Rodičovský příspěvek od roku 2011. Poradíte mi?

aabbccc
7. led 2011

Ahoj maminy, měla jsem rodičák na 21 MĚSÍCŮ po 7600 a do 4 let věku dítěte 3800 a dnes mi přišel dopis, že mám UŽ OD LEDNA jen 3800 a dítěti je rok! Měla jsem podáno na 3 roky a automaticky jsem spadla na 4, že jsem byla na pracáku a před otěhotněním nepracovala. Teď jsem na netu četla, že pokud je dítě ve věku 11-22 měsíců na přelomu nového roku, mohu si změnit místo tedy těch 4 let na 3 a to by se mi opět rodičák zvýšil na 7600? Píší, že změna volby je u takto starých dětí do konce února. Týkalo by se mě to? Nebo prostě 3800 a smůla? Dnes mi dopis přišel a dnes už na ÚP nikdo není, děkuji za info. VŮBEC TOMU NEROZUMÍM. DOCELA ŠOK.... 😢

benjik
7. led 2011

@andy80 cervik už to mají přehozené

cervik1111
7. led 2011

@aabbccc tabulka ti ukázala dobře......loni jsem o to taky zkusila zažádat,a jak mi přišel ten papír,nechtělo se mi věřit.....přídavky nedalí,pro 4člennou rodinu(mám taky 2děti do 6ti let) živ.min.cca 8000kč 🙄 🙄 Docela mazec 😒

cervik1111
7. led 2011

@andy80 my už to máme přehozené.A stejně nám na sociálce řekla,že máme čas do února!!!

andy80
7. led 2011

@benjik Jo pardon, já blbě čtu. Taky jsme to tenkrát chtěli udělat, ale měla jsem tak "super" babu na sociálce a ta mi tvrdila, že nic takového nejde, že by manžel musel opravdu zůstat doma, protože PPM náleží rodiči, který se 24 hodin denně stará o dítě a jak by to dělal, když chodí do práce apod. Tak jsem to vzdala a říkala jsem si, že je to asi blbost s tím prohozením. Tak mi to pinda napsala rovnou na čtyři roky. Když jsem zjistila, že to opravdu jde, bylo už pozdě, protože jak si jednou zvolíš délku už to nejde změnit. Baba jedna, do dneška jí proklínám. Ještě, že jsme se odstěhovali a teď mám na sociálce super ženskou. Ta mi vždycky poradí na co všechno máme nárok.

andy80
7. led 2011

životní minimu pro naší rodinu (2 dospělí + 2 děti do šesti let) je 8680,-- Kč. Pro přídavek je to 2,4 násobek životního minima, takže rozhodný příjem je 17360,-- Kč . Když je víc, tak nárok na přídavek na dítě není.

kefin
8. led 2011

ahoj holky, díky za info, mám ještě jeden dotaz, teď jsem tedy na rodičáku, ale změnil se mi pracovní poměr, mám ho sice na neurčito, ale mám pouze částečný úvazek, tak doufám, že v tom problém při přechodu na nový rodičák nebude. Nevíte o tom něco?

zdenkapo
10. led 2011

@kefin musíš mít splněno,že si účastna na nemocenském pojištění,abys měla nárok na mateřskou,což asi splníš,když si zaměstnaná

kefin
11. led 2011

zdenkapo, díky 🙂

zdenkapo
12. led 2011

@kefin nemáš zač 😉

elgereta
24. led 2011

ahojky, mám dotaz...brzy mi bude končit PPM a budu žádat o RP na 3 roky, kde zjistím přesnou denní výši PPM a kdo mi to potvrdí? děkuji.

vojtisek2007
24. led 2011

@elgereta na OSSZ odkud ti vyplácí mateřskou si musíš poslat tiskopis Potvrzení o nároku na dávky (náhrady)
ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, tam ti vyplní co potřebuješ a budeš to přikládat jako přílohu k žádosti o rodičák....

elgereta
24. led 2011

@vojtisek2007 děkuji ,už tomu rozumím🙂 já totiž myslela, že PPM a RP vyplácí ten samej úřad a když jsem si byla žádat o porodný, tak paní za přepážkou mi neporadila a řekla mi, že to musím vědět já, kdo mi to plati...

vojtisek2007
24. led 2011

@elgereta nene mateřskou ti vyplácí OSSZ podle sídla tvého zaměstnavatele a rodičák ti vyplácí úřad práce - odbor státní sociální podpory podle tvého tvalého bydliště 🙂

mataharyy
24. led 2011

Ahoj, můžu taky dotaz když mi při prvním rodičáku vznikl nárok na PPM 380 Kč, zvolila jsem rodičák na dva roky a před ukončením tohoto rodičáku nastupuji opět na mateřskou, tak tam se výška PPM nemění, že?? Zase budu mít nárok na 380 Kč a tím pádem možnost zvolit dvouletý rodičák? A pak ještě dotaz, po novém se nic nemění v tom do kdy zvolit dvouletou variantu, je to tam tuším těch 22 týdnů věku dítěte?? 😕 Jsem tak zabředla do řešení rodičáku ve dvou státech že se mi toto naprosto vykouřilo z kebule 😅
Díky moc

vojtisek2007
24. led 2011

@mataharyy ahoj, ano, pokud máš stále zaměstnavatele a nastupuješ další mateřskou do 4let věků dítěte prvního, máš nárok na mateřskou, která ti vyjde vyšší - tzn. sice se ti bude počítat na 99,9% z platu před první mateřskou ale už jsou trochu jiný pravidla pro výpočty - takže ta mateřská, co bude vyšší tu dostaneš, takže ve finále minimálně stejně velkou mateřskou jako tu první mít budeš....a na zvolení dvouleté verze je pořád stejně, nejpozději do konce druhého kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém dítě dovršilo 22 týdnů života 🙂

mataharyy
24. led 2011

@vojtisek2007 Jsi zlatá děkuji moc, na to že to není tak dávno co jsem žádala o první, tak po těch hokusech pokusech už v tom mám bordel 😅

mataharyy
26. led 2011

@vojtisek2007 ahoj, mám na tebe ještě dotaz, zda budeš schopna mi poradit, jsem z toho celkem na prášky 😖 Teď jsem zjistila že můj zaměstnavatel je prodanej (už dlouho) a já nemám s tím novým uzavřenou novou pracovní smlouvu, bylo mi řečeno že stále platí ta stará a na základě té už mi v létě nový vlastník vystavoval potvrzení o trvání pracovního poměru, které jsem potřebovala pro vyplácení dorovnávací dávky na rodičák, jenže teď jsem zjistila že nový zaměstnavatel všechny vyhodil a že mi asi budou volat a vyrazí mě taky... 😲 Tak zda nevíš jak to funguje v tomto případě, dle mého mě nemůže vyhodit, když jsem na rodičáku a jdu na mateřskou a teda doufám že už nejsem vyhozena a ještě o tom nevím... Jak je to potom s výplatou rodičáku, nebo s tou dorovnávací dávkou, pač když jsem to řešila u prvního dítka, tak mi řekli že mi to nedorovnají pokud nedoložím že mi pracovní poměr trvá... Jenže teď vlastně nevím zda mi pracovní poměr trvá 😅 případně vůbec netuším kde můžu to potvrzení sehnat, vlastně ani nevím kam mám vlastně poslat papír o nástupu na mateřskou 😒 Půjdu si hodit provaz, to bych nebyla já aby to bylo jednoduché 🙄

vojtisek2007
26. led 2011

@mataharyy pokud se bude rušit jen tvoje místo - tj. tzv. nadbytečnost v době, kdy budeš těhotná nebo kdy budeš čerpat mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou, nesmí ti dát zaměstnavatel výpověď, pokud by tak učinil, byla by výpověď neplatná a ty by ses musela domáhat její neplatnosti u soudu. Výpověď ti může dát až po skončení rodičovské dovolené tedy v době, kdy druhé dítě dovrší tří let věku. V současné chvíli, kdy jsi tedy těhotná a tvoje místo bylo zrušeno, nesmíš dostat výpověď, pokud by tak zaměstnavatel učinil, ve lhůtě dvou měsíců se můžeš obrátit na soud a podat žalobu o neplatnost výpovědi, kde by jsi byla úspěšná, neboť dáním výpovědi v době těhotenství nebo v době mateřské či rodičovské dovolené by zaměstnavatel porušil zákoník práce. Pouze pokud se ruší celý zaměstnavatel z důvodu likvidace bohužel se na těhotnou nevztahuje zákaz výpovědi a výpověď zaměstnavatele by byla oprávněná.
Výpověď ti ovšem může dát po skončení rodičovské dovolené, samozřejmě že budeš mít nárok na odstupné, neboť výpověď by byla ve tvém případě z důvodu nadbytečnosti. Takže vyhozená být bez tvého vědomí nemůžeš....Takže papír na další mateřskou normálně k zaměstnavateli a pro to potvzení taky, jen nechápu, jaké potvzení ti dávali pro doplácení jaké dorovnávací dávky ??????

mataharyy
26. led 2011

@vojtisek2007 Mám to složité, žijeme na Slovensku a od 1.5.2010 se měnila EU nařízení a prvotní stát pro výplatu dávek je stát kde mám soustředěný zajem, tedy to kde opravdu žijeme, takže Slovensko a protože mi trval (a jak doufám stále trvá) pracovní poměr tak mám nárok na doplácení rozdílu (dorovnávací dávky) mezi slovenským a českým rodičákem. Jenže pokud nebudu schopna doložit potvrzení o trvání pracovního poměru, tak mi z čech nic nedoplatí a budeme v háji, protože to bude pokles cca o 7000,- ze dne na den. Jde o to že můj zaměstnavatel, tedy firma byla prodaná (nevím přesně kdy, nikdo mě neinformoval, ale už to bylo asi někdy na jaře loňského roku), tedy se mi asi změnil zaměstnavatel aniž by mi někdo dal novou prac. smlouvu, když jsem si byla někdy v létě, tuším v červnu pro potvrzení o trvání pracovního poměru, tak už tam byla jako zaměstnavatel uvedená nová firma (ale IČO je stále stejné, jako měla stará firma), tedy bych měla (asi) být zaměstnaná, jenže nějak netuším kde to zjistím a kam vlastně mám poslat ty papíry a kde žádat potvrzení, když má pracovní smouva je psaná na firmu se sídlem v Loděnicích a na webu je jako sídlo uvedena adresa na Prahu 2...
Jináč tedy pokud mi nikdo do teď nedal vědět (krom holčiny co tam pracovala se mnou), tak jsem asi zaměstnaná a vyhodit mě nemohou? 😕

vojtisek2007
26. led 2011

@mataharyy jestli vaší firmu koupila jiná, většinou se kupuje se všema pohledávkama,závazkama a zaměstnancema, teoreticky by jsi měla dostat novou prac.smlouvu (nebo aspoď dodatek se změno zaměstnavatele) , ale když jsi v práci ještě nebyla, je to těžký, tu by ti dali nejspíš podepsat až po návratu - propustit tě rozhodně nemohli, to by musela tvoje stará firma zkončit - celá - a stejně by tě o tom museli písemně vyrozumět....takže papír o mateřský a tu žádost o potrvzení prac.místa poslat na sídlo zaměstnavatele, nebo si tam zkus nejdřív zavolat....podle mě jsi stále zaměstnaná a propustit tě nemůžou. a když ti to potvrzení dali loni v černu už z tý nový firmy, tak v tom žádný problém nebude.

mataharyy
26. led 2011

@vojtisek2007 Jsi opravdu zlatá, zkusím najít nějakej kontakt na zaměstnavatele (šéfová jako normálně nebere telefon 😠 ) a pozjišťuji, snad když zůstlo ičo tak firma jen změnila majitele/jméno a tedy i bez dodatku ke smlouvě bych měla být zaměstnaná a pracovní poměr mi zrušit nemůžou, ale 😒 Každopádně moc děkuji za ochotu, radu a pomoc 🙂

terezkabb
1. únor 2011

Ahoj, řeknete mi některá, kolik budu pobírat, když jsem v červnu 2010 dostudovala. Od srpna do listopadu jsem pracovala, pak mě propustili. Šla jsem na pracák, tam jsem doposud. A jsem v 7.týdnu těh. Takže nemám žádnou praxi a nezaměstnaná. Peníze na pracáku žádné neberu.
Od kdy budu brát ten rodičovský příspěvek a kolik to bude?

mataharyy
1. únor 2011

@terezkabb Ahoj, budeš brát rodičák dnem porodu a nemáš možnost zvolit, tedy rovnou na čtyři roky, kdy do devíti měsíců budeš brát 7600,- a potom do čtyř let věku dítěte 3800,- 😉

terezkabb
2. únor 2011

@mataharyy Děkuji za informace 🙂

mataharyy
2. únor 2011

@terezkabb Není zač 🙂

buffona
15. únor 2011

Bohuzel i ja mam tu smulu,vzhledem k tomu,ze jsem otehotnela hned po skole,a nepracovala jsem,spadam do 4 lete varianty.Docela mi zmena zakona uskodila.Rodila jsem v dubnu 2010,pocitala jsem s tim,ze budu pobirat 7600 kc do 21.mesice veku ditete.A ted uz zacnu se 3800 kc.Kdybych tuto castku utratila pouze za dite,dalo by se to,ale z teto castky clovek plati i neco do domacnosti.Nevim,kde se uskromnit.Privydelavat si nemuzu.Prijde mi to dost ubijejici.

mataharyy
15. únor 2011

@buffona Jo to nepotěší, to chápu... Já teda proti tomu zákonu nic nemám, prostě to měl být "trest" pro ty co nepracují a z dětí si dělají podnik, smůla je že to postihne i lidi kteří s tím nepočítali, jako například ty co rodili začátkem loňského roku atp. Uznávám že měli nechat tyto lidi dojet podle starého zákona a změna se měla aplikovat na ty co nastupovali/nastupují po novém roce... Jenže to zas by si stěžovali ty co otěhotněli a rodit mají teď... Je to těžký nikdy není možnost zavděčit se všem, ale pravda je taková že šetřit se fakt musí a někde se taky začít muselo... Mě se sice nedotkla tahle změna, ale jiná a byla jsem v dost podobné situaci, akorát já přišla o celej rodičák ze dne na den, bez toho aby mě někdo upozornil a byla jsem bez peněz skoro půl roku, tak se dokážu vžít do situace lidí kteří jsou na tom teď podobně, já už při každém zazvonění čekala exekutora 😅

kajulka001
15. únor 2011

ahoj holky ja rodila hned po skole ale malej se narodil v roce 2008 takze me se to netyka ta zmena a druhyho kdyz nebudu splnovat podminky coz nebudu kdyz jsem nepracovala tak nastoupi manzel na jeden den na materskou zvoli si 3 letou a pak ji prevede na me byli jsme se na to zeptat na socialce setrit se asi ma ale nekde jinde a ne na penezich pro matku a dite je mi jasne ze jsou lide kteri si delaji deti jen pro penize ale to same si muze rikat nekdo o me rodila po skole nepracovala ted druhe

mataharyy
15. únor 2011

@kajulka001 To je právě to že se nikdy nezavděčíš všem, vždy se najde někdo komu tím "ublížíš"... A po pravdě nešetří se jen na matkách a dětech, jenže to si spoustu lidí neuvědomuje, protože to ostatní se jich třeba nedotkne, tak to nevidí 😉 Vezmi si hasiče, policajty, úředníky... taky si to pěkně slíznou ☹ Ono se to tak nějak veze... Sice chápu co jsi tím chtěla říct, ale opravdu ten zákon jako takovej není špatnej a třeba ty už jsi se mohla rohodnout zda jít do ruhého dítka hned, nebo si najít práci a jít na rodičák později (jasně druhá věc je že ti nikdo nezaručí že by jsi práci našla, případně zda by jsi měla kam dát malého do školky atp.)... Tím to vůbec nemyslím zle, nebo tím nechci na nikoho útočit, jen naznačuji že je to vždy něco na úkor něčeho/někoho... Já sice pracovala, tahala jsem hodiny jak hluchá abych měla nárok na dvouletej rodičák, jenže pak se změnil evropskej zákon a byla jsem v háji jak jarní sníh a SSP mi to ani nebyla schopná oznámit, i když jsem se jich ptala a na půl roku mi stopli peníze... 🙄
V podstatě je fajn že třeba to můžete udělat tak že nastoupí manžel a ty si to pak necháš převést na sebe 🙂 Tudíž se vás ta změna nijak zvlášť nedotkne a na té čtyřleté pak povětšinou opravdu zkončí nemakačenka které si děti pořizují jen za účelem zisku 😉

singid
16. únor 2011

ahoj holky,
takže jestli tomu dobře rozumím, tak pokud mám doma 18 měs špunta a v srpnu čekáme další mimi (před prvním porodem jsem pracovala 3 roky a v organizaci mi stále drží místo), pak mám nárok na PPM a výběr 3 leté varianty i u druhého miminka...ju?
nerada bych se dočkala "překvápka"
a že to tedy maminám ulehčují co? hlavně těm, který ty prachy fakt potřebují....