Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

benjik
23. kvě 2014

@nikuska90 na rodičák má nárok každá ženaa,jen se liší délka a výše peněz

pomnenka84
4. čer 2014

Holky, mohla bych poprosit o radu? Po skončení RD jsem vedená na ÚP. Přemýšlíme nad druhým dítětem, ale nejsem si jistá, zda si můžu zvolit délku/částku rodičáku, když doložíme účast otce na nemocenském pojištění? Ale hlavně - těch 270 dní účasti na nemocenském - manžel byl od 08/2013 doteď v evidenci ÚP, předtím pracoval nepřetržitě 5 let u jedné firmy. Od července nastupuje na HPP, platí, že těch 270 kalendářních dní splňuje (i když rozděleně) a tak si můžu zvolit výši RP? Protože jestli ne, tak jdu do práce a další mimčo nebude (pokud předpokládám, že se mimi zadaří opět na 1. pokus a teoreticky bych rodila v březnu 2015). Díky 😉

tehulka83
8. črc 2014

Holky jak dlouho musí být manžel-přítel v pracovním poměru aby si matka ditěte mohla zvolit delku pobírání rodičovskěho příspěvku přes něj?
Myslím to tak jak dlouho musí být zaměstnaný v novém zaměstnání před nastupem matky na rodičovskou dovolenou? Děkuji moc

petrufa86
8. črc 2014

@tehulka83 aby jsi mohla volit přes něho tak za něho musí zaměstnavatel platit 270 dnů nemocenské pojištění

simca1987
8. črc 2014

@tehulka83 270 dní musí být zaměstnán, aby jste mohli volit délku rodičáku.Teď řeším to stejné

simca1987
8. črc 2014

@petrufa86 http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=9569 tady mě předtím jedna mamina poslala postup a vše, tak se na ten odkaz koukni, snad Vám pomůže 🙂

petulapl
20. črc 2014

@simca1987 270 dní musí byt otec zaměstnan, chapu to tak dobře?

simca1987
21. črc 2014

@petulapl Ano, musí být minimálně 270 dní zaměstnán, aby jste na to měli nárok 🙂

j.a.n.i
21. črc 2014

@petulapl Jojo, plus být zaměstnaný k datu porodu.

petulapl
28. črc 2014

ok super. A jeste mam jeden dotaz zda mi poradite - TP mi vychazi na 15.3., bude trvat par dnu nez mi dojde rodny list, bez ktereho na pracak nemuzu jit.

Kdyz zazadam o rodicak treba 25.3. stihnou to jeste v breznu?? Nebo budu v dubnu bez penez????

j.a.n.i
28. črc 2014

@petulapl To je otázka, na kterou ti nikdo neodpoví, záleží kdo to zrovna bude mít na starost a kolik toho bude mít. Mě vyřízení jednoho trvalo přes 3 týdny a druhý byl asi za 3 dny.
Plus ted pokud chceš volit délku přes partnera, tak nezapomeň na to, že budete muset ještě vyřídit potvrzení o jeho denním vyměřovacím základu a to většinou není na počkání.

mydvaapes1
28. črc 2014

Ahoj holky, můžete mi nějaká poradit/vysvětlit, v čem je rozdíl vzít si rodičák na mužův plat? Jako jsou rozdíly v příspěvcích nebo jak? A to by se na něj čerpalo, ale já bych byla s mimi doma? Děkuji za ochotnou duši, která mě zasvětí 🙂

j.a.n.i
28. črc 2014

@mydvaapes1 Pokud máš nárok na mateřskou a dostatečně velký plat, tak žádný 🙂 Smysl to má buď pro ty, co nemají odpracováno a dostaly by automaticky 4 letý, nebo pro ty, co mají malý plat chtěly by si volit vyšší rodičák než mohou.

mydvaapes1
28. črc 2014

@j.a.n.i Achaá, děkuji moc 🙂

petulapl
29. črc 2014

@j.a.n.i a to nemuze manzel jit na tu socku treba v unoru?? To musi az taky po porodu?

j.a.n.i
29. črc 2014

@petulapl Ano, to musí až po porodu, protože v únoru (čistě teoreticky) nikdo neví, jestli bude v den porodu zaměstnaný a tedy jestli bude mít na PPm a tím pádem ty výběr rodičáku nárok. Plus se potvrzuje denní vyměřovací základ, který se počítá do měsíce předcházejícího měsíci porodu, takže dokud neporodíš, tak není jisté, který to bude a hlavně už účetní musí mít za daný měsíc spočítané mzdy, aby mu mohla vyplnit tu přílohu o příjmech.

petulapl
30. črc 2014

@j.a.n.i děkuji za odpověd. zajdu jeste jednou na UP, protoze pani mi rikala, ze ty dva formularce - do prace a na CSSZ muzeme zajit uz v unoru.

j.a.n.i
31. črc 2014

@petulapl Klidně si tam zajdi, ale prostě v únoru mu účetní nemůže vyplnit únorovou mzdu, když ji ještě nemá spočítanou... a bez spočítané téhle mzdy mu ani nemohou vypočítat DVZ na OSSZ.

marketa11112
4. srp 2014

@mydvaapes1 koukam , ze uz ti zde radili. ja to ted take resim --- tedy , aby to pro nas bylo co nejvyhodnejsi. nastoupim na mateřskou --- mam nižší plat nez manzel, tak pak rodicak budu resit přes jeho plat. zvolim sice variantu do trech let dítěte, ale protože budeme chtit ještě jedno dite, tak az se rozhodneme , az se zadari, tak budu moci pripadne vyčerpat vyssi castku nez přes muj plat - ja bych dostala max 8500 mesicne a na manzelovo plat to bude i 11500. takze stihneme pripadne vyčerpat vic.

mydvaapes1
4. srp 2014

@marketa11112 Já ale nechápu, jak to pak bude dál....jakože rodičák na muže a on bude normálně pracovat a já bych byla nucena být na pracáku nebo jak? Tuhle část nechápu... 🙂

marketa11112
4. srp 2014

@mydvaapes1 nene, manzel bude normalne chodit do práce, vy budete na rodicaku. jen vypocet -- vyse a delka jde přes manzelovo plat -- muzete pak lepe volit delku a tim i vysi vyplacene mesicni castky. celkem je to ale stále stejne -- 220000 .

mydvaapes1
4. srp 2014

@marketa11112 Děkuji moc, teď už to stojí za zvážení 😉

mydvaapes1
4. srp 2014

@marketa11112 Btw. není v tom nějaký háček? To by přece této možnosti využila spousta maminek ni? Za předpokladu, že má manžel vyšší plat 🙂

ffiinnkkaa
4. srp 2014

@mydvaapes1 Není...pořád dostaneš max. 220 tis. kč...jen si zvolíš jakým způsobem... 😉

marketa11112
4. srp 2014

@mydvaapes1 ano, také to spousta maminek vyuziva. tuto cestu mi sami poradily. stále dostanete stejnou castku ( 220000), jen ji vycerpate dřív. je pak vase věc, zda nastoupite zpet do práce ci budete ,, v domacnosti´´, nebo budete mit další dite. nikdo preci nevi, jak to zrovna u vas priroda zaridi -- je to o nahode. u nas pokud priroda da, bude ještě jeden prcek a pak zrejme hledani nove práce. pokud prirode bude krutejsi a druhy prcek neprijde, nastoupim do práce ci budu hledat praci nez prcek dovrsi tri let a pak se uvidi zda se nam druhé dite podari později. kazdopadne je mi 31 let, na druhé uz nemůžeme dlouho cekat. pracovala jsem a zatím az do porodu pracovat budu --- tedy od skoly to bude 13 let, další skolu delam dalkove. myslim, ze toto zvyhodneni od státu si zaslouzim --- do ted jsem od nej narozil od jinych nic nechtěla a ani nic nedostala, nikdy jsem nemarodila, nepobirala zadne davky.
jinak další zvyhodneni pak mají manzele. pokud je zena na materske, rodicaku a nepřesáhne jeji rocni vydelek 68000 kc ( do této castky se pocita jen materska, marodni, dovolena -- rodicak uz ale ne) je mozne, aby si manzel zenu tzv. odepsal z dani -- a to cca 24000 rocne a za 1 dite tusim 1117 mesicne, pak se daji odečíst nejake uroky z hypotéky, penzijko a zivotni pojisteni. takze třeba u nas , az budu rok na materske/rodicaku a pokud tedy vse bude ok a manzel zustane na stejnem pracovisti ( za coz se primo modlim , protože ted do této nove práce prechazi) to bude cinit asi skoro 40000 kc -- coz je krasna jarni financni injekce. ale musite byt manzele. ted jsem vse zjišťovala, ještě před týdnem jsem sama tapala, ale tady na konikovi je spousta rad, jak to udelat. alespoň nejak stat podpori mlade rodiny. ale samozrejme podmínka je ta, ze manzel musí pracovat a platit dane. nam by tak vlastne mel stat vrátit skoro všechny dane, které manzel zaplati. konecne budu moci rict, ze si nevykrmujeme nejake nemakacenko a socku, která pracovat nechce. my oba pracujeme od 19 let, ještě mam i brigádu navíc, makame na nasem bydleni, aby se nase deti měly k svetu. narozdil od jinych se staráme. 🙂)) takových je ale spousta a konecne stat prisel na to, ze nejake zvyhodneni by měli takovi lide mit.
jinak ted se ještě diskutuje o tom, ze pokud dite bude chodit do skolky, mohlo by se skolkovne také odečítat z dani. mají to schvalovat ci neschvalovat tusim v zari. tak jsem zvedava co z nich zase vyleze. kazdopadne u nasich zakonodarcu nikdy nevite .

18elis18
18. srp 2014

A jak dlouho ten chlap musi pracovat, aby mel narok na roducak? A i kdyz je na dohode, tak to jde?

petulapl
25. srp 2014

obnovuji diskuzi - poradite mi?

Jdu z rodičáku na rodičák - prvni RD končí 02/2015, tzn. druhý by měl začínat v březnu. Budu zadat pres otce ditete.

A ted mam dotaz - termin porodu mam 15.3.2015, nez mi dojde rodný list dítěte, bude to trvat, co dostanu v dubnu??? Necha me stat bez penez??

To znamena, ze na urad prace pujdu treba 27.3. - ale to nestihnou novy rodicak uricte vyridit ze jo..

Nebo jak to chodi nevite?

tehulka83
3. zář 2014

Dobre rano holky prosím o radu, kamarádka bude žádat o rodičovský příspěvek přes pracák ,co k tomu všechno potřebuje? A ještě jedna věc chce žádat o rodičovský příspěvek přes otce dítěte ale tomu končí prac zkusební doba a novou smlouvu dostane až měsíc před porodem ..jde to i přes to?A taky jak je to z penězi? Jsou nějake vyplacene už před tím než se mimi narodi nebo až po porodu?

faminka
24. zář 2014

@j.a.n.i muzu se zeptat - jsem osvc (ted mam prerusenou zivnost), na materskou jsem narok nemela, budu pobirat az rodicak a to pres otce ditete, zamestnanec.... nevite, do kdy od porodu musim o rodicak zazadat? Mala ma ted mesic, ale nesmely jsme chodit ven... na pracaku mi dali formular Potvrzeni o dennim vymerovacim zakladu... ten vyplnim na manzela? A ucetni ma zelovi dala Prilohu k zadosti o ppm... muzu s tim uz rovnou jit na pracak nebo jeste na nejakou socialku? Dekuji moc!

j.a.n.i
24. zář 2014

@faminka Musíš s tím na OSSZ (kam spadá manželův zaměstnavatel) a tak ti na základě té přílohy k PPM potvrdí ten papír o denním vyměřovacím základu. Jo a většinou nejsou schopni to udělat na počkání.