Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

faminka
24. zář 2014

@j.a.n.i Dekuju moc!

helenamatyi
28. zář 2014

@slavuska19
@slavuska19 prosim vas to potvrzeni o dennim vymeru dat manzelovi potvrdit?

craki
28. zář 2014

Holky, nemáte některá zkušenost s volbou délky RD pres muže, když pracuje v zahraničí?
Ja jsem po škole, bez prace, ale nevedena na UP - na mateřskou nárok nemam.. Mužů si vůbec zvolit délku RP když je muz zaměstnaný v zahraničí? Vim ze cestě na úřad se nevyhnu, jen chci vědět co čekat. Už se mi párkrát totiž stalo ze jsemvedela víc než úřednice....

helenamatyi
28. zář 2014

@zamilovanadonej mohu se zeptat ldyz je manzelzamestnany a rodicak bude a mne budu moct si volit vysi rodicaku?

zamilovanadonej
28. zář 2014

@helenamatyi Fakt nevím.

helenamatyi
28. zář 2014

😒

j.a.n.i
28. zář 2014

@craki No, nepíšeš, kde pracuje, ale dost dobře se ti taky může stát, že nebudeš mít na rodičák nárok vůbec.

osicenka
28. zář 2014

Ahoj holky, taky bych si u druhého miminka chtěla udělat RP přes manžela, protože jsem měla smlouvu na dobu určitou a teď bych dostala jen tu 4letou variantu. Jenže manžel je OSVČ a nemocenské si neplatí. Zatím teda ještě druhé přímo neřešíme, ale to nemocenské radši chceme nějak zajistit - moje otázka je, kde a jak zařídit, aby si to mohl začít platit? A podle čeho se stanoví výše toho nemocenského? Nebo to platí všichni stejně? Už jsem mu říkala, ať se na to poptá své účetní, ale ta mu prý řekla, že je to pro něj nevýhodné si to platit, že by to byla moc vysoká částka, protože má vysoké příjmy. Ale zase do té 4leté varianty se mi nechce, děkuji moc za odpověď.

j.a.n.i
28. zář 2014

@osicenka No, asi první poznámka - ať vymění účetní, kec o tom, jak je to nevýhodné je fakt úžasný... jinak pro to, aby vznikl nárok na volbu rodičáku stačí platit to minimální, to je asi 100,- měsíčně, ale i pokud by si platil odpovídající sociálnímu, tak jsou to proti placenému sociálnímu drobné.

craki
29. zář 2014

@j.a.n.i Pracuje v Nemecku a davky se vyplaceji v miste kde pobyvas, ne kde se plati pojisteni. Tak daleko jsem se dostala.
A jak bych nemela narok na RP? Na ten ma prece narok kazdy co jsem to pochopila. Nebo ne?

j.a.n.i
29. zář 2014

@craki No, protože ty jsi nepracující, manžel v Německu, tedy dle nějakých předpisů (zahraničí až zas tak úplně neumím) máte "místo zájmů rodiny" či jak to napsat to Německo, nikoliv ČR.

craki
29. zář 2014

@j.a.n.i Prave ze ne 🙂 Manzel se za mnou vraci a v Nemecku casto ani nesplnuje minimalni dobu, podle ktere tam ma platit dane (hodne cestuje po svete). Dane tudis normalne plati v CR, ma tu i trvaly pobyt a me. Takze tzv. "centrum zivotnich zajmu" ma v CR. (na ekonomickou aktivitu se v EU nehraje uz 3 roky)

Navic davky se vyplaceni ve state, ve kterem skutecne ten co je pobira, bydli. Proto se ptam zda s tim ma nekdo zkusenost, kdyz muz de facto plati jen nemocenske pojisteni jinde...
Do takovych podrobnosti jsem se zatim nedostala a asi budu muset.....

j.a.n.i
29. zář 2014

@craki Tak to pozjišťuj, já to zas až tak podrobně neumím, ale co vím, tak na práci jinde si tady na úřadě hrají, dokonce se to vyplňuje do žádosti, ale je fakt, že to, že platí daně tady by mohlo pomoct 😉

bilbery
7. říj 2014

@j.a.n.i Chtěla bych vás poprosit o informaci. Mohu žádat o RP na otce,když porodím v lednu a manžel ukončí pracovní poměr např. v listopadu, tzn.ještě před porodem,ale jde mi o tu variantu,kdy si budu moc zvolit délku RP? Já jsem ukončila prac.poměr v červenci a nebudu si moc zvolit délku RP.Děkuji

j.a.n.i
7. říj 2014

@bilbery Ne, nemůžeš, musí být k datu porodu zaměstnaný.

bilbery
7. říj 2014

@j.a.n.i děkuji

gejbrijel
7. říj 2014

Holky mohu se zeptat- ten řidičák 220.000 dostane každý (pokud splní podmínky) nebo záleží u rodičáku na výši platu? Díky

popc0rn
13. říj 2014

Ahoj, mám na vás vcelku důležitý a velký dotaz 🙂
Nemůžu se nikde toho moc dopátrat a proto vsázím na vás 🙂

Jelikož jsem ještě student, chtěli bychom s přítelem, aby na mateřskou "šel on" (kvůli penězům). Nevíte, jak to s tím je? Někde jsem četla, že otec může pobírat teprve od 7. týdne po porodu a tak, všude je to jiné, tak vůbec nevím :( A hlavně se z těch různých kalkulaček ani nemohu dopočítat, každá mi háže jinou cifru, takže kdybyste poradili i ohledně tohohle, bylo by to super.

No a jakmile by nám vypršela mateřská dovolená (protože je jen někde 28.týdnu) chtěli bychom i rodičovský příspěvek vypočítat z jeho mzdy. To jsem pochopila, že jde. A teď ale nevím, když bude pobírat ten příspěvek, jestli u toho může normálně pracovat dál ve stejné práci dál na plný úvazek?

Protože se snažíme tak nějak dopočítat, jestli nám mateřská, která by byla počítaná z jeho mzdy a následně ten příspěvek dohromady s jeho platem (pokud by tedy mohl normálně pracovat u toho všeho), vůbec stačil..

Předem moc děkuju za odpovědi!

milaneek
17. říj 2014

@gejbrijel Řidičák rozhodně nedostane každý 😀 U rodičovského příspěvku (RP) záleží na výši platu, měsíční částka rodičovského příspěvku nemůže být vyšší než 70% předchozího měsíčního platu rodiče (toho více vydělávajícího rodiče). Zároveň je RP vyplácen maximálně tak dlouho, dokud není celkem vyplaceno oněch 220 tisíc. Takže ano, 220 000 může vyčerpat každý, ale míň vydělávající jej vyčerpají za delší dobu. Že je 220 tisíc maximem znamená, že pokud se vám narodí další dítě, než to vyčerpáte, máte smůlu. RP pobíráte vždy jen na jedno dítě (nejmladší).

milaneek
17. říj 2014

@popc0rn Mateřské (Peněžité pomoci v mateřství PPM) úplně nerozumím, ale chápu ji tak, že na ni muž nemá nárok (pokud je matka zdravotně schopna se o dítě starat).
V tvém případě, protože chce přítel dále pracovat, bych předpokládal, že ode dne narození dítěte si požádáš o rodičovský příspěvek (RP). Ty bys automaticky dostala 4letý RP - 9 plateb 7600Kč a pak už 3800Kč. Ale může ti být vypočten RP i z platu přítele. Ten si nechá potvrdit ve mzdové účtárně svoje příjmy za posledních 12 měsíců a ty to doložíš k žádosti o RP. Pokud 70% jeho měsíční mzdy převyšuje 11500,-, můžete zvolit RP až 11500,-. Pokud 70% jeho měs.mzdy převyšuje částku 7600,- můžete zvolit RP maximálně 7600Kč. RP vám bude vyplácen nejdéle tak dlouho, dokud nevyčerpáte 220tis. Na RP budeš mít nárok ty - jako rodič, který se řádně a celodenně stará o dítě. Přítel může pracovat (jeho mzda se použije pouze pro výpočet tvého RP). O RP se žádá na Úřadech práce.

ayenkas
17. říj 2014

@j.a.n.i No já nevím, ale já jako OSVČ jsem si platila jen minimální nemocenské a měla jsem nárok jen na ten nejdelší a nejnižší rodičák. Dvouletou variantu a tu nejvyšší částku jsem musela zvolit přes manželův příjem.
@osicenka

j.a.n.i
18. říj 2014

@ayenkas Ne, měla si nárok na rodičák do 7600,- na vyšší se opravdu zkoumá i "příjem"

ayenkas
18. říj 2014

@j.a.n.i Aha, tak to jo. Já chtěla totiž těch 11500 rovnou, tak jsem to nějak nezkoumala, jak to je, kdybych chtěla méně. Ty úřednice ale taky asi samy kolikrát přesně neví, protože ta moje cosi říkala o tom, že mám jakože malý vyměřovací základ a vyjde mi to jen na ten nejnižší nejdelší dobu. Díky za dovysvětlení🙂

j.a.n.i
18. říj 2014

@ayenkas Jojo, úřednice v tom občas mají bordel... už jsem slyšela dost špatných rad.

verushe20
22. říj 2014

Chci se zeptat za jak dlouho od podání žádosti vám přišel rodičák? Já jsem podávala žádost 6.10 tak by mě zajímalo kdy by tak mohl přijít

jaja01k
22. říj 2014

@verushe20 Mně přišel rychle, asi za týden. Měla jsem dřív peníze na účtu než mi přišel dopis, že mi ten rodičák přiznali.

vikiviktorka
22. říj 2014

@verushe20 Žádála jsem 26.08.2014, příšel mi 17.09.2014.

nikolka54
27. říj 2014

maminky jak je to prosím z porodným?? nárok na něj mám jelikož pracuje jen přítel a ten má příjem 14000kč, já jsem přerušovala školu a předtím jsem nikdy nepracovala. Jen nevím jak to je s rodičákem když ten bude psán na přítele právě kvůli volbě peněz, tak se chci zeptat jestli to nějak neovlivňuje právě to porodné, ale to by nemělo ne? a mohu si zažádat o přídavek na dítě? děkuji 🙂

vikiviktorka
29. říj 2014

Maminky, mam dotaz. Mam 7mes. mimco, rodicak psany na sebe, ted bych si chtela zvolit delku jinou pres otce miminka co k tomu treba?Jake formulare musi vyplnit ucetni v zamestnani u manzela?Jake formulare musim vyplnit ja?Narok na PPM jsem mela. Predem dekuji za info. 🙂

gomolka86
17. srp 2015

Zdravím Vás všechny. Mám tedy dotaz, který se také týká rodičovského příspěvku na otce. Jsem vdaná a miminko čekáme v listopadu. Já jsem bez příjmu, vedena na ÚP, takže po pročtění informací jsem pochopila, že bych musela být doma 4 roky, kdyby byl příspěvek psán na mě.. Jenže je potíž, že jsem v roce 2013 byla OSVČ a z té doby mám na OSSZ dluh, který najednout splatit nemohu. Chci se tedy zeptat, manžel je klasickým zaměstnancem, takže může být rodičovský příspěvek psán na něj? a Když tedy máme jen jeden příjem, který nedosahuje více než 20 000,- máme nárok i na porodné?

Předem děkuji

Veronika