Výpočet z manželova platu - mám nárok na MD a výběr RD?

ircas1978
10. led 2014

Ahoj holky,možná budete někdo vědět........mám syna 2 roky,jsem na rodičáku na 4 roky,spadla jsem tam automaticky,protože jsem pred tim nez jsem otehotnela byla osvč a neplatila jsem si nejaké pojištění,takže jsem neměla ani nárok na mateřskou,hned jsem sla na rodičák 4letý....manžel v té dobe byl taky osvč ale ted uz je přes rok zaměsnanec,a já se chci zeptat...kdybych měla dasí dítko,jde aby to vypočítali z manzelova platu?tak že bych mela nárok na mateřskou a mohla bych si vybrat jakou variantu rodičáku chci,např na 3 roky?

marukm
10. led 2014

@ircas1978 Manžel musí mít odpracován (a tím i za sebe na pojištění uhrazen) určitý počet dní. Pak si na něj můžeš vybrat délku rodičáku. Ale nárok na mateřskou si myslím mít nebudeš. To bys musela být zaměstnaná ty, protože mateřskou ti platí zaměstnavatel.

laurital
10. led 2014

@ircas1978 Manžel musí být účasten 270 dní na nemocenském pojištění v průběhu dvou let.Rozhodujícím datem pro určení je den porodu.

j.a.n.i
10. led 2014

@laurital A ještě doplním, ke dni porodu zaměstnaný...

ircas1978
autor
10. led 2014

ano tak manzel má zatím odpracováno pres rok...takze do porodu by to bylo 2 roky urcite....ta metrská me tak netrápí ,jde mi jen o to abych nemusela byt na 4letce...3800 to je jak plivnutí do more 😢

dorinek
10. led 2014

@ircas1978 - z manželova platu ti nikdo nic nevypočítá a už vůbec né mateřskou. Pokud jsi na ní neměla nárok poprvé, nebudeš na ní mít nárok ani podruhé. Jde o to, že pokud je manžel zaměstnaný alespoň 270 dní, nechá si v práci vyjet potvrzení o výši platu. To odnesete na sociálku, tam mu vypočítají denní vyměřovací základ a ty si budeš moci určit jestli budeš pobírat rodičovský příspěvek na 3 nebo na 4 roky. Vždy budeš vycházet z částky 220 000,-. To si rozpočítáš na 36 nebo 48 měsíců. Rodičovský příspěvek budeš pobírat hned od porodu. Na 36 měsíců je to 6 111,- Tuším, že si můžeš tu částku i měnit, např. první dva roky pobírat víc a ten zbytek si rozdělit do posledního roku, pokud bys třeba měla už nějakou brigádu. Vždy ti to ale musí dát těch 220 000,-

cristynaxo
11. led 2014

ahoj holky...toto téma mě též zajímá...teď jsme na samém začátku těhu, pracuji na DPP, to nevím zda se do odpracovaných let započítává...a te´d,pokud se zadaří, tak bych měla nastoupit na HPP... v případě že by mi nevyšel rodičák na 3 roky tak můžeme tedy využít přítelovo zaměstnání..byť nejsme manželé ? a Jak je to vůbec s mateřskou ??tu platí poslední zaměstnavatel ??a kolik u něj musí být odpracováno ?? Vidím že se tu v tom vyznáte...tak děkuji za rady

lola_
11. led 2014

takže pokud jsem studentka (pracující jen na DPP), a chtěla bych jen dvouletou mateřskou, tak to nejde nijak? Ani přes manžela?

j.a.n.i
11. led 2014

@lola_ Jde, pokud manžel splňuje podmínky pro PPM a má dostatečně vysoký plat.

j.a.n.i
11. led 2014

@cristynaxo Nárok na mateřskou ti pravděpodobně nevyjde, musí být odpracováno 270 dní za poslední 2 roky a DPP se do toho nepočítá, protože se z ní neodvádí sociální a zdravotní. Ale na výběr rodičáku nárok bude, buď ho budeš mít ty z titulu nemocenské (pokud tedy vyjde ten pracovní poměr) nebo pokud je partner zaměstnanec, tak přes něj. Jinak manžel to být nemusí, podstatné je, aby byl uveden v RL.

lola_
11. led 2014

@j.a.n.i tzn. aby bylo těch cca 11 000 minimálně 70 procent jeho platu, chápu to dobře?

cristynaxo
11. led 2014

A tedy jen se jeste zeptám...od prvopocatku bude vyplácet stát..myslím toho prvniho pul roku co by vyplácel zamestnavatel..ja se moc omluvam za svoji nevedomost...ale v tomoto opravdu chodit neumim :/

cristynaxo
11. led 2014

pak to tedy vychází že od začátku budu mít 6.100 :( ... pokud je to tedy tak..

cristynaxo
11. led 2014

A jen...v pripade ze u DPP mam vic jak 10.OOO , coz mám,tak mi zaměstnavatel tvrdí že za mě soc. a zdrav.pojištění platí... ☹ tak ještě abych neměla dluhy tam :(

cristynaxo
11. led 2014

@j.a.n.i takže jak jsem psala mám DPP ale vyděláv si v určitých měsících více jak 10.000 takže tam mi soc.zdrav.pojištění zaměstnanec doufám plat,í a od 1.1. 2012 jsem byla na HPP zaměstnaná 5 měsíců do května 2012,pak byl malý hodně nemocný a musela jsem s ním být doma.tak mi práci ukončili)....takže teoreticky za poslední dva roky mám odpracovaných cca 150 dní...pokud vyjde ted to HPP tak bych ráda pracovala tak do 7. pokud bude vše ok tak klíďo do 9 měsíce..tak by se to zvládnout mělo ..nebo aspoň doufám

cristynaxo
11. led 2014

@j.a.n.i a jinak moc děkuji za radu...je fajn když se najde někdo kdo tomu rozumí 🙂

kattyd
11. led 2014

Ahoj holky, a když se rodičák nastaví dle manžela, nebude on nějak omezen v práci? Může normálně dál bez změn pracovat a já budu na rodičáku doma? Vím že když žena chce pracovat u stejného zaměstnavatele během rodičovské, musí to být jiná činnost než vykonávala předtím. Neomezí to tedy nějak manžela?

benjik
11. led 2014

@kattyd ne manžela to vůbec neomezí,může normálně do práce. mrkni do jiných diskuzí na toto téma,je to tam podrobně vypsané

j.a.n.i
11. led 2014

@cristynaxo JO, tak pokud si měla tu DPP nad 10000,- a vyjde ten pracovní poměr, tak to vyjde i nárok na mateřskou 🙂 ona se DPP nad 10 000,- nevidí moc často, resp. si první u koho jsem se s tím setkala i prakticky a ne pouze teoreticky 🙂

j.a.n.i
11. led 2014

@kattyd Ale manžel přece na rodičovské dovolené nebude...

j.a.n.i
11. led 2014

@cristynaxo Akorát tedy ten HPP je ti naprd (myslím ten leden až květen 2012) protože na mateřskou rozhodně budeš nastupovat později něž v květnu 2014 a tedy už to nebude spadat do posledních 2 let.

chris_n
11. led 2014

@kattyd
@j.a.n.i ja si nejsem jistá, ale nemůžu náhodou při rodičáku dělat to samé pro svého zaměstnavatele? Není to tak, že jinou práci můžu dělat pro svého zaměstnavatele při mateřské?

nariel
11. led 2014

@ircas1978 Ještě odpovím a oplním ohledně OSVČ..je tam limit těch 270 dní za dva roky účast na nemocenském pojištění ..ale ještě je k tomu dodatek..že za poslední rok nejméně 6 měsíců a nemocenské musí být hrazeno i v měsíci porodu.

cristynaxo
11. led 2014

@chris_n tak ja doufam ze pri rodicaku budu moct pak zpet do prace...rada bych potom zase zpet na zkraceny uvazek..az malemu bude tak rok...

cristynaxo
11. led 2014

@j.a.n.i boha mojeho...tak to jsem zvedava jak to dopadne...prinejhorsim na pritele..ale to netusim jak se to pak vyrizuje...ale na uradech snad poradi.

chris_n
11. led 2014

@cristynaxo proto si myslím, že pravidlo práce pro stejného zaměstnavatele, ale na jiné pozici, platí u mateřské a ne rodičáku.

chris_n
11. led 2014

@cristynaxo snad dáváš jen místo potvrzení svých příjmů to od otce dítěte 🙂

j.a.n.i
12. led 2014

@chris_n Při pobírání rodičáku klidně můžeš pro zaměstnavatele dělat to samé, ale při rodičovské dovolené ne 😉

j.a.n.i
12. led 2014

@nariel No, to s tím hrazením nemocenského v měsíci porodu nemusí být úplně pravda... protože jednak je žena na PPM před porodem a za celé kalendářní měsíce na nemocenské/PPM se už nemocenské neplatí a druhak, pro mateřskou je ochranná lhůta, takže nárok nezanikne hned zapomenutím prvního měsíce.
Ano, potřeba je to u volby přes otce i když tam jsou jsou případy, kdy to nevadí - dítko narozené na začátku měsíce, to se pak vejde do 7 denní ochranné lhůty.

hanka858
12. led 2014

ahoj holky 🙂 mohu se taky zeptat? mam doma skoro 3leteho syna a rodicak na 4 roky,nebyla jsem zamestnana tak jsem tam rovnou spadla a pritel je osvc ale neplatil si nemocenskou..no ale ted cekame dalsi mimi jsem ve 27.tydnu a termin porodu mam 15.4.2014..ja mit opet narok nebudu na zvoleni,ale pritel si uz od minuleho roku od 20.2.2013 plati nemocenskou..budu tedy moct volit pres nej? dekuji 🙂

laurital
12. led 2014

@hanka858 Pokud dosáhne ke dni porodu 270 dní za poslední dva roky, kdy si hradí pojistné, tak ano.