Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

j.a.n.i
21. zář 2013

@wolfii Ne, nešlo, podmínky musí být splněny k datu narození dítěte. Dodatečně s tím nic nenaděláte, když je takový problém platit si nějakých 100,- nemocenského, tak holt nemáte možnost výběru.

wolfii
21. zář 2013

@j.a.n.i platit to problém není, problém je spis v tom, ze ačkoli jsem se na to několikrát ptala nikdo mi to na úřadech neřekl ..
Ale kdyz si to zaplatí za záři , říjen a listopad a ja porodim az v půlce prosince tam by to mělo byt ok, ne?

benjik
21. zář 2013

Holky,a těch 270dní na pojištění musí být splněno za poslední,rok,dva nebo tři? Já totiž na netu našla všechny tyto možnosti.

liss_durman
21. zář 2013

Holky, zkusím taky zadat otázku, snad se tady najde dobrá duše, která by mi odpověděla 🙂 Plánujeme druhé mimčo, na první dcerku jsem jakožto studentka vyfásla tu úžasnou 4letou variantu, kterou mi hned zkrouhli (rodila jsem v den voleb, takže nám to Kalousek krásně zařídil a to velmi rychle). Rádi bychom se tomu vyhli v případě dalšího prcka. Manžel má asi 4 zaměstnání (je učitel, takže zdravotní za něj platí), chtěla bych, aby šel na mateřskou on. Je to možné už od narození dítěte? Nebo může jít otec až na rodičovskou? Počítala by se mateřská ze všech jeho příjmů? Chtěla bych tu dvouletou variantu, ale mám velmi nízký plat. Každopádně jsem tedy už dva roky zaměstnaná, akorátže na částečný úvazek. Mohla bych si tu dvouletku zvolit i já sama? Každopádně bychom rádi šli s manželem na mateřskou oba, jen si nejsem jistá, jestli by to šlo už od narození dítěte nebo až po těch 28 týdnech, kdy bych PPM musela brát já...

j.a.n.i
21. zář 2013

@wolfii Ty 3 měsíce platí pouze pro tebe, pro něj by to bylo 270 dní za poslední 2 roky a z toho 180 dní za poslední rok... Nehledě na to, že i kdyby stačili 3 měsíce, tak už to stejně nestihne, protože by se nejdříve mohl přihlásit 23.9.... No, pokud někdo podniká, tak musí být schopen si ty informace dohledat, na úřadě ho na to upozorňovat nemusí.

j.a.n.i
21. zář 2013

@benjik Těch 270 dní musí být splněno za poslední za poslední 2 roky, plus pokud se jedná o OSVČ, tak tam ještě musí být 180 dní v posledním roce jako OSVČ.

j.a.n.i
21. zář 2013

@liss_durman No, když ty nastoupíš na mateřskou před porodem, tak na ní musíš být alespoň 14 týdnů, pak se můžete prohodit. Ale klidně může být manžel doma už od porodu, akorát by nic nedostával a až byste převedli PPM na něj, tak bys zas nedostávala nic ty. Jinak co se týká jeho výpočtu mateřské, tak pokud podmínky pro její získání splní ve všech 4 zaměstnáních a v žádném po tu dobu nebude pracovat, tak by se mu mohla počítat ze všech.
Jinak dvouletý rodičák si ty sama volit nemůžeš, pokud máš plat menší než cca 16500,-, ale pokud bude mít manžel mateřskou alespoň 11500,-, tak ten nejkratší rodičák volit můžete.

liss_durman
21. zář 2013

@j.a.n.i Díky... No tak já jsem to zase pobrala nějak špatně... Myslela jsem, že když máš nárok na PPM (ať už v jakékoliv výši), můžeš si ten rodičák rozložit libovolně. Teda někdo mi to takhle říkal, že je to teď nově... Tak kdo ví. Nejlepší asi bude se pobavit na sociálce, ono to ještě není aktuální a do toho další volby, takže kdoví, jak to bude, že B-)

benjik
21. zář 2013

@j.a.n.i díky

j.a.n.i
21. zář 2013

@liss_durman To ti ale říkal špatně, libovolně (jen na základě nároku na PPM) je to jen do výše 7600,-, pokud chceš víc, tak na to musíš mít ty (nebo partner) dostatečně vysoký předchozí příjem. A je to takhle od začátku roku 2012.

wolfii
21. zář 2013

@j.a.n.i hm, tak nic ja OSVČ nejsem a muz je teprve od února .. Ale díky
Jinak chápu, ze me na to upozorňovat nikdo nemusí , ale kdyz se na to konkrétně ptám , tak to co jsem se dozvěděla tady mi nebyla schopna paní na socialce sdělit.. Ale to je jedno.

j.a.n.i
22. zář 2013

@wolfii To je pak otázka, na které "sociálce" si se ptala...

wolfii
22. zář 2013

@j.a.n.i ptala jsem se na spravnem miste, nejsem uplne blba 😅 🙄

marcah3911
22. zář 2013

@j.a.n.i ahoj, mam tiez jeden dotaz, mozno uz bol v tejto diskusii zodpovedany, ospravedlnujem sa pokial sa opakujem
Od 1.1.2013 pracujem na ciastocny uvazok, termin porodu mam koniec zari - cca o tyzden. Pokial viem, na PPM narok nemam pretoze tam sa rata 270 dni od nastupu na matersku (tj 6 tyzdnov pred terminom porodu) - je to tak??? - u mna vychadza tych 270 dni asi presne teraz niekedy koncom zari - takze stale pracujem a budem asi pracovat az do porodu.
Chcela by som si ale vybrat variantu RP na 2 roky na zaklade manželovho prijmu. On pracuje v CR od 1.8.2012 na plny uvazok. Kam mam ist a kde zacat s vybavovanim? Co vsetko budem potrebovat? Vyplaca sa aj to aj spatne? (kedze nemame ani babicku ani tety, nepredpokladam, ze sa mi to podari zacat vybavovat hned prvy tyzden po porode)
Je to pravda, že manžel nebude musiet nastupit na MD? - to by nam asi nepreslo ☹...

benjik
22. zář 2013

@wolfii to bylo spíš myšleno od @j.a.n.i na jak schopné úřednice jsi narazila.Já chodím k jedné,kterou ve výsledku já poučuji co má kde vyplnit.

j.a.n.i
22. zář 2013

@wolfii No, tak když nejsi úplně blbá, tak není problém ty informace zjistit, ne?

j.a.n.i
22. zář 2013

@marcah3911 Předpokládám, že taky pracuješ v ČR... jinak manžel na MD nastupovat nemusí, stačí pouze doložit jeho denní vyměřovací základ. Jo a ty můžeš nastoupit na neschopenku, máš na ni nárok 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po, tak je škoda alespoň těch 6 týdnů po nevyužít.
A jinak se o rodičák dá žádat až 3 měsíce zpětně, takže v klidu 🙂

inkana
22. zář 2013

@marcah3911 Teď jsem si to taky vyřizovala na pár měsíců a zvedla si rodičák na max. Nejdřív musí muž k účetní u zaměstnavatele, že potřebuje papír o výši přijmu pro OSSZ když účetní vysvětli o co jde, měla by vědět sama jaký formulář stáhnout z netu a manželovi vyplnit- nesmí se dát odbýt, když jejich účetní nebide nic vědět) Pak s tim papírem z práce jít na OSSZ kde si ten papír nechaj a daj mu jiný formulář, kde vyplní jeho denní vyměřovací základ. Pak pujde tam, kde se vyřizuje rodičák a vyplníte další papír o volbě rodičovského příspěvku a přiložíte ten papír z OSSZ.

marcah3911
22. zář 2013

@j.a.n.i
@inkana dakujem za rady... presne takto polopate som to potrebovala pocut 🙂
ano, pracujem v CR.... inac este jedna otazka, mozem poberat tu nemocensku tych 6 tyzdnov po a zaroven ten rodicovsky cez manzela?

j.a.n.i
22. zář 2013

@marcah3911 No, pokud budeš mít nízkou nemocenskou, což předpokládám, že budeš, tak můžeš pobírat tu nemocenskou plus ti budou platit doplatek rodičáku do zvolené výše. Takže sice budeš dostávat úplně stejně, jako kdybys na té neschopence nebyla, ale celkově na tom budeš lépe, protože ty penízky, za nemocenskou se nepočítají do těch celkových 220 000,- 🙂

tehuli
26. zář 2013

holky a když nezažádám o rodičák hned(nemám nárok na tříletou ale přes přítele který splnuje podmínky bychom to chtěli převést na tříletou. Jde to udělat tak abychom nedostávali těch 6100 na těch 36měsíců, ale jde zažádat až do těch 9měsíců dítěte?čili že by mi jakoby nevypláceli třeba čtyři měsíce nic a žili jsme z přítelova platu a pak si zažádala o rodičák těch 220000 by se podělila jen 32měsíci tak bych dostávala 6800 zhruba?plus přídavky na obě děti 1000,- děkuji moc ...furt to čtu a jsem z toho furt nějak jelen:D
@j.a.n.i

j.a.n.i
27. zář 2013

@tehuli No, jde to, ale přijde mi to děsně krkolomné, protože než budeš mít rodičák, tak by ses musela hlásit na ZP jako osoba pečující o dítě nebo na UP... tak si požádej hned a dávej si něco stranou, ne.

tehuli
29. zář 2013

@j.a.n.i jak to myslíš požádej si hned?jako o co o rodičák?děkuju

tehuli
29. zář 2013

@j.a.n.i klidně do SZ🙂 budu ráda za rady🙂

tehuli
29. zář 2013

@j.a.n.i já bych se hlásila na UP po první mateřské právě, ale tam je to prý na 4měsíce než se narodí dítě a vyplácí 3000 a pak už asi nic co jsem slyšela a musela bych na zdravku?já myslela, že musím být na pracáku a pak jen nebudu třeba další tři měsíce dostavát rodičák, ale jakoby budu furt dále na pracáku.. to jde ne?a pak bych si zažádala až o rodičák po narození třeba až po těch třech měsích?

j.a.n.i
29. zář 2013

@tehuli Myslela jsem požádat si hned po porodu o rodičák a "přebytečné" peníze si dávat stranou a pak si z nich doplácet ten dozdíl... nebo si hned požádaj a nech si vyplácet 50,- a nemusíš řešit UP, ani zdravotní pojišťovnu a pak to zvedneš.

petronila27
3. říj 2013

Ahoj holky, jdu si k vám pro radu, už nevím kde víc hledat: Máme 18m chlapečka, nárok na mateřskou jsem měla. Před porodem jsem pracovala, měla jsem minimální mzdu. RP pobírám 7.100,- mám ho do třech let věku syna. Uvažujeme o druhým mimču, ale... Kdyby se zadařilo a já měla termín porodu třeba příští léto-podzim, mohla bych si změnit výši RP, abych měla větší příspěvek, než nastoupím na druhou mateřskou? I když jsem pobírala jen min. mzdu? Nebo bych to musela řešit přes manžela, aby na rodičovskou dovolenou nastoupil manžel a tudíž si zvolil větší RP? Manžel je zaměstnanec, bere cca 36tis hrubýho - co by to pro něj pracovně znamenalo - jak dlouho by musel být doma, musela bych se já na tu dobu vrátit do práce (vim že po RD mě čeká výpověď, tak bych to musela řešit třeba nepl. volnem)? snad to neni moc zmatený, nevim jak to lépe vyjádřit.. Moc děkuji za odpovědi

j.a.n.i
3. říj 2013

@petronila27 Ty sama můžeš volit maximálně 7600,- víc bys musela přes manžela, on na rodičák nijak jít nemusí, jen se doloží papír o jeho denním vyměřovacím základu a je to 🙂 jo a ty podmínky musel splňovat k datu narození dítka a dokládá se i DVZ k tomu datu.

petronila27
3. říj 2013

@j.a.n.i moc děkuji, tajně jsem doufala že bys mi mohla poradit Ty 🙂 a to by mohl normálně chodit dál do práce a pobírat mzdu? já právě myslela že by musel být 7 dní nebo kolik doma a byl by bez mzdy.. ty podmínky jinak splňuje, aspoň myslim teda, je zaměstaný asi 10 let v kuse..

j.a.n.i
4. říj 2013

@petronila27 Nene, nemusí, to motáš s mateřskou a na tu pro změnu rodičáku nastupovat nemusí.