Rozmýšlim, jestli si dát 2 nebo 3 roky rodičovské

juhele
15. zář 2009

Ahoj maminy, pořád se nemůžu rozhodnout, jestli dát dva nebo tři roky rodičovské. Teď se mi narodilo mimi a plánuju druhé do dvou let... no ale co když to nevyjde? Má některá zkušenost? Co se pak dá dělat, když po dvou letech nic a člověk by jako musel do práce, ale nemá kam dát dítě.

kukuca
6. dub 2010

Díky moc že mi odpovídáš 🙂 No my jsme stejně chtěli 2 děti rychleji za sebou.A navíc teda máme momentálně hooodně špatnou finanční situaci a museli bysme pozastavit splátky na bydlení a auto..Kdo ví jak dlouho to ještě potrvá..Neděláme to jen kvůli penězům,ale je to jeden z důvodů ☹

vojtisek2007
6. dub 2010

tak to jo, tak potom se teda začít snažit v tom roce,roce a půl....aby se to stihlo

kukuca
6. dub 2010

a těch 180 dní ochranné lhůty jak jsi psala, to by se mi po tu dobu nevyplácelo nic že?

vojtisek2007
6. dub 2010

kuku - ne bohužel, nic bys nedostávala, nebo bys mohla jít hned po skončení rodičáku na nemocenskou - tam máš ochrannou lhůtu 7dnů pro nastoupení na ni, a domarodila bys těch cca 180dnů do mateřský, abys nebyla bez peněz

aurecon
6. dub 2010

vojtisek: A když má ve smlouvě na dobu určitou než té jiné paní zkončí mateřská, tak pak už ale bude jakoby nezaměstnaná, ne? Nezáleží na tom, kdy se ta jiná paní vrátí do práce?

gilotek
6. dub 2010

Tak i já prosím o radu a informaci.

Syn se narodil 7.1.2008, zvolila jsem si 2-letou rodičovskou dovolenou.Před ní jsem pracovala u firmy, kam jsem se nyní vrátila na částečný úvazek 6 hodin.

Zajímalo by mne jak dlouho musím chodit do zaměstnání, abych si po otěhotnění a porodu mohla zvolit 3-letou rodičovskou dovolenou. Někde jsem četla, že pokud jsem si zvolila jen 2-letou RD, při dalším dítěti musím pracovat min. 1 rok, jinak mi automaticky náleží RD 4-letá. Je to pravda? V jaké výši by mi náležela mateřská dovolená(pokud by mi vůbec náležela) pokud ted pracuji jen na částečný úvazek......Díky

vojtisek2007
6. dub 2010

qilotek - jestli jsi pořád u toho stejného zaměstnavatele jako před první mateřskou, nemusíš odpracovat žádný daný počet měsíců nebo dnů, až budeš těhotná, tak budeš a budeš mít znovu nárok na mateřskou a potom i na volbu roků při rodičáku....čtyřletá automaticky náleží těm, co na mateřskou nárok nemají....ty na mateřskou nárok mít budeš 100% a počítat se ti bude z toho částečného úvazku - bude se brát v potaz 12platů před nástupem na další mateřskou 🙂

gilotek
6. dub 2010

vojtisek - tak to je super 🙂 Díky moc za info 😵

kukuca
6. dub 2010

Vojtisek aha, a kdo mi by mi platil peníze kdybych ška maroit do nástupu mateřské(sociálka,práce..?)Jsem z toho zmatená.To jen v případě že by se nám nedařilo dýl otěhotnět.A jak o tak chápu tak u druhýho musím mít tu 4letou variantu,protože jsem už jakoby nezaměstnaná?Nezajímá je že před 1.dítětem jsem pracovala x let?
Díííky 🙂

vojtisek2007
6. dub 2010

kukuca - tobě už smlouva vlastně asi zkončila, když už jsi na mateřský, co ? nebo ti stále ještě trvá a skončí ti po těch dvou letech ?

kukuca
7. dub 2010

Vojtisek,v tom mám právě hokej..za mě a za tu půvoní paní je tam vlastně už další zástup za mateřskou.Takže jsem počítala s tím že mi ta smlouva už vlastn vypršela.Někdo mi zas ale tvrdí, že se tam vlastně jakoby ,,vrátím,, na dobu těch 6 týdnů co jsem byla na mateřské před porodem..Je to možný?Tím pádem jsem pak jet ty ca 2 měsíce jakoby zaměstnancem,pak už ne..?

vojtisek2007
7. dub 2010

takže ta paní za kterou jsi tam byla na zástup ty se do firmy vůbec nevrátila ? Každopádně takhle to vypadá, že ti prac.poměr skončil dnem kdy ta dotyčná za kterou jsi měla zástup se měla vrátit do práce....tak si myslím, že jsi bez práce, tzn. na další mateřskou teď nárok mít nebudeš, musela by jsi znovu nastoupit a odpracovat ty určené dny.

pavlovasandra
2. srp 2011

Je možné nastoupit na 2letou RD a po uplynutí 2 let se vrátit normálně do zaměstnání? Přemýšlíme, že kdyby se nám mimi narodilo za 2 roky + 2 roky RD, tak by to krásně vyšlo, protože naši v tu dobu nastupují do důchodu a tedy by nebyl problém vrátit se do zaměstnání, dítě by pohlídali. Během zaměstnání bychom se pak znovu pokoušeli o druhé dítě, aby věkový rozdíl byl 3 nebo 4 roky. S druhým dítětem musím jít znovu na dvouletou nebo si mohu vybrat tříletou variantu?
Jaká částka se vyplácí při dvouleté a jaká při tříleté variantě? Dvouletou bych volila jen z důvodu, abychom během RD nebyli ve finanční tísni a nemuseli se spoléhat jen na plat tatínka a taky proto, abych neriskovala ztrátu zaměstnání, kdybych při dvou po sobě narozených dětech byla doma třeba 5 nebo 6 let.
Zajímám se předčasně, ale chci být v určitých věcech informovaná.

hojda
2. srp 2011

@pavlovasandra Variantu si volíš u každého dítěte znovu, jen na ní musíš mít nárok (splňovat kritéria pro danou variantu). Pokud zvolíš 2 roky, tak nastoupíš normálně po 2 letech do práce.

j.a.n.i
2. srp 2011

@pavlovasandra Ano je možné zvolit dvouletou RD a po 2 letech nastoupit do práce, jen mysli na ro, že musíš zaměstnavatele požádat jen o 2 roky RD, pokud bys to neudělala, tak i když zvolíš dvouletý rodičák, tak bys RD měla na 3 roky.

pavlinka_zetko
3. srp 2011

Ahoj, mám dostaz k tomuhle tématu. Vyberu si dvouletou rodičovskou s tím, že chci pak další dítě a z nějakého důvodu se to nepovede a třeba půl roku budu doma sice na rodičovské, ale zadarmo. Budu pak mít nárok na další mateřskou? Když vlastně nebudu nějakou dobu nemocensky pojištěná? Díky za info.

mavanka
3. srp 2011

@pavlinka_zetko ahoj, teď to mám stejně, když ti skončí dvouletý příspěvek, zajdeš na zdravotní pojišťovnu, kde nahlásíš, že stále doma pečuješ o dítě (i když už nepobíráš rodičák), oni si to tam poznamenají a dál za tebe zdravotní pojištění platí stát (prý to jde až do sedmi let věku, což mě překvapilo), musíš s sebou mít potvrzení z pracáku, že ti skončila výplata rodičkovského příspěvku. A v práci musíš nahlásit, že ještě zůstáváš doma a do kdy. (oznamuješ to, nemusíš se ptát, protože máš nárok být doma s dítětem a oni ti do jeho tří let musí držet místo) To je celé papírování.
Já jsem takhe zadarmo doma od března, kdy byly dceři dva roky, v práci jsem si tehdy požádala o prodloužení neplaceného volna z důvodu péče o dítě o půl roku, teď jsem znovu těhotná, takže až uběhne ten půlrok, do práce nenastoupím a půjdu na dva - tři měsíce na neschopnost, než budu mít znovu nárok na mateřskou - je to myslím tak, že když stihneš na druhou mateřskou nastoupit do tří let věku prvního dítěte, tak máš nárok ve stejné výši.

pavlinka_zetko
4. srp 2011

@mavanka Díky za info. Já mám ale ještě trošku problém s tím, že jsem OSVČ. Takže si bohužel všechny pojistky musím platit sama, ikdyž během rodičáku prakticky nic nevydělám. Co vydělám, dám do pojištění, abych pak měla nárok na mateřskou. Nechápu, proč zaměstnancům se druhá mateřská počítá z výdělku před první mateřskou a OSVČ z výdělku před druhou mateřskou - v tomto případě z přivýdělku při rodičáku. 😒

pavlovasandra
4. srp 2011

Kde zjistím přesně kolik se vyplácí při tříleté RD a kolik při dvouleté? Tuším, že u 3leté je to cca 7500 a u 2leté 11.000, no a když jsem to propočítala, tak jsem zjistila, že to vyjde nastejno - tedy v tom případě, že po 2leté nenastoupím zpět do zaměstnání nebo na další MD/RD. Myslela jsem si, že je tu búhví jak výhodnější finančně být na 2leté, ale asi ne. Kdybych měla být na MD o rok dýl a zadarmo, to už je možná lepší zvolit si 3letou variantu rovnou a v případě, ře by mi dítě hlídali rodiče, se vrátit ve 2 letech věku dítěte do zaměstnání (pokud na to zaměstnavatel přistoupí).
Jsem zvědavá, až jednou tohle budu muset řešit, jak to dopadne.

vorllinka
4. srp 2011

@pavlovasandra 3letý je ve výši 7600,- a 2letý ve výši 11400,- 😉