Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

janaste
21. bře 2013

Ahoj, nevíte jestli při volbě rodičáku přes otce dítěte má vliv to, že má díky insolvenci pravidelné měsíční srážky z platu, či jestli se prostě uvede hrubý příjem a je jedno kolik mu ve skutečnosti chodí na účet? Děkuji

j.a.n.i
21. bře 2013

@janaste Uvádí se hrubý příjem 🙂 srážky nikoho nezajímají.

janaste
22. bře 2013

@j.a.n.i děkuji :o)

romcovaklarka
19. dub 2013

@j.a.n.i Prosím o radu, když jsem OSVČ a teď na druhé dítě jsem neměla nárok na PPM (neplatila jsem si při RD nemocenské) a vyřídila jsem si RP přes otce dítěte, můžu normálně "výdělečně činit" hned od porodu? Anebo až od doby, kdy by mi skončila PPM, kdybych ji měla? Děkuji moc.

j.a.n.i
19. dub 2013

@romcovaklarka Můžeš hned od porodu 😉

romcovaklarka
19. dub 2013

@j.a.n.i V to jsem doufala. Děkuju moc za rychlou odpověď 🙂

funca
27. dub 2013

Ahojky holky,mam v plánu se informovat přímo k mě situaci na OSSZ,nicméně chtela bych se zeptat i vas,jestli některá ma zkušenost,pokud ma otec dítěte trvalý pobyt v jiném městě - Ostrava, já a malá budeme mit trvalý pobyt v Praze,musí tatínek zadat rodicak v Ostrave?A kolik dní po porodu se může zadat?někde jsem četla,ze až po 6nedeli,pak se čerpá 220000 nebo nám nějaké peníze uniknou..?a zohlednuje se,jak dlouho je partner v posledním zaměstnání?je tam pul roku,předtím hledal 3,5mesice,byl na UP a HPP předtím byl 1,5roku,takže podmínky na mateřskou splňuje,jen jestli neberou v potaz poslední zaměstnání delší než rok. Diky za odpověď,holky ;)

j.a.n.i
27. dub 2013

@funca A proč by otec žádal o rodičák?

romcovaklarka
27. dub 2013

@funca Nene to žádáš ty o rodičák, on si jen vyřídí papír u zaměstnavatele a na sociálce, ale to je sociálka podle místa zaměstnavatele, takže nemusí vůbec jezdit tam, kde má bydliště. Teďka jsme to dělali. Jo a dokládala jsem to až nějak víc než měsíc po porodu a dopláceli to zpětně (aspoň myslím - já totiž přecházela z jednoho rodičáku na druhý, tak si nejsem 100% jistá).

speedygon
9. kvě 2013

Zdravím. myslela jsem taky, že musí být jako žadatel otec, když se dodává jeho příjem. A ještě další věc: stačí vyplnit příjem u zaměstnavatele nebo musí ještě přítel na nějakou sociálku? Měla jsem za to, že si nechá jen potvrdit příjem a denní vyměřovací základ od zaměstnavatele a potom to zajdeme podat na sociálku, kde o rodičák žádáme.

speedygon
9. kvě 2013

Takže jinak: Který papír potvrzuje zaměstnavatel? Mám vlastní žádost o rodičák, tam jsem žadatelkou tedy já(jestli to dobře chápu) a jelikož já jsem na pracáku, půjde to přes přítele. K žádosti mám Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičáku, co potvrzuje OSSZ(neví někdo z pražaček, která sociálka to je, když přítel pracuje na Praze 6, Řepích)?

j.a.n.i
9. kvě 2013

@speedygon Zaměstnavatel vyplňuje a potvrzuje papír, který je jmenuje "Příloha k žádosti o nemocenské / ošetřovné /
peněžitou pomoc v mateřství / vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství" a s tím se musí na příslušnou OSSZ. Jo a většinou ti to neudělají na počkání. - Trojská. Pod kterou OSSZ patří mu řekne zaměstnavatel, ale pokud mají víc jak zaměstnanců, tak to bude pravděpodobně Praha

speedygon
9. kvě 2013

No, ale já na PPM nárok nemám, takový papír právě mi ani nedali....vyzvedávala mi to kamarádka, která to bude taky mít přes přítele...mám fakt jen tu vlastní žádost a to potvrzení, jak jsem psala....jj, Praha to je stopro, zaměstnanců je více....

j.a.n.i
9. kvě 2013

@speedygon Ten papír taky na UP nedávají, ten má účetní... nebo ho mají na OSSZ.

speedygon
9. kvě 2013

@j.a.n.i aháááá...tak to budu muset pořešit tedy s přítelem ještě...díky za pomoc tady i v IP 🙂

jezurinek
3. čer 2013

Můžu uplatnit rodičák na otce dítěte, když má smlouvu - dohoda o pracovní činnosti? Děkuji moc za odpovědí

j.a.n.i
3. čer 2013

@jezurinek Jo, pokud tu DPČ má nad 2500,- a bude ji mít v době tvého porodu a měl ji dostatečně dlouho před.

sakuraluci
19. čer 2013

Ahoj holky, měla bych dotaz. Během několika dnů budu rodit.
Manžel je od 15. června zaměstnaný (od 15. má smlouvu) minulé zaměstnaní ukončil k 31.květnu.
... bohužel nevím jaký měl být dotaz mé milované ženy,
nicméně holky,
žena už porodila, takže to musím dopsat namísto ní🙂
.. syn má 51 cm a 3660 g a vše je nejvíc v pohodě 🙂 ... brzy Vám ji vrátím 🙂

derjaaa
14. črc 2013

Ahojda holky, už jsem pěkně zmatená a začínám se v tom motat... Mohu se zeptat, jak to je, když jsem ted složila maturitní zkoušku, v září mám termín porodu a v říjnu nastupuji dálkově na vysokou školu? Přítel pracuje už 8 let, ale na pásce má nějakých 10 tis. hrubého. Jelikož jsem nikdy nepracovala tak musím jít automaticky na 4 roky,že? a kdyby šel přítel, tak zase bude platit zdravotní? ještě mi bylo řečeno, že i dálkově mám status studenta, a že budu přijímat jak přídavky na dítě, tak přídavky na sebe.,..je to pravda?posílají mě z úřadu na úřad a nikdo mi nic nechce pořádně vysvětlit.. že neví co semnou..co je to sakra za bordel?vůbec nevim na co všechno mám nárok:( i když já téměř na nic:D můžete mi někdo prosím poradit?děkuji

lubinkova
14. črc 2013

@derjaaa když otec dítěte pracuje, tak nemusíš jít automaticky na 4 roky, ale můžeš so vybrat... spíš to bude ale limitovaný tím, že přítel vydělá relativně málo (když bys měla jen dvouletou rodičovskou a měla dostávat okolo 11 tisíc, bylo by to víc, než přítel vydělává, což snad nejde... přídavky musí být vždycky o dost nižší... takže po tom vypočítání to možná stejně vyjde tak, že si budeš muset vzít čtyřletou rodičovskou... uvidíš.. 🙂 ..)... s těma přídavkama nevím, já jsem taky student VŠ a nic nedostávám, ale manžel vydělává víc, takže možná nemám nárok kvůli tomu.... a s těma úřadama to máš pravdu, já si ted rodičák zařizovala a nikdo nic nevěděl (na úřadech..).. to bylo fakt hrozný! Tak hodně štěstí, at Ti někdo poradí 😉

kakamilca
1. srp 2013

Ahoj všem. Mám dotázek. Nemám nárok na mateřskou a tak se chci zeptat kdy je možné mít rodičovský příspěvek počítaný přes otce dítěte (manžela). Jak je to v tomto případě? Jaké jsou možnosti?

elvis12
3. zář 2013

@j.a.n.i moc prosim o radu. Jsem na rodicovske dovolene s dcerou 14 mesicni. Cerpam tu nejvyssi castku. Pracovni pomer mi skoncil 31.12.2012 rada bych druhe mimi. Jake jsou moznosti, vybrat si alespon variantu rd? Otec ditete je osvc a nemocenskou si neplati. O materskou mi nejde (na tu bychom asi narok urcite nemeli) ale je nejaka varianta, jak to udelat tak, abych si mohla volit delku rd s druhym ditetem, pokud by mi rd na sebe navazovaly? Snad je to srozumitelne, na co se ptam. Diky moc!

j.a.n.i
4. zář 2013

@elvis12 No, pokud se další dítko narodí ještě v době, kdy budeš pobírat rodičák na první dceru, tak můžeš volit až do 7600,- případně ať si partner začne platit nemocenskou a můžeš volit přes něj.

jbabinska
18. zář 2013

AHoj holky,mam dotaz,mam rodicak na 4 roky,malemu je pul roku,dnes sem volala na socialku,ze bych to chtela prendat na manzela abych mela tu 3letou a oni mi rekli ze to nejde?! Jak je to mozny,kdyz by to melo jit zmenit do 9mesicu ditete... 😒

benjik
21. zář 2013

@jbabinska a nepodepsalas po narození volbu délky?

jbabinska
21. zář 2013

jj podepsala,ja kdyz si sla o to zadat tak sem nevedela ze to jde napsat na manzela ☹

benjik
21. zář 2013

@jbabinska jestli není chyba v tom.Mám pocit,že jak jednou zvolíš délku,máš pak smůlu a můžeš měnit jen výši peněz.

wolfii
21. zář 2013

Ahoj,
Prosím nevíte někdo jak dlouho musí OSVČ platit nemocenské, aby vznikl nárok na volbu délky RP?
Manzel si ho neplatí a ja mám za 2,5 mesice termín.. A šlo by to připadne doplatit zpětne, aby nárok vzniknul? Dekuju 🙂

j.a.n.i
21. zář 2013

@wolfii No, u tebe by bývaly stačily 3 měsíce, ale i na to už je teď pozdě, holt to chce začít řešit včas. A doplatit zpětně to nejde, právě proto, aby se to nedělalo účelově.

wolfii
21. zář 2013

@j.a.n.i :( dekuju, a kdyby ted začal platit šlo by to později změnit nebo ne?