Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

eliskastankova1
7. bře 2016

Holky prosím o radu. Já jsem ještě stále studentka a jsem právě ve 4. měsíci těhotenství. V červnu dodělám tenhle semestr a v září mám termín porodu, takže do dalšího semestru nenastoupím. Jelikož jsem student na plný úvazek, ještě jsem nepracovala. Takže se mi stane, že od června budu mít přerušené studium a budu vlastně nezaměstnaná bez jakéhokoliv přijmu, protože na ty 3 měsíce do porodu (září) mě nikdo nezaměstná. Jak už se tu diskutovalo, ty 4 roky jsou naprosto zbytečné, chtěla bych jít na 2 roky, maximálně na 3 na rodičovskou. Takže... Přítel má asi 29 tisíc hrubého, což dává asi 22 čistého. Je tedy možnost, rodičovskou napsat na něj s tím, že on bude nadále chodit do práce a já budu s mimčem doma? A předpokládám, že se to řeší až po narození dítětě asi že? Díky za odpovědi!!

xpila
7. bře 2016

@eliskastankova1 Pokud splní dvě základní podmínky, tj. být ke dni porodu zaměstnaný a současně mít 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, tak si výši RP můžeš zvolit přes něj. S jeho příjmem dosáhneš i na maximum, tedy 11500 Kč.

werik153
7. bře 2016

@eliskastankova1 Máš namysli asi mateřskou dovolenou.( 6 měsíců po porodu se pobírá) Protože rodičovskou dovolenou pobírá ten, kdo je s dítětem doma a bere se to od toho 6 měsíce do 2,3,4 let. Když nemáš nárok na mateřskou tak se ti to vypočítává přímo z rodičovské dovolené která je cca 220 tisíc. tak si to vyděl 3 rokama...a takovou částku by jsi měsíčně dostávala....Dřív šlo udělat prý to, že by na mateřskou jakoby na den nastoupil otec, ale to prý už nejde.... - to jsou informace co mám zjištěné já.

xpila
7. bře 2016

@werik153 Mateřskou dovolenou určitě na mysli nemá. Navíc rodičovská dovolená je omluvené volno z práce, tudíš se týká těch, které jsou zaměstnaná. Rodičovský příspěvek jsou peníze a už dávno neplatí, že je do 2, 3 a 4 let. Stejně tak se rozhodně nevypočítává z rodičovské dovolené. Stejně tak už dávno otec na jeden den nikam nenastupuje. Takže pokud nevíš přesné informace, raději prosím neraď, jen v tom děláš zmatek.

eliskastankova1
7. bře 2016

@werik153 No já jako nepracující si právě nemůžu říct, jak dlouho budu doma. Mám prostě daný, že první rok 7600 a zbytek 3800... a vím, že to jde nějak obejít přes partnera, abysme si mohli říct, že to nechceme na 4 roky ale na 3.

eliskastankova1
7. bře 2016

@xpila mám namysli tu rodičovskou. Na mateřskou jako nepracující nemám nárok, mám nárok na těch 220 tisíc na 4 roky :(... potřebovali bysme to zkrátit, abychom dostávali trochu víc peněz. 3 lidi ze z 20 tisíc a nájmu špatně živí :(

eliskastankova1
7. bře 2016

@xpila super, to plní. Je teda v soukromém sektoru, takže to odvádí zaměstnavatel za něj. Takže postup bude takový, že až se mimčo narodí, tak on si zažádá o rodičovskou a já s mimčem budu doma a on normálně chodit do práce?

xpila
7. bře 2016

@eliskastankova1 Ne ne, o rodičák žádáš normálně ty, jen doložíš jeho vyměřovací základ. Zaměstnavatel mu potvrdí příjmy, ty odnese na sociálku, tam mu vystaví potvrzení o DVZ a to se pak přiloží k žádosti o rodičák. Řeší se to až po porodu 😉

eliskastankova1
7. bře 2016

@xpila Děkuju moc!!!!!

tadyjsem
13. bře 2016

Prosím poradí mi někdo, kde najdu Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství? Nebo co je to přesně za formulář?
Děkuji moc

dubnova7
15. dub 2016

ahoj prosím o rado jsem osvč a pobírám rodičovský příspěvek. jak je to s přivýdělkem nebo fakturováním peněz můžu nebo nesmím si přivydělávat? zálohy na vzp a ossz jsem si nystahovala děkuji za radu

j.a.n.i
15. dub 2016

@dubnova7 Při rodičáku můžeš, nemohla bys pouze, pokud bys měla mateřskou z titulu podnikání.

dubnova7
17. dub 2016

@j.a.n.i díky za odpověď ne mám rodíčák na mateřskou jsem si neplatila nemocenskou

j.a.n.i
17. dub 2016

@dubnova7 Tak to můžeš pracovat a fakturovat zcela bez omezení.

deniska1812
18. dub 2016

Dobry den maminky. Co vse potrebuji k vyrizeni RP kdyz zadám o pobirani na pritele,jelikoz ja nemam odpracovany rok. Na UP mi bylo receno,ze potrebujem od jeho ucetní nejake podklady k vypoctu denniho vymerovaciho zakladu,ktery vypocitaji na OSSZ. Ale kdyz dosel tam tak mu bylo receno,ze mu nic nevypocitaji,ze nebyl na nemocenske a nepodnikal a staci mu dolozit papir,ktery ma od te sve ucetni. Tak ted vubec nevim. Dekuji

j.a.n.i
18. dub 2016

@deniska1812 Nejspíš se blbě ptal, správný postup je od účetní vyplněnou přílohu k žádosti o mateřskou, tu doručit na OSSZ, k tomu přidat ten formulář o denním vyměřovacím základu, oni do vypočítají a do toho fialového formuláře potvrdí.

rony77
18. dub 2016

Ahoj maminky, mám teď v tom trochu hokej... Jde si nechat vypočítat mateřskou (prvních 6měsíců) z manzelova příjmu?

zuzurox
18. dub 2016

Ahoj holky, pořád v tom mám guláš. Měla jsem živnost ale pouze 10.mesicu, předtím jsem pracovala na dohodu. Tudíž nemám nárok na mateřskou. A na rodičovskou dovolenou bych měla jít na čtyři roky. Jde mateřská zařídit na otce? Někde jsem četla, že by nesměl mít stejnou pracovní smlouvu, musel by vykonávat práci klidně u stejného zaměstnavatele, ale na jiné pozici... A ten řidičák lze teda zařídit na 3 roky přes otce? Děkuji moc holky

zuzurox
18. dub 2016

*rodičak, pardon

xpila
18. dub 2016

@rony77 Nejde.

blahova_andrea
18. dub 2016

@zuzurox s mateřskou na otce jsi to našla správně, musel by mít velmi chápavého zaměstnavatele 😅 rodičák se nepíše na otce, bude na tebe, jen bude vypočítán díky jeho příjmům 😉

zuzurox
18. dub 2016

@blahova_andrea děkuji moc 🙂

marti87
20. dub 2016

Holky prosím o radu, já se v tom vůbec nevyznám. Jsem vedená na úřadu práce tudíž bych měla rodičovskou automat na 4roky, což samozřejmě nechci. Budeme to tedy obcházet přes manžela aby rodičák byl na 3 roky. Co pro to musíme udělat? A co já pak, na úřadu práce mi furt tvrdí ta ženská, že já musím ukončit svou evidenci na pracáku, ale když vlastně na rodičáku bude manžel? Tak co já, myslím hlavně kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění...

blahova_andrea
20. dub 2016

@marti87 rodičák nebude na manžela, bude na tebe, jen díky jeho příjmům si budeš moct volit výši a délku. takže paní na úřadě má pravdu. po porodu si ukončíš úp a na ssp přijdeš s rodným listem dítěte a zažádáš si o rp. dostaneš formulář na vyplnění příjmů, které si nenecháš vyplnit ty, ale partner. podle výše jeho platu si pak budeš moc volit výši rodičáku. sociální tě trápit nemusí, na úp i na rp je ti státem hrazeno "jen" zdravotní pojištění.

lezdr
9. kvě 2016

Dobrý den, nevíte některá, jestli jde rodičák vyřídit na partnera i později - malé bude rok. Díky za odpovědi.

j.a.n.i
10. kvě 2016

@lezdr No, záleží v jakém smyslu se ptáš... pokud partner podmínky splňoval k datu porodu a pouze si toto na UP nedoložila, tak ano, to jde i později. Pokud podmínky k datu porodu nesplňoval, tak to, že je splňuje teď už je ti k ničemu a s výši rodičáku už nic neuděláš. A pokud chceš rodičák skutečně převést n partnera, tak to jde taky kdykoliv. Vše samozřejmě za předpokladu, že partner = otec dítka.

kukokuko
17. kvě 2016

@xpila

Aha, my to máme tak, že přítel má na OSVČ pěkný příjem, ale obávám se, že si nemocenské pojištění neplatí...Myslím, že zmiňoval, že si platí jen základní sociální a zdravotní..Takže možnost napsat mateřskou a rodičák přes jeho příjmy zcela padá?:( Díky

xpila
18. kvě 2016

@kukokuko Ano, padá.

pavlin888
15. srp 2016

@xpila Dobry den muzu se zeptat co je to DZV,jinak jsem vse pochopila. Moc dekuji za informace.

blahova_andrea
15. srp 2016

@pavlin888 denní vyměřovací základ 😉