Rozmýšlim, jestli si dát 2 nebo 3 roky rodičovské

juhele
15. zář 2009

Ahoj maminy, pořád se nemůžu rozhodnout, jestli dát dva nebo tři roky rodičovské. Teď se mi narodilo mimi a plánuju druhé do dvou let... no ale co když to nevyjde? Má některá zkušenost? Co se pak dá dělat, když po dvou letech nic a člověk by jako musel do práce, ale nemá kam dát dítě.

jajdaelda
16. zář 2009

tak budeš doma bez rodičáku a budete se snažit o mimi 😉
Taky to mám tak...řekla jsem si,že buď se po 2 letech vrátím do práce anebo bude mimi...rozhodli jsme se pro druhou variantu 😉

ojo
16. zář 2009

juhele, když si zvolíš rodičák na 2 roky, tak máš ještě možnost si rodičovskou dovolenou prodloužit do 3let věku dítěte, s tím, že ten poslední rok už nebudeš brát žádné peníze, protože jak si jednou zvolíš vyplácení rodičáku (2, 3 nebo 4 roky) tak ho měnit nemůžeš...

ale výhodnější je, pokud se mimi podaří počít ještě před koncem rodičáku, tak můžeš jít rovnou na neschopenku (třeba na riziko), budeš pobírat nemocenskou a pak zase navážeš na PPM 😉

susik77
22. zář 2009

juhele: a co tak dat dite do jesli? v Kladne nejsou zadne? Nam to vysli tip-top-TP jsme mela 2 roky a 2 tydny po Verce 😉 Tak drzim palce 😉

kacka.va
22. zář 2009

no já už bych se dneska asi pro dvouletou nerozhodla, protože sehnat jesle je nadlidský úkol ☹. Je to sice dobrý nápad, nechat maminu vybrat, ale navazující služby jsou nedořešené.

susik77
22. zář 2009

ja uz taky ne, ve 2 letech mi teda bylo lito dat uz malou do jesli a jit do prace ☹ je to dost brzy 😔
ted ma nejlepsi obdobi, je strasne zlata 🙂

kacka.va
22. zář 2009

susik: no mě by to líto ani tak nebylo, šla bych stejně jen na poloviční úvazek, ale prostě státních jeslí je skoro nula a soukromé jsou tak drahé, že na to ani nevydělám.

susik77
22. zář 2009

kacka.va: hm, mne by se taky nevyplatili soukrome, a do statnich mi bylo lito ji dat...taky jsem puvodne chtela na 0.6 uvazku...tak ted si jeste uziju 3 roky doma s obema-skolka je tu plna, starsi mi vemou asi az od 5 let 😖

kacka.va
22. zář 2009

a ty o nějakých státních v okolí víš, jestli jo, tak sem s nima 😉 ? já na žádné nepřišla? všechno v okolí soukr. a pokud je to jinde, tak preferují svoje lidi z daného místa.

binki
23. zář 2009

juhele: kdybych se znovu rozhodovala, vezmu tři roky, končím druhý rok a stejně si to budu prodlužovat na tři roky a zadarmo, navíc je s tím papírování, na úřadu byli protivní a stejně mne odkázali dál...

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
renda71
23. zář 2009

tak to bych taky ráda věděla,jestli si můžu prodloužit ze třech let na čtyři,s tím,že za mě bude sociálka platit zdravotní a soc. 😉 a jinak nebudu mít žádný příjem,furt je to lepší,než neustále lítat po pracáku a shánět něco když malou mi stejně do školky vezmou až v září(je dubnová) 😒

kacka.va
23. zář 2009

na tři roky je nárok ze zákona, akorát třetí rok budete doma "zadara", ale zdravotní a sociální by měl platit stát. Mně to i přímo řekli v práci, že před skončením 2letého rodičáku jim mám dá vědět, jestli nastoupím nebo zůstanu doma.

binki
24. zář 2009

ano, ty 3 roky jsou státem garantované tak jako tak...

pokud si dáš jako já 2 a pak to prodlužuješ, musíš napsat o svolení zaměstnavateli, on ti dá papír, že souhlasí, vyřizovat tohle všechno nejde předem (grrr), ale až ti pošlou nějaký papír o ukončení...

zdravotní platí stát, jestli sociální, to ověřuji už 14 dní na MSSZ, na městské části to neví a na MSSZ se snažím už 2 týdny dovolat, někdo tvrdí, že to stát hradí, někdo že ne...

1980mat
24. zář 2009

Ahoj holky,

já jsem zaměstnankyně Ministerstva práce a sociálních věcí. Jsem právnička (v současné době na rodičovské dovolené) a taky jsem si zvolila variantu čerpání rodičovského příspěvku do dvou let věku syna. Bohužel u syna byl v jeho osmi měsících diagnostikován opožděný motorický vývoj, takže s ním už půl roku lítám po rehabilitacích apod. Lézt začal až ve 14 měsících a o chůzi ještě nemůže být ani řeč. Navíc je strašně velký a těžký, takže to odnášejí i moje záda. Z výše uvedených důvodů jsme se s manželem rozhodli, že druhé děcko odložíme minimálně do doby, než syn bude sám chodit. Původně jsme chtěli druhé děcko mít dříve než synovi budou dva roky, ale okolnosti nás donutily rozhodnutí změnit. U svého zaměstnavatele jsem si zjistila, že po té, co budou synovi dva roky, mohu nadále zůstat doma na rodičovské dovolené. Stát za mě bude platit zdravotní pojištění, sociální pojištění se v tomto případě neplatí. Nebude mi však už vyplácen rodičovský příspěvek a budu doma "zadarmo". Když si spočítáte, kolik peněz v souhrnu dostanete při dvouleté variantě a kolik při tříleté variantě čerpání rodičovského příspěvku, vyjde vám, že i když se Vám další děcko nepodaří porodit do dvou let věku prvního dítěte, ale třeba až když už mu bude dva a půl, pořád je ta dvouletá varianta výhodnější. Spočítala jsem, že i kdybych třeba druhé dítě porodila, až synovi bude dva a třičtvrtě, pořád mě v souhrnu vyšla výhodněji ta dvouletá varianta.

spagatice
24. zář 2009

Ty jo holky a z čeho budete ten třetí rok žít? To jste si zvládly za ty dva roky tolik z mateřské a rodičáku našetřit 😕 , nebo vaši partneři vás uživí i bez rodičáku 😅 ?

kacka.va
24. zář 2009

spagatice: nestihla jsem si našetřit nic, všechno jsem dávala do drobných dokončení bydlení, ale pokud mi holku nevezmou do jeslí, tak se mi absolutně nevyplatí jít pracovat a dávat jí do soukromých, protože bych za ně dala víc, než si vydělám a byla bych tím pádem v minusu, i když bych do práce chodila. A to bych ještě ze svého dotovala jízdy do práce, tak naruživá pracovnice fakt nejsem.

spagatice
24. zář 2009

Kacka.va tak to jo, no a kdyby jsi se mohla rozhodnout znova a věděla jsi jak to bude s jeslema, tak by jsi šla na radši na tři?

kacka.va
24. zář 2009

spagatice: jojo, šla bych rovnou na tři, protože jesle jsou šílený problém :(. Čekala jsem, že to bude blbý, ale že to je až takhle nedořešený, to jsem si nemyslela ani ve snu. Takže bych si dala tříletý rodičák a ten třetí rok bych dělala třeba z domova.

juhele
autor
24. zář 2009

O žádných jeslích tu nevím, ale nezjišťovala jsem, do jeslí bych fakt dítě nedala, to je fakt moc brzy. No už to ve mě pomalu uzrává, dám si asi tři roky, protože ještě budu dva roky dodělávat školu a kdybych chtěla mít mimčo za dva roky, tak by to znamenalo, dělat státnice s břichem a to jsem se taky zařekla, že už víckrát neudělám, jedny státnice s břichem mám za sebou a jen doufám, že se ten stres na malé nepodepsal, zatím je pohodářka.. ale už to nechci..

kacka.va
24. zář 2009

juhele, já si nemyslím, že je to brzo, spíš si to dítě ještě tolik neuvědomuje jako ve třech letech. A ono není kam jinam dát, protože školky berou nejdřív ve 2,5 letech a to ještě pokud není naplněna kapacita staršími dětmi.

1980mat
25. zář 2009

spagatice: Já jsem si jednak trochu našetřila z toho "vysokého" rodičovského příspěvku a jednak si přivydělávám na rodičovské dovolené na dohodu o provedení práce a to mi hodí navíc tak 50 000 Kč ročně. Takže já si předem vydělávám peníze do zásoby. Navíc manžel má teď jisté a dobře placené zaměstnání, že bych klidně až do smrti nemusela pracovat a uživil by nás v pohodě a měli bychom i vysoký životní standart. Jsem ale typ člověka, co by nesnesl pocit být na někom finančně závislý, takže já už si v práci domlouvám možnost nastoupit do práce, až budou synovi dva roky. Budu pracovat doma na tzv. homeworking, syna budu mít pod dohledem (zatím bych ho asi nebyla schopna někomu svěřit na hlídání na delší dobu a finančně by se mi to ani nevyplatilo). Mám práci, která není časově náročná, takže bych papírově dělala na plný úvazek, ale fakticky tak tři hodiny denně a právě tři hodiny denně mi syn prospí, tak by to snad nějak šlo zvládnout. Popřípadě bych pracovala, když přijde manžel z práce a hlídal by syna. Dvouletou variantu jsem volila právě i s tím vědomím, že jsem věděla, že je u mého zaměstnavatele možnost pracovat doma i na rodičovské dovolené. Ale stát teď šetří všude a kdoví, zda mi příští rok ten homeworking povolí. Kdyžtak holt budu doma a budu žít z našetřených peněz. Hypotéku ani jiné půjčky nemáme, tak to snad zvládnu.

spagatice
25. zář 2009

1980mat: to jsi šikovná. My máme úvěr a leasing, jinak by to problém nebyl 😒 Svojí práci bohužel z domova dělat nemůžu, leda bych si bokem zkusila přividělávat něčím jiným. No uvidíme, jak dopadne hlasování o balíčku a potom se rozhodnu. 😉
Juhele: já jsem do jesliček chodila a nijak mě to nepoznamenalo, tedy alespoň doufám 😅 😀 Mě by se taky nechtělo tam mimčo dát, ale možná kvůli penězům budu muset no. U nás máme jedny jesle, které nejsou soukromé, tak se tam po narození Míši půjdu asi zeptat, jestli máme vůbec šanci se do nich dostat 😉

kacka.va
25. zář 2009

já myslím, že dneska už jsou jesle o něčem jiném než dřív. Já jsem chodila prý do jeslí asi týden, ale prý to bylo šílené, rodiče si vyzvedávali nepřebalené děti apod. 🙂

xmata
25. zář 2009

Asi o tom uvažuju moc dopředu, ale chtěla bych znát váš názor. Plánovala jsem si zvolit rodičovskou na dva roky. Z mého platu by mi to v poho vyšlo dle současného výpočtu na mnohem více než 380 denně PPM. Když jsem si to počítala dle vzoru na příští rok, tedy ne vzor výpočtu mateřské, ale nemocenské, lítá mi to o pár korun níže. Myslíte si, že poslanci sníží o 1/5 nárok pro 2-letý rodičovský, když ponížili o 1/5 výši mateřské? Nebo to nechají tak a pro 2-letý rodičák bude muset člověk mít plat min. cca 21.500,- Kč oproti současným 16.400,-Kč?

binki
25. zář 2009

našetřeno nemám, všechno šlo na různé účtenky a spoření, hledám možnosti práce, můj současný zaměstnavatel není nakloněn homeworkingu (ikdyž je to IT práce)...

vozajda
26. zář 2009

Ahoj holky,
prosím o radu. Jsem na dvouleté rodičovské. Jenže malá bývá často nemocná a tak zatím nechcidruhé dítě. Rodičovská mi skončí koncem březnA 2010. Pokud bych těsně před tím otěhotněla, můžu jít na neschopenku? A pokud bych neotěhotněla a prodloužila si rodičák do tří let dítěte, musí mi zaměstnavatel držet místo? Díky moc za odpověď

kacka.va
27. zář 2009

vozajda: zaměstnavatel má ze zákona určeno, že musí držet místo 3 roky

kajina345
29. zář 2009

vozajda: Pokud si nepřividěláváš, tak neodvádíš zálohy na pojistně a na neschopenku nárok nemáš.

kajina345
29. zář 2009

fuj - nepřivyděláváš.

pospecka
29. zář 2009

kajina: proč si myslíš, že na neschopenku není nárok? Já jsem přesvědčená o tom, že je. Myslím, že to někde psala Vojtisek2007 (nebo tak nějak se ta koníkovka jmenuje, ona je přes tohle fakt machr). Mělo by se to počítat z příjmů před nastoupením na první těhu, pokud si během mateřské nebudu přivydělávat, pak by se ta neschopenka počítala z toho co jsem si vydělávala při rodičovské a to by byla bída. 😒 . Taky jsme doma řešili jestli na dva nebo na tři roky, protože chceme sourozence do dvou až tří let a právě jsem hledala co kdybych neměla druhý do těch dvou let a byla "jen" těhu a našla jsem, že můžu jít na PN a pak to naváže mateřskou a rodičovskou.