Vracím se do ČR. Na jaké příspěvky mám na rodičáku nárok?

nika1993
26. říj 2013

Zdravim vsechny baby 🙂
Konecne po cesky nemusim premyslet jak je to po slovensky :D
No abych se dostala k veci, minulyho roka jsem se odstehovala v prubehu tehotenstvi na Slovensko, mam tu normalne druhy zahranicni trvaly pobyt pojisteni to samy muj malej. Doma je to dost zle, aj financne tu jsou o dost horsi jako v Cesky priplatek na bydleni? hmotna nouze? Boze to by clovek musel nevim co aby to dostal...
A musime zit s tchyni, ten muj chce jit do zahranici pracovat a ja se chci od noveho roku vratit do Ceska zatim k mamce nez vsechno obehame chci se zeptat jako ja mamka na rodicaku ( chybelo mi 13nact dni do toho abych byla na materske ... ) s malym na co vsechno mam narok, chci bydlet sama u nas ve meste nejsou drahy byty ale co vsechno bych si mohla obehat a tak, nevim jak to chodi v cesku nikdy jsem na socialce nebyla az ted me to ceka tak chcem znat svoje moznosti.
Dekuji moc 🙂 nika
Myslim tim prispevky na bydleni hmotna nouze nebo rodicak a tak abych vedela s jakymi financemi mam pocitat + za jak dlouho by se mi to vyresilo jelikoz pobiram slovenske davky

nonnni
26. říj 2013

@nika1993 no tak za pobirani slovenskych davek urcite nemas pravo na rodicak.

Jestli dosahnes na prispevek na bydleni je tezko rict, urcite ne dokud budes zit u mamky. Tam by mozna ona dosahla, ale posuzuji se vsichni clenove domacnosti, takze to je tezke soudit. Maminka bydli sama? Ma slusny prijem?

Prispevek na bydleni...tam musis mit sluzby napsane na sebe + trvale bydliste (nekdo rika, ze staci jen platna najemni smlouva)...doklada se to tri mesice nazpet. Je to relativne zdlouhavy proces. Na netu jsou kalkulacky na zjisteni, zda bys na prispevek dosahla.

Hmotna nouze...tak s tou bych nepocitala vubec.

Pridavky na deti...opet jsme u pobirani davek ze slovenska. Pokud neco pobiras jinde, tak narok nemas.

Absolutne netusim, jak se ti bude rodicak vypocitavat, ale moc to nebude. Bez naroku na materskou spadas automaticky do ctyrlete kategorie a navic nevim, jestli odecitaji jiz vycerpani castky na slovensku...snad se objevi nekdo, kdo poradi.

Jo a pokud jsi vdana, tak se i manzel, respektive jeho prijmy, posuzuji jako spolecna domacnost coz v realu znamena, ze se spoji vase prijmy a vydeli cleny rodiny a pokud jsou pres urcitou (dost nizkou castku), tak naroky nevznikaji.

nika1993
autor
26. říj 2013

@nonnni Ja prestanu pobirat slovenske daky kedze budu v cesku a budu mit jako ceska ceske davku.
Ja budu u mamky jenom cas, ona na tom taky neni dobre sama zije ze soc.davok od ty doby co umrel otec.
nejsem vdana matka samozivitelka

blahova_andrea
26. říj 2013

@nika1993 teď ti nikdo nedokáže říct, na co vše budeš mít kdy nárok, protože ty sama nevíš kde a jak budeš žít, kolik za co platit...rozhodně tě ale asi čeká velká spousta papírování ☹

nonnni
26. říj 2013

@nika1993 tak pokud zije maminka sama a pobira davky, tak je mozne, ze uz prispevek na bydleni ma. To by se asi nijak dramaticky nezmenilo pristehovani tebe a syna, maximalne par korun v nakladech na elektriku a vodu, predpokladam. Ale to se doklada ctvrtletne.

Pokud budes ve svem, tak pak muzes zadat, ale zada se zpetne za posledni tri mesice, takze po trech mesicich bydleni si zazadas. Pokud to chapu spravne.

Budes muset mit potvrzeni o preruseni davek ze slovenska a pak pak vyrizovat v CR.

Zazadat o pridavky a RP.

Asi bych doporucila poslat mail na prislusny odbor socialni pece a pozadat o radu s ohledem na tvou situaci a plany.

Bohuzel si myslim, ze si presumen (financne) nepomuzes, samozivitelky v CR jsou na tom bidne.

Jak to mas a slimenty na meleho? Jestli ma tatu v RL, tak bys mela mit urcenou castku, ktera se zapocitava.

blahova_andrea
26. říj 2013

@nonnni ano, chápeš to správně. po třech měsících se teprve žádá, protože dřív prostě není co dokládá a nárok není.

@nika1993 jinak u maminky máš český trvalý pobyt? pokud maminka dávku pobírá, tak se vaše přistěhování promítne nejen ve spotřebě, ale taky v množství formulářů a taky potom i v tom, kolik vypočítají dávku. je rozdíl jestli v bytě žije jeden nebo tři. každé tři měsíce se znovu vše dokládá a úřad to pokaždé přepočítá na jinou aktuální částku. takže se tam promítne i to, v jakém měsíci se platily popelnice, doplácelo za plyn apod. jinak jestli mohu radit, tak se neptej na podrobné informace na příslušném úřadě, ale zavolej si přímo na info linku na mpsv, tam jsou prý velmi ochotné telefonistky, které poradí podle pravdy a ne podle toho, jak si to která vedoucí na kterém úřadě vysvětlila 😉

nonnni
26. říj 2013

@blahova_andrea a nebo napsat na Aperio.

Netusis jak to bude s tim RP? To by mne docela samotnou zajimalo.

nika1993
autor
26. říj 2013

@blahova_andrea
@nonnni

Ja vlastne tu koncem ledna budu rusit davky stim ze mi prijdou posledni v unoru jakoze za leden.
NO a potom normalne rodicak + prispevek na dite atd.
U mamky budu jenom prechodne dokud se mi nevyresi tyto davky.
Hned jak vlastne budu pobirat zpetne ceske davky tak mi pomuze teta a pujdu do sveho, cize potom narok na prispevek na bydleni.
A mamka zije na soc.davkach no jeden kluk 4roky druhej 7dm cize aj v decine dostat pracovni dobu do 12-13h je dost tazke.

A dekujem.
:X No uvidime co to udela a nemyslete si tady na slovensku? Pche 5tis mesicne ale prispevek na bydleni atd nehrozi...
Vubec nic take
A s otcem maleho mame dohodu abysme to neresili pres soud ze mi posila 300kč mesicne na maleho, od pravnika overeny u notare.

chris_n
26. říj 2013

@nika1993 tak 3000 je teda nic... a pokud pujdes sem, tak budes mit rodicak cca 4500 pokud vim. nemyslim si, ze si zasadne pomuzes. a taky se ted bude menit vlada.

nonnni
26. říj 2013

@nika1993 ja si nejsem jista, jak myslis to zpetne pobirani davek. Po trech mesicich ve svem si muzes zazadat zpetne, ale pokud bys zadala treba od 1.2., tak musis dolozit veskere prijmy za posledni tri mesice. Vcetne rodicaku atd. Takze i kydbys byla v pozici, ze od 1.2. bues oficialne na uzemi CR a zit tady ve svem, tak az 1.5. budes moci dolozit vse potrebne a pak za mesic mozna dostanes pridavek na bydleni odklepnuty v nejake vysi.

Pridavky nevim jak dlouho trvaji, jejich schvaleni.

Ale tedy napada me. Pokud je otec maleho v RL, tak se bere automaticky, ze je jeho otcem (stara se) a budto spolu zijete v jedne domacnosti, nebo ma vymerene alimenty, takze tam mohou a nejspis budou stourat. Pokud v RL uvedeny neni, tak je to jina.

Rodicak se schvaluje relativne rychle na zaklade RC ditete. Ma maly cesky RL a RC? Ale tedy nevim presne, zda by ho nedostal treba i na slovenske RC. Moje dcera musela napred zadat o obcanstvi, pak ji bylo prideleno RC, pak vystavem RL a pak teprve jsem mohla resit RP. Je tedy fakt, ze to bylo pres ambasadu a v roce 2005/2006, ale tahle sranda zabrala pres rok.

@chris_n no vlada...to teprve bude sranda...

nika1993
autor
26. říj 2013

@chris_n nikde si nepomuzu, ale tady jsou spatny rodinny vztahy. takze aj proto musime tady bydlet s tchyni a to je hardcore je to taka no proste skoda slov aj v tehotenstvi byl konflikt kvuli tomu jsem byla na rizikovym neumim si predstavit ze on je v zahranici a ja jsem tady sama.

@nonnni On ma ceske obcanstvi ale na matrice mi rekli ze CZ RL pokud ho nepotrebuji si muzu vyresit hocikdy cize tak rodne cislo ma jake ma nevim ocividne slovenske. MA aj SK RL.
Jde o to ze chci vedet co a jak, vlastne co mam zaridit tady a proc, a vlastne tyhle veci popripadne jak dlouho se to schvaluje jde mi hlavne materska nebo rodicak + prispevek na prcka, taky veci jako hmotka a toto se resi potom hlavne jako,
podle socialnich kalkulacek mam pravo na vyse 7mi tis, bez prispevku, hlavno ja mam v cz trvaly pobyt vsechno jenom toto. Resim kde zacit, psala jsem na socialku na urade, jako email tej pani co ma moje jmeno jakozena starosti, ale bez odpovedi. a tady je az pres elej stat konzilat cize asi tak

nika1993
autor
26. říj 2013

@nonnni ja nechcem nic zpetne nemaji mi co vyplatit

nonnni
26. říj 2013

@nika1993 napis sem, trva to dva/tri tydny, nez odpovi, ale vedi co rikaji, jsou skveli.

http://www.aperio.cz/7/poradna

RL si muzes vyridit kdykoliv, to bezesporu, akorat je otazka jak dlouho to bude trvat. Takze bych napsala i toto, ze syn nema cesky RL, jen slovensky a zda je potreba vyrizovat cesky k pobirani rodicovskeho prispevku. Na materskou narok nemas, to je pase, tu bys pobirala po narozeni maleho, kdybys mela narok.

Ten prispevek na bydleni muzes zadat az po tech trech mesicich bydleni ve svem. Tam to nespecha.

Tu hmotnou nouzi nevidim nadejne. Jdu zkusit neco k tomu najit...

Pridavky na dite, take se zeptej. To je asi tak vsechno, na co bys mohla (nerikam, ze budes) mit narok.

V toho dotazu na Aperio se i zeptej, zda bude otec syna posuzovan jako ve spol, domacnosti, ci se budou domahat, abys zazadala o alimenty. On ma podporovat dite, ne stat.

A pak se zeptej, jak to bude s rodicakem, na jak dlouho a v jake vysi budes mit narok, kdyz jsi doted vycerpala (a napis castku, ktera ti byla na slovensku doposud vyplacena) tolik a tolik.

nonnni
26. říj 2013

@nika1993 ja reagovala na to, co jsi napsala: Hned jak vlastne budu pobirat zpetne ceske davky tak mi pomuze teta a pujdu do sveho, cize potom narok na prispevek na bydleni.

Jinak koukni sem, mas tam i kalkulacku na spocitani zivotniho minima, koukala jsem, ze pro tebe maleho dohromady je to cca 4 880Kc dohromady...

http://socialni-davky-2013.eu/hmotna-nouze-2013...

proklikej se v tom pravem sloupci alternativama.

nika1993
autor
26. říj 2013

@nonnni ja to myslela jako zpetne zle jsem to napsala jako az mi bude vyplacet CZ, ja jsem si totiz mohla vybrat po porodu bud od Ceska nebo od Slovenska ale slo o to ze suma za slovenske porodne je 1167€ coz bylo super k nasi financni situaci

blahova_andrea
27. říj 2013

@nonnni to netuším.
to by jí právě mohli říct na infolince. ono se od toho totiž bude odvíjet i ten zbytek. nejdřív si musí vyřídit přestup bydliště, RP apod. do čr a pak teprve může žádat nějaké dávky. ale bacha...na některé se dokládají skutečnosti za minulé čtvrtletí a na některé za minulý rok. jako vím, že v žádostech jsou kolonky jestli nepobíráš nějaké peníze z jiných států EU, ale nic podrobnějšího k tomu nevím. snad by mohla vědět j.a.n.i., ta dokáže poradit ve spoustě věcech. třeba sem nakoukne 😉

blahova_andrea
27. říj 2013

@nika1993 300,- je tedy dost bída! ☹
taky jsem zvědavá jak to s tebou dopadne. protože pokud jsi pobírala nějaké dávky na sk a začátek roku 2014 je vyčerpáš, tak kdo ví co ti budou nebo nebudou chtít přiznat u nás. jako možná to bude tak, že sis vyčerpala dávky, tam kde jsi žila a pak se stěhuješ a nejde pobírat další dávky v jiné zemi. každopádně o přídavek na dítě se žádá vždy v říjnu a dokládají se příjmy rodiny za minulý rok a příspěvek na bydlení je o více papírech, dokládá se minulé čtvrtletí a musíš mít vše na své jméno, vše řádně zaplaceno atd...takže dřív jak po třech měsících samostatného a řádného bydlení ti nic nepřiznají. možná tak tu hmotnou nouzi nebo tak, ale s tou nemám osobní zkušenosti.

blahova_andrea
27. říj 2013

@nika1993 mateřskou teda nedostaneš určitě, na tu máš nárok pokud máš odpracováno a těsně před a po narození prcka, takže to už se tě netýká

nika1993
autor
27. říj 2013

@blahova_andrea
ja jsem si mohla vybrat, takze vlastne rodicak jakoze 3600 na nej narok mam + pridavek na dite, a tak no musim zavolat takto .. je to o dohadech a ja jsem jenom nerovzni tim ze jsem ceska a maly je cech tak by to nemel bejt problem a tu nemam o tolik vetsi davky abych si to vycerpala

blahova_andrea
27. říj 2013

@nika1993 malý je čech? mám pocit, že jsi výš psala, že má sk rodný list, tak má asi slovenské občanství, ne? ale to je jedno. na přídavek na dítě mít nárok možná budeš, ale záleží jestli to dokážeš doložit. my ho rok neměli, i když bychom nárok měli, ale dokládá se rok zpětně a podle toho jsme byli ještě "bohatí", tak jsme žádali až letos, protože loni už jsme byli dost chudí 😀

nika1993
autor
27. říj 2013

@blahova_andrea Ma SK RL ale podle me je je zmena v tom ze je po me Cech

nika1993
autor
27. říj 2013

@blahova_andrea to mi rekli na matrice jak CZ tak Sk, + do ted jsem byla s partnerem v CZ uz budu sama

chris_n
27. říj 2013

@nika1993 zalezi co ma zapsane v papirech. jestli ma oboje obcanstvi.... kde se natodil?

nika1993
autor
27. říj 2013

@chris_n Prave ze v RL nema obcansky napsany

nika1993
autor
27. říj 2013

@chris_n obcanstvi*

P.s fotku bude asi treba stahnout a kouknout s lupo foceny z mobilu cize ais tak

nonnni
27. říj 2013

@nika1993 premyslim, zda nema dite obcanstvi automaticky po matce...me take lustrovali a pak ho dceri priklepli...

treba nahledne @j.a.n.i jakozto nekdo fundovany...

nika1993
autor
27. říj 2013

@nonnni ja mam dojem ze toto mi primo rikali na matrice, ze ma ceske obcanstvo a ze po 5ti letech stejne jako ja muzeme zadat o obcanstvo

nika1993
autor
27. říj 2013

@nika1993 + vlasnte kamoska je slovenska manzel tiez a jejich syn ma na RL napisanu narodnost a my nemame

nonnni
27. říj 2013

@nika1993 ale to je prece hloupost...budto ma obcanstvi a pak neni o co zadat, nebo ho nema. Nebo ma ceske obcanstvi a nema slovenske a muze zadat tam? Ale deti maji pravo na dvojite obcanstvi hned, me dcery to tak maji take, zadna lhuta peti let tam neni.

Fakt bude nejlepsi, kdyz napises na to Aperio.

nika1993
autor
27. říj 2013

@nonnni Co je Aperio.
Ceske obcanstvi stim ze muze zadat o slovenske neco take si vybavuju jenze predtim jsem to nebrala az tolik na vahu

nonnni
27. říj 2013

@nika1993 davala jsem ti tu vcera odkaz. Je to online poradna, kde vi o cem mluvi...