Rodičovský příspěvek přes otce dítěte, máte někdo?

markyii
10. říj 2012

Ahoj! Máte někdo rodičák volený na otce dítěte aby se nemuselo automaticky na tu 4 letou variantu? Zajímalo by mě jak jste postupovaly co vše jste museli zařídit atd. Mám doma už formuláře takže každá rada bude pro mě dobrá abych si to zatím připravila a když tak dala přítelovi potvrdit do práce. Moc děkuji za odpovědi!!!!!! 😉

hanka1mor
7. led 2013

Ahojda holky 🙂
potřebovala bych poradit..🙂 jsem ted doma na rodičáku a mám 4letou variantu,protože jsem předtím nepracovala a přítel je OSVČ a neplatil si nemocenskou :( ted jsou malému 2 roky a chceme druhe mimi tak jsem se chtela zeptat jak dlouho předem si musí přítel platit nemocenskou aby nam vznikl narok si zvolit dobu rodičaku? 🙂 děkuji 🙂

j.a.n.i
7. led 2013

@hanka1mor Začít než otěhotníš, takže hned 🙂

verapa
7. led 2013

@hanka1mor mě počítali rodičák z příjmu manžela od data narození rok zpětně..

pettulka
7. led 2013

naše malá měla 7. měsíců měla jsem to mít na 4 roky a taky mi to dali přes manžela takže jsem na tři roky 🙂

pettulka
7. led 2013

@markyii naše malá měla 7. měsíců měla jsem to mít na 4 roky a taky mi to dali přes manžela takže jsem na tři roky vyplníš papíry zaneseš na sociální oni jsi to napíšou do PC akorád manžel musí z práce přinést papír o průměrném výdělku která mu dá účetní. Vše potom zanesete a oni ti už řeknou co a jak. 🙂

hanka1mor
7. led 2013

@j.a.n.i takze kdyz si az ted pritel zacne platit nemocenskou a ja tak za mesic otehotnim tak nebude problem aby jsem si pak pres nej zvolili dobu materske? 🙂

j.a.n.i
8. led 2013

@hanka1mor Dobu rodičáku 🙂 ale jinak ano.

hanka1mor
8. led 2013

@j.a.n.i tak děkuji 🙂 ja jsem si myslela že musi být ta nemocenská placena třeba rok dobředu nebo alespon tech 270 dní jak je to u odpracování 🙂 tak jsem rada že to pujde takhle 🙂

monik1
8. led 2013

Ze zajímavosti jsem pročetla tuto diskuzi, mohly byste mi upřesnit pár info

- je mi jasné, že na mateřskou má nárok ta matka, která si platila nemocenské pojištění v posledních 270 dnech
- ta, která nemá nárok na mateřskou je dnem porodu na rodičáku, je to tak? a může si každá žena (ta co má nárok na MD, i ta co nemá nárok na MD) těch 220tisíc rozvrhnout podle sebe (max. 11500Kč).??

Celkem mě zmátlo, že tady řešíte roky (2, 3, 4 roky rodičáku), když už teď se nevolí roky, ale měsíce a částku si matka volí sama. Můžete mi to objasnit, díky, ráda bych v tom měla přehled 😉

monik1
8. led 2013

http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/183/1...

tak už jsem si to nastudovala, už je mi to jasné 😉

j.a.n.i
9. led 2013

@hanka1mor No, ona musí být placena 270 dní, ale pro výběr rodičáku se to zjišťuje k datu porodu... no a jelikož těhotenství trvá běžně 280 dní, tak ten měsíc předem by měl stačit, pokud tedy neporodíš hodně předčasně.

romcovaklarka
9. led 2013

Já se nějak ztrácím v tom výpočtu těch vyměřovacích základů... Nevíte někdo takhle jednoduše, kolik musí mít ten otec hrubou mzdu, aby se na něho dal vzít ten maximální rodičák? A počítá se to z výdělku za minulé období (skutečně vyplacené mzdy vč. bonusů apod.) anebo podle mzdy, co má napsanou na smlouvě? Díky moc.

ffiinnkkaa
9. led 2013

@romcovaklarka Myslím, že přes 16 500 tis. 😉

aideen
9. led 2013

@romcovaklarka
@ffiinnkkaa přidám se 🙂 Myslím, že to bude víc než těch 16,5 tis. Manžel měl výpočet 17 tis a dali mi max 9550kč 🙄

ffiinnkkaa
9. led 2013

@aideen Já si našla jednu z kalkulaček na netu a tam mi to od těch 16500 tis. házelo tu max. částku..ale jinak nevím..
Jinak teda mi paní na pracáku říkala, že ten denní musí být vyšší než 550 kč..nějak teda kolem té částky mluvila..

romcovaklarka
9. led 2013

@aideen Takže když přijdu na UP s potvrzením o manželově výdělku, tak oni mi rovnou na místě řeknou, kolik mi dají? A nevíš teda, jestli se do toho potvrzení vypočítává všechno, co mu vyplatili za ten poslední rok nebo kolik (i když jsou v tom nenárokové položky jako osobní ohodnocení apod.)?

romcovaklarka
9. led 2013

@ffiinnkkaa Když já nějak nechápu, jak se dělají ty vyměřovací základy ☹

aideen
9. led 2013

@ffiinnkkaa no já se tomu popravdě hodně divila, protože manžel měl krásné výplaty. Čekala jsem, že mi to taky vyjde. Když na mě hodila tady tu částku, tak jsem nechápala. No ona na mě, že oni to vůbec nedělají, že to tam navádějí někde hromadně na krajské zprávě či co. Když oni ani sami moc neví.Každopádně jsem byla hodně naštvaná, že 50tis propadne státu, protože se mi pak narodil syn a přešla jsem na nový rodičák 😒

aideen
9. led 2013

@romcovaklarka dostaneš tam papír, ten dá manžel v práci, to mu potvrdí účetní, ten papír doneseš zpět na sociálku. Ti ho pošlou na krajskou zprávu, tam to vypočítají a potvrdí a zanesou do počítače. A pak ti řekne, kolik dostaneš. Je to zdlouhavé až běda! 😕

ffiinnkkaa
9. led 2013

@romcovaklarka Ne..dají ti formulář, ten dáš manželovi, ten to dá své účetní ta to buď sama pošle na sociálku nebo to vrátí manželovi a ten si to na sociálku zajde potrvdit sám a pak jdeš s tím až na pracák

ffiinnkkaa
9. led 2013

@aideen Zase to např. u nás zdlohavé nebylo..v podnělí manžel dostal od účetní ten podklad..on sám si s tím zašel na sociálku a to mu to do dvou minut potrvdila..a dneska jsem to vyřizovla na pracáku..takže je asi rychlejší to vyřídit sám než čekat kdy to ta účetní pošle a kdy to naopak socka vyplní

ffiinnkkaa
9. led 2013

@aideen Já si to zvýšila na poslední 4 měsíce teď co budou na těch 11 500 kč a stejně státu propadne 30 tis. 😒

aideen
9. led 2013

@ffiinnkkaa nebydlíš náhodou v krajském městě? To bych pak chápala. Tady to ale ze sociálky posílají právě na krajskou zprávu a až tam to počítají. Proto je to tak zdlouhavé. Jeho účetní nic neposílala, neslo se to rovnou na sociálku. Tam si to vzali, poslali to do pryč a čekalo se 14 dní než to přijde zpět vypočítané.

aideen
9. led 2013

@ffiinnkkaa nechápu, proč nám to nevyplácejí celé, když na to máme nárok :-/

ffiinnkkaa
9. led 2013

@aideen Aha tak u nás ne..no 😒

j.a.n.i
9. led 2013

@aideen A kde si vzala, že na to máš nárok?

zamilovanadonej
10. led 2013

Holky prosím vás, mám otázku: Pokud budu mít automaticky čtyřletou variantu rodičáku bez možnosti volby, ale třeba za rok bude mít manžel práci, mohu si pak zažádat o rychlejší čerpání, nebo ten rodičák bez možnosti volby je neměnný?
A pokud bude manžel zaměstnaný teprve např. 2 měsíce, tzn. ve zkušební době- bude možné si zvolit délku rodičáku nebo ne? Moc díky za vysvětlení 😉

aideen
10. led 2013

@j.a.n.i pokud máš na mysli tu částku 220tis, tak na tu má nárok od státu každá z nás, co máme dítě. Jenom naši úžasní zákonodárci vymysleli kličku, jak nám i tu trochu nedat celou. Takže asi tak.

aideen
10. led 2013

@zamilovanadonej ty jo tak to vůbec netuším a ani jsem se s tím u známých nesetkala. Nevím ale, jak by to počítali, protože berou rok zpětně od narození dítěte. S tímto si určitě zavolej nebo zajdi přímo na úřad.

j.a.n.i
10. led 2013

@zamilovanadonej Podmínky musí být splněny ke dni narození dítěte, když je splní partner dodatečně, tak už to není k ničemu.