Rodičovský príspevok braný v Čechách a odchod na Slovensko

luciakandrova
26. led 2011

Ahojky. Mam menší problem, mohol by mi s tým niekto poradit? Ide o to že s priatelom žijeme v Čechách už 5 rokov, ale teraz sa chceme vrátit spat na Slovensko a mna by zaujímalo, kedže som na materskej a poberám tu v Čechách rodičovský príspevok, či pri odchode musim niekomu niečo hlásit a či mi bude teda nadalej vyplácany z Čiech. Vopred vám daujem......lucia

kristiluky
26. led 2011

Tak určite to ohlás, kedže sa záujmy vašej rodiny budú sústredovať na Slovensku tak by si mala prejsť na slovenský systém a poberať RP na Slovensku. Ja som sa presťahovala do Čiech a musela začat poberať tu. Mohli by ti v Čechách pozastaviť rodičák a mala by si zbytočné komplikácie, čakať na peniaze, kým ti ich spatne doplatia a tak..tak sa určite informuj na ÚP kde momentálne dávky poberáš a na ÚP kde budete bývat na Slovensku, súčasné zákony sú nastavené tak aby sa dávky vyplácali v štáte kde rodina žije ale preistotu si to over, sú tam nejaké výnimky a tak...

katket24
12. led 2021

Ahojte, mam presne rovnaky problem ako mala zakladatelka diskusie. ale tato diskusia je uz dost stara. Prosim nemate niekto k tomuto aktualne informacie?vopred dakujem

gramar
12. led 2021

@katket24 Nevím přesně jak je to teď a zdá se něco zásadně neměnilo, ale v rámci EU je primární země pro výplatu ta ve které máš zájem (tedy u tebe nově SR), ale abys nebyla kracena o své práva tak země původu ti doplácí rozdíl, pokud ti v ČR bude trvat prac. poměr. Já to např. měla tak, v ČR trval prac. poměr, rodičák jsem měla na dva roky (11500,-) a žila jsem na Slovensku takže jsem základní RP pobírala tam tehdy tuším kolem sedmi tisíc a rozdíl z ČR