Vracím se ze SKV do ČR pracovat, mám nárok na RP?

terezkazv
8. bře 2013

Ahojte babeny, jsem Češka, vdala jsem se na Slovensku , kde jsem i porodila našeho syna. Synovi vyřizuji dvojité občanství. Nárok na mateřskou a rodičovský mi tu vznikl na Slovensku. Žiju tu několik let a pracovala jsem tu, proto jsou mi vyplácené dávky tu. Rozhodli jsme se s manželem, že jdeme za prácí do ČR. Musím si však odhlásit zdrav. pojošťovnu a tudíž soc. zjistí, že se nezdržuji na Slovensku a chcou ať si žádám rodičovský v ČR. Mám trvalý pobyt na Slovensku i v česku, synovi a manželovi trvalý pobyt v čr zajistím po příjezdu. Jdu však hned do práce, manžel pobírá výsluhový duchod. Mám nárok na rodičovský i když pracuji ? A když ano jak dlouho a v jaké výšce ? U nás ns Slovensku je to jednotné pro všechny a přivydělat si mužeme kolik chceme a na jakýkoliv poměr, jen nesmíme jít do zahraničí, tak nevím. Děkuji , syn má teprve 9 měsícu

j.a.n.i
8. bře 2013

@terezkazv Ano, obecně můžeš při rodičáku pracovat, to problém není, výdělek taky omezen není, pouze do 2 let věku smí dítko chodit do jeslí na max. 46 hodin měsíčně.
Akorát netuším, jak to budeš mít s rodičákem, protože tady je pro všechny jednotná částka 220 000,- a volíš měsíční částku (max. 11500,-) ale netuším, jestli ti dají celých 220 000,- nebo jestli odpočtou kolik si z rodičáku vyčerpala na Slovensku, nebo jestli mají nějaký přepočet podle věku dítka.