Rodičovský příspěvek - neúčast na nemocenském pojištění

dannyblakely
28. pro 2013

Omlouvám se, pokud už tu tohle téma někdy bylo, ale nenašla jsem žádnou diskuzi, která by mi osvětlila problém, který řeším já.
Jde o to, že jsem nyní bez zaměstnání (propuštění z organizačních důvodů) a těhotná (14 tt). Manžel je OSVČ, ale neplatí si zatím nemocenské pojištění.
Potřebovali bychom 3 letou variantu rodičovského příspěvku, protože 4 letá.. no co si budeme povídat, je dost špatná vyhlídka.. A tím, že si manžel neplatí toto pojištění, nemáme nárok na to, zvolit si variantu příspěvku.
Kdyby si manžel založil nemocenské pojištění nyní, bude mít nárok na rodičovský příspěvek místo mě a bude si moci zvolit 3 letou variantu? Četla jsem totiž, že si ho musí platit nejméně 9 měsíců. A kdyby měl nárok na rodičák, protože by nesplnil dobu placení nemocenského poj. po dobu 9 měsíců, mohl by třeba variantu změnit později, jamile by tu dobu splnil? To znamená, i několik měsíců po narození miminka? Poradíte mi prosím?

blahova_andrea
28. pro 2013

musíš rozlišovat nárok na rodičovskou a na mateřskou. na rodičovskou má nárok každá, ale volit si její délku může jen ta, která (nebo její partner) má nárok na mateřskou. mám pocit, že ta účast na pojištění musí být 270 dní.
na tvoji otázku ti snad odpoví někdo hodně zasvěcený. je jasné, že nastoupit budeš muset na tu čtyřletou, ale jestli to jde měnit dodatečně...jako myslím si, že by to jít nemělo, protože to by pak bylo docela snadné, ale kdo ví, třeba nějaká klička existuje. maminky, co měli nárok na mateřskou si pak ten rodičák mohou měnit každé tři měsíce, ale jak je to s maminkami, co mají automaticky 4letou variantu, netuším. docela si tu pak ráda přečtu pro zajímavost jak to je.

marukm
28. pro 2013

Zaplaceno za to určité časové období mít musí. Ale počítá se do toho, i když to odvádí/odváděl zaměstnavatel. Ale jestli se to dá změnit, až to splní..no, nevím, to si budete muset zajít na sociálku a zeptat se.🙂

chris_n
28. pro 2013

ve 14tt už by si měla zvládnout ochrannou lhůtu a moct si vybrat. @blahova_andrea

teda záleží, jak dlouho jsi už bez zaměstnání, ale je ochranná lhůta několik měsíců, kdy se už vejdeš do toho pojištění ze zaměstnání + lhůta a máš nárok jak na mateřskou, tak by sis měla moct vybrat délku rodičáku.

Ale snad to zodpoví někdo ještě jistěji

blahova_andrea
28. pro 2013

@chris_n no právě...nebylo mi z toho jasný, kdy tu výpověď dostala, takže ochrannou lhůtu jako takovou jsem neřešila. ideální by bylo, kdyby se do ní vešla a přes otce to nemusela řešit, to je jasný 🙂

fakt mě zajímá ta varianta, kdy není před porodem na mateřskou ani u otce ani u matky nárok a zda to jde změnit a přepočítat třeba 2 měsíce po narození miminka až otec tu povinnost pojištění splní.
další otázka je...když si do teď pojištění neplatil, kolik tak asi dělá a zda se mu vůbec vyplatí teď 9m pojištění platit, aby si pak vybírali rodičák. jestli by nebylo lepší si ty peníze dát bokem a prostě se jimi pak na tom rodičáku přilepšit. ono spousta maminek si ho pak stejně natahuje na dýl, protože není práce, dítko nevezmou do školky atd...takže bych neviděla takový problém v těch letech, jako v té nízké částce, kterou budou pobírat. ale to už musí vědět sami kolik tatínek nosí domů a jak to mají v okolí s prací a školkami 😉

laurital
28. pro 2013

@blahova_andrea Ber to s rezervou, ale mně bylo řečeno, že účast na nemocenském pojištění musí být splněna nejpozději dnem porodu.Tedy, že dnem porodu musí být pojištěn těch 270 dní, aby si mohla navolit délku RP.

j.a.n.i
28. pro 2013

@laurital Bylo ti to řečeno správně, rozhodné datum je datum porodu, bez ohledu na to, kdy se rodičák volí.

blahova_andrea
28. pro 2013

@laurital no vidíš...přesně tak si to i myslím. to by jinak mohl udělat každý, že by si to začal platit později a prostě si to pak změnil. ale jistá jsem si nebyla.

dannyblakely
autor
28. pro 2013

No, moc jste mě nepotěšily holky, ale děkuju za odpovědi.