Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

petronila27
4. říj 2013

Aha, já to právě všude nacházim jen s tou mateřskou, tak jsem z toho zmatená.. Takže na rodičovský dovolený budu dál já, manžel jen bude mít podle svého platu vypočítaný ten rodičovský příspěvek..A ten formulář nechá vyplnit teď v nové práci, kam nastoupil od letošního září, nebo v práci bývalé, kde pracoval co se narodil syn?

j.a.n.i
4. říj 2013

@petronila27 V té bývalé, kde pracoval v den, kdy se syn narodil. A i rodičák bude na tebe, manžel pouze doloží ten papír 🙂

petronila27
4. říj 2013

@j.a.n.i už jsem z toho konečně moudrá, mockrát Ti děkuji za odpovědi a pomoc 🙂

petronila27
21. říj 2013

@j.a.n.i Jani ještě jednou Tě jdu požádat o radu - dnes jsem si byla na ÚP vyzvednout formuláře, paní mi dala Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku - což pak odevzdám na SSZ aby vyplnili manželův denní vyměřovací základ, a Volba výše rodičovského příspěvku, to mam pak odnést zpět na ÚP po vyplnění toho prvního formuláře.. A řekla mi, že manžel musí do práce pro potvrzení o příjmu, ale nedala mi k tomu žádný formulář, a teď nevíme do čeho nám tedy vyplní jeho příjmy.. V tom Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku je v poznámce, že máme přiložit Příloha k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství, ale tu jsem přikládala když jsem žádala o RP z mého platu, máme tedy tenhle formulář vyplnit znovu? Nebo stačí že to v práci nějak vypíšou za těch 12m před narozením syna? Mockrát děkuji za odpověď..

j.a.n.i
22. říj 2013

@petronila27 U manžela v práci to vyplní do té přílohy k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství, je to naprosto standardní a univerzální formulář, který se používá i na nemocenskou, takže by ho účetní měla mít.

petronila27
22. říj 2013

@j.a.n.i aha, tak super, já na něj koukala ale říkala jsme si že co by tam zaškrtal, jestli nemocenskou nebo tu PPM.. tak moc děkuji, jste hodná..

martinahost
12. pro 2013

Ahoj mamiky já jsem z toho jelen, když má tatínek dítete příjem víc než 220 000 tak taky by jsem musela jít na tu 4 letou variantu a to se vypočítava z hrubé mzdy anebo z čisté, prémie atd, protože když z čisté tak manžel má víc než 220 000. Doufám že jsem to napsala dost zrozumitelně, ale fakt nechápu.

marcah3911
8. led 2014

@j.a.n.i mam este jeden dotaz...formular ziadost o RP vyplnujem na svoje emno alebo na manzela?

j.a.n.i
8. led 2014

@marcah3911 Na sebe.

wolfii
8. led 2014

@j.a.n.i muzu se prosím zeptat ? ;) jdu zadat o RP ,nemám možnost volby, ale potrebuju přesto od ossz nejaké potvrzeni nez půjdu zadat? Děkuji ;)

j.a.n.i
8. led 2014

@wolfii Pokud nemáš nárok na volbu, tak ti nemá OSSZ co potvrzovat 😉 tedy nepotřebuješ nic.

wolfii
8. led 2014

@j.a.n.i děkuji , me prave na pracaku paní tvrdila ,ze nic nepotřebuji a na socialce paní na podatelne, ze jo. Ze pry mi mají potvrdit,ze nemam narok, což mi přišlo divny kdyz prechazim z jedno rodicaku na další ,no snad to zítra vyridim ;)

j.a.n.i
8. led 2014

@wolfii No, oni to některé úřednice vyžadují, ale nemá to oporu v zákoně, je tam jasně uvedeno, že musíš doložit papír pouze pokud chceš volit.

lenka_nn6
9. led 2014

ahoj, jsem vedená jako studentka VŠ, ale v r.2011 a 2012 jsem byla zaměstnana. Termín porodu mám koncem srpna 2014. Přítel je zaměstnany a priznanych ma cca 8000 , takze minimum. Chtela jsem se zeptat, jak je to s materskou a rodicovskym prispevkem? Muze to byt napsane na pritele , abychom si mohli zvolit delko na 3 roky? A pak, aby se to dalo presunout na me? Jake jsou postupy? Děkuji za radu

j.a.n.i
10. led 2014

@lenka_nn6 Na mateřskou nárok mít nebudeš a rodičák na 3 roky si budeš moct zvolit, rodičák bude rovnou na tebe, akorát doložíš partnerovo potvrzení o denním vyměřovacím základu.

kmotrice
12. led 2014

a já se zeptám, když rodičák bude napsaný na manžela, on bude dál chodit do práce a já jelikož jsem na UP kdo za mě bude platit zdravotní pojištění?

j.a.n.i
12. led 2014

@kmotrice A proč by měl být napsaný rodičák na manžela?

kmotrice
13. led 2014

@j.a.n.i protože ja jako nezaměstnana bych měla 3800 a to bysme neutáhli finančně

j.a.n.i
13. led 2014

@kmotrice Ale to vůbec není pravda, stačí doložit, že partner má nárok na mateřskou a může být rodičák přímo na tebe a zvolíš si jinou částku. Zkus tu počíst, je toho o tomto postupu spousta (přiznám se, že se mi nechce vypisovat znovu), ale je to taky v několika diskuzích, případně je na netu spousta článků, které se tomu věnují.

miksheee
23. únor 2014

Ahoj,
nějakou dobu tu pročítám ty diskuze a už jsem asi doma 🙂
Jsem nezaměstnaná na RD, která mi v půlce června končí, těhotná - porod v srpnu.
Už jsem tu pochopila, že doložím manželovi příjmy a budu si moci zvolit variantu. Na peníze budu mít nárok ode dne porodu.
A co se týká doložení těch manželových příjmů....Tu podmínku 270 dní zaměstnaný samozřejmě spní...nikdy nebyl nezaměstnaný. Jen koncem roku změnil zaměstnavatele. Tušíte někdo, zda by v tom mohl být problém????
Mezi koncem RD s prvním dítětem a porodem druhého dítěte mám okno cca 2,5 měsíce, kdy asi budu na podopoře???? Víte někdo jaká je podpora, když jsem teď nikde 3 roky nepracovala?

j.a.n.i
24. únor 2014

@miksheee Se změnou zaměstnání problém není, příjmy bude dokládat pouze od nového zaměstnavatele. A podpora je cca 3600,-

miksheee
24. únor 2014

@j.a.n.i Tak dnes jsem se bavila s kámoškou (mzdovka) a ta mi tvrdí, že když jsem byla (a jsem) nezaměstnaná, tak nemám na podporu nárok a ani kdybych se hodila marod tak nemám nárok ani na nemocenskou. Prostě, že v tom období mezi koncem první RD a začátkem druhé RD (2,5 měsíce) za mě ÚP bude platit socko a zdravotko, ale jinak budu po tu dobu budu bez koruny a to je fakt síla ☹

j.a.n.i
24. únor 2014

@miksheee Možná by se mzdovka měla doučit zákony, když chce radit... jinak tedy na nemocenskou nárok nemáš, to je pravda - nemáš práci, tedy ti nemocí neuniká žádný plat... ale na podporu nárok máš.

miksheee
24. únor 2014

No neke!!! Tak to já ti věřím a ráda 🙂 Ona mě o tom ani moc nepřesvědčovala, říkala, že si to myslí, ale že si to mám ověřit....Každopádně to je fuk, jestli dostanu aspoň něco tak jsem za to vděčná. Díky za info!!!!

melany86
29. dub 2014

Můžu vás poprosit o radu, žádáme o rodičák odedne porodu přes otce dítěte, ten formulář kde si má nechat potvrdit příjmy se má vyplnit za kolik posledních měsíců, celý rok?? Děkuji.

benjik
29. dub 2014

@miksheee když máš rd přes otce,tak tu podporu plně využij těch 5 měsíců,co ji dávají.Až pak se z pracáku odhlaš a přehod rodičák na sebe.Částky podpory si najdeš na netu,není to moc první dva měsíce něco snad přes 4000,- a pak to klesá.Ale lepší než drátem do oka.

j.a.n.i
29. dub 2014

@melany86 Nevím, který formulář myslíš, ale příjmy se vyplňují za posledních 12 měsíců před měsícek, ve kterém se dítko narodilo.

hanka858
2. kvě 2014

@j.a.n.i prosím...mohu se zeptat? Vyrizuji si papíry kuli rodicaku pres otce...přítel je OSVČ a na urade jsme dostali papiry s kterými si ma přítel zajít na socialku...no a po me chtěli doložit RL ditete ,OP a neuplatnenou zadost na peněžitou pomoc v mateřství..kde tu zadost mám vzít? Mám doma papír na peněžitou pomoc v mateřství,kterou mi dala doktorka ještě v těhotenství,ale jelikož jsem nikde nepracovala nikam jsem to nenosila...je to ono? A kde mi potvrdí,ze nemám nárok? Děkuji.🙂

j.a.n.i
2. kvě 2014

@hanka858 Tak pokud chtějí jen neuplatněnou žádost, tak ten papír od doktora prostě vem a odnes jim ho 🙂 ona je to stejně naprostá blbost, protože ten papír nic nedokazuje, když řeknu, že jsem ho ztratila, tak lékař vypíše další, ale na některých UP z něj asi mají dobrý pocit...

nikuska90
23. kvě 2014

Ahoj holky chtela bych se taky zeptat🙂Nemam narok na materskou,ale co jsem vycetla tak na rodicak ano..Jen se chci zeptat nikdy jsem nebyla zamestnana ale ani nejsem na uradu praci zdravotni si platim sama.Mam stale narok na rodicak kdyz nejsem na uradu prace?Diky moc,,, 🙂