Rodičovský příspěvek, kdy kde zařídit? Nárok na porodné?

lauranavratilova
1. lis 2013

🙂 Ahoj holky jsem poměrně mladá a moc tomu všemu nerozumím,takže se budu ptát jak blbá , momentálně pobírám nemocenskou od OSSZ. Těhotná jsem poprvé, neměla jsem nárok na klasickou mateřskou protože jsem v novém zaměstnání nebyla příliš dlouho. Vím, že mám nárok na rodičovský příspěvek. Mohu se zeptat , jak to s ním chodí (od kdy , kde si to všechno vyřídit atd) ? Kolik můžu pobírat, jak dlouho, a jaké další možnosti příspěvku mám ? Například porodné, jak vím, že na něj mám nárok ? Děkuji a omlouvám se ale " Líná huba holé neštěstí " 😀 DĚKUJI 😉

ivajaro
1. lis 2013

Pokud vím nemocenská se na to nijak nevztahuje, ale nejsem si jist 😝 jinak na porodný máš nárok pokud nepřekročíš životní minimum o 2,4% či tak .. to ti vše řeknou na sociálce, jinak pokud jsi svobodná matka tak máš nárok na přídavky, atd ... to ti taky vše poví na sociálce ..Jinak zařizovala jsem si to, dva měsíce před termínem porodu

milujtusek
1. lis 2013

ahoj, poradím pobírat neschopenku do konce šestinedělí a pak nastoupit na rodičák, bohužel ti automaticky spadne na 4 roky(do 4 let dítěte), to pak čerpáš celkovou částku 220 tis. a je rozdělena na prvních 9 měsíců po 7600,- a pak po zbytek doby po 3800,-. Lze to tedy obejít i přes otce dítěte, musí být uveden v rodném listě dítěte a žádá o rodičák jakoby on, tím pádem si může zvolit délku pobírání příspěvku, je to do 2,3,4 let...vždy se ale bere celková částka těch 220tis. pokud to nevyčerpáš(znovu otěhotníš či jiné důvody) tak ten zbytek propadá státu. Max výše je 11500,- s tím, že je to ještě omezené dle předchozího výdělku(u tebe nemocenská). Jinak na porodné máš nárok,pokud váš průměrný měsíční příjem za předchozí kvartár od porodu nepřesáhl 18600,- hrubého. kvartárem se rozumí období leden-březen, duben až červen, červenec-září, říjen-prosinec(pokud porodíš například v lednu,tak se bere období předchozí,tedy říjen-prosinec), počítá se do toho příjem celé domácnosti(tvoje neschopenka+příjem otce+případně rodičů(pokud u nich bydlíte). Na porodné málokdo dosáhne, jinak pokud budeš sama(neuvedeš otce do rodného listu) tak se bere hranice 11700,- na měsíc. JInak potřebuješ ke všem těmto příspěvkům rodný list dítěte, případně další podklady,které ti řeknou na sociálce. Takhle je to pro tento rok, kdo ví, jestli to nezmění od Nového roku.

pidisek
1. lis 2013

Neschopenka konci porodem - aspon tak to řekli me - pak hned je rodičák / ja nemám mateřskou/

lauranavratilova
autor
1. lis 2013

Holky moc děkuji, ještě sem ted vsechno pocitala na kalkulacce atd...tak uvidme jak to nakonec dopadne, zajdu si na socialku uz radsi drive, at mi reknou na co narok mam na co ne, dela mi tam porad bordel ta moje nemocenska ☹ Nechci nechat propadnout nejake penize... 😉 Moc dekuji za vase prispevky

milujtusek
2. lis 2013

vetsinou to tak delaji,ale jde to i takto,pokud jsi na neschopence,tak se da domluvit s mudr na prodlouzeni na ten konec sestinedeli a pak zacne nabihat rodicak, alespon se to o malinko ve vysledku navysi...jinak je jeste plno prispevku-na dite,na bydleni,pripadne potom partner muze uplatnit slevu na dani(na dite-musi byt v rod.liste, na manzelku-to musite byt sezdani) jsou tam ruzne podminky, ten kdo se malicko orientuje v zakonech,tak na tom vydela, na socialce maji vetsinou dano prikazem odrazovat od co nejvice prispevku navic,nebot to stat stoji pak vice penez...treba i s tim porodnym,reknou ze nemas narok,ale za vyplneni papiru nic moc nedas a ve vysledku ti to mohou schvalit...