí. Délku pobírání RP si obvykle můžeš zvolit, nejdéle však do 4 let věku dítěte. Tzn. že může nastat situace, kdy už ti skončí rodičovská dovolená v práci, ale přesto stále čerpáš rodičovský příspěvek, Pokud nemáš příjmy (a ani partner nemá), tak čerpáš RP automaticky po dobu 4 let a není jiná možnost.

silvie001
15. říj 2013

@ninive211 jj dekuji🙂 v jakym pripade si muzu vybrat tu dvouletou variantu?to se pocita ty dva,tri roky od doby cerpani nebo uz od porodu?

j.a.n.i
15. říj 2013

@silvie001 Žádná dvouletá varianta neexistuje, volíš částku a podle toho vyjde počet měsíců. A pro volbu toho maxima, tedy 11 500,- potřebuješ příjem cca 17 000,-

kamiska
15. říj 2013

Ahoj, rada bych vedela, jak se pocita materska - mam dpc 15000 - ta je stala a k tomu jsem nejaky mesice mela dalsi dpc u stejneho zamestnavatele, ktere obcas docela vyzname zvysily mesicni vydelek. Bude se materska pocitat ze vsech dohod? Ze vsech jsou placene odvody.diky

silvie001
15. říj 2013

Ale na netu,se vsude pise,ze si muzu zvolit,tri,ctyri roky....podle toho se pak dostava rodicovsky prispevek...

blahova_andrea
15. říj 2013

@silvie001 do žádosti o rodičák vyplňuješ částku (to si rozpočítáš sama doma) a podle toho ti pak vychází měsíce, každé tři měsíce můžeš částku měnit. to bylo podle starého, že sis volila roky, teď si volíš částku.

silvie001
15. říj 2013

Aha a podle ceho si volim castku?
@blahova_andrea

silvie001
15. říj 2013

@blahova_andrea To bude zrejme ta castka 220000.To je castka zrejme na celou dobu.Na netu,totiz vsude pisou o tom,ze si muzu vybrat delku.Tak abych se vyznala🙂 diky