Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

zelvatko
10. říj 2012

já si to budu teda vyřizovat až v březnu, ale stačí to vyplnit, manželovi to potvrdí v práci a zaneseš to na sociálku a hotovo.. tak mi to teda bylo vysvětleno, já to mám jednodušší v tom, že manžel je OSVČ, takže oni si ty podklady předají mezi sebou.. a pak budeš čekat na vyjádření..

markyii
autor
10. říj 2012

aha tak to je fajne 🙂 akorát se prý musí sepisovat nějaká dohoda mezi otcem a matkou že se to na něho převádí? někdo zase říká že se to už nedělá... tak nevím.. jinak díky moc 😉

j.a.n.i
10. říj 2012

@markyii Ne, žádná dohoda se už podepisovat nemusí a předem nic nevyřídíš, potřebuješ pro to potvrzení u přítele práci vědět datum porodu.

markyii
autor
10. říj 2012

aha no tak az po porodu. Díky za info 😉

slavuska19
11. říj 2012

ale ještě to všechno musí jít přes SSZ, tam musí potvrdit ten denní výměr mateřský, to by se myslím dalo už před porodem. Já to řešila až po porodu, a jelikož na správě soc. zab. na to mají 30 dní, tak jsem byla 2 měsíce bez peněz, až pak, až se to vyřídilo, tak mi to dali 2 krát najednou. ale z čeho budeme žít ten měsíc je nezajímalo 🙄

barus88
11. říj 2012

Ahojte, já přesně toto taky řeším. Vytiskla jsem si potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňující výši rodičovského příspěvku https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.... a Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství.
Tu přílohu si včera zanesl k účetní, aby ji vyplnila a dnes mu ji dá vyplněnou a Potvrzení o denním vyměř. základu i přílohu zanese na SSZ. Tam na to mají 30 dní, aby spočítali ten vyměřovací základ a až to bude, příjde nám poštou a s tímto potom na úřad práce podle místa trvalého bydliště + s vyplněným formulářem Žádost o rodičovský příspěvek https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit.... .

Neměla jsem nárok na mateřskou, takže jdu rovnou na rodičák a malej se narodil teď 2.10., takže to budu mít taky takhle zpětně...Naštěstí příjem má otec, takže je to v pohodě, ale jinak je to fakt blbost, kdybych byla s mimčem sama, nevím, jak by to bylo, čekat, než se to vyřídí:(

barus88
11. říj 2012

Abych ale pravdu řekla, tohoto postupu jsem se dopátrala po zjišťování z různých zdrojů a snad je to takhle teda správně, sama mám v tom docela guláš..ale pochopila jsem to takhle... Teď jen ještě nevím, jak to je a co je třeba doložit, pokud je otec jak zaměsnanec (kdy doloží ten vyměř.základ + přílohu), tak i OSVČ. Tam se má taky něco ještě pořešit, doložit? A nebo to tam nemusí ani zaškrnotu,když stejně nechceme čerpat nějak vysokou částku, ale 7 tis pravidelně každý měsíc stejně... .

Má to někdo taky takhle, že je i zaměstnanec i osvč?

inga1
11. říj 2012

caute ostrava mnely jste nekdo uz u kb na ucte rodicak a pridavky od up diky

j.a.n.i
11. říj 2012

@barus88 Jo, řekla bych že postup máš správně a to, že je i OSVČ nemusí nikde uvádět, stejně tipuju, že si jako OSVČ nemocenské nehradí, takže to nehraje vůbec roli.

noskova
4. lis 2012

ahoj otec ditete musi byt 3 dny na materske při jeho volnu ! ... pak se to pocita z jeho platu a po 3 dnech se vratis na materskou ty ale vypocet už zustane tak jak bude napsany na pritele/manžela,mame to tak udelany na 3 roky ...

j.a.n.i
4. lis 2012

@noskova Tak tohle je pěkná blbost... jednak od nového roku je minimální délka mateřské 7 dní a jednak mateřskou může pobírat jen po tu dobu, kdy je doma, nemůže jít na mateřskou ten druhý, nebo tedy může, ale jen pokud na ni má nárok a počítala by se z jeho platu.
To co píšeš, že máte na 3 roky není mateřská, ale rodičovský příspěvek a tam už zas od letošního roku není vůbec nutné, aby partner na mateřskou nastoupil, stačí když na ni vznikne teoretický nárok a rovnou může mít rodičák na sebe ta žena a vybrat si výši.

noskova
4. lis 2012

@j.a.n.i tak sem se preklepla no melo tam byt napsany rodicovský prispevek ... pisu to na co se slecna pta a ja ji odpovidala že to jde a ze ja to tak udelala ....

noskova
4. lis 2012

@j.a.n.i muj pritel to tak udelal že sel na 3 dny na ten RODIČÁK a vyslo to,proste tak jsme to udelali a hotovo ... jde to

j.a.n.i
4. lis 2012

@noskova No, ale to je už od letošního roku naprosto zbytečné, nemusí na něj jít vůbec a přesto to jde změnit, pokud se pouze doloží nárok. A to že jde udělat výběr rodičáku přes nárok partnera tu nikdo nerozporuje.

evikj33
22. lis 2012

@j.a.n.i Mam prosbu nárok na MD mně nevznikl,dnes volala účetní,takže mám být na PN do 6nedělí,ale chtěla jsem se zeptat co mám požadovat od manželove účetní za potvrzení abych mohla uplatnit nárok na 3letou variantu RD-budeme mít dvojčata a s 4letou bych to asi huř zvládla finančně.Manžel je zaměstnanec na HPP už víc jak 14let v kuse.A je nějaká změna zas od ledna 2013 a RD se žádá na UP a musím ještě něco hlásit na ZP.Předem moc děkuji za radu je to promně velká pomoc 🙂

majajaja
22. lis 2012

Byla jsem si tuto situaciujasnit na UP tento týden, a bylo mi řečeno, že vyplním formulář který mi dali, donesu ho zpět, muž v práci nahlásí že pobírá rodičovský příspěvek a je to vše. V práci mu tvrdí, že potřebuje změnit smlouvu, ale o tom na UP nemluvili a taky J.a.n.i radila, že to není třeba. Chtějí to podle nějakého staršího nařízení??

j.a.n.i
23. lis 2012

@evikj33 POkud chceš tříletou, tak ani papír od manžela nepotřebuješ, protože ta tvoje neschopenka do konce šestinedělí pro výběr do 7600,- stačí. Nicméně pokud bys to přes manžela i tak chtěla řešit, tak jeho účetní vyplňuje tu samou přílohu o příjmech, jako kdyby měl manžel neschopenku a na základě tohoto papíru pak OSSZ vypočítá a potvrdí denní vyměřovací základ, formulář na jeho potvrzení nají na UP.

j.a.n.i
23. lis 2012

@majajaja A proč vlastně chcete, aby rodičák pobíral muž?

majajaja
24. lis 2012

Protože pracuju jako starostka a ze zákona o obcích vyplývá že nemůžu souběžně s platem pečovat o dítě ve věku do tří let. No a peníze , když je dostane manžel, použijeme na hlídání.

j.a.n.i
24. lis 2012

@majajaja Aha, tak to jo 🙂 Takže manžel vůbec nic v práci hlásit nemusí (pokud je tedy pouze klasický zaměstnanec dle zákoníku práce), v práci jim není nic do toho, že pobírá rodičák, tj. žádnou smlouvu měnit nemusí. Jinak ano, platilo, že přivýdělek k rodičáku byl omezený, ale to je minimálně 4 roky, možná déle, starší úpravu neumím, začala jsem se o problematiku zajímat až v roce 2009.

burunduk
2. led 2013

Ahoj všem znalcům této problematiky
Mám dotaz k rodičáku: poslední dva roky jsem nepracovala, takže asi bude fakt lepší, aby to bylo na přítele. On je osvč, tak kolik nám to může vyjít měsíčně ta dávka?
připadá mi strašný brát prvních 9 měsíců necelých 8 tisíc a pak ani ne 4 tisíce měsíčně!! to je strašně nízká částka.

A ještě mě zajímá, když to bude na něj, tak on může chodit do práce, pohoda..ale co já? Já budu s dítětem doma a budu jako na úřadu práce vedená nebo kde budu?
prý se mezi rodiči podepíše nějaká dohoda, jako že dítě budu mít na starost..akorát z toho pořád nevím, kde budu těch pár let vedená
jo a další věc: nárok na porodné se posuzuje podle příjmů rodičů nebo podle příjmů domácnosti, ve které já mám trvalý pobyt? já ho mám u matky. ale bydlím s přítelem. Ten vydělává slušně docela. Takže nevím, jestli bych si neuškodila přepsáním trvalého bydliště sem, kde teď bydlíme. Prý pokud příjmy přesáhnou 18 tis, tak nárok na porodný není. A to bychom určitě přesáhli.
Když nechám trvalý bydliště u matky, udělám teda líp? Ona by ale nesměla mít plat vyšší než těch 18, že? A to já právě nevím, kolik ona vydělává. Nemáme spolu dobrý vztah. Takže mi to nejspíš ani neřekne.
Tak co mi radíte..jak postupovat?
V pár větách nejlépe to nějak shrnout tu odpověď🙂
díky moc

j.a.n.i
2. led 2013

@burunduk No vezmu to postupně...

U rodičáku se obávám, že budete mít problém, jelikož aby mohl přítel volit výši rodičáku, tak by si musel platit nemocenské, což většina OSVČ nedělá... ale pokud si ho platil, tak stačí potvrzení z OSSZ a na základě tohoto papíru volíš rodičák přímo ty, takže bude na tebe. A pokud si nepracovala, tak to ti přijdou 4 tisíce za to, že si doma s tvým dítětem málo, jo?

Porodné se počítá podle příjmu rodičů, trvalé bydliště nikoho nezajímá.

mysickaaa
2. led 2013

Holky, moc prosím - teď budu zařizovat rodičák - chceme dvouletou variantu a počítat se to musí z manželova příjmu - co k vyřízení potřebuju??? mooc děkuju!

burunduk
2. led 2013

@j.a.n.i

díky za vysvětlení
jinak - ano, necelé čtyři tisíce na měsíc pro matku s dítětem mi připadá velmi málo
já jsem pracovala, ale nedali mi smlouvu poslední dva roky, takže bohužel je to jakobych nepracovala

benjik
2. led 2013

@burunduk je to málo,ale stát počítá,že dítě má i otce,který dobře vydělává.Proto rodičák definují ve vysvětlivkách jako finance určené ve prospěch dítěte. Mám taky 4.-letý rodičák,nemít manžela chodím se pást.

burunduk
3. led 2013

@benjik

ano, přesně tak jsem to myslela..v případech, že matka zůstane sama s dítětem, tak jestli má jíst hřebíky nebo jít na louku se pást. Přece není možný z takové částky existovat.

benjik
3. led 2013

@burunduk pak si žádá o různé přídavky a alimenty od otce dítěte.Mám kamarádku,co zůstala po porodu samo a musí si přivydělávat,aby to zvládla.Kdyby alespon byly víc dostupné jrstličky,chůvy,školky atd

burunduk
3. led 2013

Jo, žádat je jedna věc a žádat a dostat je věc druhá. Můj otec třeba mojí matce (a od jistého mého věku i mně) dluží cca 350 tis na přídavcích, alimentech a těhle věcech. Prostě to z něho nikdy nikdo nedostal (ani nežije v ČR, nikdo neví, kde je). Takže tak. Proto říkám, že zůstat sama s děckem a mít na to 3 800 je totální výsměch od státu.
Aspoň že si matka může zažádat o příspěvek na bydlení a hmotnou nouzi, a přivydělat si bokem (i když všichni víme, jak HROZNĚ RÁDI zaměstnavatelé přijímají matky s malýma dětma, že), jinak by asi všechny matky samoživitelky byly pod mostem.

burunduk
3. led 2013

@j.a.n.i

Přítel si nemocenskou neplatí.. takže tím pádem teda co? Co z toho vyplývá? Že rodičák nebude moci být na něj nebo bude moci být, ale nebudeme moci volit délku a bude to automaticky na 4 roky?
Nebo co radíš(radíte)? Nějakou jinou variantu ještě lze vymyslet?
Díky.

j.a.n.i
3. led 2013

@burunduk No moc se toho vymyslet nedá... leda že si ty uděláš ŽL a budeš platit sociální, zdravotní a nemocenské a po 3 měsících placení ti vzniká nárok na neschopenku a díky té bys pak mohla volit i rodičák až do 7600,-