Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
30. črc 2011

@lukava ahoj , po úřadech lítat nemusíš, na www.mpsv.cz - státní sociální podpora - si stáhni formulář - ŽÁDOST O RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK - vypln, přilož kopii rodného listu, kopii občanky tvojí a manžela a pošli na úřad práce - odbor státní sociální podpory podle místa tvého trvalého bydliště - osobně nemusíš nikam.
Čtyřletou verzi jde obejít přes manžela - ten by musel po skončení 6ti nedělí na sebe převést rodičák - např v září - během toho září si v práci na víkend zažádá o mateřskou (musí mu v práci vyhovět) a pak může k rodičáku zvolit tři roky a další měsíc se rodičák převede zase zpátky na tebe s tou volbou tří let - ta už měnit nejde 🙂

lukava
30. črc 2011

@vojtisek2007 juj, Vojtisku moc dekuji za vycerpavajici a bleskovou odpoved, to je bezva, ze to jde vybavit i takhle postou, stejne budeme posilat i doporuceny dopis do pojistovny, tak to vezmeme jednim vrzem ...nu nic, do toho a pul je hotovo, ze jo? 🙂
s manzelem to proberu a uvidime, mozna bude ve skole pracovat jen na pul uvazku a k tomu podnikat, ale to asi nevadi, ze ne? Proste je potreba zazadat zamestnavatele alespon na dva dny o materskou? Musi mu v praci vyhovet.. tim je mysleno jako ze zakona musi nebo je to podminka toho, abychom si mohli myslet na tu 3letou variantu rodicaku?

tutu1
30. črc 2011

Ahoj všichni, jsem zde poprvé a potřebuji radu, kolik bych měla případě příští rok PPM a rodičovský příspěvek, když mám plat 17500,- hrubého včetně osobního hodnocení??? Snažila jsem se to někde najít, ale nejsem z toho moc moudrá......, děkuji

vojtisek2007
30. črc 2011

@lukava to že pracuje na půl úvazku nevadí, živnost taky nevadí. Na mateřské stačí být jeden jediný den, ale většinou se to píše na víkend. v práci mu musí vyhovět - myšleno ze zákona a je to podmínka toho, že pak může volit rodičák - kdo nemá mateřskou, rodičák volit nemůže.

vojtisek2007
30. črc 2011

@tutu1 mateřská ze 17.500 hrubého je cca 12.000, rodičák je potom pro všechny stejný, podle toho, jakou si vybereš variantu - dvouletý RP 11.400, tříletý Rp 7600, čtyřletý RP do 9timěsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyř let 3800. Abys mohla zvolit dvouletý RP musíš mít denní mateřskou vyšší než 380,-kč - což by ti mělo vyjít.

tutu1
30. črc 2011

děkuji ti "vojtisku", takže se to počítá i s osobním hodnocením ta hrubá mzda? právě, že bych chtěla na tu dvouletou variantu a vím, že je to omezený nějakou částkou, ale děkuji moc, nejsem v tom vůbec kovaná :o)

lucisa
30. črc 2011

@vojtisek2007 mám dotaz, je pravda, že když máš stálou práci, ve které za tebe zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní dávky a ty máš ještě navíc živnosťák na nějakou drobnou činnost jako vedlejšák (třeba, že začínáš provozovat e-shop nebo máš nějaké nákupy ve velkoobchodech a prodáváš dál) musíš si taky ještě platit sociální a zdravotní odvody?
Mě se to zdá divné..., je tam nějaký rozdíl, když jsi na mateřské a máš živnosťák nebo pracuješ a máš navíc ještě živnosťák viz situace výše?
A ještě jedna věc, když se vracím zpět do zaměstnání (přepážka v bance), mám min. jedno dítě mladší 10 (nebo 15) let, a požaduji částečný úvazek z důvodu péče o dítě (odchody do školky, vyzvedávání ze školky apod.), je povinností banky mi toto umožnit?
Nabídli mi klasickou pracovní dobu od 9 - 17 hodin, což je pro mě nemožné, chtěla jsem, aby toto mé místo nabídli ještě jiné mamince s malým dítětem, že bychom se aspoň střídali, ale oni o této možnosti nechtějí slyšet.
Pokud tedy odmítnu, takže se nedohodneme a oni mi nemohou nabídnout jiné místo, tudíž rozvážeme pracovní poměr, mám nárok na odstupné nebo nedostanu nic?

lukava
30. črc 2011

@vojtisek2007 kdo nemá mateřskou, rodičák volit nemůže a automaticky spadá do čtyřleté varianty jako já... tak myslím, že už jsem ten jejich systém trochu pochopila, teď tady vyplňuji ten formulář a nevím, kterou ze tří variant zvolit v kolonce příspěvek na péči (asi 1. nebo 2.???)
1)náleží mu příspěvek na péči, a to ve výši
Podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
Výše příspěvku na péči: XXXX Kč (jak se vypočte????)
2) bylo zahájeno řízení o poskytnutí příspěvku na péči a dosud nebylo rozhodnuto
Podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
3) nenáleží mu příspěvek na péči, ani nebylo zahájeno řízení o jeho poskytnutí
Podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.

j.a.n.i
31. črc 2011

@lukava Nejspíš budeš zatrhávat variantu 3, neboť předpokládám, že nemáš dítko postižené či jinak dlouhodobě nemocné, že by mu náležel příspěvek na péči. A hlavně, pokud by ti bys ho měla, tak víš jeho výši 😉

lukava
31. črc 2011

@j.a.n.i díky, díky! jo tak takhle oni to myslí...jsem myslela, že to je jako ten rodičovský příspěvek jako takový...ty jejich formulace už nemohou být jednodušší, UF!... když jsem to vyplňovala připadala jsem si fakt jako totální hńup

j.a.n.i
31. črc 2011

@lucisa No, ono je v ZP uvedeno, že zaměstnavatel je povinen ti vyhovět, pokud mu nebrání vážné provozní důvody, ale už není specifikováno co vážné provozní důvody jsou... takže pokud ti odmítnou vyhovět, tak bys to leda musela dát k soudu, ale kdo by tam pak chtěl pracovat, že.
A pokud ukončíš pracovní poměr, protože ti nevyhovuje pracovní doba, tak nárok na odstupné nemáš, protože oni svoji povinnost splnili, nabídli ti místo.
Pokud máš ŽL jako vedlejší, tak zdravotní platíš vždy podle zisku a sociální jen pokud roční zisk přesáhne 56 tis.

lucisa
31. črc 2011

@j.a.n.i díky, tak to není nic moc, myslela jsem, že vážný provozní důvod je něco jako linka, která jede, jede, nikdo nemůže pomalu ani odskočit na záchod, ale sedět u přepážky by klidně mohly dvě ženské, no nic....
Ale moc děkuji 😉

konvalininka
2. srp 2011

Ještě nedávno jsem měla naši malou v bříšku a teď už začínám řešit rodičovský příspěvek a prosit o radu, to letí 😕
@vojtisek2007 Můžu také prosit o radu, už jsem zde nějaké informace zjistila, tak jestli tomu rozumím správně 😉 Mateřská mi končí dne 28.9. Denní dávku mám asi 740,- ,ráda bych tedy zvolila 2letou variantu rodičovské dovolené. Jen tápu v přesném posupu. Mám dojít na OSSZ v místu bydliště a tam zažádat o nějaké formuláře, musím kvůli 2leté volbě nechat něco potvrdit zaměstnavatelem? Má další otázka se zde už také probírala- od zaměstnavateke mi dorazil formulář Žádost o rodičovskou dovolenou, kde mám uvést délku trvání a já nevím, zda musím uvést dovršení 2 let dcerky nebo mohu uvést 3roky. Pokud se zadaří, rádi bychom do 2let dcerky i dítě druhé. Ale pokud se nezadaří a budou problémy s hlídáním, tak bych třeba musela zůstat ještě doma a nechtěla bych přijít o místo. Děkuji za pomoc.

j.a.n.i
2. srp 2011

@konvalininka Musíš na OSSZ podle sídla zaměstnavatele (prostě na tu, která ti posílala mateřskou) a tam si nechat potvrdit papír jak velkou si měla mateřskou a s tímhle papírem pak vyřizuješ rodičák na odboru státní sociální podpory při UP podle tvého trvalého bydliště.
V práci můžeš uvést co chceš, do 2 let, do 2,5 let, do 3 let ... prostě cokoliv, maximálně ty 3 roky. Ale když uvedeš méně a pak požádáš o prodloužení, tak ti až do těch 3 let musí vyhovět, takže bych uvedla ty 2 roky a pak se uvidí.

konvalininka
2. srp 2011

@j.a.n.i Děkuji 🙂

yesu
7. srp 2011

@vojtisek2007 ahojky, nedávno sme spolu řešili něco ohledně rodičáku atd...napsala si mi email, že ti tam můžu napsat až to bude aktuální, ale ztratila sem ho, můžeš mi ho napsat ještě jednou, někam si ho poznačím a pak se ozvu, díky 🙂

vojtisek2007
7. srp 2011

@yesu 🙂 vojtisek2007@seznam.cz

lucinka2008
8. srp 2011

ahojky........holky prosím, nevíte jak je to s koncem rodičovského příspěvku?? Malému budou 9.září tři roky, kdy naposledy dostanu RP?? Vyplácí se zpětně - což by znamenalo, že v září dostanu ještě peníze za srpen, nebo už jen za 9 dní v září?? Díky za odpověď:o) Hezký den všem:o)

lucisa
8. srp 2011

@lucinka2008 nejsem fundovaná, jsou tady mnohem znalejší a povolanější maminky, ale jestli si u sebe dobře vzpomínám, je to zpětně, takže v září dostaneš za srpen a v říjnu bys měla dostat za celé září, i když má malý narozeniny hned 9., oni myslím neposílají adekvátní částku, ale celou, asi by to bylo administrativně dražší to nějak přepočítávat.
Moje prostřední dcera je narozena 2.11. a 3 roky měla v r. 2007, ale tehdy se ještě nehlásilo, jak dlouho budeš pobírat příspěvek, takže jsem jej na malou brala do téměř 4 let (nedostala jsem školku a hlídala mi moje mamka), i když jsem už 1.11.2007 nastoupila zpět do práce, takže v prosinci jsem už měla dva "platy", což bylo před Vánocemi super a dva platy jsem brala až do září dalšího roku, kdy jsem pro malou dostala místo a nastoupila do školky, resp. nastoupila do školky 2. nebo 3.9., už nevím přesně, jak to vycházelo, a v říjnu jsem ještě dostala za ty dva-tři dny celý rodičák.

vojtisek2007
8. srp 2011

@lucinka2008 za září dostaneš celý rodičák v říjnu 🙂

petrusam
9. srp 2011

Ahojky, asi to semka nepatří, ale určo mi poradíte 😀 jsem na PN, na mateřskou nemám nárok, můžu na PN zůstat do dne porodu nebo do konce šestinedělí? Musím to někde na socce hlásit nebo co? Děkuji 😅

neu.sona
9. srp 2011

Ahoj holky, nevíte některá jak to bude teda s RD příští rok? Je někde, že schválí nebo schválili tu jednotnou částku 220000 pro všechny?

zubenka
9. srp 2011

Ahoj holky, trošku nejsem moudrá z rodičáku. Jelikož nemám nárok na PPM, tak budu marodit do 6ti nedělí a pak bych měla jít automaticky na 4letý rodičák. Což se mi nechce, tak mi paní na sociálce poradila, aby si manža zažádal o 3letý rodičák a po měsíci se to přepíše na mě. Prý stačí, když mu zaměstnavatel potvrdí, že měl PPM v sobotu a v neděli a dá si to potvrdit na sociálku. To mu jako zaměstnavatel tu PPM proplatí? Máte s tím někdo zkušenost? Díky za radu 😀

miluse
9. srp 2011

@neu.sona
nechci kecat, ale tuším, že ta částka platí stále, pouze se snad uvažovalo o tom, že se sníží na 216 tis.

neu.sona
9. srp 2011

@miluse No snad to nechají aspoň na těch 220 tis. když už 😒

valentynkaa07
9. srp 2011

@vojtisek2007 Ahoj, chci se zeptat, to potvrzení o tom, že mám nárok na mateřskou, které potřebuji k žádosti na tříletý RP, mám vyplnit já? koukala jsem na to na webu MPSV a nejsem si jistá. Já si to vyplním a na socce si to nechám potvrdit? Omlouvám se, možná to tu někde je.....Díky

vojtisek2007
9. srp 2011

@valentynkaa07 jojo, to si vyplníš ty : oddíl A a oddíl B, oddíl C ti právě potvrdí na OSSZ odkud pobíráš mateřskou 🙂

rezicka
25. srp 2011

Ahojte,chci se zeptat,od 18.6. jsem na mateřské,jak se dozvím kdy mi končí,musím si to vypočítat sama,nebo mi to sdělí písemně ze sociálky? Chci si potom vybrat dovolenou,tak ať vím,kdy o ni zažádat.Díky 🙂 🙂

moudivlacek
25. srp 2011

@rezicka me to pani u nas na socialce vypocitala a rekla,taky jsem si prave dovybirala dovolenou

vojtisek2007
25. srp 2011

@rezicka pošli si na ossz odku ti mateřskou vyplácí formulář : Potvrzení o nároku na dávky (náhrady)
ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - stejně ho budeš muset dokládat k žádosti o rodičák, tak z toho jednoduše zjistíš, do kdy mateřskou máš, žádný papír extra nedostaneš. V tom formuláři si vyplníš to, co jsem psala o příspěvek výš valentynce07 🙂