5ti letému synovi hrozí vyloučení ze školky, co dělat?

adusmamus
20. lis 2013

Mam 5ti leteho syna a nyni ma dvoutydenniho brasku ten starsi se zapojuje do ukolu-vyhazuje pleny,houpe mimco,vozi semnou v kocarku,dava mu dudlik do pusinky,ALE i tak myslim,ze zarli doma zacal odmlouvat a kopat do veci-do zdi,do stolu a dnes me ucitelka ve skolce rekla,ze je agresivni a dokonce ze kopl primo do ni a ze pokud to takhle bude pokracovat,bude vylouceni prosim co mam delat jsem na dne :(

danfal
28. lis 2013

@leni78 Myslela jsem to následovně. Termín šikana se v teď používá stejně často jako dyslexie, hyperaktivita a podobná slova. Každý, kdo neumí číst je dyslektik, kdo zlobí je hyperaktivní a komu se nechce do školky je šikanovaný. Netvrdím, že se něco neděje, třeba ano, ale proč nepoužít slovo je mu ubližováno a hned všechno nazývat šikanou. tohle není z mé hlavy, ale ze semináře o šikaně, který jsem absolvovala. Sám pan lektor říkal, že tohle slovo čeští rodiče používají velmi často a patří k oblíbeným stejně jako zmiňované dyslexie 🙂

gosa22
28. lis 2013

sice nemám vlastní zkušenost, ale asi bych taky vzala malého ze školky, bude to doma záhul, ale zřejmě potřebuje více pozornosti 😉 pokud to nepomůže, poradila bych se s dětských psychologem

uztotakbude
28. lis 2013

@danfal Čeští rodiče totiž o šikaně neví naprosto nic. Neví ani co to šikana je. A tak je každé žďouchnutí hned šikana.

uztotakbude
28. lis 2013

@leni78 To není pravda? Kde jsi vzala pravidlo o tom, že šikanovaný vždy šikanu zatlouká???

uztotakbude
28. lis 2013

@leni78 Třeba mají podezření, že není něco doma v pořádku. Zkouší to řešit takto, mohli by i mnohem silnějším kalibrem. Já neříkám, že doma něco špatně je, ale má-li o tom pedagog sebemenší pochybnosti, pak je dle mne naprosto v pořádku, že to řeší.

uztotakbude
28. lis 2013

@danfal Naprostý souhlas. Dneska je děcko prostě nevychovaný zmetek, tak se řekne, že je hyperaktivní. (Vidíme to u známých, takže máme zkušenosti.). Děcko je prostě líné se učit a už je dysgrafik, dyslektik, dyskalkulik a já nevím co ještě. Děcka se trošku pošťuchají na chodbě a už je to šikana. Opačným extrémem jsou případy drastické šikany, kterou nikdo neřeší, aby se nepoškodilo dobré jméno školy a učitelského sboru tím, že by se rozkřiklo, že tam mají šikanu.

leni78
28. lis 2013

Já si myslím, ze každý z diskutujících mame nějaké vedomosti, znalosti, zkušenosti. 🙂 Pro me je šikana jednoznačně jasným pojmem a nějak nevím, nad cim v tuto chvili polemmizovat. Nevíme, jestli důvodem chlapcovy agrese je šikana, nicméně je to varianta ( postraumaticka stresova porucha jejíž jedním z možných znaků jsou návaly vzteku ).
V tuto chvili je třeba, aby se dítě svěřilo odborníkovi a problém byl označen a řešen.

leni78
28. lis 2013

@uztotakbude Pokud mají podezření, ze se děje něco v rodině, věc má sva pravidla a postup. Jestlipak víš jaký ? Promiň, ale podle způsobu, jak se vyjadrujes o detech předpokládám, ze to nevíš. Tedy že neznas spravne postupy. Ty si proste jako učitelka ve školce usmyslet, ze dítě ma asi doma problém a proto nechť matka podepíše papír, ze se vzdává svého dohledu u psychologa a ty ho tam potahnes. To nejde.

uztotakbude
28. lis 2013

@leni78 Jak dlouho ten kluk chodí do školky, do stejné třídy, do stejného kolektivu? Ten, kdo by mu ubližoval by to musel dělat cílevědomě a dlouhodobě, aby bylo možné označit to za šikanu. Jsou tam i další kritéria. Nevěřím v to, že by v tom byla šikana. Ale pokud ano, je PPP jednou z velmi vhodných variant řešení problému. Takže nevím, v čem vidíte problém. Promiňte, ale vzhledem k tomu, že jsem se touto otázkou zabývala na VŠ dost do hloubky a psala o tom také svou bakalářskou práci, byla na konzultaci právě v PPP a navíc si šikanou prošla, myslím, že taky nějaké ty vědomosti mám. Proto chci diskutovat. O hádky mi nejde, jde mi o plodnou diskusi.

leni78
28. lis 2013

@uztotakbude Ja v ničem problém nevidím a vůbec nechápu, co mi to tu píšete. Spíš si počkám, jestli napíše zakladatelka, co malej.

savinga
15. pro 2013

A co když se cítí odstrčený právě kvůli tomu, že on musí odejít do školky a miminko je s tebou doma. Dokud nebylo doma mimčo, tak s ním problém nebyl, teď je. Proto začal být agresivní ve školce a vybil si to na učitelce. Dětem se v hlavičkách honí spousty věcí a taky si některé věci dokážou přebrat docela tragicky. No jo, teď je doma mimino, já musím do školky a mimino je doma s mámou, proč nemůžu být doma i já? Mají mně rádi?? Do teď tě měl jen pro sebe a najednou změna. Dětem se v hlavičkách zrodí kde co a nahlas to neřeknou. Zkus si s ním o tom promluvit a třeba ti řekne, že do školky nechce, že chce být s tebou doma. Klidně bych mu dala od školky prázdniny. Teď budou sváty, tak bude dva týdny doma, třeba po svátcích chování změní, protože zjistí, že se vlastně příchodem sourozence nic nezměnilo. Hlavně si na něj každý den udělej čas a buď jen s ním. Třeba když mimi bude spinkat, tak se věnuj jenom jemu. Vykašli se na domácnost a buď jenom jeho 🙂 Hodinka by měla stačit 😉 . Učitelka udělala chybu v tom, že vám to hned neřekla a vzkazovala to po malém. Toto ne teda 🙄 . Pokud je ten spouštěč agresivního chování doma, tak s tím nic moc nenadělá i když ví, že má nového sourozence, ale měla by k němu být shovívavější, a komunikovat s vámi aby jste mohli vymyslet řešení společně a ne vyhrožovat vyloučením.....