Babička a dědeček dítěti nic nedají

jasnenka1979
19. zář 2014

ahoj holky, chcem sa podelit o svoju frustraciu a viem, ze mnohe z vas mi napisu, ze mam byt rada a nestazovat sa, ale aj tak. Mame 21 mesacnu dcerku, zatial prvu, moj priatel je tiez jedinacik. Ja som z SK, byvame v Cechach blizko rodiny jeho rodicov. Normalne sa na nich nemozem stazovat, ked potrebujem, tak malu pohlidaju bez problemov. Ale to je vsetko, co pre nu spravia. Mame velku hypoteku, maly byt, a kedze zarabam viac ako priatel, vraciam sa skor do prace a on pojde na matersku. S peniazmi vychadzame tak tak, kazdopadne velke vydaje su sunar, plenky a skratka vsetko okolo dietata. Co mi je luto, ze babicka s dedeckom, ktori maju iba jedineho syna a jedine vnuca, tej malej nic nekupia. Na narodeniny jej kupili lego duplo za 300, moja mama vdova dala malej 200 euro. Od narodenin skoro pred rokom jej nekupili ziadnu hracku, absolutne nic. Dokonca raz som kupovala zlacnene pleny a nechala vyzdvihnut dedecka, tak ten potom priatelovi pripominal, ze mu este za ne dlzi, aby zaplatil. Pritom to nie su ziadne socialne pripady, byt v osobnom vlastnictve, takze platia iba energie, chodia x krat na dovolenky pocas roka do Krkonos, raz do roka na SriLanku, do Thajska, deda furt chodi hrat golf. Je mi to strasne luto, ze ich ani nenapadne spytat sa, ci nieco nepotrebujeme. TEraz, ked sa vraciam do prace, tak si potrebujem kupit nejake normalne oblecenie, takze dalsie vydaje naviac, kupovali sme tiez viac plen a sunaru, takze teraz som fakt financne vycerpana. A to este chcem malej kupit nejaku kombinezku na zimu, ale uz fakt nemam z coho. Priatel vela nezaraba a nema ziadne uspory. Rodicia mu ani nic nenasporili. Je to normalne? Je mi z toho smutno, a mam z toho aj v sebe taku vnutornu zlost. Moja mama vdova nam vzdy nieco da a skratka u nas je zvykom sa podelit. Vobec tuto familiu nechapem.

nadja73
19. zář 2014

@jasnenka1979 to je jasny, ze nepujdes do prace (kancelare) v tom, v cem jsi chodila 2 roky za kocarkem nebo na pisek a zaroven nepujdes nakupovat do Parizske ulice. Mimochodem te obdivuju, ze jsi to tu jeste nesmazala, ja bych to uz udelala 😎

somalicats
19. zář 2014

@jasnenka1979 Může to být extrém a nemusí. Třeba můj extchán nedával mé dceři žádné dárky, dokud byla maličká, zato teď jí koupil za vysvědčení kolo a přijel za ní, aby ji na něm viděl jezdit... S malými dětmi to prostě neumí, dceři je teď 11 let, takže už je to pro něj o něčem jiném. Když byla dcerka malá, vozila kupu dárků extchýně (oni jsou rozvedení) a to zas byly kolikrát věci od Vietnamců v takové kvalitě, že jsem to pak potají vyhazovala... To fakt radši nic, než tohle. Ale extchýně jinak je zlatá - pohlídala, když mohla (taky nemohla vždy, stále pracuje), o prázdninách s mladou jezdila po výletech, dokud to šlo (teď se stará o svoji 90tiletou maminku, takže už to není tak jednoduché). A mladá se k ní stále těší - zrovna za 14 dnů tam jede na celý víkend. Mají spolu perfektní vztah a to je to podstatné.

ivuska04
19. zář 2014

@pipistrelli já se do nikoho nenavážím, jen vyjadřuju svůj názor. Zakladatelka píše že je jí to líto, ale taky to zní, jako by od nich čekala finanční výpomoc. Proč? Jednou je to její dítě, tak se musí postarat sama s partnerem. Ano, něco jiného je, pokud člověk onemocní, stane se něco nepředvídatelného, pak bych o pomoc poprosila. Ale ona zmiňuje i nákup plen a to snad není povinnost prarodičů.

jasnenka1979
autor
19. zář 2014

Holky dakujem vsetkym za ich nazory a prispevky. Chcela som sa trosku vyrozpravat a spoznat, ako je to nastavene u VAs. Vidim, ze niektore ste na tom rovnako, niektore horsie, niektore lepsie. Niektore ma chapete, niektore odcudzujete, pre niektore som tucne strasidlo (nosila som velkost 34, teraz mam 36, ale cez boky to ide tazsie;). Dakujem vsetkym za nazory a za cas, kedy ste si to precitali a reagovali. Zelam vsetkym pekny den🙂

anien
19. zář 2014

@jasnenka1979 To co máš ty, rozhodně není extrém! Máš pocit, že pokud mají peníze, měli by automaticky občas nějakou tu korunu (v tvém případě teda hračku) pustit a pokud ne, tak už jsou divní a jde o extrém? Zajímavý názor máš, opravdu.
Já jen ze svojí zkušenosti...moji rodiče jsou na tom finančně dobře, ale též nekupují malému žádné dárky mimo narozeniny a Vánoce (pravda ne za 300kč). Pleny i jiné nákupy by mi ani nenapadlo po nich chtít financovat. Připouštím, že 2x do roka mu koupí čepici, klobouček nebo punčochy. To je ale položka cca 100Kč.
A tchánovci? Ti na tom nejsou finančně úplně nejlíp. Vždy když přijedou, malému něco dovezou. Ovoce, přesnídávky, atd. Ale taky od nich občas dostaneme levné kraviny, které jsou na vyhození. Třeba loni na Vánoce malý dostal sadu asi 20 angličáků (???) ...nehrál si s nima, byly to levné šunty, jen se to tu povalovalo a po Novém roce letěli do koše.
Ale co jsem tím chtěla říct? Každý jsme jiný. Někdo by se rozdal, jiný si každou korunu hlídá...ne nadarmo je většina majetnějších děsnej skrblík. Proč asi? Syslí každou korunu. Možná je to i případ tvých tchánovců. Skrblí na lecčem, aby si pak mohli vyjet na ty dovolené. Ale to je jejich volba, určitě na to mají ve svých letech právo.

evulina77
19. zář 2014

@jasnenka1979 třeba je to ani nenapadne. Pokud potřebujete pomoct finančně, měl by jim přítel o pomoc přímo říct. Líná huba, holé neštěstí. Nečetla jsem ostatní příspěvky, ale všude je to jinak. Navíc to, že se budeš vracet do práce jsi věděla už dřív, tak jsi si mohla odkládat peníze bokem už dřív. Člověk nemusí souhlasit s tím, jak žijou jiný, ale dívat by se měl hlavně do svého talíře...

pipistrelli
19. zář 2014

@ivuska04 Nemyslim si,ze zminovala nakup plen v zmysle,ze by poslala dedecka koupit,on ich byl jenom prevzit a mozno v koutku duse cekala,ze by to mohli zaplatit,co je na tom spatnyho?ja bych se od hanby propadla kdybych byla neveste pro pleny a jeste bych podotkla synovi,ze mi musi vratit penize,to jsou pro mne lidi bez chrbtovy kosti,ze se nestydi..jediny syn,jedine vnouce a zadna podpora od nich,neni to jejich povinnost,ale myslim ,ze je to uplne normalni vec..pro mne je vic normalni kdyz prarodice daji,jako kdyz nedaji,vzdyt je to jejich krev a jeste si ptaji penize zpet

teeerez
19. zář 2014

@jasnenka1979 To mas tezke, kazdy to ma nastavene jinak. Oni to vazne nemusi myslet nijak zle, popovidej si spis s manzelem jak to u nich v domacnosti fungovalo, kdyz byl maly on, treba se tim neco osvetli. Treba maji proste za to, ze darky se davaji vyhradne na narozeniny a vanoce. A pokud jsou to tom presvedceni, tak na tom neni nic spatneho! Treba ti proste jen nechteji rozmazlovat dite 🙂
Ad lego duplo vs. 200 EUR od mamky, chapu ze prijemnejsich je 200 EUR :D ale ryze objektivne, nebyl ten jejich darek lepsi? S legem si dite muze rovnou hrat, penizky jsou prispevek pro tebe ne dar pro dite...

Co se tyce vyhrocenejsich prispevku tady, ktere te tak urazi - rekla sis o ne, kdyz jsi rozepsala, jak oni jezdi na dovolene -proste to zavani zavisti. Proc by nemohli, oni svoje dite uz vychovali a ted maji radost z toho uzivani si zivota.

hojda
19. zář 2014

Asi záleží v čem člověk vyrostl. Já vyrostla v tom, že dávat je normální u nás to jde z generace na generaci. Třeba moje babička jako prababička má 8 pravnoučat a každé dostane k narozeninám, k svátku, k Vánocům. Už jí i říkáme, že je moc hodná, ale ať si peníze nechá, že to přece nejde, aby pořád dávala všem, ale zase jí znám, že by neuměla jednomu dát a druhému ne a navíc ona z toho má fakt radost, že může něco těm prťousům přispět. Peníze od prarodičů i praprarodičů dětem spoříme. A já osobně určitě svým vnoučatům taky budu dávat, když budu moct.

teeerez
19. zář 2014

Ctu si to jeste jednou a vazne si myslim, ze bys mela hlavne ocenit ze kdyz potrebujes tak malou ohlidaji. To (bohuzel :( ) uz vubec neni zvykem, tobe to prijde normalni a beres to jako uplne automatickou vec, ale treba je situace takova, ze ty si na ne namichla ze male nedaji zadnou hracku, oni zas treba jsou nastvani na tebe ze si vubec nevazis hlidani a ze bys jim za to mela dat alespon lahev.... 🙂

hojda
19. zář 2014

@teeerez Myslím, že ty dovolené a golf byly pro popsání finanční situace rodičů, ne ze závisti.

martaska78
19. zář 2014

@hojda tak to bylo u nás, když mi zemřela babička (předčasně) ještě mi nebylo 18, dostala jsem spořicí účet se 60000,- a nikdo o tom nevěděl, třeba mi ho chtěla dát tak, aby třeba někdo (teta nebo i někdo jiný) nemohl namítat, že jsem něco dostala. Možná to mělo být jen mezi námi, co já vím 🙂

andelka
19. zář 2014

@hojda to je pravda. Moje mamka klukům taky kupuje (stačí když jde kolem sekáče a hned tam vleze a něco koupí, ale jsem ráda, je to potřeba) často, sama od sebe, protože chce. Občas mi zajde na nákup,protože má měsíčník tak může dojet kamkoliv, ale to mi vyúčtuje. Ale někdy něco dražšího koupí sama od sebe, třeba že ví že někde mají levnější UM co pije malej, tak mi dvě krabice vezme i když jsem ji nežádala a za to peníze nechce. Ale já jí pak něco koupím když někde jsme, třeba aspoň zaplatím kafe. Manželovi rodiče kupují na narozky a vánoce, jinak moc ne. Ale zas dostáváme výslužku když tam přijedem, tak to mi taky pomůže, hlavně při pondělku 😅 Mamčina mamka třeba vnoučata nehlídala, razila myšlenku že jí taky nikdo nepomáhal a měla svých aktivit dost. Hlídala až pravnoučata. Vím že mamka by její pomoc uvítala když se mnou zůstala sama, tak si myslím že proto mi pomáhala když se narodily děti. Taky babička dávala každému vnoučeti i pravnoučeti peníze k narozeninám, a že jich měla 12 dohromady.
Tak si myslím že záleží na tom jak to v té rodině funguje. Někdo nehlídá ani nekupuje vůbec. Někdo se zas angažuje až moc. Tady to sice není podle představ zakladatelky, ale úplné extrém taky ne.

hojda
19. zář 2014

@martaska78 A jak se vědělo, že je to tvoje? Měla závět?

hojda
19. zář 2014

@andelka Přesně záleží v čem člověk vyrostl a jestli mu ten model tak vyhovoval. Třeba tvojí mamince to nehlídání nevyhovovalo, tak tohle změnila a mně rozhodně přijde pro dítě lepší model, když vidí, že si rodina mezi sebou vzájemně pomáhá, že je tam zájem jeden o druhého. Rodina, kde myslí jeden na druhého a ne jen sám na sebe. 😔 Je ale nejen o dávání, ale taky o oplácení toho dávání, tak je radost na obou stranách.

lensam
19. zář 2014

@jasnenka1979 vy starým rodičom kupujete darčeky? Navštevujete sa? Máte blízky vzťah? U nás je to skôr tak, že ja sa snažím rodičom všeličo zaplatiť a dávame im väčšie darčeky, ktoré si oni nemôžu dovoliť. Ale na sviatky vždy dostanú aj naše deti aj my od nich darčeky. A deti občas dostanú aj niečo len tak pre radosť. Hlavne keď zoberú deti do obchodu 🙂 Nedostávajú drahé veci, ale vždy jednu dve hračky.

andelka
19. zář 2014

@hojda je fakt, že babička měla tenhle přístup ke všem dětem a vnoučatům (jako ale vem si že měla první vnouče kolem 40let, pracovala, vdala se, měli aktivní život..), změnilo se to až později, až byla fakt v důchodu a hodně u pravnoučat, ty hlídala hodně. A nakonec se mnou a sestřenkou jako nejmladšími z vnoučat už taky trávila víc času, měla mě 3 týdny když byla mamka v lázních po operaci a pak jsme s prarodiči jezdily k jejim známým, na dovolenou a tak. Takže časem se to změnilo. Ale mně mamka pomáhala a pomáhá hodně, bráchovi taky (těm se zas stará o kočky, děti nemají) a všichni její sourozenci taky hodně pomáhají a hlídají svým dětem. A to dva mají 4 vnučata, jeden 5. Takže mamka od nich bere inspiraci jak na děti, a myslím že je ráda že má jen dvě na hlídání 😀
A já jsem taky taková obětavá dajná, že polud budu moct, tak svým dětem taky budu pomáhat a hlídat. Protože rodinné vztahy jsou důležité a posilují se právě častým kontaktem.

78marcela
19. zář 2014

@jasnenka1979
Ahoj. Nechci soudit ani jednu ani druhou stranu. Ke každé situaci můžeš přistupovat dvěma způsoby, zpracovat ji pro sebe nebo proti sobě. Když budeš zpracovávat situace proti sobě, budeš v životě nešťastná. Takže tuhle situaci bych také řešila pro sebe, tzn. - buď ráda že nic nedostanes, aspoň jim nebudeš muset byt za nic vděčná. Já od mé rodiny taky nic nedostávám, ani nechci. Abych někdy poslouchala co pro nás někdy někdo udělal a co všechno nám dal? Za to mi to nestojí.

latkovkybrno
19. zář 2014

Ale o tom to přeci není 😉 Finančně se postarat musíme opravdu vy. My máme super babičky a dědečky, manželovi rodiče kupují synovi (jediné vnouče) až moc, moji rodiče někdy také, ale méně a nedá se říct, že by ho měli o to méně rádi. VŮBEC. Zato se mu mocmoc věnují, když tam jsme, hrají si na zahrádce, ukazují mu co a jak pěstují apod. Hlavně, když mu dávají hodně lásky, peníze nejsou třeba. Můj táta, když jsme u nich na návštěvě, pravidelně každý večer syna uspává pohádkou. I 40 min mu čte. Bere ho na procházky apod. Moje maminka mu zase ráda uvaří nějakou dobrotu. A to je milionkrát více než dárky 😉

martaska78
19. zář 2014

@hojda měla napsáno ve smlouvě, že jsem jediný příjemce

kathy.skal
19. zář 2014

nečetla jsem celou diskuzi, takže se možná budu opakovat.. Ale.. mimčo jste si pořizovali ze svého rozhodnutí ne? Takže je to vaše starost 🙂 Nemyslím to nijak zle, ale nemůžeš přeci někomu vyčítat tohleto..Dítko je vaše, předpokládám, že s rodiči jste neprobírali, jeslti si ho pořídíte.. Naše tchýně je taky taková, slibovala, že bude holkám dávat peníze na spoření, tak jsem jim ho založila a co, teď ho platím sama, od tchýně jsem neviděla nikdy nic 😀 Já sama, když mám narozeniny, tak od nich dostanu bombošku v Penny, v lepším případě z Lidlu a tím to hasne.. Ale neřeším to, mám svou mamku, která je super, manžela, který se naštěstí nepomamil a moje rodina je moje starost... 🙂

kathy.skal
19. zář 2014

jo a ještě k tomu účtování.. u nás si vyúčtovávají nákupy i babička s dědou mezi sebou 😅 Nevím přesně, jak to mezi sebou mají finančně, ale např. děda cestou z procházky koupí chleba a babi mu ho zaplatí 😀

hojda
19. zář 2014

@martaska78 Opravdu mi to nepřijde jako běžný případ, spořit někomu a nikomu to neříct. Třeba jsi to nevěděla jen ty, ale rodiče ano.

gepe
19. zář 2014

@jasnenka1979 hoj, ja jen nerozumim jedne veci. Co ma spolecnyho vase hypoteka, tvoje nove obleceni do prace atd., s jejich bytem v OV, jejich vylety a dovolenymi.. s tim, ze nedaji pokazdy nejakou hracku?
Co jsem pochopila vanoce, narozeniny ci svatky nevynechavaji, pohlidaji. Takze i na me to dela dojem, proc jako nedaji kdyz na to maji?

kvakuska
19. zář 2014

@hojda mně to teda příjde normální, proč bych měla předem někomu hlásit, že ho chci obdarovat? ... místo abych někomu odkázala starožitnou skříň, spořím na jeho jméno ... však to nikoho neomezuje ani neuráží, ne? 😠

martaska78
20. zář 2014

@hojda opravdu to rodiče nevěděli, měla tam i svoje spoření sestra a sestřenice. Mě to nepříjde nijak zvláštní, pokud budu chtít někomu spořit, proč by o tom měli vědět rodiče. Není nikde psáno, že vše musí vědět rodiče. A hlavně zakladatelka může být ráda zato, co má. Prarodiče mohou pomáhat finančně, ale taky nemusí. Pokud mají jinak k vnoučeti hezký vztah, tak bych to neřešila. Moje tchýně taky nic nedává, ani nám ani dětem a rozhodně nejsem z toho "znechucená" nebo něco jiného. Já si děti udělala je jen na mě a muži, abychom je uživili a půjčky jsou taky naše. Teď kdyby měla platit ještě chůvu. Ano byla bych nadmíru naštvaná, kdyby třeba dávali jinému vnoučeti a tomu mému ne, ale to je jiný případ .

hojda
20. zář 2014

@martaska78 Stejně si myslím, že tohle opravdu nebude ten případ, že vnoučatům něco spoří, když nedostal nic ani vlastní syn. Pokud rodiče dětem spoří, tak si myslím, že nejvhodnější čas, když peníze dětem dát, je pořizování vlastního bydlení a jak píše zakladatelka, tak syn nic nedostal, tak by mě překvapilo, pokud vnouče ano. Já myslím, že tady nejde primárně o finanční výpomoc, nikdo po nich nechce, aby je živili, tady jde o projev náklonnosti. Já myslím, že zakladatelce prostě chybí taková tak hra, já ti zaplatím, ne díky já nechci, nejde reálně o to, aby prarodiče, plínky zaplatili, ale aby viděla, že jsou ochotni to pro své vnouče udělat. Z toho co zakladatelka píše mi ani nepřijde, že mají nějak extra vřelý vztah s vnučkou. Prostě pohlídají, když je potřeba, ale že by se sami nějak aktivně snažili prožít s vnučkou čas, to tam taky nějak nevidím 😔 . Dám příklad na úplně blbosti za pár korun. Naše děti pijí z hrnečku nejraději brčkem. Když se u mých rodičů sháněly po brčku a nebylo, tak hned do příští návštěvy babička brčka koupila. Prostě si všimla, že to mají děti rády a radostí jim je koupila. U druhé babičky se taky vždycky ptaly, jestli není brčko, ale nikdy nebylo. Nakonec jsme je přivezli z domova my. Tohle není o penězích, je to položka za pár korun, ale stejně mě hodně potěšilo, že babička na děti myslí a koupila je 😔 .

zmrzka89
20. zář 2014

@jamia jo, do koruny zaplatit, to jsi trefila úplně přesně...
@jasnenka1979 No řekněme si to na rovinou, spousta lidí už na návštěvu s tou flašou vína nechodí...
Na celou diskusi jsem neměla čas, ale tuším jak se cítíš... Moje mamka, rok vdova, si teď žije jako nikdy předtím, je na vrcholu kariéry. Má asi tak tolik, co my dva s manželem dohromady (oba pracující vysokoškoláci). Ale je skrblice (já to mám po ní) 😀 jsme tři děti, takže z ruky do huby si taky zažila, po VŠ nám všem řekla, že nám ještě půl roku bude platit kapesné, dokud si nenajdeme práci (s nástupem do zaměstnání se kapesné ruší a začínáme přispívat na domácnost a do půl roka se stěhujeme). Bylo to drsný, ale nestali se z nás mamánci, postavili jsme se na vlastní nohy, umíme hospodařit. Samozřejmě ale dodala, řže kdyby se cokoli dělo, můžeme se vrátit. a pak dodala na chvíli 😀 Přestože je držgrešle, což mě na ní někdy opravdu štve (není to proto, že bych jí chtěla pumpnout o prachy, ale spíš jde občas o ten způsob). Na druhou stranu právě občas stále projevuje ty drobnosti - všem dětem nám přispívá na stavebko (občas to nezapomene připomenout), občas nám koupí dobrůtku,říká - pořád jste moje děti, nebo jdeme na nákup a zaplatí ho za mě - je to nečekané, taky se mrkne kolik toho mam a tak. Nebo jí mam něco zaplatit a třeba si vezme jen část těch peněz. A o tohle přesně jde, že se nabídne, že si to nenechá vysázet do koruny, někdy jo...
zkusila bych se na to podívat z jejich pohledu. Můj děda třeba nerad kupuje dárky, neví co má koupit tak nám dá vždycky peníze, to nikdy nezapomene. A když přídeme, ptá se, jestli nepotřebujeme - já si nikdy nevemu (ikdyž by se hodilo) ale to gesto, takže tě chápu...
v některých rodinách je to prostě jinak - např. u mýho manžela, na narozeniny, svátky halda dárků (o kvalitě se nezmiňuji), ale přes rok zájem žádný - jak se máte? seš nemocná? nechceš přijít na jídlo když vařim? člověk by musel být oráchlý, aby se pozval sám a to já neumim. Ale u nich to je takhle normální, takže vznikají dost třecí plochy...

zmrzka89
20. zář 2014

jej, jsem se nějak rozepsala 😀