Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

j.a.n.i
4. bře 2013

@redrosse Ne, v kuse to být nemusí.

kyvi
14. bře 2013

Ahoj,můžu mít dotaz? Jsem na UP a jsem na začátku těhotenství.Vím,že já nárok na výběr RP nemám,tak by mě zajímalo,jak to udělat,abych mohla pobírat RP na manžela?vůbec tomu nerozumim☹
Slyšela jsem,že musí manžel na 7 dní nastoupit na mateřskou a pak se to přepíše na mě a počítá se prvních 5 měsíců 70% z jeho hrubé mzdy a pak si můžu vybrat kolik mésíců budu doma a to se čerpá těch 220 tisíc.Není to ale blbost?
Díky za radu

ivajaro
14. bře 2013

@kyvi Ahoj, já jsem před těhotenstvím taky byla na UP .... mateřskou jsem si nechala vypsat na mého přítele a otce Nelinky, popírám 6100kč na 3 roky

kyvi
14. bře 2013

@ivajaro děkuju za odpověď.a těch 6100,- ti počítají z jeho peněz nebo to je z těch 220 tisíc?a brala jsi peníze od kdy?je to pro mě španělská vesnice 🙂 a přítel vůbec doma být nemusel?

puckal
14. bře 2013

@kyvi bohužel se ti pletou 2 věci dohromady, na PPM-peněžitou pomoc v mateřství, bere se 28 týdnů nárok nemáš, protože jsi nepracovala, máš nárok rovnou na rodičovský příspěvek v délcce 4 roky, ale pokud 4 roky nechceš a máš otće dítěte pracujícího tak vyplníš, že on podmínky splnuje a mlžeš si vybrat na jak dlouho chceš rodičovský příspěvek, ale stále je to 220tis. jen je potom na vás, za jak dlouho si je vyberete, ale na tu PPM prostě nárok nemáš 😉

ivajaro
14. bře 2013

@kyvi Beru těch 6100kč od narození malé. Ne, přes manžela mi to pouze vypočítali. Jenže on je Slovák takže jsme to měli trošku složitější. Nic méně, jde to vypočítat v případě že tvůj přítel bude zapsaný v rodném listě miminka. Předložíte na sociálce, jeho pracovní smlouvu a vypočet kolik vidělá za ted neví zda za 3 čtvrtletí nebo 4. To se optej na sociálce. Jinak je to vypočítaný z těch 22O tisíc ... ale já neberu přídavky to 500kč protože jsme s manželem překročili životní mimum co se týče, základního vyměřovacího minima na měsíc. Ale jinak tedy to jde, pobírat mateřskou přes přítelovu práci anž by on musel být s mimčem doma 😉

kyvi
14. bře 2013

@puckal děkuju,já se v tom opravdu nevyznám ☹ a každý radí něco jiného, v tom aby se prase vyznalo 🙂

kyvi
14. bře 2013

@ivajaro Už tomu začínám trošku rozumět 🙂 a pro něj se tím v práci nic nemění,že? A můžeš mi ještě prosím poradit,kdy se to tak vyřizuje?

ivajaro
14. bře 2013

@kyvi Ne, pro tvého přítele se nic nemění... pokud je 4ech, bude to to mít mnohem jednodušší než my 😀 .. já to šla podat až když se mi malá narodila, ale ptát jsem se šla 8 týdnů před první termínem porodu.
Tak i tak by jsi to mohla jí podat až by se ti miminko narodilo, protože potřebuješ rodný list miminka.

jetynka
14. bře 2013

Holky mi bylo řečeno takhle : Muž na mateřskou jít prakticky nemusí, pouze podepíše na sociálce papír jako že nastoupil jen okamžikem na RD a timpádem si volí í délku rodičáku. Pokaždé je to na 220tis, jen si volíte na jak dlouho je chcete rozepsat, já si to díky manželovi nechala rozepsat na 2roky a 4měsíce a to 7500kč. Kamarádka mi říkala že můžeš mít MD i na 4 roky a brát peníze třeba jen tři roky a do 4let zůstat doma ale bez peněz a přitom si vydělávat do limitu 68tis (kvůli daním). no je to strašně složité ☹ a co 3měs si pak můžeš změnit délku rodičáku, tzn.že doteď jsem třeba měla já nevím 7000tis měs na 2,5let a chci zůstat doma třeba do 3,5let tak se to změní ale sníží se pobíraná častka za měsíc tzn. nebude to už 7tis ale třeba jen 5500kč. částky jsou pouze orientační a příkladové, to si každý pak musí spočítat kolik vyčerpal z těch 220tis a kolik mu ještě zůstává.

kyvi
14. bře 2013

@ivajaro Tak teď už to chápu,super.Ještě jednou moc děkuju za radu 🙂

kyvi
14. bře 2013

@jetynka děkuju,už tomu rozumim,mě se to všechno pomotalo 🙂 díky za radu

ivajaro
14. bře 2013

@kyvi není vůbec za co, já s toho byla taky pořád vyprdlá ... pkaždý mi na sociálce říkali něco jinýho, až jsem na ně dupla s tím at si pořád nevymyšlí a na jednou to všechno šlo 😀 😎

jetynka
14. bře 2013

@kyvi Já to mám domotané taky, jen doufám že nebyly žádné nové změny od roku 2013, já tam byla začátkem roku 2012 ale pokud natrefíš na super paní na sociálce jako já tak určitě poradí a vysvětlí 🙂

kyvi
14. bře 2013

@ivajaro no jenže já jsem právě takovej trouba,že se všude necham odbýt a pak čumim jak tele 🙂
Tak zatim mam času dost,ale chtěla jsem být trochu v obraze co a jak.

kyvi
14. bře 2013

@jetynka snad natrefim na nějakou normální pani,ale při mém štěstí na mě vyjde ta nejhorší co tam mají 🙂 já si na sociálce zatím nikdy o nic nežádala,tak jsem už teď z toho trochu na nervy...

ivajaro
14. bře 2013

@kyvi to chápu, já jsem to samé 😀 až mě manžel muí kolikrát krotit .... já se v tom taky pořádně nevyznala, protože mi pokaždý řekli něco jinýho, až když jsem se nasr... a dupla na ně tak už šlo všechno 😀

radla
15. bře 2013

Mám prosbu. V únoru mi skončil 3letý rodičák s malou, jsem bez pracovního poměru, na úřadu práce jsem se neregistrovala. Teď budu mít další termín porodu 14.9.13. Vím, že nárok na mateřskou mi nevzniká, ale chci se zeptat k rodičáku. Manžel je OSVČ cca 3roky, platí si sociální i zdravotní celou dobu. Mohu si při výběru přes něj vybrat 3letou variantu rodičáku a kolik by asi činila její měsíční částka, opět těch 7600,- jako jsem to měla před tím? Díky

monik1
15. bře 2013

http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/1...
Jestli chceš být s druhým dítětem doma 3 roky = 36 měsíců, tak počítej 220tisíc děleno 36 = 6111 Kč

monik1
15. bře 2013
radla
16. bře 2013

Prosím ještě dotaz, je možné toto polopatě vysvětlit? Jak zjistím, kolik je denní vyměřovací základ? Nějak se v tom ztrácím, těch 220tisíc je co, to je částka za rok, kterou musí ten rodič, žádající o rodičák, vydělat??? Kdo v tom případě pobírá těch 7600- 11500? Děkuju mám v tom chaos.viz tex: Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Pokud lze denní vyměřovací základ stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší.
Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně.
@monik1

monik1
16. bře 2013

Napíšu to polopatě, jak tomu rozumím já, popř. ať mě nějaká maminka opraví či doplní.

Ty od státu dostaneš celkem 220 tisíc (ale ne najednou, nejvíce můžeš čerpat měsíčně 11.500 Kč) Ale na tu nejvyšší měsíční částku 11.500 Kč nedosáhne každá mamina, odvíjí se to od příjmu a od toho denního vyměřovacího základu.
Jinak nee, rodič nemusí vydělat 220tisíc - to nee.
A s tím denním vyměřovacím základem ti snad poradí jiná maminka. Já například vydělávala před mateřskou cca 13tisíc čistého a to mi stačilo na to, abych si zvolila i těch 11.500 Kč/měsíčně. Takže pokud má tvůj manžel příjem nad těch 13tisíc, taky byste si mohli zvolit měsíčně i těch 11.500 Kč a nebo libovolně nižší částku jak si jí vydělíš měsícema.
@radla

monik1
16. bře 2013

@radla Jestli by sis zvolila, že chceš dostávat těch 11.500 Kč - tak v podstatě vydělíš 220 tisíc děleno 11.500Kč = 19,1 = takže bys s prckem byla doma 19 měsíců.

j.a.n.i
16. bře 2013

@radla No, já bych hlavně řekla, že je vůbec otázkou, jestli si budeš moct vybírat a nedostaneš rovnou 4 letý rodičák, protože aby mohl OSVČ vybírat délku rodičáku, tak si musí 270 dní platit NEMOCENSKÉ, to, že si platí sociální a zdravotní o ničem nerozhoduje.

radla
16. bře 2013

Díky holky, mám v tom teda pěkný bordel ☹ . A když dostanu tu 4 letou, můžu si jí i tak po těch snad 3 měsících měnit nebo tam se ta částka měnit nemůže?

j.a.n.i
16. bře 2013

@radla Pokud budeš mít ty vynucenou 4 letou, tak tu nijak měnit nemůžeš.

radla
16. bře 2013

@j.a.n.i aha. děkuju za rady, jsem už z toho úplně zblblá 😅 měj se

j.a.n.i
16. bře 2013

@radla No, prvně zjisti, jestli partner platí nemocenské, tj. jestli měsíčně odesílá 3 platby 🙂

radla
16. bře 2013

@j.a.n.i tak prý ne, jen sociálku a zdravotku, takže mám smůlu ☹ ☹ no jo no, nevadí

j.a.n.i
16. bře 2013

@radla Tak to bohužel jo, tak maximálně že bys začala podnikat ty a po 3 měsících placení máš nárok na nemocenskou, na té můžeš být do konce šestinedělí a díky ní bys měla nárok na výběr rodičáku až do částky 7600,- Ale je otázka, zda se to vyplatí, pokud plánujete ještě další dítko, tak bych do toho šla, jinak asi ne.