Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vycu
17. črc 2011

@pusolamy Do skončení mateřské požádej zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou a zároveň o čerpání řádné dovolené. A na Úp požádej do skončení mateřské o rodičovský příspěvek a proveď volbu délky pobírání.

mirunda
17. črc 2011

@pusolamy
Dvouletou variantu můžete zvolit do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů života, resp. 31 týdnů života narodily-li se dvě a více dětí zároveň.
Tříletou variantu můžete zvolit do konce 9. měsíce věku dítěte.
Čtyřletou variantu budete mít automaticky, nenavolíte-li v daném období variantu jinou.

O rodičovský příspěvek (RP) si musíte požádat, nejlépe před koncem Mateřské dovolené.
Žádost se podává na Úřad práce – Odbor státní sociální podpory, pod který podle trvalého bydliště spadáte.

víc tady: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/materska-d...

vycu
17. črc 2011

@mirunda Jenomže když zvolíš dvouletou déle než ti začne běžet RP, tak ho do té doby bereš ponížený, takže je vždy lepší požádat o volbu délky pobírání RP hned.

mirunda
17. črc 2011

@vycu to jsem moc nepochopila.. kdy máš tedy požádat? Ještě před porodem spolu s mateřskou? Vždyť mateřská je 28 týdnů - takže 6 týdnů před porodem + 22 týdnů po porodu - takže do toho 22. týdne si to musíš nahlásit, aby ti pak posílali víc peněz = dvouletá varianta.. já teda stejně znovu půjdu na 3 roky, ale ze zvědavosti se ptám..

vojtisek2007
17. črc 2011

@pusolamy nahllásit délku rodičovské dovolené musíš v práci - a to po skončení mateřské dovolené, a délku rodičovského příspěvku hlásíš na úřadě práce - odbor státní sociální podpoty - když chceš 2roky tak do 22.týdne života dítěte, když chceš tři roky tak do 9ti měsíců dítěte

vojtisek2007
17. črc 2011

@gamik ano, protože máš stále zaměstnavatele šla bys v březnu místo do práce na mateřskou, ale pokud bys teď dala výpověď - což samozřejmě můžeš, máš nárok i na nějakou tu podporu v nezaměstnanosti, ale kdybys byla těhotná, nebudeš mít nárok na mateřskou a tím pádem ani nemáš možnost volbu délky rodičáku....měla bys 4letou verzi...to záleží na tobě, co se ti víc vyplatí - nebo dát výpověď, najít si jinou práci tam kde ses přestěhovala a do miminka jít až po nějaké době, aby jsi zase měla nárok na mateřskou......

vojtisek2007
17. črc 2011

@yesu to znamená že by to bylo asi takhle:
dnem porodu dítěte ty by sis zažádála o rodičák
byla by jsi na něm do skončení šestinedělí
pak by jsi rodičák ukončila a zažádal o něj přítel
v měsíci, kdy přítel je na rodičák si u svého zaměstnavatele na víkend zažádá o mateřskou
zvolí si k rodičáku tři roky které chcete - protože dostane z OSSZ potrzení o mateřská a má nárok volit roky
a zase by se rodičák na přítele ukončil a ty sis o něj zažádála s tím, že volba roků zůstavá dle přítele....

pusolamy
17. črc 2011

díky moc za odpovedi, jeste se zeptam do tech 28tydnu MD se pocita i tech 6-8 tydnu pred porodem?nebo az od porodu?

yesu
17. črc 2011

tak pokud to jde takhle,tak je to super!a kdyz budeme mit materskou na tri roky zvysi sd tim i vyse?jinak bych totiz mela do 9 mes ditete 7600 a pak do 4 let 3800,coz je des!dekuji moc za rady!!

gamik
17. črc 2011

@vojtisek2007 děkuju za odpověd 🙂

vojtisek2007
17. črc 2011

@pusolamy počítají se i týdny před porodem - prostě mateřská je 28týdnů celkem...kdy kolik vyčerpáš je na tobě 🙂

vojtisek2007
17. črc 2011

@yesu ano, tříletý rodi.příspěvěk je 7600 do tří let dítěte, pokud by přítel měl mateřskou vyšší než 380,-Kč na den (což více než 16500 hrubého měsíčně) tak si můžete zvolit dva roky tam je potom rod.příspěvek 11400,-Kč / měsíčně

gamik
17. črc 2011

@vojtisek2007 ještě mě napadla jedna varianta 🙂 Mám rekvalifikaci na nehtovou modeláž a zatím jsem si neudělala živnostenský list takže nehty dělám zatím jen kamarádkám. Kdybych začala podnikat, což vím, že můžu tak jestli s tím třeba neztratím nárok na mateřskou a nedostala bych rovnou jen výši toho rodičáku? Nebo jestli to je nějak úplně jinak?

vojtisek2007
17. črc 2011

@gamik živnosťák si zařídit můžeš, vliv to nemá žádný - pouze ten, že kdyby sis platila dobrovolné nemocenské pojištění - měla bys z něho nárok na mateřskou 🙂 (samozřejmě po splnění podmínek)

gamik
17. črc 2011

@vojtisek2007 takže můž zůstat u zaměstnavatele a zároven podnikat a až nastoupím na ofic mateřskou budu pobírat stejně jako kdybych nepodnikala tu výši mateřské a pak klasicky rodičák?

vojtisek2007
17. črc 2011

@gamik ano, můžeš zůstat pořád zaměstnaná a mít k tomu živnost - pak budeš žádat mateřskou u zaměstnavatele a když si budeš připlácet, tak si můžeš žádat i o mateřskou ze živnosti 🙂 a pak klasický rodičák....jen teda kdybys neotěhotněla do toho března, tak bys musela řešit nějak tu práci - buď vrácení nebo výpově´d......

gamik
17. črc 2011

@vojtisek2007 já pevně doufám, nže miminko už je na cestě 🙂 A tahle varianta se mi zatím líbí nejvíc... Mockrát děkuju seš hodná 😉

vojtisek2007
17. črc 2011

@gamik tak hodně štěstí 🙂

gamik
17. črc 2011

@vojtisek2007 děkuju 🙂

pusolamy
17. črc 2011

@vojtisek2007 díky moc 🙂

yesu
17. črc 2011

@vojtisek2007 Jsem z toho trochu jelen, ale kdyby to šlo takhle obejít, bylo by to super...a jak víš, že to takhle jde?to by pak přece mohl udělat každej...to je normálně možný?a nevíš kde by mi to mohli potvrdit nebo říct přesně?na sociálce?jo a ještě co se děje když já ukončím rodičák?já budu jako vedená kde a jak, jestli mi rozumíš?a přítel přece nemnůže být zároveň zaměstananý a na rodičáku?

yesu
17. črc 2011

@vojtisek2007 Ještě abych upřesnila situaci...pracovala sem na ŽL, ale navíc sem si nemocenskou neplatila, od dubna sem na úřadu práce, přítel je zaměstnaný a má 16500 hrubého, takže pokud to je jak říkáš, bude pro nás ta tvoje varianta asi nejlepší, že?

vojtisek2007
18. črc 2011

@yesu je to takhle v zákoně 🙂 a spousta holek tady z koníku to takhle dělala, já osobně jsem to vyřizovala s pár holkama taky....takže to fakt jde...není to nic nezákonnýho - jen prostě délku rodičáku si může volit jen ten, kdo má nárok na mateřskou, nárok na mateřsku má samozřejmě i otec dítěte (po skončení 6ti nedělí), takže si může zvolit tři roky a je to...převádět rod.příspěvek z otce na matku lze behěm těch roků neomezeně, můžete se střídat - což je většinou zbytečný,ale v tomhle případě se to hodí.
To, že přítel bude na měsíc,dva než se to vyřídí pobírat místo tebe rodičák nic neznamená - při rodičáku si může neomezeně přivydělat (takže bude chodit normálně do práce) a pro pojištovnu ty pořád zůstáváš osoba, která pečuje o dítě do tří lel věku (to že na něj nepobíráš rodičák je jedno). A samozřejmě že spousta maminek, které spadly nedobrovolně do 4letého RP tohohle využívá, pro ty maminky, která mají nárok na mateřskou a můžou RP volit je tahle cesta ale zbytečná 🙂

yesu
18. črc 2011

@vojtisek2007 No tak to je super, to jsi mi udělala obrovskou radost, protože vystačit s 3800 by byla fakt bída, takhle to bude fajn🙂není to ještě aktuální, ale pak bych se tě zeptala, jestli můžu kam přesně a kdy se tyhle věci chodí vyřizovat....a když se to vyřídí a přítel bude na mateřské, půjdu pak zase na mateřskou já s těma jeho třema rokama a více penězma ano?doufám, že sem to pochopila správně...a do těch tří let dítěte už zůstanu na mateřské já jo?ježiš já mám fakt radost🙂

vojtisek2007
18. črc 2011

@yesu ano, pochopila jsi to správně 🙂 pak si klidně napiš na email : Vojtisek2007@seznam.cz - pošlu podrobné informace i potřebné tiskopisy a kam co kdy poslat 🙂, stačí až se mimi narodí.

karol_smajda
18. črc 2011

trochu vám vkročím do diskuze...ale chci se zeptat, kdy jste si zařizovali tady ty přechody mateřské z otce na matku...protože kamarádka rodila před měsícem, otec šel na mateřskou protože kdyby šla ona, tak by měli jen rodičáky za 7600 a pak 3800. Na sociálce tedy uznali na mateřskou otce, ale on na té mateřské MUSÍ zůstat a nemůže jí převést na matku. Prý sociálka přišla na to, že se s tím takhle čachruje a už rok to přestávají dávat. Pokud si otec vezme mateřskou tak na ní zůstane. Takže ona musí do práce a on je s holkou doma. Takže asi né všude to jde! Holt na ůřadech nesedí takové kra....aby na to nepřišli! že je takhle podvádíme...

vojtisek2007
19. črc 2011

@karol_smajda no no je to trochu jinak - ano, pokud otec nastoupí na mateřskou, tak opravdu musí být doma a nemůže chodit do práce - proto otec žádá mateřskou na víkend (kdy do práce stejně nechodí) a dva dny úplně stačí k tomu, aby potom mohl zvolit tříletý rodičák. Mateřská se na matku převést nedá - tu si čerpá ten kdo o ní zažádá a když na ní matka nemá nárok, po šestinedělí si o ní může zažáda otec - ale nikde není napsaný, jak dlouho na mateřský musí, protože na to aby mohl volit rodičák, stačí být na mateřské jeden jediný den....a rozhodně to není žádný podvod jak píšeš, je to regulérní cesta, a jestli rodila kamarádka před měsícem, rozhodně nemohl jít otec na mateřskou, protože ten může žádat o mateřskou až po skončení 6ti nedělí....tak asi tak.

zanet2009
19. črc 2011

@karol_smajda My jsme to vyřizovali te´d a úplně bez problémů. Já jsem před porodem byla na ÚP, takže bych automaticky spadla na rodičák 4 letý což jsem nechtěla.
Manžel po 6-nedělí šel na 3 dny na mateřskou(pátek,sobota a neděle) a pak byl na rodičáku měsíc(během té doby si zvolil rodičák tři roky a teď to zase převedl na mě).
Takže to jde, ne že ne.

yesu
19. črc 2011

@vojtisek2007 si zlatá díky moc🙂

karol84
19. črc 2011

@vojtisek2007 měla bych dotaz (i když trošku předčasný 🙂 ). v případě, že nastoupím po ukončení rodičovské dovolené znovu do zaměstnání, tak musím odpracovat cca 9 měsíců (tj. těch 270 dní účastni na nemocenském pojištění), abych měla znovu nárok na mateřskou a volbu délky rodičáku? (neuvažuji o variantách nástupu na druhou mateřskou před koncem prvního rodičáku, resp. nástupu na nemocenskou a poté na mateřskou po ukončení prvního rodičáku) díky.