Změna smlouvy v průběhu rodičovské dovolené a výpověď

sramjana
30. lis 2013

Ahoj maminky, potřebovala bych radu. Už rok jsem na rodičovské dovolené a teď mě kontaktoval zaměstnavatel, že mi ruší místo, ale mohou mi nabídnout jiné, za méně peněz. Pokud tuto novou smlouvu nepodepíšu teď, dostanu výpověď a odstupné. Myslela jsem, že se tyto věci řeší až při nástupu do zaměstnání po rodičovské. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Moc děkuji za odpovědi.

lavazza
30. lis 2013

Já jsem byla tento týden v práci, v lednu mi končí mateřská, slíbili mi,že se můžu vrátit na své původní místo, jenže vedoucí mě najednou nechce, ale personální ředitel mi nechce vyplatit odstupné a jiné místo tam je volné až někdy od dubna a za míň peněz, já na to rozhodně nepřistoupím...V tuto dobu protože jsem na mateřské je to patová situace, nemůžou se mnou nic dělat,ale moje místo nezaniklo, jen tam je jiná paní z protekce...Takže já musím v pondělí na úřad práce co mi poradí...Jo a jinak mi řekli,že můžu mít nemocné dítě a tak mě tam nechtějí...

jarunkaxyz1
30. lis 2013

@sramjana - podle mého názoru se tyto věci neřeší v době trvání rodičáku, ale podle aktuální situace v době, kdy se budeš chtít vracet. Výpověď v době trvání MD a RD je nepřípustná, i kdyby Ti teď nabízeli odstupné.

petka80
1. pro 2013

Pokud jste na RD, jste v ochranné lhůtě a výpověď dostat nemůžete. Výjimkou je, pokud se firma úplně ruší nebo někam přemísťuje. Pokud se zruší jenom vaše místo, nemá to na nic vliv a výpověď dostat nemůžete. Takže pozor na to.
Ukončit pracovní poměr dohodou ale lze i během RD, musíte s tím ale souhlasit, bez vašeho souhlasu ne. Pokud byste na dohodu přistoupily, dejte si pozor, ať je tam specifikovaná výše odstupného. Nešla bych na méně než 5 platů (2 platy za výpovědní lhůtu a 3 platy je odstupné, pokud jste byly zaměstnány více než dva roky, pokud méně, snižuje se to).

Doporučuju www.aperio.cz
Je tam i poradna a tohle se tam řešilo mockrát.

Hlavně - novou smlouvu s nižším platem určitě nepodepisuj, je to podraz, nic podepisovat nemusíš!!!!

pusolamy
1. pro 2013

já jsem před měsícem podepsala výpověd dohodou (rodičák mám do dubna) bez odstupneho s tím ze me od dubna vezme na novou smlouvu, protoze menil firmu (název ) tak aby nemusel drzet dvoje papiry az do jara. mozna jsem blba, ale byl by sam proti sobe myslim na jare tam nebude nikoho mit tak snad me vezme mame spolu dobry vztah s jeho manzelkou (teda ted uz byvalou 😀 ) jsem byla na dovolene v egypte, a pred vanocema jim tedka uz pujdu pomoct na par dni tak se modlim aby na me neco neusil. jinak ve vasem pripade bych asi nepodepsala ted ale az po skonceni rodicaku