Zkrácení RD - jak na potvrzení příjmů otce?

xovicka
12. zář 2012

Prosím o radu zkušené. Mám dle staré právní úpravy tříletou rodičovskou dovolenou. Jsem znovu těhotná, takže bych z ní vyčerpala jen asi dva roky. Napadlo mne tedy, že podle nové právní úpravy bych si alespoň na těch pár zbývajících měsíců zvýšila rodičovský příspěvek (a tím zkrátila rodičovskou dovolenou). Bohužel ale já mám malý denní vyměřovací základ, takže je třeba, aby doložil denní vyměřovací základ i manžel, který ho má dostatečný. A teď tedy řeším všechny ty formuláře. Celkem bez problému jsem vyplnila "Volba výše rodičovského příspěvku". K formuláři "Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku" mám drobný dotaz. Vyplnila jsem to tedy na manželovo jméno, v části C jsem zaškrtla, že je zaměstnanec a část D potvrzení OSSZ jsem nechala nevyplněnou. Chápu to správně, že tato část se vyplňovat nebude a razítko na formulář dá zaměstnavatel? No a největší záhadou je pro mě "Příloha k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství", kterou by tedy zřejmě měl manžel vyplnit také. Jak se počítá to rozhodné období? Od nynějška zpětně, nebo od narození syna? nebo od mého nástupu na mateřskou? nebo od mého skončení mateřské? A stačí když si to manžel vyplní spolu se svým zaměstnavatelem a já to pak spolu se vším zanesu na úřad práce, nebo se to ještě nějak potvrzuje OSSZ? Když jsem na ten formulář letmo nakoukla, tak se mi zdál dělaný hodně na matky/zaměstnankyně, opravdu to musí vyplňovat i manžel, když se ho mateřská netýká?

littlemousecz
12. zář 2012

Moc tomu taky nerozumím a ještě mě to čeká, ale podle mě se PPM počítá z tvého vyměřovacího základu, protože otec dítěte na PPM nárok nemá. Takže výše PPM by měla být teoreticky stejná jako u prvního dítěte. Pro změnu RD na první dítě je podle mě tento formulář stejně bezpředmětnej,protože na to už PPM pobírat nebudeš.

palomitacheca
12. zář 2012

My si o urychlení rodičovského příspěvku na syna žádali už v lednu a přítel si musel vyřídit to potvrzení o denním vyměřovacím základu zpětně za rok ke dni narození syna. Něco mu potvrdili v práci a pak myslím musel zajít na sociálku, kde mu to spočítali a potvrdili. Teď v září jsme žádali o rodičák na dceru a zase nám stačil jen přítelův denní vyměřovací základ a já měla vyplněný formulář se žádostí o rodičák. K tomu ještě rodný list dcery, nic víc jsme nepotřebovali. Já ale na mateřskou nárok neměla, tak je to možná trochu jiný.