Tříletá varianta rodičovské dovolené. Kdy ji zvolit?

holly1
3. únor 2009

Prosím, poradí mi někdo, kdy zvolit 3 letou variantu rodičovské dovolené? Všude čtu, že nejpozději do konce 21. měsíce života dítěte - nemá to být 21. týdne? Sice pořád ještě nevím, jestli nezvolím dvouletou, tu chápu - ale jaké peníze budu dostávat těch xxx měsíců, než dítěti bude 21 měsíců a kdy tedy mám tu tříletou zvolit? To tedy vůbec nechápu. Nerada bych něco prošvihla. Díky

mikca
3. únor 2009

holly triletou si zvol tak , aby ti volne navazovala na materskou..takze mesic pred skoncenim materske bych sla zazadat o rodicak na socialku..tech 21 mesicu bylo hlavne udelano pro ty maminy, ktere v dobe kdy vesel zakon v platnost uz pobirali rodicak, ale dite bylo mladsi 21 mesiců, tak meli cas do te doby se rozhodnout 🙂

holly1
autor
3. únor 2009

mikca, díky.

kachnifu
4. únor 2009

Holly1, těch 21měs.je správně.Protože ty bereš přece mezitím ppm od zaměstnavatele,a do té doby než bude malému skoro 5měs.si můžeš rozmyslet,jakou variantu zvolíš..Ale já musela do práce nechat potvrdit papír,kolik je moje denní částka.Abych věděla,jestli se vejdu do 2leté var.Minimálně musíš mít na den 380,-
A já se do toho vešla krásně.Takže jsem si s kámoškama dala dvouletou variantu.Za 11400,- a máme to jentak tak..🙂 Neumím si představit brát 7600,-

lukin
4. únor 2009

kachnifu: Trochu tvůj příspěvek nechápu, tak aby nedošlo k omylu. Říkáš, že 21 měsíců je správně a v zápětí, že se musí rozmyslet do pěti měsíců. Tak co je správně? 🙂

kachnifu
4. únor 2009

No 21m. je respektivě to samé jako 5měs.dítěte. 😉 přece..Vím,že mi na sociálce předemnou radši počítal těch 21t. v kalendáři od narození dítěte..Aby mi řekl,přesně jaký týden musím přijít.Protože kdybych přišla o týden později,tak už by mi prý nedali na výběr.Autom.bych měla 3letou.Takže si to vlastně můžeš spočítat doma sama kdy tam máš jít už s vyplněnýma papírama. 🙂

kachnifu
4. únor 2009

OPRAVA: Má to být 21týdnů....!!!!!!!!!!Holky vy mě blbnete...To je přece 5měsíců věku dítěte 😝

mikca
6. únor 2009

kachni ale v zakone je uvedeno 21 mesiců vis..na to se holly ptala.. 🙂

vojtisek2007
6. únor 2009

Cituji zákon:

1. Rychlejší čerpání

Rodič, který se předem rozhodne, že zůstane s dítětem na rodičovské dovolené jen do jeho dvou let, bude po ukončení PPM měsíčně dostávat 11 400 korun. Pro tuto variantu se musí zažádat v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů života. O tuto variantu čerpání, ale může zažádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč na kalendářní den (tj. maminka pobírala mateřskou min.11 400Kč)

2. Klasické čerpání
po ukončení PPM do 3 let věku dítěte měsíčně 7600Kč. O tuto formu čerpání si může zažádat rodič, který měl nárok na čerpání PPM a nebo na nemocenskou poskytovanou v souvislosti s porodem. A žádá se nejpozději v kalendářním měsíci, kdy dítě dosáhne 21. měsíce věku.

3. Pomalejší čerpání

Rodiče, kteří budou chtít zůstat s dítětem doma do jeho čtyř let, budou od ukončení mateřské dovolené do 21 měsíců dítěte pobírat 7600 korun a pak bude dávka snížena na 3800 korun. Tato varianta se týká i rodičů, kteří neměli nárok na pobírání PPM. V jejich případě je částka 7 600 vyplácena od porodu do 21 měsíců a pak se snižuje na 3800.
Vybraná možnost čerpání příspěvku bude nezměnitelná a zpětně ji nebude možné vymáhat, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

holly1
autor
6. únor 2009

vojtisek, já vím, ale viz můj dotaz - jak vysoký příspěvek by mi byl vyplácen, kdybych si opravdu tu tříletou variantu zvolila až budou mimi skoro dva roky?

vojtisek2007
6. únor 2009

holly - budeš po mateřský (PPM) pobírat 7600 až do 21 měsíců dítěte (pokud si v jeho 21.týdnech nezvolíš dvouletou variantu) a když v tom 21 měsíci jeho věku nezažádáš o tři roky, tak ti automaticky rodičák sníží na 3800 a to budeš pobírat do jeho čtyř let....
😉

mikca
6. únor 2009

no moment to je trochu postavene na hlavu..materska konci nekdy v půl roce zivota ditetepokud si nezazadas o rodicak, tak ti nikdo nic platit nebude, takze je nesmysl jit na socilaku zazadat o rodicak, a pak ve zas za půl roku jit znovu ucinit volbu...pokud vim tak urednice stejen zadost ve ktere neni zaskrtnuto na jak dlouho zadas, tak ji nevemou...takze pokud nechce nekdo byt nez penez do tech 21 mesiců, tak si musi zazadat..aby mu to navazovalo na materskou 🙂

vojtisek2007
6. únor 2009

mikca -no jasně po těch 28týdnech PPM zažádáš o rodičák - ale žádnou volbu o délce nemusíš vyplňovat - na to je dokonce i zvláštní formulář...žádat stačí nejpozději pro každou variantu viz.víše...ale můžeš klidně hned - a jak zažádáš, tak začneš dostávat 7600 (teda pokud nezažádáš o dvouletou) a v těch 21měsících když nedoložíš volbu roků, tak ti to automaticky sníží na 3800 a na čtyřletou...

mikca
7. únor 2009

vojtisek to je mi jasne, ale prijde mi ponekud zbytecne si podat zadaost v půl roce veku a pak tam jit zas a ucinit volbu....ale to je asi kazdeho vec..je to asi o tom komu se chce litat na urad padesatkrat behem pul roku..takze mi prijde rozumnejsi zazadat o delku hned(ikdyz je teda i tuta moznost) a proto si myslim ze to proste bylo udelane hlavne pro ty maminy ktere uz rodicak pobiraly kdyz prisel zakon v platnost...

kacka.va
9. únor 2009

mikco, jenže na sociálce se odevzdávají papíry dva jedno je žádost o rodičák a druhý je volba délky a pokud neodevzdáš tu volbu délky, tak tě hoděj na tříletou a pokud v daném termínu nenahlášíš, že teda fatk budeš tři roky, tak tě hoděj na čtyřletou. přesně jak píše votisek. A bylo to myšlené pro všechny, ne jen pro mamči, co už děti měli.

mikca
9. únor 2009

jo ja to chapu, ale kolik mamin to takle vyuzije ze ...je mi jasne ze maji i tutu moznost, ale je to to udelne proto kdyz si nejsou jiste jestli na 4letou a nebo tiletou...kdyz je mamine jasne, ze pujde na triletou tak to da hned ne..a nebude tam litat znova..takze pokud je jasne ze pujde na triltou(coz byla otazka)..tak to da hned ne...urcite minimum vyuzije tech 21 mesiců úpokud ma jasno.....netvrdim ze to bylo delane JEN pro maminy ktere mely uz deti, ale hlavne pro ne...

kacka.va
10. únor 2009

mikca, no když je jistá tříletou tak to dá hned, no. ale já znám dost mamin, které se nerozhodly, takže mi to divné vůbec nepřijde

niki2
25. únor 2009

Holly, presne do tech 22 tydnu se muzes rozhodnout, zda budes chtit dvouletou. Pokud o ni do te doby nepozadas, tak uz ji mit nemuzes.
Pokud si jsi jista, ze chces byt doma 3 roky, tak muzes pri podani zadosti o rodicak zaroven vybrat triletou variantu. Pokud jeste nevis, tak muzes pockat do tech 21 mesicu (to budes stale pobirat tech 7600) a do te doby bud zazadas o triletou a oni ti i po tom 21.mesici budou vyplacet tech 7600 nebo nezazadas a oni ti to snizi na 3800 a to budes pobirat dalsi dva roky.
Mne to teda naopak prislo fajn, ze mam jeste cas na rozmyslenou.

holly1
autor
3. bře 2009

niki2, tys to vysvětlila perfektně 🙂 díky

eatygrenee
9. srp 2009

Holk, zajímalo by mě, když si zvolím 2letou variantu a zažádám o ni např. v 15 týdnu věku dítěte- tak my bude vyplácena hned (když ukončím PPM)a nebo až po tom 23 týdnu?

vojtisek2007
9. srp 2009

eaty - rodičák se ti začíná vyplácet až po skončení mateřské, když zažádáš dřív, píšeš tam stejně datum, od kdy budeš čerpat rodičák, a od toho data se ti bude vyplácet

eatygrenee
9. srp 2009

já právě někde slyšela, že můžu mateřskou skončit dříve. že je ze zákona povinnost jen 6 týdnů po porodu a pak že může na ni nastoupit i třeba manžel. takže mateřská nejde tedy ukončit předčasně???

vojtisek2007
10. srp 2009

jo tak, to samozřejmě jde, nemusíš na ní být celých 28týdnů, to je na tobě, můžeš jí ukončit po 6ti týdench od porodu, dřív ne