Těhu na RD. Mám nárok na mateřskou a výběr délky RD?

uzasnakovi
1. pro 2012

Můžete mi prosím poradit plánujeme druhé mimi... První dcerce budou v září 2013 3 roky. Jsem na tříletém rodičáku, předtím jsem pobírala mateřskou, jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou. Ráda bych věděla jestli když dítě porodím před koncem první rodičovské budu mít nárok opět na MD a budu si moct vybrat délku druhého rodičáku (ráda bych znovu na tři roky) bude mě moct zaměstnavatel propustit když půjdu na další mateřskou? Případně jak by to bylo kdybych porodila třeba 2 měsíce po konci prvního rodičáku. Moc děkuji

petrajurinova
1. pro 2012

Pokud stihneš nastoupit na druhou mateřskou před 3. narozeninami tvého prvního dítěte, tak máš všechny podmínky k čerpání MD a RD stejné jako u prvního dítěte. Taky jsem to tak měla - dcera se narodila 2 měsíce před synovýma 3.narozeninama.
Zaměstnavatel ti nemůže dát výpověď v době, kdy jsi na mateřské či rodičovské dovolené - takže když půjdeš z rodičáku rovnou na mateřskou, nemůžeš dostat výpověď, ale jsi povinná včas o nových skutečnostech zaměstnavatele informovat (takže aspoň v 7. - 8. měsíci těhotenství to v práci nahlásit). Je dobré dát to zaměstnavateli písemně a zároveň mu písemně nahlásit, že následně po vyčerpání mateřské dovolené, žádáš o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte (pak tam ještě nahlásíš přesné datum narození ať vědí do kdy budeš doma).

Pokud bys nastoupila na MD až po ukončení první RD musela bys to řešit buď nemocenskou mezi ukončením RD a nástupem na MD, nebo na dobu před začátkem druhé mateřské nastoupit do práce a pracovat.

romantika
1. pro 2012

no a nemuzes si materskou protahnout? v novem systemu staci zajit na ssz a snizit si castku cerpani tak, aby ti penize vysly az do porodu a je to v pohode. jedine nevim jestli to muze kazdy, ja jsem rodila 2010 a do toho noveho systemu se snad nejak hlasilo ale nekde jsem zase cetla ze to snad lze i bez toho. Tot rada v pripade, ze by si rodila po 3lete. Takze na ssz se ptej jestli si taky muzes natahout RD. Akorat muzes vycerpat 220 000.
V pripade, ze stihnes do tri let tak narok mas tak i tak.

blahova_andrea
1. pro 2012

romantika má pravdu. pokud nemáš vyčerpáno ještě 220 000,- tak přejdi do nového systému a rodičovskou si klidně natáhni. dokonce jsem slyšela, že na rodičovské můžeš být do 4 let věku dítěte, i když už nic nepobíráš, ale nevím, co je na tom pravdy a za jakých podmínek. nově si nebudeš vybírat na kolik let půjdeš na RP, ale napíšeš si do žádosti částku, co chceš pobírat a podle toho ti budou vycházet měsíce/roky na RP, toto můžeš každé tři měsíce měnit podle potřeby...jako třeba teď, když jsi znovu těhotná 😉

maladama
1. pro 2012

pobírání rodičovského příspěvku protáhnout jde (přestoupením do nového systému, ovšem starý systém znamená v součtu víc peněz).
co ovšem rozhodně není automatické, je prodloužení rodičovské dovolené, alias volna v práci. S tím by musel zaměstnavatel souhlasit, a pokud ne (tedy pokud nedá neplacené volno), tak to je důvod výpovědi. Většina zaměstnavatelů to těhoné povolí, ale pokud se někdo kousne (a taky jsem to zažila, tak buď těhotná třeba na dva týdny musí nastoupit do práce, nebo musí ukončit pracovní poměr dohodou. Z toho je cesta ven jedině přes neschopenku, kdyby ji doktor vypsal.

Nejjednodušší by tedy bylo nastoupit znova na mateřskou (max 8 týdnů před porodem) před třetími narozeninami prvního dítěte.

Jo a ještě platí, že za trvání stejného pracovního poměru je nárok na peněžitou pomoc v mateřství v původní výši až do 4 let věku staršího dítěte (takže pokud se matka vrátí na zkrácený úvazek, stejně má původní mateřskou, i když vyměřovací základ by byl nižší).

Za novou MD nabíhá nárok na řádnou dovolenou (je potřeba zažádat o čerpání před koncem mateřské dovolené), a samozřejmě je zachována volba výše rodičovského příspěvku (počítá se podle PPM).

petrajurinova
1. pro 2012

@romantika @blahova_andrea holky nechci vám brát iluze, ale to o čem píšete je jen o penězích ze sociálky, ne o pracovněprávním vztahu se zaměstnavatelem. Rodičovský příspěvek si může matka rozložit až do 4 let věku dítěte, ale na rodičovskou dovolenou od zaměstnavatele má nárok jen do 3 let dítěte, pak může na další rok požádat o neplacené volno k péči o nezaopatřené dítě, ale zaměstnavatel jí ho nemusí poskytnout a taky jí v době neplaceného volna může bez problémů dát výpověď.

romantika
1. pro 2012

@petrajurinova ok, diky za info, ja uz bohuzel na MD narok nemam takze jsem netusila, nedavno jsem spis resila jak aspon ten RD zaopatrit. Tak hlavne ze tu jsou zkuseni, omlouvam se tedy za chybne info.

uzasnakovi
autor
1. pro 2012

nejde mi o to jak bych řešila přechodnou dobu mezi koncem RD a nové matřeské v případě pozdějšího porodu ale o to zda třeba automaticky nebudu muset přijmout nějakou variantu RD nebo budu mít výběr jako při první RD kdy jsem si zvolila tříletou variantu....

...Jestli to tedy dobře chápu tak v případě že porodim před koncem 1 RD (respektive vznikne mi nárok na MD = 6-8 t před termínem porodu) tak budu automaticky po MD znovu na tříleté variantě jako dosud a pokud budu mít termín porodu třeba o dva měsíce dýl po dovršení dcerčiných 3 let tak půjdu na neschopenku (měla jsem to tak u prvního těhu, takže se nebojim že by mě MUDra pustila do práce) pak na MD a pak si zvolim variantu RD jak budu chtít.

maladama
1. pro 2012

@uzasnakovi zčásti správně. Pokud nastoupíš na MD méně než 4 roky od data narození prvního dítěte a současně v tu chvíli bude trvat tvůj původní pracovní poměr, tak máš nárok na PPM v původní výši.
Podle výše PPM (a nebo podle příjmu otce dítěte v okamžiku narození dítěte, pokud je otec zaměstnanec nebo si platí dostatečně dlouho zdravotní pojištění) si pak volíš maximální výši rodičovského příspěvku.

Tříleté pobírání RP už od ledna neexistuje, volíš si měsíční částku (max 11.500 a současně je to omezeno předchozím příjmem matky nebo otce viz výše), s tím, že až dočerpáš 220.000 Kč, už nedostaneš nic. Ale co tři měsíce si můžeš upravovat tu čerpanou částku.

blahova_andrea
1. pro 2012

@maladama tak přesně takto jsem to myslela i já, ale ty jsi to líp napsala 😉

olusik87
1. pro 2012

Zdravim , a neviete nahodou ako to bude ked som mala pracovnu zmluvu iba na urcito a ta mi uz vyprsala behom prvej materskej ?

maladama
1. pro 2012

@blahova_andrea to víš, právník 🙂

@olusik87 tak jsi v hloupé situaci. Nevím, jak v SR, ale tady v ČR nebudeš mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok a u rodičovského příspěvku dostaneš automaticky tu nízkou variantu, leda by měl dostatečné příjmy otec dítěte a žádal on.

olusik87
1. pro 2012

@maladama Ja som v ČR , preto to riesim tu 🙂 A vlastne aj tak tomu nechapem ,aky je rozdiel ci ju budem mat alebo nie , ved aj tak som doma

maladama
2. pro 2012

@olusik87 rozdíl dost záleží na tom, jaký plat jsi předtím měla.
Teoreticky, nejvíc to může být 30.000 CZK (nejvyšší mateřská) x 6,5 měsíce (mateřská dovolená) + 1 měsíční plat (náhrada za naběhlou dovolenou za MD, která se považuje za výkon práce) - a to už není úplně málo.
Ty taky začneš pobírat rodičovský příspěvek hned po porodu, ne až od 5 měsíců (28 týdnů MD - 6 týdnů před porodem, kdy se obvykle nastupuje), takže i těch 220.000 ti musí vystačit na delší dobu.

olusik87
3. pro 2012

@maladama ,ked som vypla pc ,ma este napadlo , a ako to je s tymi peniazmi co som nestihla vybrat pri prvom dietati ? tych je skoda , ze moc som nevybrala ze ked sa narodi druhe tak dcera bude mat 13m.

maladama
3. pro 2012

@olusik87 no jste ty nebo manžel měli dostatečné příjmy, tak si můžeš rychle změnit rodičovský příspěvek na těch 11.500 Kč měsíčně, ale co nevybereš, to propadne.
Já taky nevyberu všechno, ale zase o to dřív budeme mít děti odrostlé a zpátky normální plat.

olusik87
3. pro 2012

@maladama no mne to z mojho platu neda a nad manzelovim sme uz predtym uvazovali , ale nebolo by to o moc lepsie a hlavne na tie dva mesiace sa uz ani nevyplati , to papierovanie , ale prideme o vela.