Rodičovský příspěvek, prvních 6 měsíců posílají 8000 Kč?

sakuraluci
17. říj 2013

Holky prosím poraďte.
Zítra jdu žádat konečně se všemi papíry o rodičovský příspěvek, máme ho napsaný na manžela.
Máme nárok na 11.500 Kč měsíčně, ale chtěla bych se zeptat...
Neměla jsem nárok na mateřskou a tak jdeme rovnou na příspěvek. Měla jsem však pocit, že prvních 6 měsíců posílají cca 8.000 Kč a až pak podle délky RP.
Můžete mi to prosím některá objasnit.
Tobíkovi jsou téměř 4 měsíce, budou nám RP doplácet zpětně.
Jde mi o to, jestli nám vyplatí zpětně 4 x 11.500 Kč, nebo tu nižší částku.
Protože musím napsat nějakou částku do papírů.
Uvažujeme o 2 dítěti a tak bych nerada ty peníze nechala nevyčerpané, uděláme tedy speciální účet a tam budeme částku zasílat. Kdybych neotěhotněla, tak budeme po zbylé 1 - 2 roky čerpat z toho účtu.
Snad jsem to napsala srozumitelně, díky za pomoc 😵

barborka09
17. říj 2013

@sakuraluci Za celo dobu rodičáku máš nárok na 220 000,- Kč. Jelikož jsi neměla nárok na mateřskou jsi hned od narození malého na rodičáku. A to znamená že se ti z těch 220 000,- bude ukrojovat už hned po narození malého. Tzn. že jestli chceš rodičák na dva roky, tak ti to měsíčně vychází na cca 9166,- Kč. Těch 11 500,- vychází když jsi předtím brala mateřskou, která končí cca v 5 měsíci věku dítěte. Zpětně se rodičák doplácí, ale jenom nějaké měsíce. Pohledej na netu.

barborka09
17. říj 2013

@sakuraluci Tak teď jsem se někde dočetla že o rodičák se může žátat 3 měsíce zpětně. Jak tak nad tím uvažuju, píšeš že ti jde o vyčerpání max. částky mateřské. Takže když tam uvedeš ten strop 11 500,-Kč, tak ti peníze přestanou chodit jak bude malému 20 měsíců. Takže být tebou, tak požádám o tu max. částku, ale musíš počítat s tím, že penízky přestanou chodit dřív než ve dvou letech.

verdos
17. říj 2013

Jen názor a částečně i zkušenost (ale nejsem si 100% jistá) - zpětně se doplácí 3 měsíce. Pokud má volbu 11.500 (přes manžela), tak jí klidně můžou vyplácet tu částku (pokud to uznají jako volbu hned od začátku, což by mohli), akorát že teda celkově (než dosáhne částky 220 tisíc) to nevyjde do dvou let věku dítěte, ale vyčerpá to mnohem dříve. Tzn, druhé dítě by muselo přijít relativně hodně brzy po prvním... Každopádně je pravda, co píše barborka09 - nic takového jako délka RP neexistuje, prostě se celkově čerpá částka 220 000,- a měsíčně je to podle toho, kolik si maminka zvolí (má-li možnost volby), ale musí si dobře spočítat, jak jí to vychází (jak co se týče výdajů a příjmů měsíčně, popř. jak dlouho bude RP pobírat...).

verdos
17. říj 2013

Jo, tak tady jsou uvedeny ty 3 měsíce zpětně:
http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/4
(hledat úplně dole v textu). Ale je tam napsané žádat zpětně... Je otázka, jeslti už máte požádané a budete už jen něco dokládat a nebo budete teprve žádat.

sakuraluci
autor
17. říj 2013

Budeme jen dokládat, žádali jsme v synově měsíci, jenže kvůli dovoleným a stěhování ÚP v Praze se to celé protáhlo.
Dobře, takže já si nastavím raději nižší částku, to si ještě propočítám, ale v žádném z příspěvků vlastně není názor na mou otázku.. A taky mě napadá, když si ten příspěvek nechám proplácet např. do 2 let dítěte, co potom? Před porodem jsem byla hlášená na ÚP, nebudou mě pak třeba honit, kdyby se mimčo nepovedlo. Aby po mě pak nechtěli třeba abych chodila na prac. pohovory.

laurital
17. říj 2013

@sakuraluci K těm pohovorům-sestřenice pracuje na UP a buď v klidu, práce není ani pro bezdětné.V Brně to prý funguje tak, že maminka přijde cca třikrát za podpůrčí dobu, navíc máš nárok, aby za tebe stát do sedmi let, pokud malý nebude celodenně ve školce, platil ZP.

barborka09
18. říj 2013

@sakuraluci Jak je to s těmi 8000,- prvních šest měsíců to fakt netuším. Nicméně být tebou, tak si teď uvedu nějakou tu částku, zapisovala bych si kolik přesně ti nakonec poslali. Máš totiž možnost výši příspěvku co tři měsíce změnit. Takže jestli dobře počítám, tak v únoru si můžeš opět požádat o změnu výše rodičáku. No a to už budeš vědět kolik přesně si vybrala a ten zbytek si dopočítáš do těch dvou let malého.

petrasipkova1
18. říj 2013

@sakuraluci 😀 No, tak pokud si budeš chtít na ÚP, tak budeš muset něco dělat, zvlášť v Praze, kde je volných míst víc než dost, ale těch 5 měsíců pokud si budeš chtít vyčerpat tu podporu po prvním rodičáku to přežiješ, a pak se můžeš jen nahlásit na zdravotní pojišťovnu a nemít žádné povinnosti.

kresi
18. říj 2013

Ještě je tu možnost dostávat nejvyšší možnou částku 11 500. Když se mimčo nezadaří, tak si poslední dávku rodičovského příspěvku rozlož až do tří let věku dítěte. Minimální vyplácená dávka RP je 50 Kč. Takže sice nebudeš mít téměř žádné peníze, ale nebudeš muste řešit ÚP apod.

sakuraluci
autor
18. říj 2013

Taky jsem si to včera říkala, takže jsme to dnes vyřídili na 11.500 Kč a pak to kdyžtak ponížím. Díky holky za vaše názory