Z rodičáku na rodičák. 21 dnů mezi nimi mám jít na ÚP?

sabor
2. dub 2014

Ahoj holky, čekáme druhé dítko, rodičák si budu volit přez manžela. První RP mi končí v dubnu, a termín porodu mám 21.5.. Tak jsem se chtěla zeptat, co těch 21dnů, to se mám na těch 21dnů nahlásit na ÚP? a pak jak se narodí druhátko tak RP přez manžela?
jde mi o placení zdrav.pojištění atd..

děkuji

j.a.n.i
2. dub 2014

@sabor Pokud nebudeš přenášet, tak nic řešit nemusíš... problém by nastal až v případě, že by druhátko vylezlo až v červnu.

ajurka
2. dub 2014

@sabor mohu se zeptat jak pres manzela..? Ja mam pritele se kterym mam dite ja sem vedena na UP ale on pracuje mohu si pres nej volit take delku jinak bych patrila do te 4lete varianty

tarra27
2. dub 2014

@ajurka ja myslim,ze to lze...akorat pak dolozis rodny list...a zalezi na jeho prijmu, pocitaji denni vymerovaci zaklad...ale 3.letou by ti dat meli urcite.

sabor
autor
3. dub 2014

@ajurka přesně tak jak píše tarra27

pampeliska1
3. dub 2014

@j.a.n.i Mohla bych mít taky dotaz? 25.4. mi skončí vyplácení rod.příspěvku na dceru (mám těch 11500) a 26.4. nastoupím na ppm s druhým dítkem. Myslela jsem, že se s dr. domluvím na nástupu na ppm až od 1.5., ale nebyla k tomu vstřícná (přišlo mi to jednodušší začít s novým měsícem..navíc rod.dovolená trvá do 3 let dcerky, tak bych nemusela nic řešit). Tak teď nevím, co mám teda kde hlásit, když se mi to bude lámat už v dubnu.. Díky moc za info. 🙂

j.a.n.i
3. dub 2014

@pampeliska1 A kdy máš TP? Jinak to budeš muset nahlásit na UP (tam kde si žádala o rodičák) a rodičák ti pokrátí o PPM za těch 5 dní.

pampeliska1
3. dub 2014

@j.a.n.i TP mám 7.6. Aha, já jsem myslela, že v jednom měsíci se může vyplatit jen jedna dávka a ne oboje..

j.a.n.i
3. dub 2014

@pampeliska1 Hmmm, tak to už si na nejzašším termínu, tak muž žádný posun nevykouzlíme... A jinak jdou vyplatit i dvě, ale při vyplácení dvou může být jejich součet maximálně výše rodičáku.

pampeliska1
3. dub 2014

@j.a.n.i právě že v průkazce mám tp i 11.6., tak kdyby dr. přivřela oko, tak bych mohla nastoupit i toho 1.5...ale tak to je jedno, jen to mohlo být jednodušší, že jsem nemusela nikde nic hlásit a prostě by mi rod.příspěvěk 25.4. skončil, do konce dubna bych byla jakože bez peněz na rod.dovolené, která dál trvá a od 1.5. ppm. A kdy bych to na ten ÚP měla nahlásit, když už vím, že na ppm budu nastupovat 26.4.? Můžu už teď? A potřebuju nějaký doklad o nástupu na ppm? Ten papír pro zaměstnavatele mi dá dr. až na příští kontrole 17.4. Díky

j.a.n.i
3. dub 2014

@pampeliska1 Doklad o nástupu nepotřebuješ, ale potřebuješ papír o výši mateřské, bez něj ti tu část posledního rodičáku nevyplatí, takže per huba nahlásit předem a po vyplacení PPM dodat papír a oni vyplatí i zbytek rodičáku. A tedy doktorku nechápu, když máš v průkazce termín 11.7. tak o co jde?

pampeliska1
3. dub 2014

@j.a.n.i já taky nevím ☹ Ještě ten papír nevypisovala, tak zkusím se jí příště ještě jednou poptat, že by to bylo pro mě jednodušší, že bych nemusela lítat.. A ten papír o výši mateřské mi vystaví na sociálce po té první ppm, jo?

j.a.n.i
4. dub 2014

@pampeliska1 Nevystaví, ale potvrdí, musíš si ho ulovit buď na UP nebo stáhnout z netu. Hlavně ji zkus přesvědčit, že ten termín porodu 11.7. je ten správný a ať ho tam napíše, datum nástupu bych s ní moc neřešila, ten případně můžeš přepsat ty, podstatný od doktorky je termín porodu.

pampeliska1
4. dub 2014

@j.a.n.i aha, takže ji mám "donutit", aby tam uvedla tp 11.6. a pak už můžu nástup na ppm přeškrtnout? 😅

j.a.n.i
4. dub 2014

@pampeliska1 Jojo, přesně tak, ale i tak by tedy měl být nástup na PPM už 30.4.

trija
4. dub 2014

@sabor mám to podobně, malá bude mít 6.6. tři roky a druhé se má narodit 17.8.. já se mezi tím půjdu nahlásit na úřad práce. chci si zajít na socku a poptat se i jak je to ohledně mateřské, protože bychom to chtěli zkusit napsat na manžela jen na týden a pak by zas šel do práce, ale mateřská by už prý měla zůstat. jinak bych měla rovnou rodičák, ale jdu teprve vše pořádně zjistit.

j.a.n.i
4. dub 2014

@trija Není pravda... myslím to s tou mateřskou, mateřskou může pobírat pouze on a po tu dobu nesmí pracovat na svoji smlouvu.

pampeliska1
4. dub 2014

@j.a.n.i aha, tak to ale nic neřeší, když ji teda donutím napsat tp 11.6., ne? Já asi blbě koukám do kalendáře, ale myslela jsem, že při tomto tp bych mohla nastoupit 1.5., ne?

j.a.n.i
4. dub 2014

@pampeliska1 Nene, vychází to na 30.4., ale je možný, že by ten 1 den na OSSZ nikdo neřešil.

pampeliska1
4. dub 2014

@j.a.n.i A když tu budou řešit? 😅 Já se totiž obávám, že i když doktorku přesvědčím, aby napsala tp 11.6., tak jí bude vycházet nástup na mateřskou 30.4., který tam i napíše a nebude tedy chápat, co řeším, když jsme pořád v dubnu 😅

j.a.n.i
4. dub 2014

@pampeliska1 No, pak by ti mohli o ten den zkrátit mateřskou... ale tady nevím 100%, zda se to bere od skutečného data porodu nebo od toho pravděpodobného, to mi z textu zákona není jasný.

lucavka
4. dub 2014

U nás to taky bude tak že na mateřskou půjde manžel (také druhé mimi - dvojčata) já mezitím budu na pracáku a pak chci na rodičák. Ale pokud vím tak rodičák je teď 220 000 tisíc a vybírat ho můžu dva až čtyři roky podle toho jak chci a žádné podmínky tam už nejsou ne?

j.a.n.i
5. dub 2014

@lucavka Ale jsou, vybírat můžeš jen tehdy, když alespoň 1 z rodiny má nárok na mateřskou (nemocenskou v souvislosti s porodem) a pokud chceš víc jak 7600,- tak musí mít PPM minimálně stejnou jako volený rodičák.

trija
5. dub 2014

@j.a.n.i no já se na to právě chci jít poptat, protože jsem slyšela, že to jde a stačí když bude mateřská napsaná jen na týden na manžela. tak uvidím co pořeším.

j.a.n.i
5. dub 2014

@trija Klidně si tam dojdi, ale pak by ji pobíral jen ten týden...

pampeliska1
22. dub 2014

@j.a.n.i tak se hlásím po delší době 🙂 V papíru k PPM pro zaměstnavatele mám datum porodu 11.6., tj. nástup na PPM 30.4. Musím to jít někam nahlásit nebo ten jeden den v dubnu nemusím řešit? (25.4. mi skončí vyplácení rod.příspěvku na dceru, ale rod.dovolená trvá dál) Díky 🙂

j.a.n.i
23. dub 2014

@pampeliska1 Řešit v práci to nemusíš, ale na UP jo, protože ti o ten 1 den PPM pokrátí rodičák.

pampeliska1
23. dub 2014

@j.a.n.i no ale když mi stejně rodičák 25.4.na dceru končí, tak je to jedno, ne?

j.a.n.i
23. dub 2014

@pampeliska1 Právě že není, pokud se ty 2 dávky trefí do stejného kalendářního měsíce, tak se to stejně řešit musí.