Studentka a přítel s ŽL - délka rodičovské dovolené?

mrabbit
22. srp 2013

Pěkný den přeju 🙂, moc prosím o radu. Jsem v posledním ročníku VŠ a s přítelem uvažujeme o potomkovi. Podle toho, co jsem se kde dočetla, tak na PPM bych měla nárok, pokud bych termín porodu měla za 6 týdnů od ukončeného studia. Je to tak? O PPM mi ale zase tak nejde, spíš mě zajímá rodičovský příspěvek. Já si přivydělávám příležitostně brigádami (pouze dohoda), přítel pracuje od ukončení střední školy v kuse už nějakých 10 let, nikdy nebyl na pracáku, první tři roky byl zaměstnán, nyní má už 7 let živnostenský list, každý měsíc si platí zdravotní a sociální, některý měsíc je to tak, že například nevydělá nic, za jiný měsíc má slušnou výplatu v řádech desítek tisíc, záleží na tom, jak se naskytne práce. Bere se to tedy tak, že prostě pracuje neustále v kuse, i když mu třeba nějaký měsíc nepřijdou žádné peníze? A mohli bychom si zvolit rodičovskou dovolenou jen na dva roky? Nebo nám bude přidělena ta nejdelší, protože já jsem nepracovala a on si neplatí nemocenské pojištění? A nebo to placení nemocenského má zase vliv na tu PPM? Jsem v tom tak trochu ztracená 🙂. Poradil by mi někdo, kdo se v tom vyzná? Předem děkuji.

speedygon
22. srp 2013

Podle mě nárok na PPM nemáš-jako studentka a on podmínky pro PPM nesplňuje, jelikož si neplatí nemocenské...v tomto případě bys měla to nejdelší čerpání RP....

barborka09
23. srp 2013

@mrabbit Jestli teprve o dítěti uvažujete, tak ať si přítel začne platit nemocenské pojištění. Pak si budete moci vybrat délku rodičáku. Ovšem aby jste měli dvouletý rodičák, musel by přítel dle daňového přiznání splňovat nějaké min. příjmy. Ale pořád lepší mít to rozdělené do tříletého rodičáku než do čtyřletého. I když v konečném výsledku je to stejně tak, že ať máš dvouletou, tříletou nebo čtyřletou variantu, vzdy vyčerpáš těch 220 000,-.

mrabbit
autor
23. srp 2013

@speedygon @barborka09 Děkuju za odpovědi. Ano, teprve o dítěti uvažujeme.
Nevíte, kolik dělají ty minimální příjmy? 🙂 Já bych právě případně chtěla jít na rodičovskou jen na dva roky, protože studuju medicínu a nechci na tak dlouho z toho vypadnout. Nebo i kdybych musela na ty tři roky, tak jsem někde četla, že při rodičáku můžu normálně chodit do práce, je to tak? Takže bych mohla být např. ty dva roky doma a pak začít chodit do práce a rok by hlídaly babičky, než by šel mrňous do školky?

speedygon
23. srp 2013

@mrabbit Ano, při RD si můžeš normálně vydělávat, pouze musíš zajistit pro prcka hlídání....

wahu
23. srp 2013

@mrabbit Od dvou let může prcek i do školky a o rodičovský příspěvek nepřijdeš, pracovat můžeš po celou dobu pobírání RP, takže pokud budeš mít od roka hlídání a budeš mít chuť jít pracovat, nic ti v tom nebrání. Já jsem si na jeden den chodila do práce odpočinout hned po šestinedělí, ještě spí mateřské, což taky jde. Jinak k těm příjmům, pokud chceš RP na 2 roky 11 500, tak to vychází cca tak, že čistá mzda by měla být o něco vyšší. Ne o moc, ale přesně to nevím. Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.

filipatereza
23. srp 2013

Byla jsem studentka medicíny v posledním ročníku když jsem porodila a manžel pracoval na ŽL, neměla jsem nárok na nic.
Dostala jsem automaticky čtyřletou variantu.
Nicméně stejně jsem musela dodělat školu, a od roku a půl malé chodím na dva dny v týdnu do práce.
Moc mi to vyhovuje. Malá je jeden den s manželem, druhý s babičkou.
Plánujeme druhé...🙂
Z osobní zkušenosti doporučuju mít miminko co nejdříve, je to skvělé být mladá maminka. Zárověň je fajn udržet se v oboru...

mrabbit
autor
23. srp 2013

@wahu @filipatereza Tak to je fajn, že se dá jít pracovat hned takhle brzo 🙂. Já se bála, že bych musela být ukotvená tolik let doma... S miminkem právě nechci zas tak moc otálet, čekat až po atestaci, to už vůbec ne. Taky by se mi líbilo nastoupit ze začátku na pár dní v týdnu 🙂. V nemocnicích s tím není problém, dát menší úvazek, nebo to je jak kde? Každopádně ještě s přítelem probereme to placení nemocenského pojištění. Pokud by to nedělalo moc, tak by mu zřejmě nevadilo platit si to, a aspoň bychom pak měli na výběr 🙂.