Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

denisazoe
15. srp 2016

@xpila @j.a.n.i
Ahoj, prosím o radu. Manžel od 30.4.2016 spousty let jako zaměstnanec platil standardně sociální/zdravotní. Od 1.5.2016 je OSVČ a neplatí si dobrovolné nemocenské, platí minimální sociální pojištění. Já bez zaměstnání s dcerou na MD a aktuálně těhotná ve 3 měsíci.
Moje otázky:
1) Pokud by si manžel jako OSVČ značně platit dobrovolně nemocenské, můžeme si na základě jeho plateb sociální/nemocenské zvolit výši rodičáku?
2) Pokud si výši rodičáku můžeme zvolit, kolik si musí platit na to nemocenské aby jsme mohli mít maximum, tj. 11 500 Kč.
Děkuji

j.a.n.i
15. srp 2016

@denisazoe
1) No, pokud začne okamžitě, tak je šance to stihnout, musí mít 180 dní k datu tvého porodu, jen nesmíš rodit předčasně.
2) Na to zapomeň, jen kvůli rodičáku se to nevyplatí, budeš moct mít max. 7600,- na 11500,- mi vychází nemocenské cca 380,- ale tím by vyskočilo sociální na nějakých 4800,- jo a vůbec si nejsem jistá, zda to vůbec při začátku podnikání může až na tuhle částku zvednout, spíš myslím, že ne, že je strop vyměřovacího základu polovina průměrné mzdy a to bude méně než 16500,- který odpvídá maximálnímu rodičáku.

monishkam
24. srp 2016

Prosim o radu. Neru rodicak na syna a jsem znovu tehotna. Cyci si ho navisit pres muze, ptz ja mela nizsi prijmy, takze na vyssi nez ted beru nedosahnu. Co manzel musi dolozit? Nynejsi prijmy nebo ty, ktere mel pred synem? A je to rok zpetne od narozeni? Jako kdyz je 13.7, tak od toho dne 12 mesicu zpatky? Snad chapete...

iwet91
24. srp 2016

Háčkuju se, taky by mne to zajimalo

j.a.n.i
24. srp 2016

@monishkam Dokládá se příjem za 12 měsíců před měsícem porodu.

monishkam
24. srp 2016

@j.a.n.i takze kdyz je cervencovej, tak cervnova vyplata posledni?

j.a.n.i
24. srp 2016

@monishkam Jo, nicméně tohle bude vědět jeho účetní... tuhle přílohu o příjmech vyplňuje ke každé neschopence delší než 14 dní.

dockysbazar
2. únor 2017

Potřebovala bych radu. Vzhledem k tomu, že nemám nárok volit délku a výšši rodičovského příspěvku, chceme žádat přes manžela. Teď jsem ale někde četla, že já bych pak musela být buď vedena na úřadu práce, pracovat nebo si platit zdravotní a sociální. Mohla bych se zeptat co je na tom pravdy?

denisazoe
2. únor 2017

@dockysbazar to je blbost, rodicovska se bude pocitat pres manzela, ale nikde se hlasit nemusite, taky jsme to tak meli

muhehehe
2. únor 2017

@dockysbazar z logiky věci mi připadá, že ano, že to tak přece musí být... Rodičák by byl na manžela, takže bys byla standardní člověk bez práce. Ale platit by se muselo jen zdravotní, pokud bys nebyla na pracáku, sociální ne. Podle mne.

dockysbazar
2. únor 2017

Mě to přijde jako blbost, protože rodičovská je sice přes manžela, ale doma s dítětem jsem já. Moc se ale v těchto věcech neorientuji, tak se radši ptám.

stratilikova
2. únor 2017

@muhehehe

@dockysbazar

Nie, RP by nebol "na manžela", ale vďaka jeho príjmu a teda odvodom do soc.poisťovne má matka jeho dieťaťa právo vybrať si mesačnú výšku RP....
Takže manžel bude normálne v práci a RP bude brať matka, bez nutnosti registrácie na UP

muhehehe
2. únor 2017

@stratilikova aha, dík za dobré vysvětlení, teď je mi to jasné. Já si právě myslela, že je RP "na manžela", takhle už mi to smysl dává.

xpila
2. únor 2017

@muhehehe No, někdy je lepší se podívat do zákonů, než používat logiku. Příjemcem rodičáku bude stále ona, pouze se doloží manželův příjem.

pavlin888
12. únor 2017

Ahoj vsichni,mam dotaz,muzu brat RP na otce ditete kdyz nejsme manzele,ale zijeme ve spolecne domacnosti?

xpila
13. únor 2017

@pavlin888 Ano, pořád to je otec dítěte.

eva1987
8. kvě 2017

Prosím o radu, či zaslání odkazu. Jaký formulář bude potřeba, aby manžel mohl nechat vyplnit u své účetní kvůli výši rodičáku, PPM jsem pobírala, ale rodičák chci přes manžela kvůli vyšším příjmům. Moc děkuji.

dubnova7
9. kvě 2017

@eva1987 já vše dostala na úřadu

eva1987
9. kvě 2017

@dubnova7 Dobrý už mi to zaslali z ČSSZ.

cukricek123
5. čer 2017

@eva1987 prosímtě a jak se to jmenovalo? nevzpomeneš si? :D

simdan
23. čer 2017

Já byla teď vyřizovat rodičák na manžela,jelikož mám rodičák na 3r,ale jsem opět těhotná,takže jsem si potřebovala zvýšit dávku na maximum,abych si prostředky vybrala a můj příjem z práce-denní vyměřovací základ (DVZ) na to nestačil.
Na úřadě práce jsem si vzala dva formuláře jeden Formulář s názvem Volba výše rodičovského příspěvku a druhý s názvem Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku 🙂
Manžel si v práci vyžádal od účetní formulář vyplněný(viz foto) s příjmem rok zpětně ke dni narození dcerky,nar.se září 2015,tzn.v tabulce byly vypsány peníze co pobíral z práce od září2014-srpen2015.
Doma si vyplnil formulář č.2 s názvem Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku a s tímhle formulářem a tabulkou,občanským průkazem+rodným listem dcerky šel na OSSZ,kde mu podle tabulky vyplnili a potvrdili DVZ 🙂
Já s formulářem č.1 Volba výše rodičovského příspěvku(vyplněným)+manželovo formulářem č.2-potvrzeným z OSSZ šla na Úřad práce(tam kde vyřizuji RP) s občankou odevzdala,podepsala a je to.
Snad to někomu pomůže s vyřizování 🙂

lucieemo
11. črc 2017

Holky je tu prosím někdo kdo mi může poradit ohledně rodičovského příspěvku? Napište mi prosím kdyžtak zprávu. Diky

lucieemo
11. črc 2017

@simdan
Ahoj,prosím takže ten formulář Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvk musí být vyplněný na manžela? Můžu ho na sociálku za něho odnést i já?

janakin
19. črc 2017

Zdravím, asi budu trochu recyklovat, ale abych se ujistila: Jsem OSVČ, sice jsem měla (nárok na) PPM, ale v dost bídný "výši", takže PPM začal pobírat od konce 6nedělí muž-zaměstnanec. Teď mu bude "mateřská" končit, takže bude na čase požádat na UP o rodičák. Co jsem tak pochopila, vzhledem ke svýmu nízkýmu DVZ nedosáhnu na "rychlou" variantu, takže chci RP čerpat přes muže, tzn. budu pro muže potřebovat (z nějakýho důvodu mu to nedali, zatímco mně jo) ze sociálky "Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" - TEĎ TEN DOTAZ (vlastně několik 😇 ):
Půjdu na ÚP s mužovým potvrzením a pak musím mít formulář "Žádost o rodičovský příspěvek", že? Za koho ho ale vyplňuju - žadatel jsem já, nebo on? On se vrátí do zaměstnání a já budu nadále s dítětem doma (a zároveň na volný noze)... Nebo si to úřady prostě samy vyřídí ve smyslu, že vezmou v potaz ten vyšší z našich dvou DVZ? Dočetla jsem se v tom formuláři, že "V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození nebo převzetí dítěte uvedený vyměřovací základ podle věty první, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho vyměřovacího základu, který je vyšší.", nicméně si nejsem jistá, jestli mám žádat rovnou za sebe a počítat s touhle variantou...

Předem díky za radu! 🙂

simdan
21. zář 2017

@lucieemo ahoj no musel tam manžel s občankou a rodným listem dcerky byl tam osobně,myslim že sama jsem to vyřídit nemohla, tak jako já pak osobně musela na UP s občankou a těmi papíry 😔

lillian23
17. říj 2017

Ahoj holky,
vim, ze je tady milion diskuzi a stale se resi to same dokola, ale pokud je tu nekdo, kdo si v nejblizsi dobe zadal rodicak pres partnera, prosim info. Ja to nejak nechapu. Vsude se pise neco jineho. Narodilo si mi miminko na konci zari, do vcera jsem cekala na jeho rodny list, takze muzu zacit resit. Denni vymer.zaklad ma partner potvrzeny v praci uz, ale co dal tedy? Kam zajit jako prvni a s cim? Ja jsem narok nemela, ale on je normalne zamestnany. Je to tedy tak, ze rodicak bude pobirat jakoby on, ale doma s miminkem budu ja?
Predem moc dekuji za jakoukoliv odpoved. Budu vdecna. Jde mi hlava kolem uz, vsude ctu neco jineho a budu rada za vysvetleni.
Dekuji a hezky den vsem maminkam🌷

cukricek123
17. říj 2017

@lillian23 já šla první na socku a pak na pracák. Všechny papíry jsem stáhla z netu a vyplnila až tam před ženskou. 😂😂😂 Byla v pohodě a pomohla.

simdan
17. říj 2017

@lillian23 nejlepší bude pokud možno projet diskuzi dávala jsem tam i přesný postup 😉 A nebo zajít na Úp do kanclu a zeptat se podrobně od toho oni tam jsou, jinak dva se dává na OSSZ tam potvrdí papír a poté s žádostí s Op rodnymi listy na Úp vypadá to složite ale vyřízeno je to hned😘

simdan
17. říj 2017

Ne dva ale DVZ se dává na OSSZ -mobil píše co chce

simdan
17. říj 2017

Dvz je denní vymerovaci základ OSSZ je sociálka