Výpočet z manželova platu - mám nárok na MD a výběr RD?

ircas1978
10. led 2014

Ahoj holky,možná budete někdo vědět........mám syna 2 roky,jsem na rodičáku na 4 roky,spadla jsem tam automaticky,protože jsem pred tim nez jsem otehotnela byla osvč a neplatila jsem si nejaké pojištění,takže jsem neměla ani nárok na mateřskou,hned jsem sla na rodičák 4letý....manžel v té dobe byl taky osvč ale ted uz je přes rok zaměsnanec,a já se chci zeptat...kdybych měla dasí dítko,jde aby to vypočítali z manzelova platu?tak že bych mela nárok na mateřskou a mohla bych si vybrat jakou variantu rodičáku chci,např na 3 roky?

hanka858
12. led 2014

za mesic to bude rok co si ho plati a ja rodim v dubnu..tudiz tech 270 dni by mel mit splneno 🙂

chris_n
12. led 2014

@j.a.n.i tak to to psali nekde na netu spatne. tam snad fakt bylo, ze při materske ano, ale jina pozice. a pri rodicovske muzes tu samou praci.

j.a.n.i
12. led 2014

@chris_n Tak oni pravděpodobně (stějně jako většina lidí) zaměňují pojmy rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená 🙂 a tím to pak vzniká.

chris_n
12. led 2014

@j.a.n.i jdu se na to podívat 😀 Takže když budu na rodičovské dovolené, tak u svého zaměstnavatele můžu vykonávat jen jinou pozici nebo vůbec nic? Co když si u něho vydělám jen nárazově? Třebas jeden měsíc, pak dva nic, pak zase jeden měsíc?

chris_n
12. led 2014
j.a.n.i
12. led 2014

@chris_n Jo, tak to psal rozhodně "odborník" to je přesně to o čem jsem psala, plete si rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek, je to vidět už na tom, že píše, že rodičovská dovolená může být do 4 let a může na ní být jen jeden rodič, to je obojí blbost, resp. obojí to platí pro rodičovský příspěvek.

j.a.n.i
12. led 2014

@chris_n No, ono hlavně není podmínkou být na rodičovské dovolené 😉 klidně můžeš normálně pracovat na svoji původní smlouvu a k tomu pobírat rodičák, to normálně jde, jedinný rozdíl je, že nejsi chráněna proti výpovědi.

chris_n
12. led 2014

@j.a.n.i tak jelikož já nemám zaručeno, že ta práce bude, tak budu spíš na rodičovské. Tohle by bylo spíš, že se jednou za čas objeví něco, že šéf nebude stíhat a bude potřebovat pomoct. Já jsem z IT, kde můžu dělat i support zákazníkům z domova. To může být třeba 1-2 telefonáty za měsíc, nic, nebo taky můžu mít klidně 20 hodin za jeden měsíc. Tak zase se mi to právě nechce kvůli tomuhle riskovat, ta výpověď, protože bych chtěla pak po 2 letech druhé dítě.

j.a.n.i
12. led 2014

@chris_n Tak v tom případě bys měla mít druhou smlouvu a ta musí být na jiný druh práce, než máš tu svoji hlavní. S tímhle předpokládáným rozsahem bych to viděla na nějakou DPP.

chris_n
12. led 2014

@j.a.n.i díky 🙂

hanka858
4. únor 2014

ahoj holky 🙂 potrebuji poradit..15.4. mam termin porodu..pritel si plati od 9.1.2013 nemocensko pac je Osvc a ja nemela narok na materskou..jenze ted mu prislo ze zaplatil mesicni splatku o den pozdeji a tim padem mu nemocenska zanika a to k 1.12.2013 ☹ myslite,ze to vyjde tak abych mohla volit prez nej? dekuji 🙂

j.a.n.i
4. únor 2014

@hanka858 Jo, vyjde, ale ať se dojde co nejdříve přihlásit.

hanka858
5. únor 2014

@j.a.n.i kam prihlasit? jako na placeni nove nemocenske?

j.a.n.i
5. únor 2014

@hanka858 Jojo, na placení nové nemocenské.

hanka858
5. únor 2014

@j.a.n.i děkuji 🙂. A prosím vas,jak to budu MIT s penezma když se ma chodit az po šestinedělí to předělat na otce? To do te doby budu brát 7600kc a pak az 6100 když to chci na 3 roky? Nebo jak to prosím je? 🙂

j.a.n.i
6. únor 2014

@hanka858 žádné predelavani po šestinedělí, prostě při žádosti o rodičák doložit partnerů v papír z ossz o výši dvz a rovnou zvolíš tech 6100

hanka858
1. kvě 2014

Prosím...budu mít rodicak pres přítele a po me na úřadě chtějí neuplatnenou zadost o penezitou pomoc v mateřství...kde to mám vzít? Mám doma papír..zadost o peněžitou pomoc v mateřství,který mi dala sestřičky u doktora..tak to mozna bude ono...ale nevím kde to mam nechat vyplnit...nikde jsem nepracovala..děkuji moc 🙂

j.a.n.i
2. kvě 2014

@hanka858 Vem papír od doktora, vyplň jen tvé jméno a odnes jim to 🙂