Studentka na RD. Kdy a jak si mám o ni zažádat?

finlay
30. kvě 2012

Ahoj holky,
dozvěděla jsem se, že bohužel jako studentka si nebudu moct vybrat dobu čerpání RD a musím mít rovnou 4letou variantu (manžel teď bohužel přišel o práci). Kdy a jakým způsobem si mám tedy o ni zažádat? Vyřizuji si to až po porodu, když na mateřskou, která se vyřizuje před, nárok nemám? A žádá se na sociálce?
Je možné v průběhu převést RD na manžela nebo pokud si jeden z nás najde práci, zkrátit dobu čerpání na 3 roky?
Díky!!

j.a.n.i
30. kvě 2012

@finlay Rodičák se vyřizuje po porodu, potřebuješ RL dítka a vyřizuje se to na sociálním odboru při UP. A rozhodující je stav k porodu, takže pokud bude manžel k datu porodu nezaměstnaný, tak už s tím dodatečně nic neuděláš.

finlay
autor
11. čer 2012

@j.a.n.i A je jedno, jestli zrovna do práce nastoupí nebo tam je podmínka nějaké zkušebky nebo tak?

j.a.n.i
11. čer 2012

@finlay Je podmínka být ke dni porodu zaměstnaný, bez ohledu na zkušebku a za poslední 2 roky mít odpracovaných 270 dní.

finlay
autor
7. srp 2012

@j.a.n.i prosimte a je stanovena nejaka lhuta,do kdy si musim zajit na socialku o tu rodicovskou a porodne zazadat?

j.a.n.i
7. srp 2012

@finlay O porodné do roka, o rodičák vcelku kdykoliv, ale žádat můžeš maximálně o 3 měsíce zpětně. Na druhou stranu, tím, že je jednotná částka, tak v případě, že budeš moct vybírat, tak je to jedno, pokud bys vybírat nemohla, tak nejpozději do těch 3 měsíců od porodu, jinak se už o část rodičáku připravíš.