Rodičovský příspěvek od roku 2011. Poradíte mi?

aabbccc
7. led 2011

Ahoj maminy, měla jsem rodičák na 21 MĚSÍCŮ po 7600 a do 4 let věku dítěte 3800 a dnes mi přišel dopis, že mám UŽ OD LEDNA jen 3800 a dítěti je rok! Měla jsem podáno na 3 roky a automaticky jsem spadla na 4, že jsem byla na pracáku a před otěhotněním nepracovala. Teď jsem na netu četla, že pokud je dítě ve věku 11-22 měsíců na přelomu nového roku, mohu si změnit místo tedy těch 4 let na 3 a to by se mi opět rodičák zvýšil na 7600? Píší, že změna volby je u takto starých dětí do konce února. Týkalo by se mě to? Nebo prostě 3800 a smůla? Dnes mi dopis přišel a dnes už na ÚP nikdo není, děkuji za info. VŮBEC TOMU NEROZUMÍM. DOCELA ŠOK.... 😢

mkr
7. led 2011

teď to řeší švagrová malému teď bude rok, myslím, že s tím taky počítá, že se to ještě dá změnit, má stejné informace jako ty, hned v pondělí se běž zeptat na úřad

bufina
7. led 2011

@aabbccc Ono bude hlavně důležité zjistit jestli má nárok na volbu délky rodičáku, když jsi předtím nepracovala... Teď to bohužel tak snížili, že je to už snad jen do 10ti měsůců těch 7600 a pak 3800... Ale jak ti radí mkr, na nic nečekej a hned v pondělí se běž zeptat, nebo si tam zavolej.

evatk
7. led 2011

@aabbccc možná se ta možnost změny bude týkat jen těch, které před mateřskou a před tím 4 letým rodičákem pracovaly a zvolily si ho a těch, které bylyna pracáku a spadly tam automaticky, se netýká

zofik
7. led 2011

byla jsi před tím na pracáku? pokud ano, automaticky jdeš na rodičovskej 4 letej....to tak bylo a asi bude...to ti nedávaj vybrat....bohužel ☹

bufina
7. led 2011

@aabbccc tohle jsem našla na stránkách Ministerstva práce :

•pokud bude rodič splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, může si do konce 9. měsíce věku nejmladšího dítěte zvolit čerpání rodičovského příspěvku do 3 let věku dítěte a tedy i rodičovský příspěvek v základní výměře 7 600 Kč měsíčně

Pokud jsi před porodem nepracovala a tím pádem nepobírala peněžitou pomoc v mateřství, tak to asi nepůjde. Ale uvidíš.

aabbccc
autor
7. led 2011

JÁ SI TO TAKY MYSLÍM, NEPRACOVALA....

lien82
7. led 2011

@aabbccc : Ahojky, teď nedávno o tom mluvili v televizi, kdo před tím nepracoval prý automaticky bez možnosti výběru padne do té skupiny na 4 roky. Je to pěkně blbý, ale asi to dělají z toho důvodu, že mají strach, že ti po těch třech letech nikde nedrží pracovní místo a že by ti tudíž musela sociálka dál platit nějaké peníze, pokud tedy nemá tvůj manžel vysoký příjem. Mazaně to vymysleli, chtějí ušetřit.

k.ate
7. led 2011

@zofik to není tak uplně pravda, pkokud manžel má nárok na PPM, tak se zvolit délka dá, ale jde to jen do nějakýho věku mrněte 🙂

staninka77
7. led 2011

Taky se v tom vubec nevyznám hned v pondělí se na to pujdu optat abych byla v obraze mají v tom pěknej bordel furt něco mění a my se stále něčím nervujem je to síla.
Já taky nepracovala a nevím zda se mně to týká nebo né malému je 1.2.měsíce a bohužel to mám taky na 4.roky nemohla jsem si vybrat jakou tu variantu vzít.
A jestly pujdu od příštího měsíce jen na 3800 tak nevím čím ty děti budem vubec živit možná to bude od dubna.
Není tu náhodou nějaká žena co pracuje na sociálce a rozumí tomu více než my!
To by bylo dobré se na to hned co nejdříve optat já bych to tak viděla. 🙂

zdenkapo
7. led 2011

@aabbccc takže pro klid duše,spíše bohužel neklid ☹ - nárok na 3 letou variantu má rodič,který pobíral PPM-mateřskou,otec dítěte o ní může žádat do jednoho roku věku dítěte,což pokud dítěti byl už rok,opravdu nemáte nárok na jinou,než 4 letou variantu...

k.ate
7. led 2011

@staninka77 no těm, co ty čtyři roky mají, tak to padá od ledna a protože se to vyplácí zpětně dojde ti ještě teď v lednu 7600 za prosinec a od února 3800. S tím, že pořád platí to, že když otec dítěte nastoupí na nějakou dobu po šestinedělí na mateřskou, může si zvolit 3letej rodičák a pak ho přepsat na matku. Ale ty už máš malýho moc "starýho" na to, aby se to u vás tak dalo udělat. Tahle možnost je málo rozšířená, ale je tu na koníkovi o tom už forum...

zdenkapo
7. led 2011

@staninka77 pokud nemáte zvolenou rychlost čerpání,jakože chápu,že nemáte,zkuste,aby manžel nastoupil na PPM a o rodičák si požádal zpětně od ledna on a vy jděte od ledna na sebe zrušit... pokud splnuje podmíky na PPM,dejte vědět,napíšu vám víc

aabbccc
autor
7. led 2011

já nevím, jestli je splnuje...volila jsem na 3 roky, ale jsem stejně ve 4.

zdenkapo
7. led 2011

@aabbccc no pokud jste před porodem nepracovala a neměla PPM,tak jste nemohla zvolit na 3 roky... to byste musela udělat jedině přes manžela,ale pokud je dítěti nad 12 měsíců,tak už nejde nic dělat

aabbccc
autor
7. led 2011

no je, 13.1. MU BUDE 13.MĚSÍCŮ...LJEŠTĚ SE VÁS ZEPTÁM, JE MOŽNOST,ŽE BYCH MĚLA NÁROK NA PŘÍSPĚVE NA DÍTĚ?KDYŽ SE MI TEDY SNÍŽÍ NA 3800 A MANŽEL MÁ DO 15.000 ČISTÉHO? TAK TED ZA LEDEN TO BUDE 7600 a od února 3800.

k.ate
7. led 2011

@aabbccc no na přídavku na dítě je blbý to, že se berou rozhodný příjmy za rok před tím... Vypočítat si to můžeš třeba tady:

http://www.finance.cz/socialni-podpora/financni...,

ale myslim, že se do toho stejně nevlezete... ☹

aabbccc
autor
7. led 2011

takže by se to počítalo ještě se 7600.

aabbccc
autor
7. led 2011

takže máme dvě děti do 6 LET A ČISTÝ MĚS. PŘÍJEM BY MĚL BÝT MAX.7000 ABYSME NĚCO DOSTALI???TAK TO UKAZUJE TABULKA.

benjik
7. led 2011

holky, tady se to dost řešilo https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/rodicovs...
Kdo máte pracujícího manžela a nepodaly jste si volbu délky rodičáku,můžete to ještě změnit.

kefin
7. led 2011

holky a jak to budou mít matky, které jsou na rodičovské dovolené(3leté) a zároveń znovu otěhotní a budou teda v rodičovské pokračovat, ty musí mít tu novou rodičovskou v délce 4 let nebo můžou mít tříletou variantu?díly za odpověď

benjik
7. led 2011

@kefin na novorozené dítě dostnaneš novou rodičovskou a pokud jsi předtím u prvorozeného dítěte splnila podmínky pro 3.letou variantu,tak si o ni můžeš zažádat i ted.

j.a.n.u.s.
7. led 2011

Kazdopadne je to mazec s tou "nucenou" 4letou variantou! Aspon v tehle verzi mohli to porodne nechat :(
Chce se mi plakat, jak se staraji o budouci danove poplatniky....

cervik1111
7. led 2011

@benjik není pravda,že když jsi u prvního splnila podmínky pro volbu na 3roky,že u druhého to máš automatický taky.Důležité je mít pracovní smlouvu,abys měla nárok na mateřskou

benjik
7. led 2011

@cervik1111 no ale však ano. To je snad logické. Já to jem nestihla rozepsat, dcerka se vzbudila. Ale většinou ty co mají 3-letý rodičák u prvního,splní automaticky podmínky i při druhém,když mají děti brzo po sobě jako@kefin

cervik1111
7. led 2011

já jsem to třeba nesplnila...u prvního jo,a u druhého už jsem musela na 4letou.........Hodně mamin tady píše,že jim během mateřství skončila smlouva,pokud neměly na neurčito

benjik
7. led 2011

@cervik1111 aha tak to jo.Já myslela ty,co mají drženou pozici. parchanti,to tě připraví o dost peněz.Kdyby alepon podpořili částečný úvazky home office a tak než to schválili.

cervik1111
7. led 2011

@benjik tak naštěstí je tady ta varianta,že to jde přehodit na muže.Moje záchrana 🙂 🙂 Mít 3800,nepředstavitelné 😠

benjik
7. led 2011

@cervik1111 jo my to tak uděláme u druhýho dítěte,až se zadaří. U Nel nám to bohužel nevyšlo.

andy80
7. led 2011

@cervik1111 Jo přesně tak. Mě neskončila smlouva, ale stěhovali jsme se. V červnu jsem dávala výpověď a v srpnu jsem znovu otěhotněla (jsem hloupá, protože jsem byla na rodičáku, ale tenkrát mě nenapadlo, že s tím budou dělat takové čachry). Navazoval mi rodičák na rodičák a nemohla jsem si zvolit délku druhého rodičáku, takže teď už mám taky jen 3800,-- Kč. Je to tak, jak je to napsané už výše. Ten, kdo nepobíral PPM tak nemá možnost volby délky rodičovského příspěvku, tudíž ani teď nemůže délku změnit. A nejhorší je, že do školky od tří let můžeme dávat dítě jen na čtyři hodiny denně, takže ani není šance si přividělat nějakou korunu k té almužně od státu. Malé budou v květnu tři, od září jí dám do škoky, bude tam chodit zatím jen na čtyři hodiny, pokud si najdu nějakou práci, tak půjdu do práce, malá bude chodit do školky na celý den a tu almužnu jim nechám.

andy80
7. led 2011

@cervik1111 teď už to na manžela nepřehodíš, když je malému už rok